Wyspa Samos w Grecji – co warto zwiedzić i jakie są atrakcje?

Wyspa Samos w Grecji - co warto zwiedzić i jakie są atrakcje?

Jakie są największe atrakcje na wyspie Samos w Grecji?

Samos to niewielka i niezbyt popularna wyspa na Morzu Egejskim, leżąca nieopodal Turcji i należąca do Grecji. Jest to fascynujące miejsce z malowniczymi widokami, w którym życie toczy się niespiesznie, a mieszkańcy żyją zgodnie z tradycją, tak jakby czas zatrzymał się w miejscu. Jego największą siłą jest spokój połączony z przepiękną naturą, piaszczystymi plażami, lazurowym morzem oraz wieloma atrakcjami turystycznymi, które z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Co więc warto zwiedzić na nim zwiedzić? Jakie są najciekawsze atrakcje na Samos w Grecji? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Samos?
2. Jakie atrakcje na Samos?
• Atrakcje na wyspie Samos w Grecji
• Pitagorio
• Klasztor Moni Panagias Spilianis
• Herajon – świątynia Hery na Samos
• Tunel Eupalinosa
• Wąwóz Potami
• Kokkari
• Muzeum Wina Samos w Vathy
• Muzeum Archeologiczne w Vathy


Gdzie leży Samos?

Samos to grecka wyspa na Morzu Egejskim, leżąca u wybrzeży Azji Mniejszej, blisko zachodniego wybrzeża Turcji, od którego jest oddzielona wąską cieśniną. Jest to górzysta wyspa, na której panuje śródziemnomorski klimat, co gwarantuje typowo wakacyjną pogodę w długim sezonie letnim. I choć Samos jest wyspą mniej popularną w stosunku do Krety czy Rodos, to naturalne piękne lokalnej przyrody oraz liczne atrakcje turystyczne urzekają i zaskakują coraz chętniej przybywających na nią turystów.

Jakie atrakcje na Samos?

Na Samos, podobnie jak na Lefkadzie, znajdziemy atrakcje zarówno dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, jak i tych, którzy szukają odludnego miejsca pełnego ciszy i spokoju. Wystarczy jedynie oddalić się od stolicy wyspy, aby znaleźć spokojne wioski, gdzie życie płynie wolnej. To właśnie w nich można rozkoszować się autentyczną, lokalną kuchnią i podziwiać przepiękne widoki okolicznej przyrody, gdzie roztaczają się malownicze wzgórza porośnięte dziką, niezwykle urokliwą roślinnością, a na wybrzeżu ciągną się długie plaże z turkusowym morzem. To jednak nie wszystko! Samos oferuje również szeroki wachlarz atrakcji dla miłośników historii, tak więc każdy turysta przybywający na wyspę z pewnością znajdzie coś dla siebie!

Atrakcje na wyspie Samos w Grecji

Atrakcje na wyspie Samos w Grecji

Samos to grecka wyspa, na której napotkamy na atrakcje dla turystów niemal w każdym wieku. Do tych najciekawszych możemy zaliczyć między innymi:

1. Pitagorio

Pitagorio to miejscowość nazwana na cześć urodzonego w niej Pitagorasa, znajdująca się na południowym wybrzeżu przy małej zatoczce. Jest to bardzo małe i urokliwe miasteczko, liczące zaledwie 1500 mieszkańców, w którym znajduje się wpisany na Listą Światowego Dziedzictwa UNESCO park archeologiczny. W samym mieście i jego okolicach natrafimy na wiele ruin z okresu VI wieku p.n.e, co jest gratką dla osób interesujących się historią, a oprócz tego warto w nim zobaczyć Muzeum Archeologiczne, niebieską uliczkę, bazylikę wczesnochrześcijańską znajdującą się we wspomnianym parku archeologicznym oraz pomnik Pitagorasa.

2. Klasztor Moni Panagias Spilianis

Gdy będziemy w Pitagorio, warto udać się kawałek za miasto, aby zobaczyć znajdujący się nieopodal klasztor Moni Panagias Spilianis. Jest to bardzo unikalna budowla przede wszystkim dlatego, że wybudowano ją w jaskini, do której trzeba się wspiąć. Jak już dotrzemy na szczyt, dobrym pomysłem jest zwiedzenie nie tylko zabytkowego wnętrza, ale także spędzenie czasu na podziwianiu niezwykłego widoku z punktu widokowego, z którego rozpościera się przepiękny krajobraz.

3. Herajon – świątynia Hery na Samos

Kolejną atrakcją znajdującą się w pobliżu Pitagorio jest Herajon, czyli świątynia Hery, królowej Olimpu, bogini niebios i płodności. Według wielu mitów i tradycji, urodziła się ona właśnie na Samos pod drzewem lygos. Ku jej czci wybudowano ogromne sanktuarium, które obecnie zaliczane jest do jednej z trzech największych atrakcji na wyspie. Sama świątynia znajduje się zaledwie kilka kilometrów na południe od miasteczka, a dowody archeologiczne wskazują, że że obszar ten był zamieszkały już w epoce brązu. Warto jednak zaznaczyć, że bilet wstępu do Herajonu kosztuje 6 EUR dla osób dorosłych i 3 EUR dla dzieci, a sam park archeologiczny jest otwarty od godziny 8:30 do 15:30.

4. Tunel Eupalinosa

Tunel Eupalinosa to dzieło antycznej inżynierii wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to konstrukcja o długości 1036 metrów, wydrążona w górze, która w starożytności służyła za akwedukt zaopatrujący w wodę Pitagorion. Jego nazwa wzięła się od imienia architekta, czyli Eupalinosa z Megary, który został zatrudniony przez tyrana Polikratesa w VI wieku p.n.e., a budowali go prawdopodobnie niewolnicy z wyspy Lesbos. Wejście do tunelu znajduje się około 2 kilometry na północ od Pitagorio i można do niego dostać się pieszo lub dojechać samochodem. Warto jednak zaznaczyć, że bilet wstępu kosztuje 8 EUR dla dorosłych i 4 EUR dla dzieci, a sam tunel jest otwarty 8:30 do 15:30.

5. Wąwóz Potami

Wąwóz Potami jest polecany przede wszystkim osobom, które lubią aktywny wypoczynek. Jest to miejsce znajdujące się na północnym wybrzeżu, nieopodal miejscowości Potami, które zachwyca pięknem przyrody i umożliwia obcowanie z naturą. Sam wąwóz jest długi, a na jego końcu znajdują się wodospady, które są położone około 750 metrów w głąb lądu. Aby się do nich dostać, trzeba kawałek przejść pieszo, następnie część trasy należy przepłynąć w dość chłodnej wodzie, głębokiej na około 150 centymetrów. Warto również zaznaczyć, że w tym miejscu przydadzą się buty do pływania, ponieważ przy pierwszym wodospadzie trzeba się trochę wspiąć, a w wodzie mogą znajdować się ostre kamienie.

6. Kokkari

Kokkari to malownicza miejscowość położona na północnym wybrzeżu Wyspy Samos. Niegdyś była to wioska rybacka, która obecnie jest pięknym miasteczkiem z licznymi tawernami, małym portem i wąskimi uliczkami. Jednym z ważnych zabytków Kokkari jest kościół Agios Nikolaos oraz port w Kokkari, a tuż obok miejscowości znajduje się górskie miasteczko Vourliotes z pięknymi widokami na okolicę.

Samos w Grecji atrakcje

7. Muzeum Wina Samos w Vathy

Samos od czasów starożytnych słynie z wyrobu win. Na wyspie panują idealne warunki do uprawy słodkich winogron, zwanych Moschato Aspro lub moschoudi, z których wyrabia się wino muscat o słodkim smaku. I choć jest ono w większości eksportowane do innych krajów świata, to nigdzie nie smakuje tak dobrze jak właśnie na Samos, gdzie znajduje się muzeum poświęcone temu produktowi. Odwiedzając to miejsce mamy możliwość degustacji trunku oraz poznania tajników jego produkcji.

8. Muzeum Archeologiczne w Vathy

Muzeum Archeologiczne w Vathy jest znane przede wszystkim z monumentalnej rzeźby mężczyzny, czyli tak zwanego Kouros z Samos. To jednak nie koniec ciekawych artefaktów, które można w nim podziwiać. Poza słynnym posągiem można tam znaleźć między innymi wyroby z ceramiki, brązu i kości słoniowej, marmurowy relief pogrzebowy oraz drewnianą figurkę nagiej kobiety. Samo muzeum zajmuje dwa budynki z różnych okresów: jeden neoklasyczny z 1912 roku i drugi nowoczesny, wybudowany w 1987 roku.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co robić w Hersonissos oraz co warto zwiedzić w Malii.