Najciekawsze atrakcje w Namysłowie – TOP 12 atrakcji turystycznych

Najciekawsze atrakcje w Namysłowie – TOP 12 atrakcji turystycznych

Co warto zwiedzić w Namysłowie?

Namysłów to niewielkie, ale bardzo klimatyczne miasto, które znajduje się województwie opolskim, choć historycznie leży na Dolnym Śląsku. Jest to swoista perełka regionu, która zachwyca przybywających do niej turystów piękną architekturą, niepowtarzalną atmosferą oraz bardzo bogatą historią. Miejscowość ta została bowiem założona w XIII wieku, a pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 19 czerwca 1233 roku. To właśnie dlatego z roku na rok zyskuje na popularności, w wyniku czego liczba odwiedzających ją urlopowiczów zarówno tych z naszego kraju, jak i zza granicy stale rośnie. Co zatem warto na miejscu zobaczyć? Jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne w samym Namysłowie i jego okolicy? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Namysłów?
2. Co warto zobaczyć w Namysłowie?
3. Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Namysłowie
• Stary Rynek w Namysłowie
• Ratusz w Namysłowie
• Brama Krakowska w Namysłowie
• Baszta Prochowa w Namysłowie
• Zamek w Namysłowie
• Muzeum Techniki Młynarskiej w Namysłowie
• Izba Regionalna w Namysłowie
• Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie
• Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Namysłowie
• Mural w Namysłowie
• Wyspy na Widawie w Namysłowie
• Zalew w Michalicach


Gdzie leży Namysłów?

Namysłów to miasto, które leży nad Widawą w województwie opolskim, w południowo-zachodniej Polsce. Miejscowość ta usytuowana jest na Równinie Oleśnickiej, będącą częścią Niziny Śląskiej, w związku z czym choć obecnie położona jest w północnej części województwa opolskiego, to historycznie leży na Dolnym Śląsku. Od Wrocławia, czyli stolicy województwa dolnośląskiego dzieli ją około 60 kilometrów, a od Opola, czyli stolicy województwa opolskiego około 50 kilometrów. To powoduje, że Namysłów jest bardzo dobrze skomunikowany z całym regionem, dzięki czemu można do niego dotrzeć zaledwie w kilkadziesiąt minut z każdego z tych miast.

Co warto zobaczyć w Namysłowie?

Namysłów to miasto z bardzo długą i bogatą historią, które jest malowniczo usytuowane na skraju lasów i rzeki Widawy, czyli prawego dopływu Odry. To powoduje, że miejscowość ta przypadnie do gustu podróżnikom o różnych upodobaniach turystycznych, wszak na miejscu można połączyć zwiedzanie wiekowych zabytków z aktywnym wypoczynkiem na łonie na natury. Wobec tego, zacznijmy od architektonicznych perełek, które znajdują się na jego terenie. W Namysłowie znajdziemy bowiem wiele historycznych budowli, poczynając od pięknego Starego Rynku z neorenesansową fontanną oraz kolorowymi kamienicami, przez okazały ratusz oraz Basztę Prochową, aż na Bramie Miejskiej, zwanej też Krakowską, ze ulokowanym na jej szczycie punktem widokowym kończąc. Do tego okolice Namysłowa to idealne tereny na piesze i rowerowe wędrówki. Dookoła usytuowanych jest bowiem wiele wiosek pełnych legend, a także lasy i parki, które niegdyś szlacheckie rezydencje. Jak więc widać, w mieście tym każdy znajdzie coś dla siebie i dotyczy to zarówno miłośników zwiedzania zabytków, jak i osób lubiących spędzać czas w otoczeniu przyrody. Co zatem jeszcze warto zobaczyć w tej urokliwej miejscowości, którą śmiało można uznać za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce? Mamy dla Was kilkanaście wspaniałych propozycji! Sprawdźcie najciekawsze atrakcje turystyczne w Namysłowie i jego okolicy!

Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Namysłowie

1. Stary Rynek w Namysłowie

Jedną z największych atrakcji w Namysłowie jest Stary Rynek, który jednocześnie uznawany jest za jeden z najcenniejszych namysłowskich zabytków! Już w średniowieczu stanowił on bowiem centralny punkt miasta, na którym skupiało się życie okolicznych mieszkańców. To właśnie tutaj odbywał się handel i dwa razy do roku, a konkretniej w dniu św. Filipa i dniu św. Jakuba, na Rynku odbywały się też jarmarki kupieckie. Do tego na głównym placu w drugiej połowie XIV wieku wzniesiono okazały ratusz, który po dziś dzień stanowi dowód niegdysiejszej świetności miasta. Obecnie na miejscu można podziwiać aż 16 z 31 zabytkowych kamienic, które zaskakują przybywających turystów swoją niezwykłą architekturą oraz kolorami. Do najstarszych z nich należą szesnastowieczne budynki, które znajdują się pod numerem 3, 5 i 24. Oczywiście nie można zapomnieć też o neorenesansowej fontannie, która usytuowana jest w północno-wschodniej części rynku. Najprawdopodobniej ustawiono ją tutaj podczas I wojny światowej, a jej autorem był Paul Baron. Fontanna ta przedstawia amorka trzymającego rybę i stojącego na kolumnie wyrastającej z sześciokątnej studni w kształcie kamiennego basenu. Według historyków, rybą tą jest jesiotr, który jest symbolem obfitości.

Stary Rynek w Namysłowie

2. Ratusz w Namysłowie

Kolejnym bardzo cennym zabytkiem w Namysłowie jest wspomniany ratusz, który znajduje się na głównym placu Starego Rynku. Jest to jedna z nielicznych w całości zachowanych budowli świeckich z okresu gotyku, która jest doskonałym świadectwem historii sztuki śląskiej. Budynek ten wzniesiono w drugiej połowie XIV wieku, jednak w późniejszych latach był kilkukrotnie przebudowywany. Pierwotnie został on bowiem wybudowany w stylu gotyckim, kilka lat później dobudowano do niego barokową wieżę o wysokości 57 metrów, następnie na początku XV wieku do zachodniej części ratusza dołączono budynki mieszczące sukiennice oraz ławy chlebowe i szewskie, a w XVII wieku uzupełniono zabudowania ratusza o budynek wagi miejskiej. Niestety, przez te wszystkie lata ratusz wielokrotnie nawiedzały pożary, w efekcie czego z czasem zaczął popadać w ruinę. Dopiero w 1999 roku zabytek ten został wykupiony przez Gminę Namysłów i w kolejnych latach został odrestaurowany, dzięki czemu obecnie możemy podziwiać go w niemal doskonałej formie. Co ciekawe, na co dzień o godzinie 12 z wieży ratusza odgrywany jest hymn Namysłowa, którego kompozytorem jest namysłowianin Eugeniusz Odoj, a jedynie w Boże Narodzenie hymn zastępuje świąteczna kolęda.

Ratusz w Namysłowie

3. Brama Krakowska w Namysłowie

Brama Miejska, która często nazywana jest też Bramą Krakowską, to kolejny bardzo ważny zabytek, który znajduje się na ulicy Krakowskiej w Namysłowie. Jest to główne, reprezentacyjne wejście do zabytkowej części miasta, które dawniej służyło jego obronie przed najeźdźcami, a dzisiaj jest jedyną zachowaną bramą wjazdową do dawnego Namysłowa. Brama ta została wzniesiona w XIV wieku, kiedy to powstała jako element murów otaczających miasto. W kolejnych stuleciach miejskie fortyfikacje zostały rozbudowane i uzupełnione o wieże, których według historyków mogło być aż 45, a najbardziej okazała z nich strzegła właśnie Bramy Krakowskiej. Na szczęście przez te wszystkie lata burzliwej historii Namysłowa zabytek zanadto nie ucierpiał, dzięki czemu po późniejszych renowacjach możemy po dziś dzień podziwiać ją w doskonałym stanie. Do tego na jej szczycie, na wysokości 26 metrów znajduje się dostępny dla zwiedzających taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto i okolice.

Brama Krakowska w Namysłowie

4. Baszta Prochowa w Namysłowie

Baszta Prochowa to kolejna budowla, która jest elementem miejskich fortyfikacji i jest uznawana za jedną z największych atrakcji w Namysłowie. Budynek ten został wzniesiony przełomie XIV i XV wieku, a jego nazwa prawdopodobnie wzięła się od ulokowanego tuż obok miejskiego arsenału i magazynów prochu strzelniczego. Co ciekawe, aby wznieść basztę, niezbędne było utworzenie w Namysłowie czterech nowych cegielni. Po ich powstaniu, ukończoną ją w okolicach 1350 roku i wraz ze znajdującym się zachodniej części Starego Miasta zamkiem utworzyła zwarty system fortyfikacji, który umożliwiał skuteczną obronę przed najeźdźcami. Niestety, część murów w późniejszych latach rozebrano, aby powiększyć powierzchnię miasta, ale mimo to po dziś dzień zachowała się większość z nich, a obecnie sama baszta stanowi siedzibę Urzędu Miejskiego w Namysłowie.

Baszta Prochowa w Namysłowie

5. Zamek w Namysłowie

Pisząc o najciekawszych atrakcjach turystycznych w Namysłowie nie sposób pominąć kolejnego bardzo ważnego zabytku, który jest nierozerwalnie związany z historią miasta, czyli zamku! Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą już z 1312 roku. Jak twierdzą historycy, w latach tych na miejscu stała drewniana fortyfikacja, która później, a konkretniej w 1360 roku została przebudowana na polecenie Karola IV Luksemburskiego, czyli cesarza rzymskiego i króla Czech. W 1533 roku zamek przejęła Rada Miasta Wrocławia i niedługo po tym go rozbudowano, powiększając zewnętrzny dziedziniec i dobudowując dodatkową przestrzeń mieszkalną. Z tego okresu pochodzi też brama wjazdowa z przedmurzem i mostem. Później, bo w XVII i XVIII wieku prowadzono dalsze działania remontowe, przez co jego wygląd nieznacznie się zmieniał. Pierwotna budowla został jednak wzniesiona z cegły na niewielkim wzniesieniu, na planie nieregularnego prostokąta i początkowo był on otoczony fosą, którą finalnie usunięto w XIX w wieku. Niestety, obecnie zarówno zamek, jak i znajdujący się tuż obok browar są w rękach prywatnych, w związku z czym nie jest dostępny dla zwiedzających, ale jego konstrukcję można podziwiać z zewnątrz.

Zamek w Namysłowie

6. Muzeum Techniki Młynarskiej w Namysłowie

Muzeum Techniki Młynarskiej to kolejna gratka miłośników historii odwiedzających Namysłów, która znajduje się przy ulicy Piastowskiej w budynku dawnego młyna miejskiego. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z XIV wieku, kiedy to znajdował się on poza murami Namysłowa, jednak w późniejszych latach, a konkretniej w 1418 roku młyn został rozebrany, a nowy stanął już w obrębie fortyfikacji w miejscu, które niegdyś nazywane było wyspą młyńską. Sam młyn w czasach swojej świetności wyposażony był w cztery koła, które zasilane były z dopływu Widawy nazywanego odtąd Młynówką. Cześć ze zmielonego zboża trafiała do mieszkańców, zaś pozostała była sprzedawana, a uzyskane z niej dochody przeznaczone była na remonty i utrzymanie zamku miejskiego. Obecnie w młynie znajduje się Muzeum Techniki Młynarskiej, które składa się z dwóch części – pierwszej, w której znajdują się sale do tematycznych warsztatów oraz drugiej, w której można podziwiać oryginalne narzędzia młynarskie.

Muzeum Techniki Młynarskiej w Namysłowie

7. Izba Regionalna w Namysłowie

Izba Regionalna to centrum kulturalne, które znajduje się przy ulicy Szkolnej w okolicy Starego Rynku w Namysłowie. Budowla ta została wzniesiona w 1789 roku i niegdyś pełniła funkcję szkoły ewangelickiej. Obecnie na miejscu można odwiedzić sześć stal wystawowych, w których prezentowane są przedmioty przedstawiające historię całego regionu. Na uwagę zasługują jednak nie tylko same wystawy, ale również budynek. Jego ściany wykonane są bowiem z muru pruskiego, czyli drewnianego szkieletu wypełnionego cegłą, a całość dopełniają zdobione okna i drzwi wejściowe, które nadają temu obiektowi wyjątkowego charakteru. Dodatkowo, po wejściu do środka można poruszać się po posadzce z polnych kamieni sprzed 200 lat, a do tego można oglądać tam wiele oryginalnych elementów z XVIII wieku zachowanych w doskonałym stanie, w tym między innymi belki stropowe oraz system grzewczy.

Izba Regionalna w Namysłowie

8. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie

Historia Namysłowa sięga czasów średniowiecza, tak więc nie mogło w nim zabraknąć również wiekowej świątyni. Taką właśnie jest kościół pod wezwaniem świętego Piotra i świętego Pawła, który znajduje się przy ulicy Kościelnej i jest największym kościołem w całym regionie. Pierwsza wzmianka o drewnianej budowli usytuowanej w tym miejscu pochodzi już z 1278 roku, kiedy to proboszczem był ksiądz Dietriech, a kolejna z 1321 roku, gdzie widnieje podpis proboszcza Jeschco na dokumencie księcia Konrada I Oleśnickiego, czyli ówczesnego władcy Namysłowa. Murowana budowla powstała jednak dopiero w XV wieku, kiedy to została wybudowana jako element miejskich umocnień, stanowiąc jednocześnie integralną część fortyfikacji. Niestety, w 1483 roku świątynia częściowo uległa zniszczeniu na skutek pożaru, a w późniejszych latach była jeszcze wielokrotnie remontowana i odnawiana. Mimo to, obecnie na miejscu można podziwiać jego wspaniałą architekturę, która posiada cechy stylu i układu gotyckiego.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie

9. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Namysłowie

Kolejnym zabytkowym kościołem w Namysłowie jest kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który znajduje się przy ulicy Staromiejskiej. Pierwsza wzmianka o tej świątyni pochodzi już z 1233 roku i podobnie do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła przez te wszystkie lata istnienia była wielokrotnie przebudowywana. Mimo to, obecnie na miejscu można podziwiać piękną gotycką budowlę, która została wykonana z cegły i kamieni polnych. Do tego w jej wnętrzu znajduje się zabytkowy ołtarz z I połowy XVII wieku, XVIII-wieczny medalion z wizerunkiem Trójcy Świętej oraz późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Jest to więc gratka zarówno dla osób interesujących się historią, jak i tych, którzy podczas podróżowania lubią odwiedzać miejsca sakralne.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Namysłowie

10. Mural w Namysłowie

Nieodłączonym elementem namysłowskiego krajobrazu jest ogromny, bo liczący aż 335 metrów kwadratowych powierzchni mural, który znajduje się na budynku przy skwerze im. Prof. Kuberskiego. Dzieło to namalowany na zachodniej ścianie obiektu mieszkalnego, a jej projekt został wykonany przez Fundację Zielonej Przestrzeni na podstawie projektu autorstwa Radosława Barka i opracowania tego projektu, autorstwa Dominika Dziedziny i Radosława Barka. Mural ten został stworzony na zlecenie Browaru Namysłów, do którego posiada on również prawo własności i autorskie prawa majątkowe.

Mural w Namysłowie

11. Wyspy na Widawie w Namysłowie

Oczywiście Namysłów to nie tylko zabytki, ale również mnóstwo atrakcji turystycznych związanych z naturą! Jedną z nich jest kompleks wysp w dolinie Widawy, który znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od Starego Rynku. Tworzą go trzy wyspy – pierwsza o powierzchni 0.6 hektara, druga o powierzchni 0.9 hektara i trzecia, największa o powierzchni 4.3 hektara. Teren ten stanowi dla mieszkańców Namysłowa oraz przybyłych turystów część rekreacyjną, w której można spacerować w pięknych okolicznościach przyrody. Co ciekawe, największa z wysp została objęta specjalną formą ochrony Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, ponieważ jest usytuowana w takim miejscu, że ludzie nie mają do niej dostępu, dlatego może na niej się swobodnie rozwijać fauna i flora. Dzięki temu, zamieszkują ją takie zwierzęta jak wydra, bóbr, zimorodek i ważka trzepla zielona.

Wyspy na Widawie w Namysłowie

12. Zalew w Michalicach

Kolejną atrakcją związaną z naturą jest zalew w Michalicach, który usytuowany jest półtora kilometra od Namysłowa. Na miejscu znajduje się sporych rozmiarów zbiornik retencyjny utworzony na rzece Widawie, który stanowi idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Warunki na nim umożliwiają bowiem uprawianie sportów wodnych, takich jak jak windsurfing, żeglowanie i pływanie kajakiem, a do tego tuż obok niego znajdują się miejsca do biwakowania oraz plaża, na której w ciepłe dni można wylegiwać się w słońcu lub schłodzić w wodzie.

Zalew w Michalicach

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne w Sandomierzu oraz prezentujemy najciekawsze atrakcje turystyczne w Tarnobrzegu.

Bibliografia:
https://namyslow.eu/
https://visit.namyslow.pl/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Namysłów

Zdjęcia:
https://namyslow.eu/
https://visit.namyslow.pl/