Mauritius – TOP 12 najciekawszych atrakcji turystycznych na wyspie

Mauritius - TOP 12 najciekawszych atrakcji turystycznych na wyspie

Co warto zobaczyć na wyspie Mauritius?

Mauritius to niewielkie państwo wyspiarskie, które znajduje się na Oceanie Indyjskim nieopodal Madagaskaru. Miejsce to słynie z bogatej, bujnej roślinności, majestatycznych gór oraz zapierających dech w piersiach plaż, które od lat wielu zachwycają przybyszów z całego świata. Jest to jedna z najpopularniejszych destynacji w całej Afryce i prawdę mówiąc, nic w tym dziwnego! Mauritius urzeka pięknymi widokami oraz dziewiczą przyrodą nawet najbardziej zaprawionych w boju podróżników! I choć wciąż uchodzi za kierunek drogi, to mimo wszystko jest to wyspa oferująca wiele różnych, bardzo ciekawych atrakcji nawet dla turystów z mniej zasobnymi portfelami! Co zatem warto zobaczyć będąc na Mauritiusie? Jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne w tym niewielkim kraju? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Mauritius?
2. Polecane hotele na Mauritiusie
3. Co warto zwiedzić na wyspie Mauritius?
4. Polecane wycieczki na wyspie Mauritius
5. Lista atrakcji turystycznych na Mauritiusie
• Le Morne i podwodny wodospad
• Park Narodowy Black River Gorges
• Ziemia Siedmiu Kolorów
• Ogród Botaniczny w Pamplemousses
• Manufaktura Herbaty w Bois-Cheri
• Wyspa Jeleni – Ile aux Cerfs
• Cap Malheureux
• Plantacja trzciny cukrowej i fabryka rumu
• Port Louis
• Wodospad Chamarel
• Wodospad Tamarind
• Plaże na Mauritiusie


Gdzie leży Mauritius?

Mauritius to niewielka wyspa, która leży w północno-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, w odległości około 800 kilometrów na wschód od Madagaskaru. Wspólnie z Reunion i Rodrigues jest ona częścią archipelagu Maskarenów, który powstał miliony lat temu w wyniku podwodnych erupcji wulkanicznych. Jej stolicą jest Port Louis, czyli miasto, które zamieszkuje przeszło 150 tysięcy mieszkańców. Na Mauritius można dostać się drogą morską lub powietrzną, lądując na międzynarodowym porcie lotniczym w Port Louis. I choć wyspa ta ma zaledwie 61 kilometrów długości i 47 kilometrów szerokości, to mimo to za sprawą liczącej ponad 161 kilometrów linii brzegowej słynie z pięknych plaż oraz zapierającej dech w piersiach przyrody.

Polecane hotele na Mauritiusie

Co warto zwiedzić na wyspie Mauritius?

Mauritius to wyspa, która jest uznawana za wakacyjny raj na ziemi. I trudno się z tym nie zgodzić, w końcu znajdziemy na niej wszystko to, czego każdy podróżnik potrzebuje do udanej wyprawy! Mowa tutaj przede wszystkim o rajskich widokach, ciągnących się kilometrami szerokich plaż z delikatnym, białym piaskiem i turkusową wodą, licznymi szlakami turystycznymi prowadzącymi wgłąb bujnego lasu deszczowego oraz mnóstwie endemicznej fauny i flory, którą można podziwiać tylko i wyłącznie na Mauritiusie! Oczywiście osoby lubiące wylegiwać się w promieniach słońca również znajdą coś dla siebie, wszak z roku na rok wyspę odwiedza coraz większa ilość przybyszów, a co za tym idzie architektura turystyczna dynamicznie się rozwija. Oznacza to, że po długich godzinach spędzonych na wszelkiego rodzaju aktywnościach, można usiąść w jednej z licznych restauracji, kawiarni i barów i raczyć się przepyszną, lokalną kuchnią, delektując się przy tym pięknymi widokami. To powoduje, że jest to idealny kierunek zarówno na urlop dla dwojga, jak i spontaniczny wypad w gronie znajomych pragnących wakacji w otoczeniu zjawiskowej przyrody. A gdy już odwiedzi się wyspę, bardzo dobrym pomysłem będzie poznanie miejscowych atrakcji, które z pewnością zadowolą turystów w każdym wieku! Co zatem warto zobaczyć na Mauritiusie? Mamy dla Was kilkanaście niezwykle ciekawych propozycji!

Polecane wycieczki na wyspie Mauritius


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki na wyspie Mauritius!


Lista atrakcji turystycznych na Mauritiusie

1. Le Morne i podwodny wodospad

Półwysep, który kształtem przypomina głowę rekina, a u jego wybrzeży podwodny wodospad! To właśnie jedna z największych atrakcji na Mauritiusie, która praktycznie zawsze pojawia się w katalogach podróżniczych przedstawiających ten egzotyczny kierunek! Chodzi dokładniej o półwysep Le Morne, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zajmuje on południowo-zachodnią część wyspy, na której wznosi się szczyt Le Morne Brabant mierzący 556 m. n.p.m. Widoki z niego na ocean, rafę koralową i okoliczną przyrodę są niezapomniane, a w dodatku droga na niego prowadzi przez dziewiczy las, w którym rośnie niezwykły gatunek endemicznych kwiatów – Trochetia Boutoniana (Boucle d’Oreille) – z czerwono-białymi płatkami. I to jeszcze nie wszystko! Patrząc ze szczytu na ocean można odnieść wrażenie, że pod powierzchnią wody znajduje się wodospad. Iluzja ta jest spowodowana specyficznym ułożeniem jasnego piasku i mułu, co robi niesamowite wrażenie!

Kiedy warto lecieć na Mauritius?

2. Park Narodowy Black River Gorges

Black River Gorges, czyli Park Narodowy Wąwozu Czarnej Rzeki, to jedyny park narodowy na wyspie. Obszar ten ma chronić lasy deszczowe i endemiczne gatunki fauny i flory, które w nim żyją. Znajduje się on w południowej części wyspy i zajmuje powierzchnię około 68 kilometrów kwadratowych. Jest to jedna z największych atrakcji przyrodniczych na Mauritiusie, w której poza niespotykanymi nigdzie indziej zwierzętami i roślinami można podziwiać przepiękne pejzaże. Taka forma rozrywki z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom aktywnego wypoczynku, zwłaszcza że przez park wiedzie ponad 50 kilometrów szlaków turystycznych, a część z nich prowadzi przez mosty linowe zawieszone na wysokości koron drzew! Oprócz tego, po drodze można podziwiać magiczną panoramę wyspy oraz ogromne wodospady, w których po trudach wędrówki można schłodzić się w krystalicznie czystej wodzie! Kulminacją jest jednak Piton de la Petite Rivière Noire, czyli szczyt wznoszący się na wysokość 828 m. n.p.m, z którego można oglądać niemal całą wyspę!

Park Narodowy Black River Gorges

3. Ziemia Siedmiu Kolorów

Nieopodal Parku Narodowego Black River Gorges znajduje kolejny wyjątkowy skarb natury, a konkretniej Ziemia Siedmiu Kolorów. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można zobaczyć skały w siedmiu różnych barwach: czerwonej, brązowej, fioletowej, zielonej, niebieskiej, żółtej i pomarańczowej. Kolorowe wydmy są efektem bogactwa mineralnego gleby oraz erozji pyłu wulkanicznego, a padające na nie promienie słoneczne ciągle wydobywają z nich inne odcienie. Całość można podziwiać z pobliskiego punktu widokowego, z którego rozpościera się widok na niezwykły krajobraz rozciągający się na obszarze setek kilometrów kwadratowych. Oprócz tego, po drodze do niego można podziwiać ogromne, stuletnie żółwie pełzające swobodnie pod płotem oraz największy wodospad na wyspie, który mierzy aż 95 metrów i jest ukryty między bujną, tropikalną roślinnością. Takie połączenie atrakcji powoduje, że corocznie na wyspę przybywa tysiące turystów z całego świata, aby podziwiać to niezwykłe zjawisko przyrodnicze.

Ziemia Siedmiu Kolorów

4. Ogród Botaniczny w Pamplemousses

Wizyta w ogrodzie botanicznym w Pamplemousses to doskonała alternatywa wylegiwania się na plaży! Jego pomysłodawcą i założycielem był francuski konsul Pierre Poivre, który w XVIII wieku utworzył tu swoją rezydencję. Dziś ogród ten jest uznawany za jeden z najpiękniejszych na świecie, a wszystko dlatego, że znajduje się w nim wiele niezwykłych roślin. Słynie on przede wszystkim z bardzo długiego stawu porośniętego liliami wodnymi z olbrzymimi okrągłymi liśćmi oraz największej kolekcji palm ze wszystkich ogrodów botanicznych, która liczy aż 85 różnych gatunków! Ogromne wrażenie na odwiedzających robią też imponujące baobaby, drzewa cynamonowe i figowce. Drzewa posadziły tu takie osobistości, jak Nelson Mandela, Indira Gandhi czy Małgorzata Windsor! Ponadto na terenie ogrodu znajdują się zagrody ze zwierzętami, których obserwacja sprawi przyjemność zarówno młodszym, jak i starszym odwiedzającym. Należy jednak pamiętać, że park ten jest dość rozległy, dlatego na jego zwiedzanie należy zarezerwować nawet kilka godzin, aby odkryć jego wszystkie zakamarki!

Ogród Botaniczny w Pamplemousses

5. Manufaktura Herbaty w Bois-Cheri

Manufaktura Herbaty w Bois-Cheri to miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik tych aromatycznych naparów! Wszystko dlatego, że Mauritius tuż po Sri Lance stanowi jeden z z najpopularniejszych ośrodków zajmujących się uprawą herbaty. Wizyta w tym miejscu będzie więc nie tylko podróżą po niezwykłych smakach, ale również po fascynującej historii całej fabryki, która sięga aż XVIII wieku! W muzeum można poznać cały proces produkcji oraz zobaczyć wszystkie maszyny biorące udział w przetwarzaniu liści, a tuż obok niego w herbaciarni z widokiem na rozległe pola uprawne można spróbować miejscowych wyrobów lub nabyć je na wynos, co będzie doskonałą pamiątką z tego niezwykłego miejsca. Do tych najpopularniejszych zaliczamy między innymi herbaty z dodatkiem kokosa, wanilii, cynamonu i mięty, które wśród odwiedzających manufakturę turystów biją rekordy popularności!

Manufaktura Herbaty w Bois-Cheri

6. Wyspa Jeleni – Ile aux Cerfs

Ile aux Cerfs to niewielka wyspa, która znajduje się zaledwie kilka kilometrów na wschód od Mauritiusu. Jest to 26-hektarowy rezerwat przyrody, który wyróżnia się przepięknymi plażami z białym piaskiem, błękitną wodą oraz dziką fauną i florą. Sporą atrakcją jest więc snurkowanie i nurkowanie wokół jej wybrzeży, zwłaszcza że w jej pobliżu często pojawiają się delfiny! I to jeszcze nie wszystko! Na północ od Ile aux Cerfs, znajduje się mniejsza wyspa o nazwie Ilot Mangenie, na którą można dostać się przechodząc przez płytką wodę. Taki spacer to połączenie pięknych widoków z aktywnym wypoczynkiem! Jeżeli jednak nie przepadamy zbytnio za morskimi atrakcjami, to świetnym wyborem będzie wybranie się do parku liniowego Treetops Adventure, w którym część ścieżek znajduje się w koronach drzew! Z takiej wysokości rozpościera się wspaniały widok na ocean i pobliskie wyspy, dlatego z propozycji tej powinny skorzystać przede wszystkim osoby lubiące obcować z naturą! Oprócz tego, pisząc o Ile aux Cerfs, nie sposób nie wspomnieć o osiemnastodołkowym polu golfowym, które znajduje się na wyspie i zajmuje wysokie miejsce na liście 100 najlepszych pól golfowych na świecie! Miejsce to zostało zaprojektowane przez gracza światowego formatu, czyli Bernharda Langera!

Wyspa Jeleni – Ile aux Cerfs

7. Cap Malheureux

Cap Malheureux, czyli Przylądek Nieszczęścia, to miejsce na północnym wybrzeżu wyspy, które nazwę zawdzięcza licznym wrakom statków spoczywających na dnie. Bowiem to w tym miejscu najczęściej tonęły okręty, które przybijały do wyspy. Dziś jest to istny raj dla nurków, którzy mogą podziwiać ponad 100 wraków na różnych głębokościach z widocznością osiągającą nawet 40 metrów! Osoby lubiące podwodne przygody, mogą więc skorzystać z szerokiej oferty instruktorów nurkowania znajdujących się na wyspie, aby pod czujnym okiem profesjonalistów odkrywać tajemnice zatopionych statków! Oprócz tego, Cap Malheureux słynie też z kościoła położonego tuż przy plaży, który wyróżnia się czerwonym dachem i białymi ścianami! Miejsce to upodobali sobie przede wszystkim nowożeńcy, ponieważ fotografie zrobione na tle tego pięknego budynku wyglądają niezwykle romantycznie i są bardzo wyjątkowe!

Cap Malheureux

8. Plantacja trzciny cukrowej i fabryka rumu w Chamarel

Mauritius słynie z uprawy trzciny cukrowej, dlatego wizyta na plantacji i w fabryce rumu to wręcz obowiązek! Miejsce to znajduje się w Chamarel, czyli niewielkiej miejscowości leżącej na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Na taką wycieczkę najlepiej wybrać się z przewodnikiem, który szczegółowo opowie o tajnikach produkcji tego bursztynowego trunku oraz dokładnie przybliży cały proces, poczynając od zbiorów, ich magazynowaniu, przerabianiu, aż na wytwarzaniu rumu kończąc. I to jeszcze nie wszystko! Podczas takiej wyprawy można poznać najpopularniejsze odmiany rumu produkowanego na Mauritiusie, a zwiedzanie zwieńczyć degustacją miejscowych wyrobów, w tym właśnie wspomnianego trunku, soków i innych produktów z trzciny cukrowej.

Plantacja trzciny cukrowej i fabryka rumu w Chamarel

9. Port Louis

Port Louis to stolica i największe miasto na wyspie, w którym nowoczesność przeplata się z historią. Miasto to słynie z oryginalnej, kolonialnej zabudowy, w którym nowoczesne biurowce łączą się z tradycyjnymi budynkami. Jego punktem charakterystycznym jest China Town, czyli dzielnica, która została założona przez chińskich i indyjskich robotników w XVIII wieku. Obecnie jest to najbardziej kolorowe miejsce w Port Louis, w którym można podziwiać specyficzną architekturę, w tym zabytkowy meczet Jummah Mosque z pięknymi minaretami. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest też niewielki kompleks budynków Aapravasi Ghat, który w 2006 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to stanowi pozostałość po dawnym centrum recepcyjnym dla przybywających na wyspę robotników z Indii, zaś dzisiaj można podziwiać w nim zachowane 15% całości kompleksu, w tym okazałą bramę. Miłośnicy zabytków z pewnością docenią też cytadelę, która została zbudowana przez Brytyjczyków i służyła do obrony stolicy przed najeźdźcami od strony oceanu. Oprócz tego, w Port Louis warto udać się na Place d’Armes, czyli najsłynniejszy bulwar otoczony z obu stron palmami królewskimi oraz zwiedzić muzeum poczty, muzeum krajoznawcze oraz muzeum miasta, czyli Blue Penny Museum, w którym znajduje się kolekcja dzieł sztuki.

Port Louis

10. Wodospad Chamarel

Kiedy warto lecieć na Mauritius? Tak naprawdę każda pora jest dobra, zwłaszcza jeżeli planujemy podziwiać wspaniałą naturę tej niezwykłej wyspy! A pisząc o naturze, nie możemy pominąć czegoś, z czego Mauritius słynie, czyli okazałych wodospadów! Tym najbardziej znanym i najczęściej spotykanym we wszelkiego rodzaju katalogach turystycznych jest Chamarel Waterfall, na który można natrafić w drodze do Ziemi Siedmiu Kolorów! Ten mierzący aż 95 metrów wodospad robi ogromne wrażenie nie tylko ze względu na swoją wysokość, lecz także otaczającą go bujną roślinność, która tworzy scenerię niczym z bajki!

Wodospad Chamarel

11. Wodospad Tamarind

Kolejnym wodospadem wartym zobaczenia podczas spędzania wakacji na Mauritiusie jest Tamarind Waterfall, który znajduje się w południowo-zachodniej części kraju w pobliżu małej wioski Henrietta. Jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych wodospadów na wyspie, który robi ogromne wrażenie ze względu na ilość spadającej wody, swoją wysokość oraz bujne lasy deszczowe go otaczające. Sam wodospad znajduje się pośrodku okazałej dżungli, dzięki czemu wędrując do niego można obcować z przyrodą, w tym przede wszystkim podziwiać niezwykłą roślinność i zwierzęta.

Wodospad Tamarind

12. Plaże na Mauritiusie

Plaże na Mauritiusie są uznawane za jedne z najpiękniejszych w całej Afryce! To powoduje, że jest to jedna z największych atrakcji wyspy, a wszystko dlatego, że ciągną się kilometrami i są pokryte miękkim, białym piaskiem, który jest delikatnie podmywany przez ocean mieniący się w odcieniach turkusu i błękitu. Krajobraz ten dopełniają majaczące w oddali góry oraz egzotyczne palmy leniwie kołyszące się nad piaskiem. Takie połączenie doznań wizualnych tworzy idealne warunki do błogiego wypoczynku w promieniach słońca! Które więc plaże są warte odwiedzenia? Jedną z najpiękniejszych jest Le Morne Beach, czyli rajska plaża z białym piaskiem i lazurową wodą, która jest idealną scenerią do wykonania pamiątkowych zdjęć. Na uwagę zasługuje też Belle Mare Beach z bliskim sąsiedztwem rafy koralowej oraz Flic En Flac Beach z łagodnym zejściem do wody i niecodziennymi kolorami oceanu. Oprócz nich, bardzo popularna jest też Trou Aux Biches Beach, która wyróżnia się miękkim, białym piaskiem oraz Pereybere Beach, która znajduje się w miejscowości Grand Baie. Tuż obok nich znajdują się restauracje, kawiarnie i bary, w których racząc się lokalnymi potrawami i napojami można podziwiać bezkres turkusowego Oceanu Indyjskiego oraz uroki pięknej miejscowej przyrody.

Plaże na Mauritiusie

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi prezentujemy najciekawsze atrakcje na Zanzibarze.