Agadir w Maroko – co warto zwiedzić i jakie są atrakcje?

Agadir w Maroko - co warto zwiedzić i jakie są atrakcje?

Atrakcje turystyczne w Agadir w Maroko

Agadir to miasto skąpane w gorącym słońcu Maroka, słynące z piaszczystych plaż oraz pięknej pogody o każdej porze roku. Jest to świetny kierunek zarówno na urlop dla dwojga, jak i spontaniczny wypad w gronie znajomych szukających aktywnego wypoczynku. I choć nie znajdziemy w nim wielu okazałych zabytków, co jest wynikiem trzęsień ziemi, które w przeszłości spustoszyły miasto, to mimo wszystko jest to miejsce oferujące wiele różnych, ciekawych atrakcji. Jakie więc są skarby tej marokańskiej ziemi i co warto zwiedzić w Agadir? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!


Spis treści:
1. Gdzie leży Agadir w Maroko?
2. Co warto zwiedzić w Agadir w Maroko?
3. Co warto zobaczyć w Agadir?
• Plaża w Agadir
• Fort Kasbah
• Bazar Souk El Had
• Crocopark w Agadir
• Dolina Ptaków
• Rajska Dolina nieopodal Agadir
• Park narodowy Souss-Massa


Gdzie leży Agadir w Maroko?

Agadir to miasto znajdujące się w południowej części Maroka, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Jest to siedziba administracyjna regionu Sus-Massa, która jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałą częścią kraju. Samo miasto jest ośrodkiem przemysłu rybnego i cementowego, a jego głównym punktem komunikacyjnym jest międzynarodowy port lotniczy oraz port morski.

Co warto zwiedzić w Agadir w Maroko?

Ponad 10 kilometrów plaż, średnio 300 dni słonecznych w roku oraz liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że Agadir jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów z całego świata. Jest to miasto z bogatą historią, które łączy sobie zabytkową i współczesną architekturę. Jego wizytówką jest przeszło 10 kilometrowe nabrzeże, zapewniające turystom wspaniałe widoki na bezkresny Ocean Atlantycki. W pobliżu nie brak restauracji i barów serwujących lokalne potrawy, a liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego zapewniają dostęp do atrakcji powodujących zastrzyk adrenaliny. To jednak nie wszystko! Agadir to doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego południa Maroka, w którym nie brakuje ciekawych miejsc i zabytków!

Co warto zobaczyć w Agadir?

Niestety, w 1960 roku Agadir nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, w wyniku którego miasto straciło niemal wszystkie zabytkowe budowle oraz miejsca związane z jego historią. Mimo tak dużej katastrofy zostało odbudowane i stało się jednym z największych i najpopularniejszych kurortów w całym Maroko. Obecnie znajdziemy w nim praktycznie wszystko, czego potrzeba do błogiego wypoczynku na egzotycznych wakacjach. Od czego więc zacząć?

1. Plaża w Agadir

Plaża jest jedną z najważniejszych i najciekawszych atrakcji w Agadir. To właśnie wokół niej skupiają się największe i najdroższe hotele, a przy promenadzie biegnącej wzdłuż niej napotkamy na liczne restauracje i barwy serwujące lokalne potrawy. Jest to w pełni bezpieczne miejsce, na którym często można spotkać spacerujących policjantów i ratowników. Co więcej, dzięki zatoce plaża jest osłonięta od mocnych wiatrów i fal rozbijających się o wybrzeże, przez co można spędzać na niej czas nawet do późnych godzin nocnych.

2. Fort Kasbah

Kasbah to fort zajmujący szczyt wzgórza, u którego podnóża leży Agadir. Jest to zabytkowa twierdza górująca nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, która pomimo sporych zniszczeń poniesionych podczas trzęsień ziemi jest wzorem arabskiej architektury z czasów średniowiecza. Co istotne, Kasbah można odwiedzić całkowicie za darmo, a na miejscu oprócz podziwiania budowli, możemy z jej murów zachwycać się przepięknym widokiem na panoramę miasta oraz bezkresny ocean. Aby do niej dotrzeć możemy skorzystać z taksówki, autobusu lub motoroweru. Osoby lubiące wyzwania mogą także spróbować pieszej wędrówki, choć w tym wypadku warto odpowiednio zabezpieczyć się przed słońcem.

Fort Kasbah

3. Bazar Souk El Had

Bazar Souk El Had to w tłumaczeniu z języka arabskiego niedzielny targ, ale nie oznacza to, że jest on otwarty tylko w niedzielę. Na zakupy bowiem możemy udać się w każdy dzień tygodnia z wyjątkiem poniedziałku. Targowisko znajdujące się w Agadir zajmuje powierzchnię aż 13 hektarów, na której znajdziemy blisko 6 tysięcy sklepów, obsługiwanych przez prawie 10 tysięcy pracowników! Jest to ogromny bazar, przypominający małe miasto. Targ Souk El Had w Agadir jest największym rynkiem w regionie i jedynym z największych w całym Maroko. To właśnie na nim możemy odkryć autentyczną kulturę i atmosferę tego kraju oraz kupić niemalże wszystkie produkty, o jakich zamarzymy! Znajdziemy na nim owoce, warzywa, przyprawy, tadżin, dywany, lokalny miód, mięso i odzież, a także meble oraz typowo turystyczne pamiątki pokroju kartek i magnesów na lodówkę.

4. Crocopark w Agadir

Crocopark to pierwszy park krokodyli w Maroko, który od razu stał się jedną z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji w całym Agadir. Jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej oraz edukowanie odwiedzających na temat krokodyli. Już z zewnątrz park robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Ten jest otoczony murem, a wejściem do kompleksu jest otwarta paszcza krokodyla! Wewnątrz znajdziemy cztery obszary podzielone tematycznie: niebieski ogród, egzotyczny teren, tropiki oraz wodny ogród, w którym napotkamy na liczne lilie wodne. Sam park znajduje się na obrzeżach miasta, tuż obok drogi krajowej numer 8, którą w 3 godziny można dotrzeć do Marrakeszu.

5. Dolina Ptaków

Vallee des Oiseaux, czyli Dolina Ptaków to niewielkie ZOO znajdujące się praktycznie w samym centrum Agadir. Jest to miejsce zielone i bardzo przyjemne, w którym można spotkać rzadkie okazy ptaków występujących głównie w Ameryce Południowej, Azji oraz Afryce. Oprócz tego znajdziemy w nim także przeróżne ssaki, np. owce kanadyjskie, magoty berberyjskie oraz lamy południowoamerykańskie. Na terenie kompleksu znajduje się również wodospad, skwer z fontanną oraz plac zabaw dla najmłodszych.

6. Rajska Dolina nieopodal Agadir

Paradise Valley to jedna z najciekawszych atrakcji znajdujących się w okolicach miasta. Jest to zapierająca dech w piersiach dolina, położona około 20 kilometrów od Agadir, w regionie Sous-Massa. Paradise Valley jest uznawana za część rzeki Tamraght, znajdującej się w malowniczych górach Atlas. To co ją wyróżnia to przede wszystkim zbiorniki wodne ze skalistym dnem oraz efektownymi wodospadami dookoła. Woda w niektórych miejscach rajskiej doliny jest głęboka, co umożliwia turystom skakanie do niej z kilkumetrowych skał – należy jednak zachować ostrożność, ze względu na ukształtowanie dna w danej części zbiornika.

https://tripando.pl/gambia-najciekawsze-atrakcje/

7. Park narodowy Souss-Massa

Park narodowy Souss-Massa znajduje się pomiędzy miejscowością Sid Ifni a Agadir, w odległości około godziny jazdy z miasta. Powierzchnia parku wynosi prawie 34 tysiące hektarów, a na jego obszarze znajdziemy między innymi 250 gatunków ptaków, antylopy, mangusty i wiele innych, ciekawych zwierząt. Miejscową atrakcją jest nature tour, czyli wycieczka polegająca na podziwianiu miejscowej przyrody oraz trekking, którego rodzaj różni się długością i stopniem trudności, w zależności od wybranej trasy.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co warto zwiedzić w Kemer oraz przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Gambii.