Gambia – najciekawsze atrakcje

Gambia - najciekawsze atrakcje

Jakie są najciekawsze atrakcje w Gambii?

Gambia to idealny kierunek dla osób, które marzą o poznaniu prawdziwej czarnej Afryki, ale do tej pory nie mieli jeszcze okazji odwiedzić tego ciekawego kontynentu. Jest to niewielki kraj, rozciągający się wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Wbrew pozorom, miejsce to jest bezpieczne i otwarte na turystów, a do tego koncentruje w sobie wszystko to, co w Afryce zachwyca najbardziej, czyli połączenie piękna natury z bogatą kulturą. Jakie są zatem najciekawsze atrakcje turystyczne Gambii i co warto w niej zobaczyć? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!


Spis treści:
1. Gdzie leży Gambia?
2. Najważniejsze atrakcje turystyczne w Gambii
3. Najlepsze rzeczy do zrobienia w Gambii
• Krokodyle, muzeum i Święte Jezioro Kachikally
• Rezerwat Abuko
• Albert Market – rynek w Bandżul
• Wyspa Kunta Kinteh
• Serrekunda
• Brikama
• Park Narodowy Kiang West


Gdzie leży Gambia?

Gambia znajduje się w Afryce, a dokładniej mówiąc jest to państwo położone w zachodniej części tego kontynentu. Od północy, południa i wschodu graniczy z Senegalem, zaś od zachodu przy ujściu rzeki Gambii posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego, gdzie znajduje się główny port oceaniczny tego kraju.

Najważniejsze atrakcje turystyczne w Gambii

Gambia, określana mianem uśmiechniętego wybrzeża Afryki, wciąż nie jest zbyt popularnym kierunkiem wśród europejskich turystów. Mimo to jej baza turystyczna z roku na rok się rozwija, oferując coraz to lepsze warunki dla przybyszów z całego świata. Co zatem powoduje, że ta jest miejscem wartym rozważenia podczas planowania kolejnej podróży? Przede wszystkim bujna przyroda, ciekawa kultura, wysokie temperatury oraz bogata infrastruktura turystyczna, które razem tworzą kraj niezwykle interesujący i zaskakujący.

Najciekawsze atrakcje turystyczne Gambii znajdziemy na wybrzeżu. To właśnie tam znajduje się stolica kraju Bandżul z głównym portem oceanicznym oraz głównym portem lotniczym Banjul International Airport. Tuż obok na rzece Gambii leży wyspa Kunta Kinteh, czyli jeden z turystycznych hitów tego miejsca z ruinami XVII-wiecznego fortu w roli głównej. To jednak nie wszystko! Warto również zapuścić się w głąb kraju, gdzie można poznać kulturę i obyczaje Gambijczyków oraz obcować z dziką przyrodą. Ta słynie z pięknych, piaszczystych plaż, tętniących życiem miast oraz zapierającej dech w piersiach fauny i flory. Co jeszcze warte odnotowania, Gambia byłaś kiedyś kolonią brytyjską, w związku z czym praktycznie z każdym można porozumieć się w języku angielskim! Jakie są zatem jej najciekawsze atrakcje? Sprawdźcie!

Najlepsze rzeczy do zrobienia w Gambii

Zachodnie wybrzeże Afryki słynie ze swej dzikości oraz bogactwa atrakcji, które przypadną do gustu zwłaszcza miłośnikom pięknych krajobrazów. Znajdziemy tu praktycznie wszystko, czego potrzeba na egzotycznych wakacjach! Od czego więc zacząć?

1. Krokodyle, muzeum i Święte Jezioro Kachikally

Kachikally to niewielkie muzeum w mieście Bakau, oddalone około 15 kilometrów od Bandżul. Jest to miejsce składające się z dwóch części: muzeum, w skład którego wchodzą charakterystyczne dla afrykańskiej architektury domki oraz części ogrodowej, gdzie znajduje się Święte Jezioro Kachikally. W samym muzeum znajdziemy niemal tysiąc eksponatów związanych z kulturą i tradycjami Gambijczyków, takie jak narodowe stroje, ludowe instrumenty oraz przedmioty codziennego użytku, zaś w ogrodzie natrafimy na sadzawkę z… krokodylami! I choć są to gady bardzo groźne to te mieszkające w Kachikally uchodzą za niezwykle potulne, dzięki czemu można się z nimi sfotografować. Nie o krokodyle tu jednak chodzi, a o święte jezioro. Jest to sadzawka, która według wierzeń miejscowej ludności wpływa leczniczo na bezpłodność! To właśnie dlatego jest tak tłumnie odwiedzana przez turystów, a tym samym należy to jednej z większych atrakcji w tym regionie!

2. Rezerwat Abuko

Rezerwat Abuko znajduje się około 20 kilometrów od stolicy Gambii, czyli Bandżul. Jego początki sięgają 1916 roku, choć oficjalnie powstał dopiero na początku 1968. Park ten jest najmniejszym rezerwatem przyrody w Afryce, ale na tej niewielkiej przestrzeni mamy do czynienia z ogromną różnorodnością fauny i flory. Znajdziemy w nim między innymi przeszło 290 gatunków ptaków, 50 gatunków ssaków oraz 30 gatunków gadów. Do tych najpopularniejszych należą przede wszystkim antylopy, hieny, małpy i krokodyle, co stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników zwierząt. Rocznie Rezerwat Abuko odwiedza ponad 30 tysięcy turystów, co oznacza, że co trzecia osoba przyjeżdżająca do Gambii wybiera się właśnie do Abuko Nature Reserve!

Rezerwat Abuko w Gambii

3. Albert Market – rynek w Bandżul

Albert Market to rynek w stolicy Gambii, który jest świetnym miejscem na kupno lokalnych produktów! Jego nazwa wzięła się od imienia księcia Alberta, męża Królowej Wiktorii, która sprawowała władzę nad Gambią podczas czasów kolonialnych. Sam targ powstał w połowie XIX wieku, a obecnie stanowi główny miejski rynek w Gambii. Można na nim nabyć wiele regionalnych owoców, warzyw, wytworów rękodzieła artystycznego oraz unikalnych pamiątek. Co istotne, ze sprzedawcami należy się targować, a to pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy! Jest to jedna z miejscowych tradycji, którą zdecydowanie należy pielęgnować!

4. Wyspa Kunta Kinteh

Wspomniana na początku wyspa Kunta Kinteh leży na rzece Gambii. Jej nazwa wzięła się od czarnoskórego niewolnika, bohatera powieści „Korzenie” i serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem (popularnego również w Polsce w latach 80.). Jest to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w tym niewielkim kraju, która jest licznie odwiedzana przez turystów z całego świata. Niegdyś wyspa była znacznie większa, ale erozja sprawiła, że jej rozmiary zmniejszyły się sześciokrotnie. To właśnie na niej znajdują się ruiny XVII-wiecznego fortu, które są pozostałością po kurlandzkiej kolonizacji. Sam fort wraz z kilkoma innymi historycznymi budowlami w Gambii zostały w 2003 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5. Serrekunda

Serrekunda to największe miasto w Gambii, znajdujące się około 20 kilometrów na zachód od Bandżul. To w nim znajduje się główna baza noclegowa i wypadowa w zachodniej części kraju. W jego pobliżu natrafimy na malownicze, piaszczyste plaże, częściowo skryte pod palmami na brzegu Oceanu Atlantyckiego. Do jego największych atrakcji możemy zaliczyć targ rybny w porcie oraz targ w centrum, w których zaopatruje się miejscowa ludność.

Serrekunda

6. Brikama

Brikama leży w zachodnim rejonie Gambii i jest to drugie co do wielkości miasto w kraju, znajdujące się około 23 kilometrów od stolicy. To słynie z rzemiosła wyrobów drewnianych, w związku z czym warto wybrać się do niego na zakupy stricte wnętrzarskie. Co więcej, Brikama to bardzo umuzykalnione miasto, w którym praktycznie na każdym rogu możemy usłyszeć utwory miejscowych artystów. Możemy do niego dotrzeć taksówką lub minibusami bezpośrednio z Bandżul.

7. Park Narodowy Kiang West

Założony w 1987 roku Park Narodowy Kiang West to jeden z największych obszarów chronionych w kraju, znajdujący się około 140 kilometrów na wschód od Bandżul. Jest to rezerwat leżący na południowym wybrzeżu rzeki Gambii, który charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem oraz siedliskiem licznych gatunków zwierząt. Na teren parku składają się w większości obszary wilgotnej sawanny, a nad samą rzeką także lasy galeriowe i namorzyny. Do jego największych atrakcji możemy zaliczyć między innymi obecność delfinów, mant, różnych gatunków małp oraz przeszło 290 gatunków ptaków, a w tym aż aż 21 gatunków ptaków drapieżnych.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy 10 najpiękniejszych polskich miast oraz podpowiadamy co warto zwiedzić w Hersonissos oraz co warto zobaczyć w Kemer.