Lefkada w Grecji – TOP 10 atrakcji turystycznych na wyspie

Lefkada w Grecji - co warto na zobaczyć?

Lefkada – największe atrakcje

Lefkada to nieduża i niezbyt popularna górzysta wyspa na Morzu Jońskim, należąca do Grecji. Jest to miejsce, które oczarowuje malowniczymi widokami na turkusowe morze, rozpościerające się białe klify oraz liczne wzgórza porośnięte cyprysami i lasami piniowymi. Na niej życie toczy się niespiesznie, a mieszkańcy żyją zgodnie z tradycją, celebrując każdą chwilę. To właśnie nieduża popularność Lefkady powoduje, że obok coraz prężniej rozwijających się kurortów wciąż można znaleźć urokliwe wioski, pełne spokoju oraz lokalnego autentyzmu. Co zatem warto na niej zwiedzić? Jakie są najciekawsze atrakcje na Lefkadzie? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Lefkada?
2. Jak dostać się na Lefkadę?
3. Co warto zwiedzić na Lefkadzie?
4. Polecane wycieczki na wyspie Lefkada w Grecji
• Porto Katsiki
• Zamek Agia Mavra
• Sivota
• Klasztor Faneromeni
• Wodospady Domosari
• Nidri
• Vassiliki
• Miasto Lefkada
• Muzeum Archeologiczne w Lefkadzie
• Przylądek Lefkatas


Gdzie leży Lefkada?

Lefkada to wyspa leżąca na Morzu Jońskim, nieopodal zachodnich wybrzeży Grecji, która wchodzi w skład archipelagu Wysp Jońskich. I choć jest dosyć mało znana w porównaniu do innych wysp, to jej naturalne piękno urzeka coraz chętniej przybywających na nią turystów. Jest to bowiem wyspa górzysta, pełna wspaniałej, bujnej roślinności, piaszczystych plaż i zjawiskowych, białych klifów, od których wzięła się jej nazwa, czyli Lefkada. Jej skarbem są przede wszystkim malownicze plaże z pocztówkowym Porto Katsiki na czele.

Jak dostać się na Lefkadę?

Na Lefkadę w Grecji można dostać się na kilka sposobów, choć warto zaznaczyć, że obecnie nie ma bezpośredniego połączenia z Polski. Najłatwiej więc skorzystać z lotów czarterowych do pobliskiej Prevezy, skąd autobusem lub taksówką można dotrzeć przez zwodzony most na wyspę. Alternatywą jest rejs statkiem z Fiscardo na Kefalonii lub lot na Korfu, Kefaolnię, Sitię lub do Aten, skąd polecimy bezpośrednio na Lefkadę.

Co warto zwiedzić na Lefkadzie?

Lefkada, podobnie do innych greckich wysp oferuje atrakcje zarówno dla osób szukających nocnej rozrywki, jak i tych, którzy chcą się wyciszyć i cenią sobie spokój. Znajdziemy na niej spokojne wioski, gdzie życie płynie wolniej, dziewicze zakątki pięknego wybrzeża oraz dziką, niezwykle malowniczą naturę. To co ją wyróżnia to przede wszystkim białe wybrzeże, turkusowa woda, potężne klify i porozrzucane głazy, które czynią Lefkadę jedną z najpiękniejszych wysp na południu Europy. To jednak nie wszystko! Lefkada słynie ze zjawiskowych plaż, które często podziwiamy w katalogach turystycznych, co zachęca do do błogiego lenistwa lub uprawiania sportów wodnych!

Co warto zwiedzić na Lefkadzie

Polecane wycieczki na wyspie Lefkada w Grecji


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki na wyspie Lefkada!


1. Porto Katsiki

Zacznijmy od tego z czego Lefkada słynie, czyli plaż! Na uwagę zasługuje przede wszystkim Porto Katsiki, czyli najbardziej znana i nadzwyczaj urokliwa plaża, leżąca na południowo–zachodnim krańcu wyspy, u podnóży wielkich, jasnoszarych klifów. Sama plaża jest bialutka, a jej kolor pochodzi od okrągłych kamyczków, od których odbija się turkusowe morze. Warto więc pamiętać, aby udając się na Porto Katsiki zabrać ze sobą buty do wody, które ochronią stopy przed skaleczeniami.

Porto Katsiki

2. Zamek Agia Mavra

Twierdza Agia Mavra to jeden z niewielu zabytków znajdujących się na Lefkadzie. Jest to średniowieczny zamek z XIV wieku, który ma najbogatszą historię wojenną w porównaniu z innymi fortecami Wysp Jońskich. Sama twierdza była oblegana łącznie 12 razy w ciągu 7 wieków, a mimo to, wewnątrz jej dobrze zachowanych murów można podziwiać kościół Agia Mavra oraz liczne pozostałości po budynkach administracyjnych. Dodatkowo, potężna warownia, która wieku temu pełniła funkcje obronne, dzisiaj otwiera się na turystów, a w sezonie staje się przestrzenią wydarzeń kulturalnych.

Zamek Agra Mavia

3. Sivota

Sivota to jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych kurortów na Lefkadzie. W jego porcie cumują właściciele luksusowych jachtów, a w nielicznych restauracjach znajdujących się tuż nad brzegiem morza toczy się gwarne, ale spokojne życie. Samo miasteczko urzeka malowniczym położeniem nad zatoką, w otoczeniu wzgórz pokrytych lasami piniowymi. W ciągu dnia jest to miejsce idealne do wypoczynku i delektowania się lokalnymi potrawami, zaś wieczorem rozbrzmiewa muzyka, a uliczki Sivoty opanowują turyści.

Sivota

4. Klasztor Faneromeni

Monastyr Panagia Faneromeni to klasztor wybudowany w XVII wieku na wzgórzu, w miejscu dawnej świątyni poświęconej Artemidzie. W późniejszych latach był wielokrotnie przebudowywany ze względu na liczne uszczerbki spowodowane pożarami i trzęsieniami ziemi. Ostatecznie klasztor Faneromeni został zrekonstruowany w XIX wieku, a obecnie jest jedynym monastyrem na wyspie, będącym czytelną pamiątką po początkach chrześcijaństwa na Lefkadzie. Warto również wspomnieć, że w jego wnętrzu znajduje się Muzeum Kościelne, a z samego wzgórza rozciąga się piękny widok na miasto Lefkada oraz pobliską plażę.

Klasztor Faneromeni

5. Wodospady Domosari

Domosari to niejedyne, choć najpopularniejsze wodospady na wyspie. Jest to istne arcydzieło natury, znajdujące się nieopodal miasteczka Nidri. Aby się do nich dostać, wystarczy podążać malowniczą ścieżką wzdłuż platanów i strumienia, by na miejscu zastać wodę spływającą z 15-metrowej białej ściany skalnej, wpadającą do turkusowych jeziorek wydrążonych w skałach, w których można zaznać ochłody.

Wodospady Domosari

6. Nidri

Nidri to najpopularniejsza i najczęściej odwiedzana przez turystów miejscowość na Lefkadzie. Jest to miasto, które łączy w sobie piękno natury z nowoczesną infrastrukturą, choć jego klimat jest daleki od tego, jaki panuje w typowo komercyjnych kurortach. Nidri to wciąż kameralne, portowe miasteczko, które jest skupione wokół głównej ulicy. Na tle rozległych gór porośniętych lasami piniowymi oraz urzekającej zatoki z piaszczystymi plażami, wyrosły tawerny i eleganckie restauracje. I choć nie znajdziemy w nim ogromnych hoteli z kompleksem basenów, to wieczorem Nidri tętni życiem, dzięki czemu jest dobrym kierunkiem dla osób, które szukają rozrywki. Dodatkowo, bardzo dużym plusem jest lokalny port, z którego odpływają promy, statki i rejsy widokowe na sąsiednie wyspy.

Nidri

7. Vassiliki

Vassiliki to niewielka miejscowość, leżąca na na południowym wybrzeżu nad zatoką o tej samej nazwie. Jest to miejsce, które ze względu na idealne warunki cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób kochających sporty wodne. Po południu z zachodu zrywa się tu silny i porywisty wiatr termiczny, który wieje w poprzek zatoki, co tworzy doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu. Dodatkowo, centralnym punktem Vassiliki jest długa promenada biegnąca wzdłuż portu z licznymi tawernami, barami i sklepami z pamiątkami.

Vassiliki

8. Miasto Lefkada

Miasto Lefkada to stolica wyspy, która znajduje się w jej północnej części i jest połączona groblą z lądem. Jest to jedna z najpiękniejszych miejscowości w regionie, będąca jednocześnie ulubionym punktem żeglarzy przemierzających Morze Jońskie. Do jej najciekawszych atrakcji należy przede wszystkim piękna promenada, przy której cumują eleganckie jachty i znajdują się rozmaite barwy i tawerny, które od rana do nocy tętnią życiem. Tuż obok niej znajduje się malowniczy drewniany pomost, uznawany za wizytówkę stolicy, który jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na wyspie. Co ciekawe, stanowi on przedłużenie najdłuższej uliczki na Lefkadzie, czyli miejsca pełnego barów, restauracji i zabytków. Ponadto, miasto Lefkada to również najcichszy i najspokojniejszy zakątek Wysp Jońskich pod względem pogody, ponieważ jest ono skutecznie osłonięte od wiatrów i prądów wodnych.

Miasto Lefkada

9. Muzeum Archeologiczne w Lefkadzie

Muzeum archeologiczne znajduje się w Lefkadzie, czyli stolicy wyspy. Miejsce to powinni odwiedzić przede wszystkim miłośnicy historii, ponieważ wyróżnia się ono bardzo ciekawymi zbiorami od czasów paleolitu do późnego okresu rzymskiego. W muzeum można podziwiać przede wszystkim ceramikę, rekonstrukcje instrumentów muzycznych, narzędzia kamienne, rzeźby, monety, starożytne pochówki oraz produkty codziennego użytku. Ponadto w muzeum znajduje się osobna wystawa poświęcona słynnemu niemieckiemu archeologowi Wilhelmowi Dörpfeldowi, czyli wielkiemu znawcy architektury starożytnej Grecji.

Muzeum Archeologiczne w Lefkadzie

10. Przylądek Lefkatas

Przylądek Lefkatas, czyli Cape Ducato, to bardzo charakterystyczny punkt wyspy, który jest najbardziej wysuniętym zakątkiem na południe. Miejsce to znane jest z wielu legend i wydarzeń historycznych. To właśnie tutaj według wierzeń grecka poetka Safona rzuciła się do morza, a na krańcu przylądka stała legendarna świątynia Apolla. Obecnie znajduje się na niej latarnia morska, z której można podziwiać sąsiednie wyspy, czyli Itakę i Kefalonię. Ponadto przylądek ten zachwyca pięknym krajobrazem i widokami, wszak kilkudziesięciometrowy klif wyłaniający się wprost z morza wręcz zapiera dech w piersiach.

Przylądek Lefkatas

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co robić w Hersonissos oraz co warto zwiedzić w Malii.