Najciekawsze atrakcje w Agadir w Maroko – TOP 10 atrakcji turystycznych

Agadir w Maroko - co warto zwiedzić i jakie są atrakcje?

Atrakcje turystyczne w Agadir w Maroko

Agadir to miasto skąpane w gorącym słońcu Maroka, słynące z piaszczystych plaż oraz pięknej pogody o każdej porze roku. Jest to świetny kierunek zarówno na urlop dla dwojga, jak i spontaniczny wypad w gronie znajomych szukających aktywnego wypoczynku. I choć nie znajdziemy w nim wielu okazałych zabytków, co jest wynikiem trzęsień ziemi, które w przeszłości spustoszyły miasto, to mimo wszystko jest to miejsce oferujące wiele różnych, ciekawych atrakcji. Jakie więc są skarby tej marokańskiej ziemi i co warto zwiedzić w Agadirze? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!


Spis treści:
1. Gdzie leży Agadir w Maroko?
2. Co warto zwiedzić w Agadir w Maroko?
3. Co warto zobaczyć w Agadir?
4. Polecane wycieczki w Agadir w Maroko
• Plaża w Agadirze
• Fort Kasbah
• Bazar Souk El Had
• Crocopark w Agadirze
• Dolina Ptaków w Agadirze
• Paradise Valley – rajska dolina nieopodal Agadiru
• Park narodowy Souss-Massa
• Taroudant – urokliwe miasteczko obok Agadiru
• Nowa Medina w Agadirze
• Ogród Olhão


Gdzie leży Agadir w Maroko?

Agadir to miasto znajdujące się w południowej części Maroka, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Jest to siedziba administracyjna regionu Sus-Massa, która jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałą częścią kraju. Samo miasto jest ośrodkiem przemysłu rybnego i cementowego, a jego głównym punktem komunikacyjnym jest międzynarodowy port lotniczy oraz port morski.

Co warto zwiedzić w Agadir w Maroko?

Ponad 10 kilometrów plaż, średnio 300 dni słonecznych w roku oraz liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że Agadir jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów z całego świata. Jest to miasto z bogatą historią, które łączy sobie zabytkową i współczesną architekturę. Jego wizytówką jest przeszło 10 kilometrowe nabrzeże, zapewniające turystom wspaniałe widoki na bezkresny Ocean Atlantycki. W pobliżu nie brak restauracji i barów serwujących lokalne potrawy, a liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego zapewniają dostęp do atrakcji powodujących zastrzyk adrenaliny. To jednak nie wszystko! Agadir to doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego południa Maroka, w którym nie brakuje ciekawych miejsc i zabytków!

Co warto zwiedzić w Agadir?

Co warto zobaczyć w Agadir?

Niestety, w 1960 roku Agadir nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, w wyniku którego miasto straciło niemal wszystkie zabytkowe budowle oraz miejsca związane z jego historią. Mimo tak dużej katastrofy zostało odbudowane i stało się jednym z największych i najpopularniejszych kurortów w całym Maroko. Obecnie znajdziemy w nim praktycznie wszystko, czego potrzeba do błogiego wypoczynku na egzotycznych wakacjach. Od czego więc zacząć?

Polecane wycieczki w Agadir w Maroko


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Agadir!


1. Plaża w Agadir

Plaża jest jedną z najważniejszych i najciekawszych atrakcji w Agadirze. To właśnie wokół niej skupiają się największe i najdroższe hotele, a przy promenadzie biegnącej wzdłuż niej napotkamy liczne restauracje i barwy serwujące lokalne potrawy. Jest to w pełni bezpieczne miejsce, na którym często można spotkać spacerujących policjantów i ratowników. Co więcej, dzięki zatoce plaża jest osłonięta od mocnych wiatrów i fal rozbijających się o wybrzeże, przez co można spędzać na niej czas nawet do późnych godzin nocnych.

Plaża w Agadir

2. Fort Kasbah

Kasbah to fort zajmujący szczyt wzgórza, u którego podnóża leży Agadir. Jest to zabytkowa twierdza górująca nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, która pomimo sporych zniszczeń poniesionych podczas trzęsień ziemi jest wzorem arabskiej architektury z czasów średniowiecza. Co istotne, Kasbah można odwiedzić całkowicie za darmo, a na miejscu oprócz podziwiania budowli, możemy z jej murów zachwycać się przepięknym widokiem na panoramę miasta oraz bezkresny ocean. Aby do niej dotrzeć możemy skorzystać z taksówki, autobusu lub motoroweru. Osoby lubiące wyzwania mogą także spróbować pieszej wędrówki, choć w tym wypadku warto odpowiednio zabezpieczyć się przed słońcem.

Fort Kasbah

3. Bazar Souk El Had

Bazar Souk El Had to w tłumaczeniu z języka arabskiego niedzielny targ, ale nie oznacza to, że jest on otwarty tylko w niedzielę. Na zakupy bowiem możemy udać się w każdy dzień tygodnia z wyjątkiem poniedziałku. Targowisko znajdujące się w Agadir zajmuje powierzchnię aż 13 hektarów, na której znajdziemy blisko 6 tysięcy sklepów, obsługiwanych przez prawie 10 tysięcy pracowników! Jest to ogromny bazar, przypominający małe miasto. Targ Souk El Had w Agadir jest największym rynkiem w regionie i jedynym z największych w całym Maroko. To właśnie na nim możemy odkryć autentyczną kulturę i atmosferę tego kraju oraz kupić niemalże wszystkie produkty, o jakich zamarzymy! Znajdziemy na nim owoce, warzywa, przyprawy, tadżin, dywany, lokalny miód, mięso i odzież, a także meble oraz typowo turystyczne pamiątki pokroju kartek i magnesów na lodówkę.

Bazar Souk El Had

4. Crocopark w Agadirze

Crocopark to pierwszy park krokodyli w Maroko, który od razu stał się jedną z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji w całym Agadir. Jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej oraz edukowanie odwiedzających na temat krokodyli. Już z zewnątrz park robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Ten jest otoczony murem, a wejściem do kompleksu jest otwarta paszcza krokodyla! Wewnątrz znajdziemy cztery obszary podzielone tematycznie: niebieski ogród, egzotyczny teren, tropiki oraz wodny ogród, w którym napotkamy na liczne lilie wodne. Sam park znajduje się na obrzeżach miasta, tuż obok drogi krajowej numer 8, którą w 3 godziny można dotrzeć do Marrakeszu.

Crocopark w Agadir

5. Dolina Ptaków w Agadirze

Vallee des Oiseaux, czyli Dolina Ptaków, to niewielkie ZOO znajdujące się praktycznie w samym centrum Agadiru. Jest to miejsce zielone i bardzo przyjemne, w którym można spotkać rzadkie okazy ptaków występujących głównie w Ameryce Południowej, Azji oraz Afryce. Oprócz tego znajdziemy w nim także przeróżne ssaki, np. owce kanadyjskie, magoty berberyjskie oraz lamy południowoamerykańskie. Na terenie kompleksu znajduje się również wodospad, skwer z fontanną oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Dolina Ptaków w Agadir

6. Paradise Valley – rajska dolina nieopodal Agadiru

Paradise Valley to jedna z najciekawszych atrakcji znajdujących się w okolicach miasta. Jest to zapierająca dech w piersiach dolina, położona około 20 kilometrów od Agadiru, w regionie Sous-Massa. Paradise Valley jest uznawana za część rzeki Tamraght, znajdującej się w malowniczych górach Atlas. To co ją wyróżnia to przede wszystkim zbiorniki wodne ze skalistym dnem oraz efektownymi wodospadami dookoła. Woda w niektórych miejscach rajskiej doliny jest głęboka, co umożliwia turystom skakanie do niej z kilkumetrowych skał – należy jednak zachować ostrożność, ze względu na ukształtowanie dna w danej części zbiornika.

https://tripando.pl/gambia-najciekawsze-atrakcje/

7. Park narodowy Souss-Massa

Park narodowy Souss-Massa znajduje się pomiędzy miejscowością Sid Ifni a Agadirem, w odległości około godziny jazdy z miasta. Powierzchnia parku wynosi prawie 34 tysiące hektarów, a na jego obszarze znajdziemy między innymi 250 gatunków ptaków, antylopy, mangusty i wiele innych, ciekawych zwierząt. Miejscową atrakcją jest nature tour, czyli wycieczka polegająca na podziwianiu miejscowej przyrody oraz trekking, którego rodzaj różni się długością i stopniem trudności, w zależności od wybranej trasy.

Park narodowy Souss-Massa

8. Taroudant – urokliwe miasteczko obok Agadiru

Taroudant to niewielkie, a przy tym niezwykle urokliwe miasteczko, które znajduje się zaledwie 80 kilometrów na zachód od Agadiru. Miejscowość ta leży w dolinie Sous, która na myśl od razu przywodzi słynny Marrakesz. Jest to jedno z najstarszych miast w Maroku, które według szacunków zostało założone w 1056 roku przez Almorawidów, czyli ruch religijny, a później dynastię berberyjską z Sahary. Jego największą atrakcją jest przepiękna medina, zabytkowe mury miejskie oraz berberski targ, na którym można kupić między innymi tradycyjne arabskie dywany i biżuterię, wyrabiane w wioskach w Antyatlasie.

Taroudant - urokliwe miasteczko obok Agadiru

9. Nowa Medina w Agadirze

Zabytkowa Medina w Agadirze uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1960 roku. Jednak miejsce to było na tyle ważne dla lokalnych mieszkańców i odwiedzających ich turystów, że w 1992 roku zrekonstruowano ją około 4 kilometry na południe od miasta. Jej twórcą jest Coco Polizzi, czyli włoski artysta, który urodził się w Maroku. Obecnie Nowa Medina zajmuje aż 4 hektary i jest wiernym odwzorowaniem tej zabytkowej, dzięki czemu odtwarza jej wszystkie cechy, w tym przede wszystkim kręte uliczki z barwnymi sukami.

Nowa Medina w Agadirze

10. Ogród Olhão

Ogród Olhão, zwany też Ogrodem Portugalskim, to przepiękny park miejski, który znajduje się w samym sercu miasta przy Avenue du Président Kennedy. Swoją nazwę zawdzięcza niewielkiej miejscowości w Portugalii, która jest jednym z miast partnerskich Agadiru. Jego architektura nawiązuje do kultury Berberów, a liczne alejki z palmami i tropikalną roślinnością tworzą bardzo przyjemny klimat, idealny do spacerów. Na jego terenie znajduje się restauracja oraz Muzeum Pamięci Agadiru, które opowiada o niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które spustoszyło miasto i zabiło kilkanaście tysięcy ludzi w lutym 1960 roku.

Ogród Olhão

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co warto zwiedzić w Kemer oraz przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Gambii.