Gambia – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych w Gambii

Gambia - najciekawsze atrakcje

Jakie są najciekawsze atrakcje w Gambii?

Gambia to idealny kierunek dla osób, które marzą o poznaniu prawdziwej czarnej Afryki, ale do tej pory nie mieli jeszcze okazji odwiedzić tego ciekawego kontynentu. Jest to niewielki kraj, rozciągający się wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Wbrew pozorom, miejsce to jest bezpieczne i otwarte na turystów, a do tego koncentruje w sobie wszystko to, co w Afryce zachwyca najbardziej, czyli połączenie piękna natury z bogatą kulturą. Jakie są zatem najciekawsze atrakcje turystyczne Gambii i co warto w niej zobaczyć? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!


Spis treści:
1. Gdzie leży Gambia?
2. Najważniejsze atrakcje turystyczne w Gambii
3. Co warto zobaczyć w Gambii?
4. Polecane wycieczki w Gambii
• Krokodyle, muzeum i Święte Jezioro Kachikally
• Rezerwat Abuko
• Albert Market – rynek w Bandżul
• Wyspa Kunta Kinteh
• Serrekunda
• Brikama
• Park Narodowy Kiang West
• Kamienne kręgi
• Makasutu Forest Park
• Plaże w Gambii


Gdzie leży Gambia?

Gambia znajduje się w Afryce, a dokładniej jest to państwo położone w zachodniej części tego kontynentu. Od północy, południa i wschodu graniczy z Senegalem, zaś od zachodu przy ujściu rzeki Gambii posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego, gdzie znajduje się główny port oceaniczny tego kraju.

Najważniejsze atrakcje turystyczne w Gambii

Gambia, określana mianem uśmiechniętego wybrzeża Afryki, wciąż nie jest zbyt popularnym kierunkiem wśród europejskich turystów. Mimo to, jej baza turystyczna z roku na rok się rozwija, oferując coraz to lepsze warunki dla przybyszów z całego świata. Co zatem powoduje, że kraj ten jest miejscem wartym rozważenia podczas planowania kolejnej podróży? Przede wszystkim bujna przyroda, ciekawa kultura, wysokie temperatury oraz bogata infrastruktura turystyczna, które razem tworzą kraj niezwykle interesujący i zaskakujący.

Co warto zobaczyć w Gambii?

Najciekawsze atrakcje turystyczne Gambii znajdziemy na wybrzeżu. To właśnie tam znajduje się stolica kraju Bandżul z głównym portem oceanicznym oraz głównym portem lotniczym Banjul International Airport. Tuż obok na rzece Gambii leży wyspa Kunta Kinteh, czyli jeden z turystycznych hitów tego miejsca z ruinami XVII-wiecznego fortu w roli głównej. To jednak nie wszystko! Warto również zapuścić się w głąb kraju, gdzie można poznać kulturę i obyczaje Gambijczyków oraz obcować z dziką przyrodą. Ta słynie z pięknych, piaszczystych plaż, tętniących życiem miast oraz zapierającej dech w piersiach fauny i flory. Co jeszcze warte odnotowania, Gambia byłaś kiedyś kolonią brytyjską, w związku z czym praktycznie z każdym można porozumieć się w języku angielskim! Jakie są zatem jej najciekawsze atrakcje? Sprawdźcie!

Polecane wycieczki w Gambii


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Gambii!


1. Krokodyle, muzeum i Święte Jezioro Kachikally

Kachikally to niewielkie muzeum w mieście Bakau, oddalone około 15 kilometrów od Bandżul. Jest to miejsce składające się z dwóch części: muzeum, w skład którego wchodzą charakterystyczne dla afrykańskiej architektury domki oraz części ogrodowej, gdzie znajduje się Święte Jezioro Kachikally. W samym muzeum znajdziemy niemal tysiąc eksponatów związanych z kulturą i tradycjami Gambijczyków, takie jak narodowe stroje, ludowe instrumenty oraz przedmioty codziennego użytku, zaś w ogrodzie natrafimy na sadzawkę z… krokodylami! I choć są to gady bardzo groźne to te mieszkające w Kachikally uchodzą za niezwykle potulne, dzięki czemu można się z nimi sfotografować. Nie o krokodyle tu jednak chodzi, a o święte jezioro. Jest to sadzawka, która według wierzeń miejscowej ludności wpływa leczniczo na bezpłodność! To właśnie dlatego jest tak tłumnie odwiedzana przez turystów, a tym samym należy to jednej z większych atrakcji w tym regionie!

Krokodyle, muzeum i Święte Jezioro Kachikally

2. Rezerwat Abuko

Rezerwat Abuko znajduje się około 20 kilometrów od stolicy Gambii, czyli Bandżul. Jego początki sięgają 1916 roku, choć oficjalnie powstał dopiero na początku 1968. Park ten jest najmniejszym rezerwatem przyrody w Afryce, ale na tej niewielkiej przestrzeni mamy do czynienia z ogromną różnorodnością fauny i flory. Znajdziemy w nim między innymi przeszło 290 gatunków ptaków, 50 gatunków ssaków oraz 30 gatunków gadów. Do tych najpopularniejszych należą przede wszystkim antylopy, hieny, małpy i krokodyle, co stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników zwierząt. Rocznie Rezerwat Abuko odwiedza ponad 30 tysięcy turystów, co oznacza, że co trzecia osoba przyjeżdżająca do Gambii wybiera się właśnie do Abuko Nature Reserve!

Rezerwat Abuko w Gambii

3. Albert Market – rynek w Bandżul

Albert Market to rynek w stolicy Gambii, który jest świetnym miejscem na kupno lokalnych produktów! Jego nazwa wzięła się od imienia księcia Alberta, męża Królowej Wiktorii, która sprawowała władzę nad Gambią podczas czasów kolonialnych. Sam targ powstał w połowie XIX wieku, a obecnie stanowi główny miejski rynek w Gambii. Można na nim nabyć wiele regionalnych owoców, warzyw, wytworów rękodzieła artystycznego oraz unikalnych pamiątek. Co istotne, ze sprzedawcami należy się targować, a to pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy! Jest to jedna z miejscowych tradycji, którą zdecydowanie należy pielęgnować!

Albert Market - rynek w Bandżul

4. Wyspa Kunta Kinteh

Wspomniana na początku wyspa Kunta Kinteh leży na rzece Gambii. Jej nazwa wzięła się od czarnoskórego niewolnika, bohatera powieści „Korzenie” i serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem (popularnego również w Polsce w latach 80.). Jest to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w tym niewielkim kraju, która jest licznie odwiedzana przez turystów z całego świata. Niegdyś wyspa była znacznie większa, ale erozja sprawiła, że jej rozmiary zmniejszyły się sześciokrotnie. To właśnie na niej znajdują się ruiny XVII-wiecznego fortu, które są pozostałością po kurlandzkiej kolonizacji. Sam fort wraz z kilkoma innymi historycznymi budowlami w Gambii zostały w 2003 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyspa Kunta Kinteh

5. Serrekunda

Serrekunda to największe miasto w Gambii, znajdujące się około 20 kilometrów na zachód od Bandżul. To w nim znajduje się główna baza noclegowa i wypadowa w zachodniej części kraju. W jego pobliżu natrafimy na malownicze, piaszczyste plaże, częściowo skryte pod palmami na brzegu Oceanu Atlantyckiego. Do jego największych atrakcji możemy zaliczyć targ rybny w porcie oraz targ w centrum, w których zaopatruje się miejscowa ludność.

Serrekunda

6. Brikama

Brikama leży w zachodnim rejonie Gambii i jest to drugie co do wielkości miasto w kraju, znajdujące się około 23 kilometrów od stolicy. Miejscowość ta słynie z rzemiosła wyrobów drewnianych, w związku z czym warto wybrać się do niej na zakupy stricte wnętrzarskie. Co więcej, Brikama to bardzo umuzykalnione miasto, w którym praktycznie na każdym rogu możemy usłyszeć utwory miejscowych artystów. Możemy do niego dotrzeć taksówką lub minibusami bezpośrednio z Bandżul.

Brikama
Brikama

7. Park Narodowy Kiang West

Założony w 1987 roku Park Narodowy Kiang West to jeden z największych obszarów chronionych w kraju, znajdujący się około 140 kilometrów na wschód od Bandżul. Jest to rezerwat leżący na południowym wybrzeżu rzeki Gambii, który charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem oraz siedliskiem licznych gatunków zwierząt. Na teren parku składają się w większości obszary wilgotnej sawanny, a nad samą rzeką także lasy galeriowe i namorzyny. Do jego największych atrakcji możemy zaliczyć między innymi obecność delfinów, mant, różnych gatunków małp oraz przeszło 290 gatunków ptaków, a w tym aż aż 21 gatunków ptaków drapieżnych.

Park Narodowy Kiang West

8. Kamienne kręgi

Przy granicy z Senegalem, w dorzeczu rzeki Gambia, można natrafić na bardzo ciekawe znalezisko! Mowa tutaj o ponad tysiącu kamiennych kręgów, które tworzą zespół sakralny, podzielony na cztery grupy: Wassu, Sine Ngayéne, Wanar i Kerbatch. Posągi te powstały pomiędzy III wiekiem przed naszą erą, a XVI wiekiem naszej ery. Każdy z nich ma wysokość 2 metrów, a tworzone przez nie kręgi mają średnicę od 3 do 6 metrów. Skąd zatem się wzięły? Przypuszcza się, że jest to miejsce spoczynku wodzów i królów, którzy niegdyś władali Gambią.

Kamienne kręgi

9. Makasutu Forest Park

Makasutu Forest Park to ponad 400 hektarów chronionego lasu, gdzie w jednym miejscu występuje aż 5 ekosystemów, poczynając od lasu palmowego, przez las galeriowy, mangrowce, tereny bagniste, aż na sawannie kończąc. Jego nazwa w języku plemienia Mandinka oznacza święty las. Znajduje się on nad brzegiem Bintang Bolong, czyli największego dopływu rzeki Gambii. Podczas wycieczki do niego, można zarówno wybrać się na wędrówkę z przewodnikiem, jak i skorzystać z rejsu po rzece, aby podziwiać piękną lokalną przyrodę.

Makasutu Forest Park

10. Plaże w Gambii

Zachodnie wybrzeże Afryki rzadko kiedy kojarzone jest z plażami, a tymczasem te w Gambii są szerokie i pokryte białym białym piaskiem, a tuż obok nich znajdują się palmy, które rzucają przyjemny cień i pozwalają schronić się przed palącym słońcem! Są to więc idealne warunki do wypoczynku, zwłaszcza że wybrzeże ciągnie się tutaj kilometrami! Jeżeli chodzi o te najpiękniejsze plaże, to można znaleźć się na Smiling Coast, czyli „Uśmiechniętym Wybrzeżu”, które znajduje się na południe od Cape Point. Wśród tych najpopularniejszych możemy wymienić przede wszystkim Bakau Beach, Kololi Beach i Kotu Beach.

Plaże w Gambii

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje na Zanzibarze oraz podpowiadamy co warto zobaczyć na Mauritiusie.