Belek w Turcji – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Belek w Turcji - TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne w Belek?

Tureckie miasteczka leżące nad Morzem Śródziemnym wyróżniają się licznymi plażami, doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych oraz szeroką rozwiniętą architekturą turystyczną. Do tego dochodzi jeszcze bogata historia, mnóstwo zabytków, przepyszna kuchnia, piękno przyrody oraz słoneczna pogoda praktycznie przez cały rok. To samo dotyczy Belek, czyli stosunkowo nowego kurortu, który znajduje się między Antalyą a Side u podnóża gór Taurus. Co więc wyróżnia tą niewielką miejscowość i dlaczego warto ją odwiedzić? Jakie są najciekawsze atrakcje w Belek i jego pobliżu? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Belek w Turcji?
2. Co warto zwiedzić w Belek i okolicy?
• Aspendos
• Perge
• Sillyon
• Wodospady Kurşunlu
• Wodospady Düden
• Park Narodowy Kanionu Koprulu
• Bazar w Belek
• Wycieczka z Belek do Antalyi
• Wycieczka z Belek do Manavgat
• Plaże w Belek


Gdzie leży Belek w Turcji?

Belek to niewielka miejscowość, która leży w południowo-zachodniej Turcji nad Morzem Śródziemnym. Kurort ten znajduje się w dystrykcie Serik, w prowincji Antalya. Jest on zlokalizowany zaledwie 30 kilometrów od Antalyi, czyli jednego z największych miast w regionie, dzięki czemu jest świetnie skomunikowany z pozostałą częścią Turcji. Do Belek można więc dotrzeć przede wszystkim droga lotniczą, lądując na międzynarodowym porcie lotniczym w Antalyi, a następnie drogą lądową przedostać się bezpośrednio do miejscowości.

Co warto zwiedzić w Belek i okolicy?

Belek to idealna destynacja dla osób lubiących luksusowe wakacje i piękną pogodę! Kurort ten jest znany przede wszystkim z komfortowych warunków do wypoczynku oraz ekskluzywnych kompleksów hotelowych, z których znaczna część ma dostęp do pól golfowych i aż siedem z nich wyróżnia się międzynarodowym standardem! Wszystko dlatego, że w regionie tym praktycznie przez cały rok panuje idealna pogoda do uprawiania tego sportu. To jednak nie oznacza, że dla zwykłych wczasowiczów brakuje tu atrakcji. Nic bardziej mylnego! Region Belek leży na rozległej zielonej równinie poprzecinanej wodnymi kanałami, a pobliskie pasmo górskie jest usiane masą niezwykłych ruin, położonych w trudno dostępnych, ale jednocześnie bardzo malowniczych wąwozach i dolinach! Gdy dopełnimy to ogromem obiektów z atrakcjami dla dzieci, hotelami dla dorosłych oraz resortami z rozbudowaną infrastrukturą sportową i dostępem do turkusowego morza, otrzymamy kierunek idealny na niezapomniane wakacje! I to jeszcze nie wszystko! W Belek i jego okolicy znajduje się znacznie więcej atrakcji! Jakich konkretniej? Już podpowiadamy!

1. Aspendos

Belek to niewielka i stosunkowo młoda miejscowość, ale region, w którym się znajduje może poszczycić długą i ciekawą historią oraz mnóstwem zabytków! Jednym z nich są ruiny Aspendos, czyli antycznego miasta, które znajdowało się zaledwie 20 kilometrów od miejsca, w którym leży obecnie Belek. Miasto to zostało założone przez Greków w 1000 r. p.n.e i był to niezwykle ważny ośrodek handlowy. Kilkaset lat później przeszedł pod panowanie Rzymian, a następnie po upadku Cesarstwa Rzymskiego zaczął się wyludniać. Obecnie można podziwiać jego ruiny, w tym między innymi okazały amfiteatr, który według części naukowców jest jednym z najlepiej zachowanych amfiteatrów na świecie. Dodatkowo, na miejscu można zobaczyć pozostałości miejskich bram, bazyliki, agory i akweduktu.

Aspendos

2. Perge

Perge to kolejne antyczne miasto, które znajduje się w tuż obok Belek, a konkretniej mówiąc zaledwie 27 kilometrów od jego centrum. Jak głosi legenda, zostało ono założone przez Mopsosa i Kalhasa, czyli uchodźców spod Troi i z czasem przekształciło się w jeden z ważniejszych ośrodków kultu Artemidy. W swojej historii Perge przechodziło z rąk do rąk, było to miasto greckie, rzymskie, bizantyjskie oraz tureckie. Przez wielu było uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Azji Mniejszej, zaś dzisiaj ruiny przypominają o jego dawnej świetności i pochodzą przede wszystkim z czasów rzymskich. Obecnie na ich terenie znajduje się park archeologiczny, który można zwiedzić po zakupie biletu. Gdy go nabędziemy, na miejscu możemy podziwiać między innymi ruiny nimfeum, ulicy kolumnowej, bramy ceremonialnej, łaźni, gimnazjonu, teatru oraz stadionu na ponad 12 tysięcy widzów.

Perge

3. Sillyon

Sillyon to kolejny zapierający dech w piersiach zabytek, który znajduje się 28 kilometrów od Antalyi oraz 20 kilometrów od Belek. Jest to antyczna twierdza założona po wojnie trojańskiej, zbudowana na wzgórzu, która niegdyś była jednym z najbogatszych ośrodków miejskich w całym regionie. Budowla została wzniesiona na wysokości 210 metrów nad poziomem morza, a jej fortyfikacjom nie sprostał sam Aleksander Wielki. Obecnie turyści mogą podziwiać tu pozostałości murów miejskich z okresu hellenistycznego, baszty i drogi prowadzące do miasta, a oprócz tego pozostałości domów, kościół bizantyjski oraz meczet.

Sillyon

4. Wodospady Kurşunlu

Około 20 kilometrów od Antalyi oraz 30 kilometrów od Belek pośrodku lasu piniowego znajdują się malownicze Wodospady Kurşunlu, wchodzące w skład parku narodowego o tej samej nazwie. Jest to idealne miejsce, aby odpocząć od panujących upałów, a przy tym podziwiać piękno okolicznej natury. Wodospady leżą na rzece Aksu i ze względu na walory przyrodnicze zostały objęte ochroną. Wszystkie z wodospadów spływają do niewielkiego jeziorka, które otacza gęsty las piniowy, a najwyższy z nich ma aż 12 metrów, co czyni go jeszcze bardziej efektownym.

Wodospady Kurşunlu

5. Wodospady Düden

Wodospady Düden to kolejna niezwykle malownicza atrakcja w pobliżu Belek. Jest to zespół wodospadów utworzonych na rzece o tej samej nazwie, który znajduje się w prowincji Antalya. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi wodospad Düden Górny, który jest najwyższym wodospadem w regionie, położonym 12 kilometrów na północny-wschód od Antalyi oraz wodospad Düden Dolny, który ze stromego klifu wpada bezpośrednio do Morza Śródziemnego i jest położony w samej Antalyi. Oba te miejsca zapierają dech w piersiach i zaskakują odwiedzających je turystów przepięknymi widokami. Warto też pamiętać, że wodospad Dolny Düden, czyli po turecku Aşağı Düden, bywa również nazywany Karpuzkaldıran Şelalesi.

Wodospady Düden

6. Park Narodowy Kanionu Koprulu

Kanionu Koprulu to park narodowy, który rozciąga się wzdłuż rzeki Kopru, słynącej z pięknego, szmaragdowego koloru. Jego nazwa oznacza kanion z mostami i rzeczywiście jest ich tam kilka, a mowa tutaj o bardzo efektownych konstrukcjach, które pamiętają czasy rzymskie. Ten najpopularniejszy to most Oluklu Kopru, który jest użytkowany do dzisiaj. Zatrzymując się na nim, można podziwiać spektakularne widoki na rzekę, skały i porastające je rośliny. Jeżeli zaś chodzi o sam park, to znajduje się on Górach Taurus, w długim na 1500 i szerokim na 200 kilometrów paśmie górskim, skrywającym w sobie mnóstwo malowniczych, zapierających dech w piersiach widoków. Jest to największy i najdłuższy kanion w całej Turcji oraz jeden z największych kanionów na świecie. Gdzieniegdzie jego ściany osiągają nawet 400 metrów wysokości, a w niektórych miejscach można w nim podziwiać tak zwane kominy, które przypominają bajkowe skały z Kapadocji.

Park Narodowy Kanionu Koprulu

7. Bazar w Belek

Jedną z największych atrakcji w Kemer są bazary i tak samo jest w Belek. Handel na nich to swego rodzaju turecka tradycja. Takie miejsca w Turcji od wieków pełniły ważną rolę w kształtowaniu życia społecznego i jest to widoczne aż do dziś. W niemal każdym mieście i każdej wiosce targi odbywają się co najmniej raz w tygodniu, dlatego i w Belek nie mogło ich zabraknąć. Najsłynniejszy bazar w okolicy odbywa się tutaj środę i sobotę, kiedy to można kupić na nim praktycznie wszystko to, co się zamarzy! Od aromatycznych ziół, pachnących, soczystych owoców oraz warzyw, przez lokalne sery i wędliny, aż po słodkie, regionalne smakołyki. To jednak nie wszystko! Znajdziemy na nim też mnóstwo odzieży, rękodzieł oraz typowo turystycznych pamiątek pokroju kartek i magnesów na lodówkę. Tutaj warto też zaznaczyć, że tureccy sprzedawcy uwielbiają się targować, dlatego dobrze kultywować tą tradycję i śmiało negocjować z nimi każdą cenę!

Turecki Bazar

8. Wycieczka z Belek do Antalyi

Belek leży nieopodal Antalyi, czyli stolicy prowincji, która jest największym miastem całej Riwiery Tureckiej. Od strony lądu jest ona otoczona lasami piniowymi i gajami oliwnymi, które porastają przedgórze pasma Taurus, zaś od strony morskiej graniczy z turkusowymi i krystalicznie czystymi wodami Morza Śródziemnego. Historia tego niezwykle ciekawego miasta sięga aż II w. p.n.e, dzięki czemu znajdziemy w nim wiele okazałych i wartych zwiedzenia zabytków. Do tych najpopularniejszych należy przede wszystkim stare miasto, które jest odgrodzone od reszty miasta zabytkowymi murami obronnymi, Brama Hadriana, czyli łuk triumfalny zbudowany, by uświetnić wizytę cesarza Hadriana oraz Minaret Yivli, czyli żłobkowany minaret podchodzący z okresu podboju Wyżyny Anatolijskiej przez Turków seldżuckich. Gdy jednak nie za bardzo interesuje nas zwiedzanie zabytków, doskonałym wyborem będzie odwiedzenie największego w regionie parku rozrywki wodnej Aqualand lub Antalya Aquarium, które jest największym na świecie akwarium tunelowym.

Wycieczka z Belek do Antalyi

9. Wycieczka z Belek do Manavgat

Manavgat to idealny kierunek dla osób, które zobaczyć Turcję z innej, mniej turystycznej perspektywy. Jest to miasto oddalone o około 45 kilometrów od Belek, które mimo położenia blisko wybrzeża, zachowało charakter typowej tureckiej miejscowości. Manavgat rozwija się głównie dzięki uprawom zboża, owoców, i warzyw i oliwek. Najczęściej jest ono odwiedzane przez turystów ze względu na odbywający się tu w każdy poniedziałek i czwartek największy targ na wybrzeżu, ale to nie jedyna atrakcja, na którą w nim natrafimy. Przez całe miasto płynie bowiem rzeka o tej samej nazwie, mająca swoje źródło w górach Taurus, która zaledwie 4 kilometry od centrum Manavgat tworzy przepiękny, bardzo szeroki wodospad w towarzystwie mnóstwa zieleni. Po samej rzece zaś pływają statki turystyczne, które docierają w dół rzeki do jeziora Titryengol oraz do ujścia rzeki do Morza Śródziemnego. W miejscu tym utworzyła się piaszczysta laguna, na której można się wykąpać.

Wycieczka z Belek do Manavgat

10. Plaże w Belek

Pisząc o atrakcjach jednej z miejscowości Tureckiej Riwiery nie sposób nie wspomnieć o plażach, dla których co roku przybywa do niej dziesiątki turystów z całego świata. I choć plaże w Belek nie są tak urokliwe jak plaże w Kemer, to nadrabiają to licznymi restauracjami i barami usianymi wzdłuż wybrzeża, w których racząc się pysznymi potrawami i drinkami można podziwiać bezkres turkusowego Morza Śródziemnego oraz uroki okolicznej przyrody. Do tych najpopularniejszych należy przede wszystkim Belek Halk Plajı oraz Kadriye Beach, jednak na całej długości wybrzeża znajduje się znacznie więcej dogodnych miejsc do plażowania i rozkoszowania się słońcem.

Plaże w Belek

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy atrakcje na Lefkadzie w Grecji oraz podpowiadamy co warto zwiedzić w Malii na Krecie.