Cancun w Meksyku – TOP 12 najciekawszych atrakcji turystycznych

Cancun w Meksyku - TOP 12 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć w Cancun w Meksyku?

Cancun to najpopularniejszy kurort turystyczny w Meksyku, który jest istnym rajem dla urlopowiczów lubiących łączyć błogie wylegiwanie się na plaży z aktywnym wypoczynkiem! Miasto to przyciąga podróżników z całego świata krystalicznie czystym morzem, kolorowymi rafami, pięknymi plażami, ciekawymi zabytkami oraz przepyszną kuchnią. Takie połączenie atrakcji powoduje, że jest to świetny kierunek na wakacje, zwłaszcza biorąc pod uwagę pogodę dopisującą praktycznie przez cały rok! Wobec tego, przed podróżą w to miejsce najlepiej sprawdzić, co warto zobaczyć i zwiedzić w Cancun, aby się odpowiednio do tego przygotować! I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Cancun w Meksyku?
2. Co warto zwiedzić w Cancun?
3. Polecane wycieczki w Cancun w Meksyku
• Torre Escenica – wieża widokowa w Cancun
• Museo Maya de Cancún – muzeum Majów
• Museo Subacuático de Arte – podwodne muzeum
• Faro de Punta Cancun – latarnia morska
• La Isla Shopping Village
• El Rey – strefa archeologiczna w Cancun
• Ruiny miasta Majów w Tulum
• Cobá – miasto Majów
• Cenoty w Cancun
• Laguna Nichupté
• Isla Mujeres
• Plaże w Cancun


Gdzie leży Cancun w Meksyku?

Cancun to miasto, które leży na półwyspie Jukatan, w północnej części stanu Quintana Roo, w południowo-wschodniej części Meksyku nad Morzem Karaibskim. Jego nazwa pochodzi od Kaan Kum, czyli wyrażenia, które w języku Majów oznacza „gniazdo węży”. Miejscowość ta znajduje się w klimacie tropikalnym, w którym przez cały rok panują wysokie temperatury, a podczas lata występują nasilone opady deszczu i wyższa wilgotność. Gdy do tego dodamy ponad 250 słonecznych dni w roku, uzyskamy idealny wakacyjny kierunek bez względu na miesiąc. Aby się do niego dostać, najlepiej znaleźć tanie bilety z Polski do Meksyku, a następnie wylądować na międzynarodowym porcie lotniczym w Cancún.

Co warto zwiedzić w Cancun?

Półwysep Jukatan, na którym znajduje się Cancun, jest uznawany za wakacyjny raj na ziemi. I trudno temu zaprzeczyć, w końcu można znaleźć na nim wszystko to, czego każdy z urlopowiczów potrzebuje do udanego wypoczynku! Mowa tutaj przede wszystkim o ciągnących się kilometrami przepięknych plażach, które pokrywa miękki, biały piasek i turkusowe morze, licznych szlakach turystycznych prowadzących w głąb bujnej dżungli, mnóstwie zaskakujących swoim rozmachem zabytków oraz rozwiniętej infrastrukturze, gdzie po całym dniu wylegiwania się pod palmą lub aktywnego zwiedzania można usiąść i raczyć się przepyszną, meksykańską kuchnią. To samo dotyczy niezwykle malowniczo położonego Cancun, które z jednej strony graniczny z krystalicznie czystym morzem, zaś z drugiej otoczone jest przez tropikalne lasy, pełne egzotycznej roślinności i zwierząt. I choć kurort ten uznawany jest za bardzo turystyczny, to w rzeczywistości jest w nim wiele cichych i spokojnych miejsc, w których można zobaczyć jak żyją Meksykanie oraz poznać ich prawdziwą kulturę. I to jeszcze nie wszystko! Atrakcji zarówno w Cancun, jak i jego pobliżu jest znacznie więcej, dlatego warto poznać każdą z nich!

Polecane wycieczki w Cancun w Meksyku


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Cancun!


1. Torre Escenica – wieża widokowa w Cancun

Zona Hotelera to słynna na cały świat strefa hotelowa, która z dwóch stron otoczona jest przez morze. Piękno tego miejsca widać przede wszystkim z góry, dlatego aby ją zobaczyć z tej perspektywy najlepiej wybrać się na Torre Escenica, czyli wieżę widokową, która jest zarazem najwyższym punktem miasta. Na jej szczycie umieszczona jest przeszklona kabina, która obraca się o 360°, umożliwiając tym samym podziwianie panoramę miasta, lasy mangrowe, Lagunę Nichupté oraz bezkres Morza Karaibskiego. Widok z niej wręcz zapiera dech w piersiach, dlatego jest to obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników pięknych krajobrazów!

2. Museo Maya de Cancún – muzeum Majów

Museo Maya de Cancún to miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historii! Jest to muzeum, w którym w formie nowoczesnej ekspozycji zaprezentowane jest ponad 400 artefaktów, w tym głównie rzeźby, ceramika i biżuteria używane niegdyś przez Majów i odnalezione w różnych punktach półwyspu. Jednym z najciekawszych skarbów są jednak szczątki szkieletowe, które datowane są nawet na 14 000 lat. Stanowi ono więc ogromną skarbnicę wiedzy tej prekolumbijskiej cywilizacji i jest świetnym wstępem do majańskiej historii i kultury, a do tego pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądał Jukatan przed rozwojem masowej turystyki. Samo muzeum znajduje się w Zona Hotelera, czyli strefie hotelowej i jest umiejscowione w trzech salach.

Museo Maya de Cancún - muzeum Majów

3. Museo Subacuático de Arte – podwodne muzeum

Museo Subacuático de Arte to największe podwodne muzeum na świecie, które znajduje się nieopodal wybrzeża Cancun. Jest to ukryta na dnie Morza Karaibskiego ekspozycja, która liczy ponad 500 rzeźb naturalnej wielkości, podzielonych na kilka odrębnych stref. Miejsce to można eksplorować zarówno podczas nurkowania, jak i snurkowania, a także przepływając nad muzeum łodzią z przeszklonym dnem. Stanowi ono więc gratkę dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku i podglądania przyrody, zwłaszcza że w Museo Subacuático de Arte natura łączy się z rzeźbami w jedną całość. Podziwianie morskiej fauny i flory z figurami o indywidualnych rysach twarzy, wzorowanych na żywych modelach, jest więc niezwykle ciekawym przeżyciem.

Museo Subacuático de Arte - podwodne muzeum

4. Faro de Punta Cancun – latarnia morska

Faro de Punta Cancun to latarnia morska, która jest bardzo popularnym celem spacerujących po Cancun turystów. I choć nie należy ona do największych, to ze względu na swój biało-czerwony kolor oraz zewnętrzne schodki mające formę ślimaka stanowi idealne tło do przepięknych zdjęć. Gdy wdrapiemy się na górę, z jej szczytu można podziwiać bezkres Morza Karaibskiego oraz zachwycającą panoramę Cancun. Aby do niej dotrzeć, należy przedostać się przez plażę Playa Caracol.

Faro de Punta Cancun - latarnia morska

5. La Isla Shopping Village

La Isla Shopping Village to ogromna galeria handlowa pod gołym niebem, która znajduje się w samym sercu Zona Hotelera, czyli strefy hotelowej. Jest to miejsce wypełnione sklepami luksusowych marek z całego świata, w których można kupić między innymi ubrania, akcesoria i kosmetyki. Swoją popularność zawdzięcza ciekawej architekturze oraz malowniczemu położeniu, wszak znajduje się na samym brzegu zapierającej dech w piersiach laguny. I choć wydaje się, że jest to galeria wyłącznie dla zamożnych turystów, to w rzeczywistości na jej terenie jest też mnóstwo sklepów z pamiątkami, rękodziełem oraz różnego rodzaju dodatkami dla urlopowiczów z mniej zasobnym portfelem. I to jeszcze nie wszystko! W La Isla Shopping Village mieści się też Interaktywne Akwarium, w którym można podziwiać przeszło 140 gatunków morskich stworzeń!

La Isla Shopping Village

6. El Rey – strefa archeologiczna w Cancun

Pisząc o atrakcjach w Cancun nie sposób nie wspomnieć o zabytkach, a jednym z nich jest El Rey, czyli strefa archeologiczna, która znajduje się na południu Zona Hotelera i obejmuje aż 47 zachowanych struktur o charakterze zarówno świeckim, jak i religijnym. Jego nazwa wywodzi się od ówczesnego króla, którego rzeźbę można oglądać w Museo Maya de Cancún. Jest to bardzo ciekawe miejsce, ponieważ wszystkie pozostałości prekolumbijskiej cywilizacji ulokowane są naprzeciwko plaży Playa Delfines, w cieniu ogromnych hoteli i masowej turystyki. Strefa ta stanowi więc duży kontrast, łącząc w sobie historię z nowoczesnością.

El Rey - strefa archeologiczna w Cancun

7. Ruiny miasta Majów w Tulum

Kolejnym obowiązkowym punktem do odwiedzenia dla miłośników historii są ruiny miasta Majów w Tulum. I choć jest to miejsce oddalone o 2 godziny jazdy od Cancun, to zdecydowanie miejscowa strefa archeologiczna jest warta poświęcenia tego czasu. Na miejscu można podziwiać bowiem ruiny przedhiszpańskiego miasta powstałego w XII w. n.e, w tym słynny El Castillo, czyli pokaźny zamek znajdujący się na skarpie, a także świątynię wiatru, oryginalne malowidła naścienne oraz mur otaczający centralną część znajdującego się tu niegdyś miasta. Bardzo ciekawa jest też droga w to miejsce, ponieważ wiedzie ona przez dżunglę, w której przy odrobinie szczęścia można spotkać dziko żyjące iguany, ostronosy, tarantule oraz papugi.

Ruiny miasta Majów w Tulum

8. Cobá – miasto Majów

Coba to kolejne miasto Majów, które również znajduje się około dwóch godzin jazdy od Cancun i podobnie do ruin w Tulum, zdecydowanie jest warte pokonania tej trasy. Na miejscu można bowiem podziwiać ruiny założonego w około 200 roku n.e miasta, którego szczyt potęgi przypadał pomiędzy 600 a 900 rokiem n.e, kiedy to było ono ważnym centrum kulturalnym, politycznym i handlowym, przez które przechodziły liczne szlaki z półwyspu Jukatan aż do wybrzeży Karaibów. Obecnie jego pozostałości są rozrzucone na obszarze zajmującym aż 70 km², który otoczony jest przez bujną dżunglę. Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim Nohoch Mul, czyli ogromna piramida, Ball Court, czyli boisko do gry w piłkę, oraz Macanxoc, czyli zespół świątyń i budowli mieszkalnych.

Coba Miasto Majów

9. Cenoty w Cancun

Cenoty to przepiękne jaskinie kresowe, które wypełnione są słodką, krystalicznie czystą wodą, mieniącą się w odcieniach turkusu i błękitu. Na półwyspie Jukatan jest ich nawet kilkaset i praktycznie każda z nich znacząco się od siebie różni wielkością, głębokością oraz nasłonecznieniem. Mimo to, wszystkie z nich stanowią idealne miejsce do wypoczynku, zabawy, robienia zdjęć, pływania i podziwiania podwodnej fauny i flory. Jeżeli więc chodzi o cenoty w pobliżu Cancun, to do najpiękniejszych, a przy tym najpopularniejszych należy Cenote Azul, Cenote Ik Kil, Ruta De Los Cenotes, Gran Cenote oraz Cenote Yal Ku. W każdej z nich można nurkować, a dla tych bardziej zaawansowanych dostępne są ciągnące się kilometrami podziemne trasy nurkowe, których pokonanie stanowi zupełnie inne przeżycie w porównaniu do nurkowania w morzu.

Cenoty w Cancun

10. Laguna Nichupté

Laguna Nichupté to ogromny obszar tropikalnego ekosystemu, który liczy trzy tysiące hektarów i łączy się z Morzem Karaibskim dwoma kanałami: Sigfrido oraz Nizuc, które kształtem przypominają serce, dlatego też nazywa się ją Laguną Miłości. Jest to świetna atrakcja dla wszystkich miłośników przyrody oraz odkrywania nowych miejsc. Na miejscu można podziwiać egzotyczną florę i faunę, w tym rozległe lasy namorzynowe oraz liczne egzotyczne zwierzęta, takie jak iguany, albatrosy, czaple, jastrzębie, kormorany, płaszczki, barakudy, rozdymki, rozgwiazdy i wiele innych.

Laguna Nichupté

11. Isla Mujeres

Isla Mujeres to wyspa, która znajduje się na wschód od Cancun i jest prawdziwym rajem na ziemi. Jej inna nazwa to Wyspa Kobiet, która wywodzi się od znalezionych na jej terenie przez Hiszpanów unikalnych, małych, glinianych figurek kobiet. Obecnie wyspa ta słynie z pięknych, śnieżnobiałych plaż, zachwycającej laguny oraz rozległej rafy koralowej, która zamieszkała jest przez różnorodną faunę i florę. Co ciekawe, na Isla Mujeres nie ma wielkich hoteli, a jedynie domki lub wille, dlatego wciąż panuje na niej specyficzny, miejscowy klimat.

Isla Mujeres

12. Plaże w Cancun

Plaże w Cancun należą do najpiękniejszych na całym półwyspie Jukatan, dlatego nie mogło ich zabraknąć w zestawieniu najlepszych atrakcji z tego miasta! To dlatego, że ciągną się kilometrami i są pokryte miękkim, białym piaskiem, który jest podmywany przez krystalicznie czyste morze mieniące się w lazurowych tonach. Krajobraz ten dopełniają kołyszące się na wietrze palmy, pod którymi można schronić się przed palącymi promieniami słońca. Jest to jeden z głównych powodów, dla których Cancun corocznie jest tak licznie odwiedzane przez rzeszę turystów z całego świata. Które z nich są więc najciekawsze? Do tych najpiękniejszych w Cancun zaliczamy przede wszystkim Playa Las Perlas, Playa Langosta, Playa Tortugas, Playa Caracol oraz Playa Gaviota Azul. Wszystkie z nich są bardzo szerokie, czyste i śnieżnobiałe, dzięki czemu można na nich wylegiwać się godzinami, delektując się przy tym pięknem otaczającego je krajobrazu.

Plaże w Cancun