Maskat w Omanie – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Maskat w Omanie - TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć będąc na wakacjach w Maskacie w Omanie?

Maskat, czyli stolica Omanu, to jedno z tych miast, które jeszcze do niedawna uchodziło za niedostępne. Dzisiaj jednak kraj ten coraz szerzej otwiera się na turystów, dzięki czemu wizyta w nim staje się jak najbardziej możliwa. Taką sposobność warto wykorzystać, zwłaszcza że Maskat wyróżnia się bardzo ciekawą historią i kulturą, które łączą w sobie mieszankę wpływów europejskich, arabskich, azjatyckich i afrykańskich. To wszystko powoduje, że kierunek ten jest świetnym wyborem dla osób, które lubią odkrywać i poznawać nowe obyczaje. Jeżeli więc i Wy zdecydowaliście się na wycieczkę do Maskatu, warto wcześniej sprawdzić, jakie atrakcje turystyczne na miejscu są najciekawsze. I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Maskat w Omanie?
2. Co warto zwiedzić w Maskat?
3. Polecane wycieczki w Maskat w Omanie
• Dzielnica Matrah
• Wielki Meczet Sułtana Kabusa
• Pałac Al Alam
• Królewski Teatr Operowy w Maskat
• Al Seeb Suk
• Punkt widokowy Wadi Kabir
• Bimmah Sinkhole – zielone oko Omanu
• Wadi Bani Khalid – rajska dolina
• Misfat al Abriyyin – górska wioska
• Plaże w Maskat


Gdzie leży Maskat w Omanie?

Oman to kraj leżący w Azji Południowo-Zachodniej, który znajduje się na Półwyspie Arabskim. Jego stolicą jest Maskat, czyli miasto, które leży w jego północnej części i z jednej strony otoczone jest górami Al Hajar, zaś z drugiej graniczy z Morzem Arabskim. To właśnie w nim znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje w kraju, w tym przede wszystkim pałac sułtana Omanu. I jak na stolicę przystało, jest ona bardzo dobrze skomunikowana z pozostałą częścią kraju, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że przez jej środek przebiega główna droga krajowa, która łączy zachód ze wschodem. Dodatkowo, w Maskacie znajduje się międzynarodowy port lotniczy, na który można dotrzeć między innymi z Warszawy, Gdańska i Wrocławia, oraz międzynarodowy port morski

Co warto zwiedzić w Maskat?

Maskat to jedna z największych atrakcji w Omanie, obfitująca w przeróżne zabytki i cuda natury, które potrafią zaskoczyć nawet najbardziej wymagających podróżników! Już samo jego położenie zapiera dech w piersiach, wszak z jednej strony miasto otaczają malownicze góry Al Hajar, z drugiej zaś na długości kilkunastu kilometrów pokrywają je przepiękne plaże, które są delikatnie podmywane przez krystalicznie czyste Morze Arabskie. Krajobraz ten dopełnia bardzo ciekawa, zabytkowa architektura oraz nadmorska dzielnica Matrah, w której znajduje się piękna promenada, gdzie w jednej z licznych restauracji, kawiarni i barów można usiąść i raczyć się przepyszną, lokalną kuchnią. Wyprawa do Maskat jest więc idealnym pomysłem na wakacje pełne słońca, zwiedzania i wypoczynku, zwłaszcza że pogoda w tym miejscu dopisuje praktycznie przez cały rok. To powoduje, że jest to doskonały kierunek zarówno dla osób, które lubią zgłębiać nowe kultury, jak i tych, którzy pragną całymi dniami wylegiwać się na plaży. A gdy już przybędzie się do tego fascynującego miasta, bardzo dobrym pomysłem będzie poznanie miejscowych atrakcji, które z pewnością zadowolą turystów w każdym wieku! Co zatem warto zobaczyć w Maskat? Mamy dla Was kilkanaście niezwykle ciekawych propozycji!

Polecane wycieczki w Maskat w Omanie


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Maskat!


1. Dzielnica Matrah

Jedną z największych atrakcji w Maskat jest nadmorska dzielnica Matrah z piękną promenadą ciągnącą się wzdłuż Morza Arabskiego oraz z tradycyjnym bazarem, zwanym Sukiem Muttrah, na którym można poczuć prawdziwy orientalny klimat. Jest to idealne miejsce do wypoczynku po całym dniu zwiedzania oraz do zaopatrzenia się w autentyczne pamiątki i lokalne przysmaki, które można podarować rodzinie i znajomym jako pamiątkę z podróży. I to jeszcze nie wszystko! Dzielnica ta zachowała swój tradycyjny wygląd i historyczny klimat, co w połączeniu ze skalistym tłem i turkusowymi wodami Zatoki Omańskiej, czyni miejsce to bardzo urokliwym i romantycznym!

Oman - 14 najciekawszych atrakcji turystycznych

2. Wielki Meczet Sułtana Kabusa

Kolejną popularną atrakcją w Maskat jest Wielki Meczet Sułtana Kabusa, który choć nie należy do zabytków, to robi ogromne wrażenie ze względu na swoje rozmiary. Jego budowę rozpoczęto w 1995 roku i zakończono w 2001 roku, a podczas niej wykorzystano aż 300 tysięcy ton piaskowca indyjskiego, który posłużył jako budulec do stworzenia okazałego kompleksu na powierzchni aż 416 tysięcy metrów kwadratowych! Punktem kulminacyjnym tej pięknej budowli jest główna sala modlitewna, której wnętrza zdobią żyrandole wykonane z kryształków Swarovskiego, a podłogi pokryte są ręcznie tkanym dywanem, który jeszcze do niedawna był największym na świecie. Dywan ten powstał w Meszhed i jest on dziełem kilkuset irańskich szwaczek, które przez 6 lat pracowały nad jego ukończeniem. Podczas jego szycia wykorzystano ponad 28 różnych kolorów, w większości uzyskanych z naturalnych barwników roślinnych, w efekcie czego powstało prawdziwe dzieło sztuki.

Wielki Meczet Sułtana Kabusa

3. Pałac Al Alam

Pałac Al Alam to pałac sułtanów Omanu, w którym odbywają się oficjalne uroczystości z udziałem władcy kraju. Powstał on w 1972 roku na terenie zabytkowej dzielnicy, pomiędzy wzniesionymi przez Portugalczyków fortami noszącymi dziś nazwy Al Jalali i Al Mirani. Cały kompleks zajmuje teren dawnej ambasady Wielkiej Brytanii i według miejscowej legendy każdy niewolnik, który dotknął znajdującego się na jego terenie masztu z flagą Omanu stawał się wolnym człowiekiem. Wejście do tej budowli jest zwrócone w kierunku morza i jest zdobione filarami w kolorze niebieskim i złotym. Niestety, na chwilę obecną nie można zwiedzać jego wnętrza, jednak warto zobaczyć go przynajmniej z zewnątrz, ponieważ stanowi on specyficzny przykład współczesnej architektury arabskiej.

Pałac Al Alam

4. Królewski Teatr Operowy w Maskat

Królewski Teatr Operowy powstał w Maskat na zlecenie Sułtana Kabusa. Jego budowa trwała od 2007 roku do 2011 roku, kiedy to we wrześniu nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Podczas tego wydarzenia przy udziale setek znamienitych gości wykonano operę Rigoletto Verdiego, natomiast sezon teatralny otwarto nieco później, bo w październiku tego samego roku przy operze Turandot Pucciniego pod dyrekcją Placido Domingo. Cały kompleks został zbudowany na obszarze 80 hektarów, a jego główna sala mieści 1100 osób, co czyni go trzecią sceną operową w krajach arabskich Bliskiego Wschodu po scenach w Bejrucie i Kairze. Na uwagę zasługuje też jego architektura, ponieważ Królewski Teatr Operowy w Maskat z zewnątrz wygląda niczym fort obronny, dzięki czemu doskonale wpisuje się w stylistkę architektury arabskiej.

Królewski Teatr Operowy w Maskat

5. Al Seeb Suk

Al Seeb to dzielnica w Maskat, znajdująca się na zachód od lotniska, w której znajduje się targowisko pełne lokalnych produktów. Jest to miejsce znacznie mniej komercyjne w porównaniu do bazaru Muttrah, w którym można odkryć autentyczną kulturę i atmosferę tego pięknego miasta oraz kupić niemalże wszystkie produkty, o jakich się zamarzy! Bazar ten jest bowiem idealnym miejscem do nabycia między innymi owoców, warzyw, przypraw, mięs, odzieży, mebli, kadzideł, perfum, rękodzieł, a także typowo turystycznych pamiątek pokroju kartek i magnesów na lodówkę. I to jeszcze nie wszystko! Na miejscu można też spróbować prawdziwego omańskiego street foodu, ponieważ tuż obok targowiska znajdują się budki, w których sprzedawane są mięsne szaszłyki o nazwie mishkak, które cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców.

Turecki Bazar

6. Punkt widokowy Wadi Kabir

Punkt widokowy Wadi Kabir to idealne miejsce do podziwiania panoramy Maskat, a przynajmniej jego części ukrytej pomiędzy górami. Na miejsce prowadzi droga wiodąca przez malownicze pasmo górskie, na której można podziwiać kolejne szczyty poprzecinane białymi budowlami. Gdy dotrze się na miejsce, oczom ukazuje się piękny widok na miasto, w tym na dzielnicę Wadi Al Kabir, która wygląda, jakby została wciśnięta między skały. Jest to więc idealna atrakcja dla osób lubiących aktywny wypoczynek, zwłaszcza że trasa na punkt widokowy liczy kilka kilometrów i mniej wprawionym wędrowcom dotarcie na szczyt może zająć nawet kilka godzin.

Punkt widokowy Wadi Kabir

7. Bimmah Sinkhole – zielone oko Omanu

Bimmah Sinkhole, czyli zielone oko Omanu, to atrakcja, która znajduje się nieco ponad godzinę jazdy od Maskat. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym kraju, a mowa tutaj o leju krasowym, który według legendy powstał na skutek uderzenia meteorytu w ziemię, po którym zamieszkał w nim szatan. Tak oto miejsce to zyskało miano Bait Al Afreet, czyli domu diabła. W rzeczywistości, Bimmah Sinkhole powstało na skutek wymywania przez wodę podziemnych, łatwo rozpuszczających się skał wapiennych, co spowodowało utworzenie się ogromnej jaskini, w której po pewnym czasie zawalił się strop. Tak właśnie powstało to niezwykłe miejsce, które jest wypełnione krystalicznie czystą wodą w kolorze zielonkawo-niebieskim. Turyści odwiedzają ten cud natury jednak nie tylko ze względu na piękne widoki, ale również dlatego, że Bimmah Sinkhole nazywane jest naturalnym SPA. Wszystko za sprawą pływających w nim niewielkich rybek, które żywią się martwym naskórkiem, a tym samym poprawiają wygląd stóp.

Bimmah Sinkhole - zielone oko Omanu

8. Wadi Bani Khalid – rajska dolina

Wadi Bani Khalid to kolejne miejsce, które znajduje się nieopodal Maskat, a jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Jest to iście rajska dolina, która łączy w sobie spiętrzone skały, opadające do krystalicznie czystych, błękitnych basenów, szumiące wodospady, obfitą roślinność oraz okazałe plantacje, które razem tworzą idealne miejsce do wypoczynku! Taki krajobraz jest możliwy dzięki tutejszym źródłom, które zapewniają dopływ wody przez cały rok, w efekcie czego dolina Wadi Bani Khalid jest wiecznie zielona i żywa! Aby poznać ją z najlepszej strony, wystarczy ruszyć w głąb kanionu, gdzie można podziwiać turkusowe jeziorko otoczone wysokimi skałami i wodospadami lub pójść jeszcze dalej i odnaleźć bardziej kameralną część, gdzie akweny ukryte są pomiędzy białymi skałkami. To jednak nie wszystko! Na miejscu znajduje się też kilka jaskiń, które wciąż skrywają wiele tajemnic, dlatego osoby lubiące dreszczyk adrenaliny mogą pokusić się o ich eksplorowanie!

Wadi Bani Khalid - rajska dolina

9. Misfat al Abriyyin – górska wioska

Misfat al Abriyyin, nazywana też Al Abriyeen, to niewielka górska wioska, która znajduje się w północnej części Omanu, około 2 godzin jazdy od Maskat. Miejscowość ta wygląda jak z bajki, a to wszystko za sprawą wypełniających ją tradycyjnych arabskich domów z kolorowymi drzwiami, które zostały wzniesione z gliny i kamienia. Wokół nich rozpościera się bujna, pełna roślinności oaza, w której na tarasach uprawnych rosną banany, granaty, mango, papaje i przeróżne cytrusy. Co ciekawe, woda do nich jest dostarczana jak dawniej, czyli przez system nawadniający zwany falaj. To jednak nie wszystko! W Misfat al Abriyyin są wytyczone specjalne szlaki turystyczne, które wiodą niezwykle malowniczymi ścieżkami, dlatego miejsce to będzie idealnym kierunkiem dla osób, które lubią łączyć aktywny wypoczynek z pięknymi widokami!

Misfat al Abriyyin - górska wioska

10. Plaże w Maskat

Wydawało by się, że w kraju pustynnym nie znajdzie się zbyt wielu ciekawych plaż, a tym czasem w jego stolicy jest aż kilka wartych uwagi! Plaże w Maskat są uznawane za jedne z najpiękniejszych w całym kraju, a te w Omanie za jedne z najpiękniejszych na całym Półwyspie Arabskim! To powoduje, że jest to jedna z największych atrakcji tego kraju, a wszystko dlatego, że ciągną się kilometrami i są pokryte miękkim, złocistym piaskiem, który jest delikatnie podmywany przez morze mieniące się w odcieniach turkusu i błękitu! Do tych najciekawszych zaliczamy przede wszystkim Azaiba Beach, Muscat Beach, Qurum Beach oraz Marjan Beach. Praktycznie wszystkie z nich są puste i spokojne, dzięki czemu można na nich wypoczywać w komfortowych warunkach, delektując się przy tym pięknem otaczającej przyrody.

Plaże w Omanie

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi prezentujemy najciekawsze atrakcje w Port el Kantaoui oraz podpowiadamy co warto zwiedzić w Agadir.