Riwiera Turecka z biurem JoinTrips – relacja z wycieczek

Riwiera Turecka z biurem JoinTrips - relacja z wycieczek

Odkryj Riwierę Turecką z biurem JoinTrips

Riwiera Turecka, znajdująca się w południowej części Turcji, to istny magnes na turystów. Jest to region, który ciągnie się od miejscowości Marmaris na zachodzie, aż po Mersin na wschodzie, liczący niemal 900 kilometrów przepięknego wybrzeża usianego malowniczymi zatokami i sąsiadującymi z nimi majestatycznymi górami. Jego sercem jest prowincja Antalya, a szczególnie obszar pomiędzy kurortami Kemer, Antalyą, Side i Alanyą. To właśnie tu znajduje się najwięcej hoteli i ośrodków wypoczynkowych, a to wszystko obok pięknych plaż oraz licznych sklepów, restauracji, barów i klubów nocnych. Dopełnieniem tego krajobrazu jest ogrom zabytków i przyrodniczych perełek, które można zwiedzić między innymi z JoinTrips, czyli lokalnym biurem podróży działającym w Rivierze Tureckiej od kilkunastu lat! Które z nich zatem odwiedziła nasza redakcja? Sprawdźcie naszą relację z wycieczek do Kanionu Sapadere, Kanionu Tazi oraz szalonego raftingu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Dlaczego wybraliśmy biuro JoinTrips?
• Wycieczka do Kanionu Sapadere
• Wycieczka do Kanionu Tazi
• Rafting w Kanionie Köprülü


Dlaczego wybraliśmy biuro JoinTrips?

Na JoinTrips trafiliśmy zupełnie przypadkowo, podczas przeglądania w internecie ofert lokalnych biur turystycznych, które organizują eskapady w rejonie Riwiery Tureckiej. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę, ponieważ organizacja każdej z wybranych przez nas wycieczek stała na najwyższym poziomie! I nic w tym dziwnego, wszak biuro to działa już od 2013 roku i od tego czasu organizuje wyprawy dla gości z całej Europy, w tym przede wszystkim z Polski Czech, Słowacji i Słowenii. To doświadczenie było widać na każdym kroku i dzięki niemu mogliśmy poznać Turcję zupełnie od innej strony! Jak zatem wyglądała każda z wycieczek? Sprawdźcie!

Dlaczego wybraliśmy biuro JoinTrips?

1. Wycieczka do Kanionu Sapadere

Na jaką wycieczkę wybrać się będąc w Alanyi? Oczywiście na wyprawę do Kanionu Sapadere! Jest to jedna z najczęściej wybieranych wycieczek fakultatywnych w całej Riwierze Tureckiej, dlatego i my postanowiliśmy skorzystać z jej uroków. Zacznijmy więc od samego początku. Całość zaczęła się rankiem, gdzie spod hotelu odebrały nas samochody terenowe z otwartymi dachami i drogą wzdłuż Morza Śródziemnego ruszyliśmy na południowy-wschód w stronę gór. Podczas podróży mogliśmy cieszyć oczy pięknymi widokami – z jednej strony mijaliśmy turkusowe morze, którego odcień zmieniał się z każdym kolejnym kilometrem, zaś z drugiej majestatyczne szczyty, które gdzieniegdzie muskały chmury.

Wycieczka do Kanionu Sapadere

Po drodze do Kanionu było kilka przystanków, podczas których mieliśmy okazję podziwiać panoramę całej Alanyi oraz pobliskie plantacje bananów, a następnie wjechaliśmy w góry, gdzie kolejnym przystankiem była magiczna Jaskinia Skrzatów, do której prowadzi ciekawa trasa spacerowa i gdzie można podziwiać niezwykle ciekawe formacje skalne. Na końcu dotarliśmy do kameralnej tureckiej wsi Sapadere, w której można poznać lokalną kulturę, zwiedzić wiejski meczet oraz domek, w którym można podziwiać maszyny do produkcji jedwabiu. Punktem kulminacyjnym jest jednak Kanion Sapadere, który przywitał nas rześkim powietrzem i jeszcze bardziej malowniczymi krajobrazami!

Wycieczka do Kanionu Sapadere

Droga przez niego wiedzie do najwyższego wodospadu w okolicy, a podczas niej można podziwiać kilka mniejszych oraz zażywać kąpieli w lodowatej wodzie, która znajduje się w licznych oczkach wodnych powstałych na rzece. I my skorzystaliśmy z takiej możliwości i musimy przyznać, że było to niezwykłe doświadczenie!

Wycieczka do Kanionu Sapadere

Po kąpieli w tak pięknych okolicznościach przyrody ponownie wsiedliśmy w auta terenowe i przy towarzyszącej nam muzyce udaliśmy się wraz ze wszystkim podróżnikami do restauracji na rzece Dimçayı, aby posmakować kilka miejscowych smakołyków i po wszystkim zostaliśmy rozwiezieni do hoteli.

Wycieczkę można wykupić klikając tutaj.

2. Wycieczka do Kanionu Tazi

Kolejną wycieczką, na którą wybraliśmy się wspólnie z biurem JoinTrips była wyprawa do Kanionu Tazi i antycznego miasta Selge! Tutaj podobnie jak w przypadku poprzedniej eskapady, umówiliśmy się pod hotelem, skąd autokarem wyruszyliśmy w pełną przygód i atrakcji podróż! Tym razem droga wiodła na północny-zachód w stronę Manavgat, gdzie po drodze z jednej strony mogliśmy podziwiać niezwykle zróżnicowane wybrzeże Morza Śródziemnego, zaś z drugiej liczne plantacje i majaczące w oddali szczyty. Cała droga minęła bardzo szybko, a wszystko dlatego, że przebiegała w komfortowych warunkach w towarzystwie malowniczych widoków! W ten sposób dotarliśmy do bazy raftingowej, gdzie po krótkiej przerwie na obiad przesiedliśmy się w samochody terenowe, którymi ruszyliśmy w stronę kanionu! Po drodze można było podziwiać mnóstwo wspaniałych, górskich krajobrazów, wijącą się w dole turkusową rzekę Köprüçay oraz górujące nad nią starożytne mosty.

Wycieczka do Kanionu Tazi

I tutaj musimy przyznać, że widoki są nie do opisania, ale najlepsze było dopiero przed nami! Wraz z każdym kolejnym pokonanym kilometrem droga stawała się coraz bardziej stroma i kręta, aż dotarliśmy do niewielkiego parkingu pośrodku lasu, skąd krótkim spacerem udaliśmy się do punktu widokowego, gdzie widać cały Kanion Tazi! W niektórych miejscach jego ściany sięgają nawet 400 metrów wysokości, co robi ogromne wrażenie, zwłaszcza że pośrodku widać rzekę, którą dopiero co mijaliśmy po drodze!

Wycieczka do Kanionu Tazi

Po nacieszeniu oczu widokami rodem z filmów, wyruszyliśmy w drogę powrotną, podczas której odwiedziliśmy jeszcze leżące na wysokości 1250 metrów antyczne miasto Selge z początków VI wieku p.n.e. Jego największą atrakcją jest jest doskonale zachowany teatr położony na zboczu wzgórza, z którego rozciąga się wspaniały widok na część parku. Ostatnim przystankiem był Adam Kayalar, czyli miejsce słynące z niezwykłych formacji skalnych, które przypominają skamieniałych ludzi.

Wycieczka do Kanionu Tazi

Każdy z tych punktów wywarł na nas ogromne wrażenie, a takie połączenie atrakcji to doskonałe przeżycie, które z całą odpowiedzialnością możemy polecić turystom w każdym wieku!

Wycieczkę można wykupić klikając tutaj.

3. Rafting w Kanionie Köprülü

Następną i na pewno nie ostatnio wycieczką, na którą wybraliśmy się z biurem JoinTrips był szalony rafting w Kanionie Köprülü! Tutaj cała przygoda zaczęła się w bazie raftingowej, w której poprzednio przesiadaliśmy się w samochody terenowe, aby zwiedzić Kanion Tazi, tak więc droga w to miejsce przebiegała w podobny sposób, co w przypadku poprzedniej wyprawy. Całość minęła bardzo szybko i po kilkudziesięciu minutach jazdy zameldowaliśmy się w punkcie, w którym mieliśmy krótką przerwę na przebranie się w stroje kąpielowe oraz założenie kapoków i kasków, aby podczas spływu być w pełni bezpiecznym. Następnym krokiem było przydzielenie nas do pontonów i w grupach dziesięcioosobowych przetransportowanie w górę rzeki.

Rafting w Kanionie Köprülü

Po drodze mogliśmy podziwiać wspaniałe, górskie krajobrazy, porastające je lasy i oczywiście rzekę Köprüçay, która mieniła się w pięknych turkusowych tonach! Już sama podróż na początek spływu była nie lada atrakcją, a najlepsze było dopiero przed nami! Gdy dotarliśmy na miejsce, od razu wraz z doświadczonym instruktorem przesiedliśmy się w pontony i po krótkim instruktażu ruszyliśmy ku przygodzie!

Rafting w Kanionie Köprülü

Cały spływ trwał kilka godzin, a podczas niego robiliśmy kilka krótszych i dłuższych przystanków, podczas których mogliśmy pływać w krystalicznie czystej wodzie i delektować się pięknem okolicznej przyrody. Była to niezwykła przyjemność i świetne przeżycie, nawet biorąc pod uwagę, że rzeka miała zaledwie kilka stopni, co przy panującym upale było nie lada orzeźwieniem! Na sam koniec, po dopłynięciu do bazy raftingowej i przebraniu się w suche ubrania, usiedliśmy wspólnie do obiadu, który po dniu pełnym wrażeń smakował jak nigdy! Po wszystkim zostaliśmy odwiezieni do hotelu i jeszcze przez wiele godzin opowiadaliśmy sobie te niezapomniane przeżycia!

Wycieczkę można wykupić klikając tutaj.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co warto zwiedzić w Kemer oraz przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Belek.