Pamiątki z Kenii – co przywieźć z wakacji?

Pamiątki z Kenii - co przywieźć z wakacji?

Jakie pamiątki przywieźć z wakacji w Kenii?

Kenia wśród Europejczyków wciąż uchodzi za egzotyczny kierunek. Mimo to, coraz więcej osób decyduje się na odwiedzenie tego pięknego kraju, aby móc na własne oczy podziwiać czarny ląd, odkrywać lokalną kulturę i korzystać z obecnych na miejscu atrakcji. Niewątpliwie kusi tutaj gorący klimat Afryki, egzotyczne zwierzęta, bujna natura oraz złociste plaże, które uchodzą za jedne z piękniejszych na całym kontynencie. Decydując się więc na tak daleką i ekscytującą podróż, dobrym pomysłem jest wcześniejsze zaplanowanie zakupów, aby móc zachować wspomnienia jak najdłużej. I tutaj przychodzimy z pomocą! Sprawdźcie nasze podpowiedzi, jakie pamiątki warto przywieźć z wakacji w Kenii!


Spis treści:
1. Co przywieźć z Kenii?
• Etniczna biżuteria
• Drewniane wyroby?
• Kawa z Kenii
• Herbata z Kenii
• Kenijskie przyprawy
• Masajskie buty
• Afrykańskie kangi
• Magnesy na lodówkę
• Torby i kosze z sizalu
2. Gdzie można kupić pamiątki w Kenii?
3. Jakich pamiątek nie można wywozić z Kenii?


Co przywieźć z Kenii?

Kenia to niezwykle różnorodny kraj, przyciągający malowniczymi plażami oraz możliwością obserwacji dzikich zwierząt ich naturalnym środowisku. Jest to raj dla wszystkich miłośników natury, którzy kochają z nią obcować i poznawać z zupełnie innej strony! Aby więc zapamiętać te wszystkie niesamowite widoki i słoneczne plaże na długo, warto zabrać ze sobą w bagażu przedmioty przypominające te rajskie wakacje. Jakie konkretniej? Już podpowiadamy!

1. Etniczna biżuteria

Afryka słynie z pięknej, oryginalnej biżuterii, która jest na tyle różnorodna, że przypasuje praktycznie każdej osobie, bez względu na wiek! Wyroby te są w większości tworzone przez kobiety z afrykańskich plemion, w tym przede wszystkim przez Masajki. Tak więc kolczyki, naszyjnik czy bransoletka świetnie sprawdzą się zarówno jako pamiątki z Kenii, jak i w formie prezentu dla bliskich po powrocie z podróży. Taka biżuteria może być wykonana między innymi ze szkła, kamyków oraz drewna i często według miejscowych ma symboliczne znaczenie lub przynosi określoną energię. Należy jednak zaznaczyć, aby nie kupować biżuterii wykonanej z kości i rogów zwierząt, ponieważ w ten sposób przyczyniamy się do kłusownictwa.

2. Drewniane wyroby

Wyroby z drewna to kolejna bardzo charakterystyczna pamiątka, którą warto przywieźć z Kenii. Chodzi tutaj przede wszystkim o ręcznie rzeźbione figurki, drewniane misy, sztućce oraz afrykańskie maski. Wśród nich znajdziemy między innymi wytwory z mahoniu i hebanu, które uchodzą za bardzo wytrzymałe drewna o niezwykłej barwie. Dla miejscowych takie wyroby mają swoją symbolikę oraz niosą ze sobą określony ładunek energetyczny, dlatego będą idealnym wyborem w formie prezentu dla bliskich.

3. Kawa z Kenii

Kenijska kawa jest słynna na cały świat, a jej wyrazistość docenią przede wszystkim smakosze prawdziwej arabiki. Jej smak jest niezwykle oryginalny, porównywany do aromatu owoców, a niektórzy dodatkowo wyczuwają w niej słodkie nuty. Zasługą takich walorów jest unikalny klimat panujący w Kenii oraz na czarnym lądzie. Co ciekawe, kawa w tym pięknym kraju mimo swojej sławy nie jest zbyt droga, dlatego dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w jej większą ilość. Jest to więc kolejna pamiątka warta zakupu i przywiezienia ze sobą z wakacji.

4. Wyroby z kokosa

W Kenii rośnie mnóstwo malowniczych palm kokosowych, które są nieodłącznym elementem między innymi wybrzeża. Nic więc dziwnego, że w kraju tym znajdziemy od groma wyrobów z orzechów na nich rosnących. Przykładem mogą być przede wszystkim naczynia wykonane z ich łupin, które oprócz pięknego wyglądu, są bardzo trwałe. Taka pamiątka doskonale uzupełni wystrój niejednego mieszkania, przypominając afrykańskie krajobrazy i przynosząc na myśl wspomnienia z rajskich wakacji.

5. Herbata z Kenii

Kenia słynie nie tylko z przepysznej kawy, ale i herbaty, a w szczególności czarnej. Kraj ten jest jednym z największych eksporterów tego produktu na świecie, dlatego odwiedzając go warto zaopatrzyć się w dobrej jakości liście, z których przygotuje się ten niezwykły napar. Zasługą jego walorów jest idealny klimat do uprawy krzewów herbacianych, który sprawia, że herbata z Kenii jest wyjątkowo aromatyczna i smaczna, dzięki czemu polubią ją nawet osoby, które nie przepadają za takimi trunkami.

6. Kenijskie przyprawy

W Afryce słońce świeci niemal przez cały rok. To powoduje, że przyprawy wyrabiane z miejscowych roślin są niezwykle aromatyczne. Wybierając się więc do Kenii, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w różnorodne, najlepiej miejscowe, przyprawy, które całkowicie zmienią smak potraw. Na szczególne uznanie zasługuje tutaj przede wszystkim popularny w tym kraju imbir, papryczka chilli, kolorowy pieprz oraz trawa cytrynowa. Świetnym wyborem będzie też mieszanka przypraw, z której przygotujemy przepyszne potrawy, smakiem nawiązujące do rajskich wakacji w Kenii.

Kenijskie przyprawy

7. Masajskie buty

Bardzo oryginalną pamiątką z Kenii są masajskie buty. Co ciekawe, są one wykonane ze… starych opon motocyklowych. Wyglądem przypominają zwykłe japonki, ale są znacznie bardziej zdobione, zazwyczaj miejscowymi koralikami. Jeżeli jednak nie interesują nas już gotowe wyroby, to Masajowie są w stanie wykonać takie obuwie na zamówienie, dopasowując je do danej stopy i to w bardzo krótkim czasie. Jest to zatem nietypowa, ale bardzo ciekawa pamiątka, którą z pewnością warto przywieźć z Kenii.

8. Afrykańskie kangi

Kangi to wielokolorowe tkaniny noszone jako tradycyjne odzienie, będące bardzo popularne w krajach afrykańskich, zwłaszcza wśród miejscowych kobiet. Zazwyczaj są to prostokątne chusty, wykonane z czystej bawełny i ozdobione pięknymi, etnicznymi wzorami. Można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Zazwyczaj kobiety noszą w nich dzieci lub używają ich jako ozdobny element stroju. Co ciekawe, sami mieszkańcy Kenii często wręczają sobie kangi w formie prezentów. Będzie więc to doskonała pamiątka z tego pięknego kraju, którą można wykorzystać zarówno w sposób praktyczny, jak i podarować ją bliskiej osobie.

9. Magnesy na lodówkę

Magnesy na lodówkę to jedna z najczęściej kupowanych pamiątek przez Europejczyków podczas wakacji. I nic w tym dziwnego, w końcu są niewielkie, tanie i wyglądają bardzo efektownie, dzięki czemu przywodzą nam ciepłe wspomnienia z minionych podróży. To samo dotyczy magnesów na lodówkę z Kenii, które mogą przybierać różną formę – mogą być w kształcie Masaja, jednego z lokalnych zwierząt, roślin, konturów kraju i wielu innych, dlatego będzie do świetny dodatek do pozostałych prezentów przywiezionych z tego pięknego kraju.

10. Torby i kosze z sizalu

Torby i kosze wyplatane z sizalu to kolejny nieodłączny element afrykańskich miast. Takie wyroby sprawdzą się zarówno w formie małej damskiej torebki, jak i dużej torby na większe zakupy. Dlaczego więc warto kupić akurat te z Kenii? To proste! Sizal to roślina uprawiana w tym kraju, a jej włókna są niezwykle trwałe. Oprócz tego, torby i kosze wyplatane przez miejscową ludność mają bardzo ciekawe, oryginalne kolory i zdobienia, w związku z czym będą idealną pamiątką lub pomysłem na prezent.

Gdzie można kupić pamiątki w Kenii?

Najlepsze wyroby w Kenii znajdziemy przede wszystkim na miejscowych bazarach. To właśnie tam lokalni mieszkańcy sprzedają swoje wyroby i bardzo często są skłonni do sporych obniżek cen. Oprócz tego, można odwiedzić wszelkiego rodzaju sklepy, choć te znajdziemy głównie w większych miastach. Jeżeli jednak nie straszne nam poznawanie mniej turystycznych miejsc czarnego lądu, zawsze możemy spróbować udać się do wiosek zamieszkiwanych przez plemiona kenijskie i spróbować kupić pamiątki bezpośrednio od nich.

Jakich pamiątek nie można wywozić z Kenii?

Planując zakup pamiątek w Kenii należy wiedzieć, że nie wszystko można przywieźć do Europy. Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie pakować do walizki produktów zwierzęcych, czyli wyrobów z kości słoniowej, koralowców, muszli znalezionych na plaży, skorup żółwi oraz spreparowanych motyli. Nie wolno również przywozić sproszkowanych medykamentów wykonanych na bazie rogów nosorożca oraz kości dzikich kotów. Oprócz tego, zabronione jest wywożenie z Kenii skór i kłów oraz chronionych gatunków roślin. Warto więc przed zaplanowaniem zakupu pamiątek zapoznać się z listą Konwencji Waszyngtońskiej CITES, w której znajdziemy szczegółowe informacje odnośnie zakazanych przedmiotów.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii poradnik, w których między innymi podpowiadamy czy do Tajlandii jest potrzebna wiza oraz wyjaśniamy co znaczy Ultra All Inclusive.