Zanzibar – TOP 10 atrakcji! Co warto zobaczyć na Zanzibarze?

Zanzibar - TOP 10 atrakcji! Co warto zobaczyć na Zanzibarze?

Atrakcje turystyczne na Zanzibarze – co warto zwiedzić?

Zanzibar to idylliczna wyspa należąca do Tanzanii, która przez wielu uznawana jest za istny raj na ziemi. Nic w tym dziwnego, wszak znajdziemy na niej piękne plaże z delikatnym, białym piaskiem oraz bajecznie lazurową wodę, a to wszystko otoczone bujną, tropikalną roślinnością. I choć nie napotkamy na niej na zbyt wiele okazałych zabytków, to mimo wszystko jest to miejsce oferujące wiele różnych, bardzo ciekawych atrakcji dla turystów w każdym wieku. Co więc warto zwiedzić na Zanzibarze? Jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne na tej tropikalnej wyspie? Jeżeli widzieliście już nasz wpis, w którym wyjaśniamy czy na Zanzibarze można kupić i spożywać alkohol, czas przejść do dzisiejszego poradnika! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Zanzibar?
2. Co warto zwiedzić na Zanzibarze?
3. Polecane wycieczki na Zanzibarze
• Stone Town – stare miasto Zanzibaru
• Muzeum Freddiego Mercurego na Zanzibarze
• Prison Island na Zanzibarze
• Chumbe – rajska wyspa obok Zanzibaru
• Jaskinie w Mangapwani na Zanzibarze
• Park Narodowy Jozani na Zanzibarze
• Farma Motyli na Zanzibarze
• Paje na Zanzibarze
• Farma z przyprawami na Zanzibarze
• Kizimkazi – pływanie z delfinami na Zanzibarze


Gdzie leży Zanzibar?

Zanzibar to archipelag wysp położonych na Oceanie Indyjskim, na wschód od Tanzanii. Główną i największą wyspą jest Unguja, czyli wyspa nazywana potocznie Zanzibarem. To właśnie na niej tętni życie i znajduje się najwięcej hoteli. Można dostać się na nią drogą morską z portu w Tanzanii lub samolotem, lądując na międzynarodowym porcie lotniczym znajdującym się w stolicy wyspy. Warto jednak wiedzieć, że na chwilę obecną nie ma z Polski bezpośrednich lotów na Zanzibar, w związku z czym na wyspę można dostać się jedynie z przesiadką.

Co warto zwiedzić na Zanzibarze?

Zanzibar jest uznawany za wakacyjny raj na ziemi. I trudno się z tym nie zgodzić, w końcu jest to przepiękna wyspa, na której przez cały rok panuje przyjemna pogoda, a na miejscu znajdziemy kilometry szerokich plaż z delikatnym, białym piaskiem, turkusowe wody Oceanu Indyjskiego oraz bujną, tropikalną roślinność. Wobec tego, jest to świetny kierunek zarówno na urlop dla dwojga, jak i spontaniczny wypad w gronie znajomych pragnących wakacji w pięknych okolicznościach przyrody. A gdy już przybędzie się na wyspę, dobrym pomysłem jest poznanie miejscowych atrakcji, które z pewnością zadowolą turystów w każdym wieku! Co zatem warto zobaczyć na Zanzibarze? Mamy dla Was kilkanaście niezwykle ciekawych propozycji!

Polecane wycieczki na Zanzibarze


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki na Zanzibarze!


1. Stone Town – stare miasto Zanzibaru

Stone Town (Kamienne Miasto) to historyczna dzielnica stolicy wyspy wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, łącząca w sobie kulturę afrykańską, arabską, indyjską i europejską, która jest jednocześnie jedną z największych atrakcji Zanzibaru. Jest to labirynt urokliwych uliczek i starych budynków, przy których znajdują się główne atrakcje historyczne oraz niezliczone stragany, sklepiki, restauracje i kawiarnie oferujące lokalne produkty. Większość obecnej tu zabudowy powstała w połowie XIX wieku, a do jej budowy użyto przede wszystkim skamieniałej rafy koralowej.

Bardzo ciekawą atrakcją w Stone Town jest Stary Fort, który niegdyś strzegł miasta przed wrogimi najeźdźcami. Będąc w tej dzielnicy warto również odwiedzić Bazar Darajani oraz zgłębić kulturę i historię wyspy odwiedzając dawny targ niewolników. Zanzibar był bowiem w przeszłości jednym z głównych punktów handlu żywym towarem w Afryce Wschodniej. Dodatkowo, bardzo dobrym pomysłem jest spróbowanie świeżych, tropikalnych owoców oferowanych przez lokalnych sprzedawców, które smakują zupełnie inaczej niż te oferowane w naszych marketach!

Stone Town – stare miasto Zanzibaru

2. Muzeum Freddiego Mercurego na Zanzibarze

Muzeum Freddiego Mercurego to jedna z atrakcji znajdujących się w Stone Town. Jest to miejsce poświęcone słynnemu wokaliście legendarnego zespołu rockowego Queen. Urządzone je w miejscu, w którym 5 września 1946 roku na świat przyszedł Farrokh Bulsara, znany później jako Freddie Mercury. Jego rodzicami byli imigranci indyjskiego Gudźaratu, wyznający zaratusztrianizm. I choć spędził on na wyspie zaledwie 8 lat, to w muzeum można poznać jego historię oraz podejrzeć jak żył ten legendarny artysta, zanim wraz z rodziną wyprowadził się do Indii.

Muzeum Freddiego Mercurego na Zanzibarze

3. Prison Island na Zanzibarze

Kolejną bardzo ciekawą atrakcją na Zanzibarze jest Prison Island, czyli wyspa zlokalizowana 5 kilometrów na północny-zachód od Stone Town, która swoją nazwę zawdzięcza powstałemu w 1983 roku więzieniu. Warto jednak zaznaczyć, że samo więzienie nigdy nie służyło swojemu przeznaczeniu – zamiast tego, przez lata było centrum izolacji osób chorujących na żółtą febrę. Co ciekawe, to nie sama budowla jest magnesem na turystów, a… gigantyczne żółwie Aldabra, które zadomowiły się w tutejszym rezerwacie! To właśnie te majestatyczne zwierzęta co roku przyciągają rzeszę turystów z całego świata!

Na Prison Island można dostać się łodzią z Stone Town, a sama podróż trwa około 30 minut. Przed wycieczką najlepiej zaopatrzyć się w maskę do snurkowania oraz płetwy, ponieważ woda okalająca wyspę jest krystalicznie czysta i pełna egzotycznej fauny i flory. W tym rejonie można podziwiać liczne koralowce oraz różnorodne gatunki ryb, a niekiedy nawet delfiny!

Prison Island na Zanzibarze

4. Chumbe – rajska wyspa obok Zanzibaru

Chumbe to kolejna rajska wyspa, znajdująca się około 10 kilometrów na południe od miasta Zanzibar. Jest to jedna z największych wysp w tym rejonie, która wyróżnia się wspaniałą, nienaruszoną rafą koralową, na której zidentyfikowano ponad 400 gatunków ryb. Dodatkowo, jest to miejsce bardzo często odwiedzane przez żółwie, delfiny i rekiny, co czynie je idealnym do snurkowania i nurkowania. To jednak nie koniec! Na samej wyspie napotkamy na rozmaite gatunki jaszczurek oraz rzadko spotykane kraby kokosowe, czyli największe stawonogi na świecie! Oprócz tego, na Chumbie odnotowano występowanie ponad 60 gatunków ptaków, w tym pary lęgowe bardzo rzadkiej rybitwy różowej. Skąd aż tak duża różnorodność? Jeszcze do niedawna był to zamknięty dla turystów teren wojskowy. Dopiero w 1994 roku rafy wokół Chumbe zostały ogłoszone Morskim Parkiem Narodowym, a wyspa została uznana za Rezerwat Leśny.

Chumbe - rajska wyspa obok Zanzibaru

5. Jaskinie w Mangapwani na Zanzibarze

Mangapwani to malutka miejscowość, znajdująca się około 25 kilometrów na północ od stolicy wyspy. Jest to miejsce ściśle powiązane z niewolnictwem, w którym handel żywym towarem kwitł nawet po tym, gdy w 1873 roku na wyspie wydano jego zakaz. W Mangapwani natrafimy na liczne budowle związane z niechlubną historią niewolnictwa oraz na Jaskinię Niewolniczą, w której niegdyś przetrzymywano niewolników pracujących na pobliskich plantacjach. Dodatkowo, przy samym wybrzeżu znajdują się Komnaty Niewolników, czyli dwa baraki całkowicie wkopane w ziemię, tak aby wystawały z nich jedynie otwory, którymi do środka dostawało się powietrze.

Jaskinie w Mangapwani na Zanzibarze

6. Park Narodowy Jozani na Zanzibarze

Park Narodowy Jozani to jedyny park narodowy na wyspie, którego nazwa wzięła się od leżącej tuż obok miejscowości. Jest to jedno z ostatnich miejsc, gdzie zachował się endemiczny las deszczowy na Zanzibarze (większość dżungli została wykarczowana pod uprawy przypraw). Sam park składa się z dwóch części:

  • Lądowej – droga wiedzie przez las deszczowy. Na wycieczkę warto udać się z przewodnikiem, który opowie o miejscowych gatunkach roślin i drzew, a oprócz tego wyjaśni, w jaki sposób wykorzystywała je niegdyś lokalna ludność.
  • Morskiej – droga wiedzie przez kładki zbudowane na nadbrzeżnych grzęzawiskach, gdzie można obserwować liczne gatunki drzew namorzynowych, które żyją w słonej wodzie.

Jedną z najciekawszych atrakcji Parku Narodowego Jozani są gerezy wielobarwne, czyli małpy, które występują tylko na Zanzibarze. Są to zwierzęta oswojone z turystami, dlatego bardzo często do nich podchodzą. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko małpy występujące w rezerwacie to dziko żyjące zwierzęta, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich głaskać ani tym bardziej dokarmiać.

Park Narodowy Jozani na Zanzibarze

7. Farma Motyli na Zanzibarze

Farma motyli znajduje się nieopodal wejścia do Parku Narodowego Jozani. Jest to bardzo ciekawe miejsce, w którym można podziwiać praktycznie wszystkie gatunki tych majestatycznych owadów, a także obserwować cały cykl ich życia. Motyle bowiem przechodzą holometabolię, czyli przeobrażenie zupełne, które polega na tym, że przekształcają się od jaja, przez gąsienicę, poczwarkę, aż dorosłej formy motyla. Należy również zaznaczyć, że Farma Motyli na Zanzibarze to nie tylko miejscowa atrakcja turystyczna, ale także centrum naukowe, a hodowane tutaj owady trafiają do ogrodów zoologicznych na całym świecie.

Farma Motyli na Zanzibarze

8. Paje na Zanzibarze

Paje to mała wioska rybacka, znajdująca się na południowo-wschodnim wybrzeżu Zanzibaru. Jest to miejsce, w którym natrafimy na delikatny, biały piasek, palmy subtelnie kołyszące się na wietrze oraz piękną, turkusową wodę nieśmiało muskającą brzeg. Gdy zanurzymy się w oceanie, możemy spotkać żółwie, węgorze, rozgwiazdy, delfiny i wiele innych stworzeń morskich! Wobec tego, jest to idealne miejsce dla osób, które chcą w ciszy i spokoju rozkoszować się zachwycającą przyrodą oraz tych, które lubią aktywnie spędzać czas. Dodatkowo, na plaży znajduje się wiele restauracji, w których można spróbować pysznych, lokalnych potraw oraz trunków.

Co warto zwiedzić na Zanzibarze?

9. Farma z przyprawami na Zanzibarze

Zanzibar jest nazywany wyspą przypraw. I nic w tym dziwnego, wszak ich uprawa ma tutaj długą i bogatą historię. Większość z nich została przywieziona na Zanzibar przez przybyszów z różnych części świata, którzy przez setki lat osiedlali się w tym zapierającym dech w piersiach miejscu. To właśnie dlatego jedną z głównych atrakcji na wyspie jest farma przypraw, gdzie z bliska można podziwiać, jak uprawia się i pozyskuje przyprawy. Podczas wyprawy z przewodnikiem można między innymi podejrzeć jak rośnie kardamon, wanilia, cynamon, goździki, pieprz, imbir oraz gałka muszkatołowa, a oprócz tego w trakcie spaceru można skosztować lokalnych owoców oraz odbyć kurs gotowania.

Farma z przyprawami na Zanzibarze

10. Kizimkazi – pływanie z delfinami na Zanzibarze

Kizimkaz to niewielka wioska rybacka, znajdująca się na południowo-zachodnim wybrzeżu Zanzibaru. To właśnie z niej są organizowane wycieczki, podczas których można podziwiać podwodną faunę i florę, w tym liczne kolorowe rybki, krewetki, homary i delfiny. Tego typu wyprawy mogą być organizowane zarówno grupowo, jak i prywatnie, w zależności od preferencji. Podczas wycieczki, goście są dodatkowo zabierani na mniejszą wyspę, gdzie są częstowani posiłkiem składającym się z owoców morza.

Kizimkazi - pływanie z delfinami na Zanzibarze

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co warto zwiedzić w Agadir w Maroko oraz przedstawiamy najciekawsze atrakcje na Mauritiusie.