Najpiękniejsze miasta w Polsce – lista 10 miast

Najpiękniejsze miasta w Polsce - lista 10 miast

10 najpiękniejszych miast w Polsce

Wiele osób za cel obiera zagraniczne destynacje, poszukując urokliwych miejsc w różnych zakątkach świata, a tymczasem biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój polskich miast, świetnie sprawdza się powiedzenie: cudze chwalicie, swego nie znacie! I choć historia naszego kraju wiąże się z wieloma latami zaborów, najazdów i wojen to wiele pięknych zabytków przetrwało te ciężkie czasy, a część z nich została w piękny sposób odrestaurowana. Gdy dodamy do tego zapierający dech w piersiach krajobraz oraz niewielką odległość, okaże się, że zamiast lecieć na weekend do Grecji czy Portugalii, czasem lepiej pozostać w kraju i zgłębić miejscową historię i kulturę! Które więc miasta są w szczególności warte odwiedzenia? Sprawdźcie listę najpiękniejszych miast w Polsce według naszego portalu podróżniczego!


Spis treści:
1. Które miasta są najpiękniejsze w Polsce?
• Kraków
• Wrocław
• Gdańsk
• Toruń
• Sandomierz
• Kazimierz Dolny
• Zamość
• Poznań
• Łódź
• Lublin


Które miasta są najpiękniejsze w Polsce?

Które miasta zaliczamy do najpiękniejszych i najciekawszych w naszym kraju? W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy subiektywną listę najbardziej zachwycających miast w Polsce!

1. Kraków

Kraków

Pierwsze miejsce nie powinno nikogo dziwić, wszak jest to najczęściej odwiedzane przez turystów miasto w Polsce! Kraków, bo o nim mowa, jest jednym z najstarszych miast w naszym kraju, które było zamieszkane już w VII wieku. Jest to unikatowa stolica Małopolski, a przy tym historyczna stolica Polski, która słynie z doskonale zachowanych zabytków, sięgających epoki średniowiecza! Samo centrum miasta zachowało swoją intrygującą, średniowieczną architekturę, a zamek na Wawelu oraz historyczna dzielnica Kazimierz zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to najczęściej odwiedzane miejsca w Krakowie, ale nie jedyne godne uwagi. Co zatem jeszcze warto zobaczyć? Będąc w Krakowie oczywiście nie można pominąć Rynku z Sukiennicami oraz słynnego kościoła Mariackiego, w którym nie tak dawno odnowiono ołtarz Wita Stwosza. Innymi równie interesującymi miejscami są krakowskie muzea, a zwłaszcza to znajdujące się na Wawelu. Co więcej, w Krakowie znajduje się około 40 parków miejskich, a w tym XIX-wieczne Planty, czyli park otaczający Stare Miasto, zajmujący łącznie powierzchnię ponad 200 000 metrów kwadratowych! Jeżeli jednak chcemy oddalić się od miasta, dobrym kierunkiem będzie Lasek Wolski, znajdujący się zaledwie kilka minut od centrum miasta, w którym znajdziemy wiele szlaków turystycznych oraz krakowskie ZOO!

2. Wrocław

Wrocław

Wrocław podobnie do Krakowa ma niezwykle bogatą, wielowiekową historię. I choć na przestrzeni tych wszystkich lat należał do wielu różnych władców, to od 1945 roku jest oficjalnie polskim miastem. Jest to zdumiewająco piękna stolica Dolnego Śląska, leżąca na wyspach nad Odrą, nazywana przez niektórych Wenecją Północy. Ta łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, stale zaskakując odwiedzających ją turystów. Najstarszym miejscem we Wrocławiu jest XIII-wieczny Rynek Główny, na którym znajduje się między innymi świetnie zachowany Stary Ratusz oraz niezwykle malowniczy kościół św. Elżbiety. Osoby interesujące się architekturą z pewnością docenią kolorowe kamienice, które tworzą iście intrygujący klimat. Nieopodal znajdziemy Muzeum Pana Tadeusza, będące częścią polskiego instytutu naukowego i kulturalnego, w którym możemy poznać zbiory na tle historycznym i literackim. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Lubomirskich, gdzie możemy podziwiać galerię obrazów oraz dział historyczno-pamiątkowy, a także Muzeum Miejskie Wrocławia, w którym poznamy bliżej historię miasta.

3. Gdańsk

Gdańsk

Na podium nie mogło zabraknąć Gdańska, czyli miasta czarującego cudowną zabudową i idealnym położeniem, u wybrzeża Bałtyku. Jest to najstarsze, największe i najbardziej znane miasto wchodzące w skład Trójmiasta, od wieków stanowiące istotny ośrodek życia kulturowego i gospodarczego w naszym kraju. To właśnie w nim dostrzeżemy unikalną architekturę pomorza, która została ukształtowana przez niezwykle bogatą historię miasta. Gdańsk urzeka i zachwyca przybyszów z całego świata, a w Polsce jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast. Co więc warto w nim zobaczyć? Do najciekawszych atrakcji możemy zaliczyć Drogę Królewską, czyli główną trasę turystyczną, zaczynającą się od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez ulicę Długą aż na Długi Targ. Ta zachwyca urodą ze względu na unikalną i kolorową architekturę kamienic. To właśnie na Trakcie Królewskim znajdują się najciekawsze budynki z niezwykle ciekawą historią, takie jak Dwór Artusa oraz Ratusz, a oprócz tego nieopodal trafimy na popularną Fontannę z Neptunem. Kolejnym symbolem Gdańska jest Brama Żuraw, czyli zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych miasta. Jeżeli jednak zamiast zwiedzania wolimy obcować z naturą to świetnym pomysłem jest podróż na wybrzeże. Gdańsk słynie z szerokich plaż, które umożliwiają błogi wypoczynek na brzegu Bałtyku.

4. Toruń

Toruń

Toruń podobnie do pozostałych miast ma niezwykle bogatą historię, która ukształtowała jego architekturę i kulturę. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim tradycyjnym piernikom, Mikołajowi Kopernikowi oraz doskonale zachowanym budowlom, które nie uległy zniszczeniu podczas minionych wojen. Co warte odnotowania, w 2007 roku Toruń został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a Stare Miasto jest nazywane jednym z siedmiu cudów Polski. Co więc w nim zobaczyć? Bardzo dobrym pomysłem jest zwiedzenie całego Starego Miasta, kończąc w okolicach ratusza. Po drodze napotkamy na Łuk Cezara, Kościół Mariacki, Pomnik Kopernika oraz Bramę Świętego Ducha, a oprócz tego będziemy mogli skosztować miejscowych pierników, które rozsławiły miasto na cały świat! Oczywiście nie możemy pominąć również domu Mikołaja Kopernika, w którym poznamy biografię tej wybitnej persony oraz będziemy mogli zobaczyć w jakich warunkach żył. A gdy zmęczy nas zwiedzanie, warto udać się na Bulwar Filadelfijski, czyli nabrzeże znajdujące się na prawym brzegu Wisły, gdzie można wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody.

5. Sandomierz

Sandomierz

Sandomierz to niezwykle urokliwe miasto, ulokowane na 7 wzgórzach Niziny Nadwiślańskiej. To właśnie dlatego jest nazywany „Małym Rzymem”, a jego architektura i historia fascynuje odwiedzających go turystów. Jest to piękne miasto królewskie, leżące tuż Wisłą, które zaskakuje niepowtarzalną atmosferą. Sandomierz przypadnie do gustu zarówno miłośnikom historii, jak i amatorom kryminalnych zagadek. Znajdziemy w nim wiele różnych zabytków, poczynając od malowniczego Starego Rynku z charakterystycznym Ratuszem, przez królewski zamek, aż na wielkiej katedrze kończąc. Nieopodal centrum miasta znajduje się okazały wąwóz lessowy, a na przedmieściach Góry Pieprzowe, z których rozpościera się iście magiczny widok na Wisłę i okolicę. To jednak nie wszystko! Jedna z największych atrakcji turystycznych Sandomierza znajduje się w podziemiach miasta, gdzie rozciąga się imponująca trasa wiodąca tajemniczymi tunelami, które prowadzą do kilkudziesięciu różnych pomieszczeń, o bardzo tajemniczych nazwach!

6. Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny jest uznawany za jedno z najbardziej romantycznych miast w kraju. I trudno się dziwić! Ten łączy w sobie bogato zdobione renesansowe kamieniczki, zapierające dech w piersiach widoki na okoliczną przyrodę oraz niezwykle bogatą historię, a to jeszcze nie wszystko! Sercem Kazimierza Dolnego jest średniowieczny brukowany rynek, który jest centralnym punktem miasta. To właśnie tu gromadzą się mieszkańcy, turyści oraz najróżniejsi artyści i performerzy, którzy do późnych godzin wieczornych kosztują lokalnych specjałów oraz trunków. Tuż obok, na wzgórzu znajduje się średniowieczny zamek, z którego rozpościera się przepiękny widok na płynącą w dole Wisłę oraz okoliczną panoramę. Gdy jednak zależy nam na obcowaniu z przyrodą, możemy przespacerować się nadwiślańskimi bulwarami, przy których znajdują się stare kazimierskie spichlerze lub możemy wybrać się do jednego z wąwozów lessowych w pobliżu.

7. Zamość

Zamość

Zamość, nazywany „Padwą Północy” to architektoniczna perełka, która jest uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Polski wschodniej. Jest to miasto założone przez Jana Zamoyskiego, który zlecił włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie miasta idealnego. W ten sposób powstało miasto oraz twierdza, która chroniła włości Zamoyskich, a przy tym zachwycała swoją urodą i wyjątkowością. Już w 1922 roku Zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co potwierdza nietuzinkowość tego miasta. Jego sercem jest Stary Rynek, na którym znajduje się charakterystyczny Ratusz z wysoką na ponad 50 metrów wieżą, zaś tuż obok znajdziemy mnóstwo kolorowych ormiańskich kamienic, zachwycających architekturą i różnorodnością. Ogromne wrażenie robią tutaj również potężne fortyfikacje, po których można pospacerować.

8. Poznań

Poznań

Poznań, czyli stolica województwa wielkopolskiego jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W swojej historii był jednym z najważniejszych miejsc w naszym kraju, a obecnie jest istotnym centrum gospodarczym, handlowym, naukowym, kulturalnym i turystycznym zachodniej Polski. I tak jak na ponad tysiącletnie miasto przystało, nie brakuje w nim malowniczych widoków oraz mnóstwa atrakcji. Od czego więc zacząć? Oczywiście od odwiedzenia Starego Rynku, który jest sercem całego miasta! I choć w trakcie wojny wiele znajdujących się na nim budynków uległo zniszczeniu to dziś zachwycają bogatą kolorystyką oraz zdobieniami. To właśnie na Starym Rynku znajduje się charakterystyczny renesansowy Ratusz z poznańskimi koziołkami, który wyszedł spod rąk włoskiego architekta. Tuż obok znajdziemy liczne miniaturowe kamieniczki zwane domkami budników, które zaskakują różnorodnością, a nieopodal trafimy na Farę Poznańską, czyli najbardziej okazałą barokową i sakralną budowlę w Polsce, przy której pracowali najlepsi ówcześni architekci. Oczywiście będąc w Poznaniu, nie można pominąć Ostrowa Tumskiego, czyli jedynej pozostałej z licznych niegdyś wysp na Warcie, charakteryzującej się nietuzinkową zabudową. Tam możemy podziwiać między innymi zabytkową katedrę o gotyckich kształtach Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Psałterię, czyli późnogotycki budynek wzniesiony około 1518 roku na zlecenie biskupa poznańskiego.

9. Łódź

Łódź

Pewnie niektóre osoby dziwi umieszczenie Łodzi wśród najpiękniejszych miast w Polsce, ale jest to miasto, które w ostatnich latach przeszło sporą metamorfozę i teraz zachwyca połączeniem industrialnej i nowoczesnej architektury! Zacznijmy więc od początku. Łódź to miasto wojewódzkie położone w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu autostrad i magistral kolejowych. Jej korzenie sięgają już XII wieku, a pierwsza udokumentowana wzmianka o powstałej osadzie pochodzi z 1332 roku. I choć jej rozkwit nastąpił dopiero w XIX wieku, gdy znacznie rozwinął się przemysł włókienniczy to warto zaznaczyć, że samo miasto ma niezwykle bogatą historię. Co zatem warto w nim zobaczyć? Przede wszystkim ulicę Piotrkowską, czyli najdłuższy polski deptak, stanowiący wizytówkę Łodzi. To właśnie tu przez cały rok bije serce miasta, a wśród licznych sklepów, kawiarni, restauracji, pubów i klubów życie tętni od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Kolejnym obowiązkowym miejscem od odwiedzenia jest znajdująca się nieopodal Manufaktura. Jest to centrum handlowe i rekreacyjne, które powstało na obszarze dawnej, XIX-wiecznej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Oczywiście pisząc o dawnej fabryce, nie możemy zapomnieć również o dzielnicy Księży Młyn, czyli osiedlu robotniczym z ogromną fabryką Scheiblera oraz rezydencjami fabrykantów. Jeżeli zaś chcemy poobcować z naturą, wtedy warto udać się do jednego z łódzkich parków lub Lasu Łagiewnickiego. Jest to największy kompleks leśny w granicach miasta w Europie, który jest doskonałym miejscem do spędzania czasu wśród przyrody.

10. Lublin

Lublin

Lublin to stolica województwa lubelskiego. Jest to jedno z najpiękniejszych miast wschodniej Polski, które zaskakuje wciąż jeszcze niewielką ilość odwiedzających go turystów. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest Stare Miasto, które urzeka niecodzienną architekturą oraz zadziwia brakiem pojazdów (jest to miejsce wyłączone z ruchu samochodowego). Możemy w nim zapuścić się w małe uliczki lub odwiedzić bardzo klimatyczne podwórka, podziwiając staromiejskie kamienice. To właśnie tu znajdziemy Niebieska kamienicę Konopniców i jej charakterystyczne płaskorzeźby, które są prawdziwą ozdobą Lublina. Oczywiście będąc w mieście nie możemy pominąć zamku królewskiego, zbudowanego w XII wieku. Ten w swojej historii był siedzibą lokalnych władz, królewską kwaterą, więzieniem, a obecnie jest muzeum. Gdy jednak wolimy poobcować z naturą, wtedy dobrym pomysłem jest wypożyczenie roweru i udanie się nad Zalew Zemborzycki. To raptem 20 minut jazdy z centrum miasta, a na miejscu znajdziemy mnóstwo atrakcji, takich jak narty wodne, kajaki, rowery wodne, baseny, park linowy oraz małe pole golfowe.