Agios Nikolaos na Krecie – 10 najciekawszych atrakcji

Agios Nikolaos na Krecie - 10 najciekawszych atrakcji

Jakie są najciekawsze atrakcje w Agios Nikolaos i okolicy?

Agios Nikolaos to niewielkie miasteczko portowe leżące na wschodzie Krety, które jest zaliczane do jednego z najbardziej urokliwych miejsc na całej wyspie. Turystów przyciąga do niego przede wszystkim niepowtarzalny klimat greckiego kurortu, przepyszna kuchnia i wspaniałe widoki na pobliskie góry i morze. Co zatem warto w nim zwiedzić? Jakie są najciekawsze atrakcje w Agios Nikolaos i okolicy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Agios Nikolaos na Krecie?
2. Jak dostać się do Agios Nikolaos?
3. Co robić w Agios Nikolaos?
4. Polecane wycieczki w Agios Nikolaos na Krecie
• Jezioro Voulismeni
• Muzeum Archeologiczne w Agios Nikolaos
• Muzeum Folkloru w Agios Nikolaos
• Plaże w Agios Nikolaos i okolicy
• Port w Agios Nikolaos
• Spinalonga obok Agios Nikolaos
• Kritsa obok Agios Nikolaos
• Kreteńska Farma Oliwy obok Agios Nikolaos
• Bazar w Agios Nikolaos
• Kościół Panagia Kera obok Agios Nikolaos


Gdzie leży Agios Nikolaos na Krecie?

Agios Nikolaos znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu Krety, około 30 kilometrów od Malii i około 40 kilometrów od Hersonissos. Jest to piękna miejscowość leżąca na zachodnim brzegu malowniczej zatoki Mirabello. Lokalizacja ta jest idealna do odkrywania dziewiczego zakątka Krety, ponieważ Agios Nikolaos znajduje się bardzo blisko najciekawszych i najbardziej dzikich miejsc na Krecie. Dodatkowo, jest to miasto świetnie skomunikowane z pozostałą częścią wyspy, leżące tuż przy niedawno wybudowanej drodze krajowej.

Jak dostać się do Agios Nikolaos?

Agios Nikolaos leży tuż przy nowo wybudowanej trasie łączącej łączącej zachód wyspy ze wschodem, dzięki czemu jest bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi miastami na Krecie. Można do niego dotrzeć na dwa różne sposoby, zakładając że podróż rozpoczynamy w Heraklionie:

1. Wynajem samochodu – jest to najprostszy i najszybszy sposób dostania się do Agios Nikolaos. Jeżeli rozpoczynamy swoją podróż w okolicy lotniska znajdującego się w Heraklionie, wystarczy skorzystać z jednej z wypożyczalni samochodów, następnie główną trasą kierować się na wschód wyspy. Droga powinna zająć około godziny.

2. Dojazd autobusem – podróż autobusem do Agios Nikolaos zajmie trochę więcej czasu w porównaniu do przejazdu samochodem, ale bez obaw! Autobusy kursują tutaj dość często, dzięki czemu jest to równie funkcjonalny środek transportu. Aby jednak znaleźć transport pomiędzy Heraklionem a Agios Nikolaos, na początek musimy przedostać się z lotniska do Centralnego Dworca Autobusowego, który znajduje się nieopodal. Droga pieszo zajmie nie więcej niż 10-15 minut, natomiast taksówką zaledwie kilka minut. Jeżeli zaś chodzi o czas podróży autobusem z Heraklionu do Agios Nikolaos, to cała podróż powinna zająć nie więcej niż półtorej godziny.

Co robić w Agios Nikolaos?

Agios Nikolaos to przepiękne miasto portowe, w którym jest mnóstwo ciekawych atrakcji dla osób w każdym wieku! Jest to miejsce charakteryzujące się połączeniem nowoczesności z tradycją. Znajdziemy tu zarówno nowoczesne bary, kluby i restauracje, jak i klimatyczne tawerny, serwujące pyszne, lokalne dania. To jednak nie wszystko! Praktycznie w samym środku miasta znajduje się jeszcze do niedawna słodkowodne jezioro Voulismeni, połączone wąskim kanałem z Morzem Śródziemnym. Jego okolica jest pełna kawiarni i barów oraz urokliwych tawern, z których rozpościera się wspaniały widok na pobliski krajobraz. Co jeszcze można robić w Agios Nikolaos? Atrakcje jest znacznie więcej! Poznajcie każdą z nich!

Polecane wycieczki w Agios Nikolaos na Krecie


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Agios Nikolaos!


1. Jezioro Voulismeni

Jezioro Voulismeni to bezsprzecznie jedna z najciekawszych atrakcji w Agios Nikolaos, dzięki której miasteczko przyciąga turystów z całego świata. Jest to zbiornik leżący w samym centrum miasta, tuż przy brzegu z morzem. Co ciekawe, jezioro nie jest zbyt szerokie, ale jest za to bardzo głębokie. Uściślając, liczy 137 metrów szerokości i ma przy tym 64 metry głębokości. To właśnie w nim według mitologii kąpała się Afrodyta, czyli bogini miłości, dlatego corocznie w dniu prawosławnej Wielkanocy nad brzegami jeziora odbywają się świąteczne uroczystości. W pozostałe dni zaś wokół jeziora tętni życie Agios Nikolaos. Wokół niego znajdziemy liczne tawerny i restauracje, w których można skosztować pysznej kuchni Kreteńskiej.

Jezioro Voulismeni

2. Muzeum Archeologiczne w Agios Nikolaos

Muzeum Archeologiczne w Agios Nikolaos to placówka założona w 1970 roku. Można w niej podziwiać liczne artefakty z wykopalisk od epoki neolitu, przez okres minojski, aż do czasów grecko-rzymskich, w tym między innymi spektakularną figurkę bogini Mirtos, czyli pochodzące z epoki brązu naczynie na wino w kształcie kobiety. Kolejnym wartym obejrzenia eksponatem jest czaszka sportowca w złotym wieńcu oliwnym oraz figurka Bogini lub kapłanki Myrsini, wykopaną w pobliżu Sitii. Jak więc się do niego dostać? Muzeum znajduje się zaledwie 10 minut pieszo od centrum, przy ulicy Paleologou 41.

3. Muzeum Folkloru w Agios Nikolaos

Muzeum Folkloru w Agios Nikolaos powstało w 1978 roku i od tej pory można w nim podziwiać liczne przedmioty sztuki kreteńskiej, które odzwierciedlają dawne, tradycyjne życie wyspy. Wśród nich znajdziemy między innymi ręcznie wyrabiane przedmioty tekstylne z charakterystycznymi haftami i wzorami, a oprócz tego w muzeum znajdują się również święte ikony, drewniane artefakty i rękopisy, które niegdyś były używane przez Kreteńczyków. Jak więc się do niego dostać? Muzeum znajduje się przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic w Agios Nikolaos, tuż obok Biura Informacji Turystycznej nad jeziorem Voulismeni.

4. Plaże w Agios Nikolaos i okolicy

Jakie są najlepsze plaże na Krecie? Jest ich tak wiele, że bardzo ciężko zdecydować! I to samo dotyczy plaż w Agios Nikolaos i okolicy tego malowniczego miasteczka. Najbardziej znaną jest jednak Kitroplateia, czyli plaża znajdująca się w zatoce Mirabello. Jest to idealne miejsce do odpoczywania, pływania i korzystania z uroków pięknego Morza Śródziemnego. Kolejną plażą jest Ammoudi, czyli niewielka zatoczka z miękkim piaskiem, otoczona drzewami tamaryszku. Znajduje się ona zaledwie kilometr na północ od miasta. Na uwagę zasługuje również Almiros, czyli plaża leżąca niecałe 3 kilometry na południe. Jest to najpopularniejsza plaża w okolicy Agios Nikolaos, a to wszystko za sprawą pięknych krajobrazów. W tym miejscu rzeka Almiros łączy się z morzem, zaś na pobliskich mokradłach żyją rzadkie ptaki oraz rosną efektowne eukaliptusy i palmy.

5. Port w Agios Nikolaos

Port i ciągnąca się wzdłuż niego promenada to prawdziwe serce malowniczego Agios Nikolaos. Liczne zacumowane w nim łodzie, jachty i statki oraz usytuowane tuż obok na niewielkim wzgórzu budynki tworzą niepowtarzalny i bardzo romantyczny klimat. To właśnie wokół portu i promenady toczy się życie tego pięknego kurortu, gdzie do późnych godzin nocnych można delektować się lokalnymi potrawami w okolicznych tawernach i restauracjach. Sama promenada prowadzi do wspomnianego wcześniej jeziora Voulismeni, które w samym centrum łączy się wąskim kanałem z morzem. Obok niego znajdziemy mnóstwo sklepów z pamiątkami oraz przytulnych knajpek, z z których rozpościera się czarujący widok na Morze Śródziemne.

6. Spinalonga obok Agios Nikolaos

Wycieczka na Spinalongię to jedna z najciekawszych atrakcji w okolicy. Jest to wyspa leżąca nieopodal Agios Nikolaos, znana z utworzonej tam w latach 1903-1957 kolonii dla osób zarażonych trądem. Była to choroba, która w tamtych czasach siała spustoszenie wśród ludności, dlatego też malutka wyspa była idealnym miejscem na odizolowanie chorych od zdrowych. W ten właśnie sposób Spinalongia stała się świadkiem ludzkiego cierpienia, a dziś jest atrakcją turystyczną, która przypomina o tych smutnych dziejach. To jednak nie koniec ciekawostek. Na wyspie, oprócz zabudowań związanych z osobami trędowatymi, znajduje się również niezwykle malownicza plaża oraz forteca wenecka zbudowana przez mieszkających tam w XVI wieku Wenecjan.

Spinalonga obok Agios Nikolaos

7. Kritsa obok Agios Nikolaos

Kritsa to jedna z najstarszych i najbardziej malowniczych wiosek na całej Krecie, zbudowana na wzgórzu o nazwie Kastellos. Znajduje się zaledwie 10 kilometrów od Agios Nikolaos, dzięki czemu z łatwością można się do niej dostać taksówką lub wynajętym samochodem. Jest to miejsce niczym z bajki, gdzie charakterystyczne białe budynki z niebieskimi drzwiami otoczone są pięknymi gajami oliwnymi. Życie tutaj płynie wolniej i koncentruje się głównie wokół jednej ulicy, przy której znajdują się sklepy z wyrobami rzemieślniczymi, lokalne tawerny i restauracje. Zasiadając w jednej z nich można delektować się pyszną, kreteńską kuchnią oraz widokami rozpościerającymi się z tego malowniczego wzgórza.

8. Kreteńska Farma Oliwy obok Agios Nikolaos

Cretan Olive Oil Farm, czyli Kreteńska Farma Oliwy znajduje się zaledwie niecałe 3 kilometry od centrum Agios Nikolaos. Jest to miejsce, w którym można podejrzeć jak uprawiane są drzewa oliwne, jak z ich owoców pozyskuje się oliwę oraz jakie jeszcze produkty można z nich wykonać. Na miejscu znajduje się też sklepik, w którym można kupić wyrabiane na miejscu naturalne kosmetyki, naczynia ceramiczne oraz oliwę i wiele różnych przetworów wytwarzanych na bazie oliwek. Ceny w nim są bardzo atrakcyjne, porównywalne do cen w Agios Nikolaos, ale warto zaznaczyć, że mamy tutaj do czynienia z produktami regionalnymi, tak więc zdecydowanie lepszej jakości.

9. Bazar w Agios Nikolaos

W każdą środę, tuż obok szpitalu w Agios Nikolaos odbywa się wspaniały targ uliczny. Sprzedawcy wystawiają swoje stragany już od wczesnych godzin porannych i handlują mniej więcej do godziny 13. Na rynku tym znajdziemy mnóstwo lokalnych, kreteńskich wyrobów rzemieślniczych, liczne owoce i warzywa oraz produkty spożywcze związane z regionem.
Handlarze na straganach chętnie pozwolą skosztować miejscowych oliwek, orzechów, fety oraz wielu innych produktów, które oferują. Jest to więc idealne miejsce do zrobienia zapasów, aby po powrocie do domu móc cieszyć się kreteńskimi przysmakami, a bliskich obdarować ciekawymi pamiątkami.

Bazar w Agios Nikolaos

10. Kościół Panagia Kera obok Agios Nikolaos

W drodze do Kritsy w natrafimy na Panagia Kera, czyli pochodzący z XIII wieku piękny kościół bizantyjski, w którym znajdują się najlepiej zachowane freski z okresu bizantyjskiego na Krecie. Przedstawiają one sceny z Biblii, w tym między innymi narodzenie i życie Chrystusa, ostatnią wieczerzę oraz życie różnych świętych. Wejście do kościoła jest bezpłatne, ale bardzo łatwo go przeoczyć, dlatego jadąc w stronę Kritsy należy wypatrywać niewielkiego drogowskazu tuż obok tawerny Paradise.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co warto zwiedzić w Malii na Krecie oraz podpowiadamy jakie są najciekawsze atrakcje w Hersonissos na Krecie.