Mykonos w Grecji – TOP 10 atrakcji turystycznych na wyspie Mykonos

Mykonos w Grecji – TOP 10 atrakcji turystycznych na wyspie Mykonos

Co warto zobaczyć na wyspie Mykonos w Grecji?

Mykonos to jedna z najpiękniejszych, a przy tym najpopularniejszych Wysp Cykladzkich, która corocznie odwiedzana jest przez rzesze turystów z całego świata. I nic w tym dziwnego, wszak zachwyca różnorodnością, niepowtarzalną atmosferą oraz idealnym klimatem do wakacyjnego wypoczynku. To wszystko dopełniają przepiękne plaże, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, szeroko rozwinięta architektura turystyczna i mnóstwo zabytków. Jeżeli więc i Wy zdecydowaliście się na podróż w to iście rajskie miejsce, warto wcześniej sprawdzić, jakie są najciekawsze atrakcje na wyspie, aby kompleksowo zaplanować każdy dzień! I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Sprawdźcie co robić i co zobaczyć na wyspie Mykonos w Grecji!


Spis treści:
1. Gdzie leży Mykonos w Grecji?
2. Co warto zwiedzić na Mykonos w Grecji?
3. Polecane wycieczki na wyspie Mykonos w Grecji
• Chora
• Kościół Panagia Paraportiani
• Egejskie Muzeum Morskie
• Klasztor Panagia Tourliani
• Latarnia w Armenistis
• Klasztor Paleokastro
• Ano Mera
• Delos
• Kluby nocne na Mykonos
• Plaże na Mykonos


Gdzie leży Mykonos w Grecji?

Mykonos należy do archipelagu Wysp Cykladzkich, który znajduje się na Morzu Egejskim. Wyspa ta leży pomiędzy Grecją i Turcją, tuż obok wysp Tinos, Siros, Naksos i Paros. Jej powierzchnia całkowita wynosi 86 km² i w sporej części pokryta jest górami, gdzie najwyższym szczytem jest Profitis Ilias Worna. Kierunek ten będzie więc świetnym wyborem dla osób, które szukają zakątka pełnego przepięknych krajobrazów, łączących w sobie góry i morze. Aby się do niego dostać, najlepiej wybrać transport lotniczy, ponieważ na wyspie znajduje się port lotniczy Mykonos, który obsługuje loty międzynarodowe i jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałą częścią wyspy. Alternatywą dla tego rozwiązania są promy odpływające z pobliskich wysp, choć taka przeprawa zajmie zdecydowanie więcej czasu.

Co warto zwiedzić na Mykonos w Grecji?

Wyspy Cykladzkie są uznawane za wakacyjny raj na ziemi i nie ma w tym ani krzty przesady. Dotyczy to między innymi Mykonos, czyli jednej z najpopularniejszych, a przy tym najpiękniejszych wysp całego archipelagu, która swoją sławę zyskała przede wszystkim dzięki odwiedzającym ją celebrytom z całego świata. Znajdziemy na niej praktycznie wszystko to, czego każdy podróżnik potrzebuje do błogiego wypoczynku, czyli ciągnące się kilometrami plaże, gdzie turkusowe morze leniwie podmywa drobny piasek, liczne miejscowości utrzymane w typowo greckim klimacie, wiele tawern, w których po całym dniu wypoczynku można raczyć się zimnymi drinkami i lokalnymi potrawami oraz wiekowe zabytki, które zachwycają architekturą i historią. Krajobraz ten dopełniają miasteczka pełne ekskluzywnych butików i drogich restauracji, obok których cumują luksusowe jachty najzamożniejszych tego świata. Takie połączenie atrakcji wizualnych powoduje, że wyspa ta jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów praktycznie o każdej porze roku. A gdy już zaplanuje się pobyt w tym wyjątkowym miejscu, warto wcześniej poznać lokalne atrakcje, które z pewnością przypadną do gustu podróżnikowi w każdym wieku! Co zatem robić i zobaczyć na Mykonos? Mamy dla Was kilka wspaniałych propozycji!

Polecane wycieczki na wyspie Mykonos w Grecji


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki na wyspie Mykonos!


1. Chora

Chora to stolica wyspy, która jednocześnie jest największą i najważniejszą miejscowością na Mykonos. Jej punktem charakterystycznym jest tzw. „Mała Wenecja”, która powstała na wybrzeżu i uchodzi za najbardziej romantyczne miejsce na całej wyspie. Jest to główna część Chory, zaskakująca przepiękną architekturą, w tym przede wszystkim kolorowymi domami z wygrawerowanymi herbami zamożnych rodzin z XVIII i XIX wieku oraz typowo greckimi budowlami z charakterystycznymi niebieskimi okiennicami. W budynkach tych obecnie mieszczą się bary i tawerny, w których będąc zaledwie kilka metrów od lazurowego morza klienci mogą raczyć się pysznymi potrawami i napojami. Co ciekawe, w „Małej Wenecji” bardzo popularnym transportem są tzw. „Kaikes”, czyli łodzie, którymi można się przemieszczać wzdłuż wybrzeża. Dzięki nim łatwo dotrzeć na pobliskie plaże oraz do niektórych tawern. To jednak nie koniec atrakcji w tej zapierającej dech w piersiach miejscowości! Naprzeciwko „Małej Wenecji” znajdują się jeszcze bajkowe weneckie wiatraki, które znane są przede wszystkim z greckich pocztówek. Konstrukcje te powstały w XVI wieku podczas okupacji weneckiej i w trakcie swojej świetności służyły do mielenia ziarna na mąkę. Dzisiaj są symbolem wyspy i mieszczą się w nich kameralne hotele, bary, restauracje lub kawiarnie.

Chora

2. Kościół Panagia Paraportiani

Będąc w stolicy Mykonos warto również odwiedzić miejscowe zabytki. Jednym z nich jest najczęściej fotografowany kościół w całej Grecji, a mowa tutaj o Panagia Paraportiani. Jest to śnieżnobiała budowla, pozbawiona kątów prostych, która wygląda jakby została wyrzeźbiona w górze lodowej. Powstała ona ponad 200 lat temu, a jej nazwa jest tłumaczona jako Kościół Matki Boskiej stojący naprzeciwko bramy. I rzeczywiście, niegdyś świątynia ta stała tuż obok bramy wjazdowej do zamku, zaś dzisiaj w jej towarzystwie stoi kilka charakterystycznych, greckich budynków.

Kościół Panagia Paraportiani

3. Egejskie Muzeum Morskie

Egejskie Muzeum Morskie powstało w 1985 roku i obecnie znajduje się w XIX wiecznym domu kapitana Nikolasa Sourmelisa, który niegdyś walczył o wyzwolenie Krety spod okupacji tureckiej. Jest to miejsce, w którym można podziwiać repliki słynnych statków sprzed czasów wielkiej Cywilizacji Minojskiej, która rządziła na znajdującej się na południu Krecie przeszło 4 tysiące lat temu! Oprócz nich, w zbiorach muzeum znajdują się jeszcze liczne monety, dokumenty, mapy, skarby wydobyte z dna morza, przedmioty znalezione w starych żaglowcach oraz lampa morska, która świeciła ze szczytu latarni Armenistis.

Egejskie Muzeum Morskie

4. Klasztor Panagia Tourliani

Panagia Tourliani to klasztor założony przez dwóch mnichów, którzy uciekli z pobliskiej wyspy Paros. Jego nazwa wiąże się z tradycją greckiego prawosławia, która mówi, że gdy ktoś znajdzie zagubioną ikonę Matki Boskiej, powinien zabrać ją do domu lub do pobliskiego kościoła, a jeżeli ta sama ikona pojawi się po raz drugi w swoim pierwotnym położeniu, jest to znak, że w tym miejscu należy wybudować świątynię. W takich właśnie okolicznościach powstał klasztor Matki Boskiej Tourliani, która jednocześnie została patronką wyspy Mykonos. Jego punktem charakterystycznym jest imponująca dzwonnica, marmurowa fontanna oraz drewniany ikonostas, który wyrzeźbiono w XVIII wieku w samym sercu Florencji, a następnie dostarczono na wyspę. Tutaj warto też zaznaczyć, że 15 sierpnia w Grecji hucznie obchodzi się święto Matki Boskiej i corocznie tego dnia największa uroczystość ma miejsce właśnie w klasztorze Panagia Tourliani!

Klasztor Panagia Tourliani

5. Latarnia w Armenistis

Latarnia w Armenistis to wysoka na 19 metrów latarnia morska, która została wybudowana jeszcze w XIX wieku na północno-zachodnim cyplu Mykonos. Powstała ona tuż po katastrofie, w której przy północnym wybrzeżu wyspy zatonął brytyjski parowiec, a celem jej budowy było zapobiegnięcie podobnym nieszczęściom oraz możliwość monitorowania wód Morza Egejskiego pomiędzy wyspami Mykonos i Tinos. Obecnie jej zabytkowy mechanizm można oglądać w ogrodzie Egejskiego Muzeum Morskiego w Chorze, a sama latarnia jest jedną z największych atrakcji na wyspie, między innymi dlatego, że rozpościera się z niej przepiękny widok na całą okolicę.

Latarnia w Armenistis

6. Klasztor Paleokastro

Klasztor Paleokastro znajduje się w jednym z najbardziej zielonych miejsc na Mykonos w otoczeniu licznych roślin i kwiatów. Powstał on w XII wieku w pobliżu antycznego miasta, w momencie gdy wyspa należała do Drugiego Rzymu, czyli Cesarstwa Bizantyjskiego. Obecnie jest to klasztor żeński, a jego nazwa oznacza „Stary Zamek” i wzięła się od położenia budowli, ponieważ znajduje się on przy pozostałościach dawnego zamku. Sam klasztor jest bardzo charakterystyczny i idealnie wpisuje się w architekturę cykladzką. Konstrukcja ta podobnie do Kościoła Panagia Paraportiani wygląda, jakby została pozbawiona kątków prostych, dzięki czemu świetnie wpasowuje się w miejscowe budownictwo.

Klasztor Paleokastro

7. Ano Mera

Ano Mera to bardzo klimatyczna wioska, która leży zaledwie 8 kilometrów od Chory, czyli stolicy Mykonos. To właśnie w niej znajduje się Klasztor Panagia Tourliani w towarzystwie charakterystycznych, śnieżnobiałych, greckich zabudowań. Tuż obok natrafimy się pozostałości weneckiego zamku oraz antycznego miasta i cmentarza. W miejscu tym życie toczy się jak w tradycyjnej wiosce greckiej, czyli wokół głównego placu. W jego okolicy mieszczą się najważniejsze obiekty sakralne i odbywają uroczystości religijne. I choć miejscowość ta jest naprawdę malutka, to mimo to znajdziemy w niej kilka lokalnych tawern serwujących miejscowe specjały oraz kilka sklepów, w których można zrobić zakupy. Największym jej atutem jest jednak jej położenie, ponieważ znajduje się na wzniesieniu, z którego rozpościera się przepiękny widok na okolice.

Ano Mera

8. Delos

Delos to najmniejsza wyspa archipelagu, która leży zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża Mykonos. Już sam rejs na nią jest niezwykłą przeżyciem, ponieważ po drodze można podziwiać wspaniałe krajobrazy pobliskich wysp oraz bezkres Morza Egejskiego. Najciekawsze jednak dopiero przed nami. Delos stanowi bowiem rozległe stanowisko archeologiczne, które jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy na niej starożytne ruiny, które są prawdziwą gratką dla fanów antycznej historii, w tym przede wszystkim Sanktuarium Dionizosa i Apollina, Agorę, Taras Lwów, Świętą Drogę oraz Muzeum Archeologiczne.

Delos

9. Kluby nocne na Mykonos

Pisząc o atrakcjach Mykonos nie można zapomnieć o czymś, z czego wyspa słynie, czyli hucznych imprez. Jest to jedna z najbardziej imprezowych wysp spośród całego archipelagu Cykladzkiego, na której znajdziemy liczne kluby nocne, a oprócz tego bardzo często organizowane imprezy na basenach i plażach. Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć przede wszystkim Cavo Paradiso, Moni, Paradise Beach Club oraz Tabu Mykonos.

Kluby nocne na Mykonos

10. Plaże na Mykonos

Plaże na Mykonos są uznawane za jedne z najpiękniejszych w całej Grecji! To powoduje, że jest to jedna z największych atrakcji wyspy, a wszystko dlatego, że ciągną się kilometrami i są pokryte mięciutkim, białym piaskiem z łagodnym zejściem do morza. Najpopularniejszą z nich jest Paradise Beach, która za dnia wypełnia się plażowiczami spragnionymi promieni słońca i ochłody w krystalicznie czystym morzu, zaś nocą odbywają się na niej huczne imprezy prowadzone przez najlepszych DJ-ów na świecie. Oprócz niej, bardzo popularna jest Platis Gialos Beach, która wyróżnia się miękkim, złocistym piaskiem oraz Paraga Beach, którą otaczają potężne skały. Tuż obok nich znajdują się restauracje, kawiarnie i bary, w których racząc się lokalnymi potrawami i napojami można podziwiać bezkres turkusowego Morza Egejskiego oraz uroki pięknej miejscowej przyrody.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co warto zobaczyć na Samos oraz przedstawiamy najciekawsze atrakcje na Kefalonii.