Czy w Egipcie są rekiny?

Czy w Egipcie są rekiny?

Egipt – czy występują w nim rekiny?

Egipt to jeden z wakacyjnych hitów, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z całej Europy. Jest to wciąż egzotyczny kierunek, który oferuje odwiedzającym cały wachlarz atrakcji. Nie każdy jednak wie, że w otaczających go wodach czai się nie lada zagrożenie. O czym konkretniej mowa? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!


Spis treści:
1. Rekiny w Egipcie – czy zdarzają się ataki?
2. Czy rekiny w Egipcie są niegroźne dla ludzi?
3. Jak zachować się w sytuacji, w której spotkamy rekina?


Rekiny w Egipcie – czy zdarzają się ataki?

Egipt od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród europejskich turystów. Ciepłe morze, piękne plaże, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz niezwykle bogata historia – to wszystko przyciąga przybyszów, którzy co roku tłumnie odwiedzają ten zachwycający kraj. Wielu z nich dodatkowo kusi możliwość nurkowania wśród raf koralowych, które są uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w Egipcie występują rekiny. Niestety, odpowiedź jest twierdząca, ale to nie koniec negatywnych informacji. Według ogólnodostępnych statystyk w ciągu ostatnich 30 lat odnotowano 23 ataki rekinów na ludzi, w tym aż 6 śmiertelnych. I choć Egipt plasuje się na jednym z ostatnich miejsc, w których dochodzi do ataków na ludzi to warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas zażywania kąpieli, a szczególnie podczas uprawiania sportów wodnych z dala od brzegu.

Rekiny w Egipcie

Czy rekiny w Egipcie są niegroźne dla ludzi?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od tego, że nie da się jednoznacznie określić, które rekiny spotkamy w Egipcie. Jest to spowodowane tym, że wszystko zależy od miejsca wybranego jako cel naszej wyprawy. Musimy więc wiedzieć, że najczęściej spotykanymi gatunkami są rekiny młoty oraz żarłacze białopłetwe, przy czym te drugie są zaliczane do gatunków niebezpiecznych dla człowieka. Warto jednak zaznaczyć, że rekiny bez wyraźnego powodu niezwykle rzadko atakują ludzi, a największe prawdopodobieństwo ich spotkania występuje w miejscach oddalonych od lądu.

Jak zachować się w sytuacji, w której spotkamy rekina?

Na początek warto obalić mit mówiący o tym, że rekiny celowo polują na pływających ludzi. Prawda jest zgoła odmienna. Są to zwierzęta, które kierują się instynktem, a głównym powodem ich ataków jest obrona terytorium oraz chęć zdobycia pożywienia. Gdy jednak dojdzie do spotkania z rekinem, warto pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jak więc się zachować? Przede wszystkim:

  • spróbujmy zachować spokój,
  • nie machajmy rękami i nogami,
  • nie próbujmy uciekać,
  • ustawmy się w pozycji pionowej,
  • obserwujmy każdy ruch rekina,
  • gdy rekin zaatakuje, spróbujmy się bronić uderzając go w nos, oczy lub skrzela.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii egzotyka, w których między innymi podpowiadamy kiedy jechać do Jordanii.