Morro Jable na Fuerteventurze – TOP 14 atrakcji turystycznych

Morro Jable na Fuerteventurze - TOP 14 atrakcji turystycznych

Co warto zwiedzić w Morro Jable na Fuerteventurze?

Morro Jable to bardzo urokliwa miejscowość, która znajduje się w południowo-zachodnim krańcu Fuerteventury, czyli wyspy należącej do Hiszpanii. Kurort ten usytuowany jest w niezwykle malowniczym miejscu. Z jednej strony otaczają go bowiem potężne wzniesienia, zaś z drugiej graniczy on z krystalicznie czystym oceanem, który zaskakuje swoją efektowną, turkusową barwą. I choć nie jest on największych rozmiarów, to podobnie do innych znajdujących się na tej wyjątkowej wyspie, charakteryzuje się on pięknymi plażami, przepyszną, lokalną kuchnią oraz przyrodniczymi perełkami, które usytuowane są w bliższej i dalszej odległości od miasteczka. Jak więc widać, wybierając się na wakacje do Morro Jable można być pewnym, że na miejscu nikt nie będzie się nudził! Co zatem jeszcze wyróżnia ten niewielki kurort spośród innych i dlaczego warto go odwiedzić? Jakie są dokładniej najciekawsze atrakcje w Morro Jable i jego okolicy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Morro Jable na Fuerteventurze>?
2. Polecane hotele w Morro Jable i okolicy
3. Co warto zobaczyć w Morro Jable i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Morro Jable w Hiszpanii
5. Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Morro Jable
• Latarnia morska Faro de Morro Jable
• Promenada w Morro Jable
• Rezerwat przyrody Jandia
• Pico de la Zarza
• Punkt widokowy Mirador de Cofete
• Oasis Park w La Lajita
• Pole golfowe Jandía Golf Course
• Willa Winter
• Museo del Queso Majorero
• Museo de las Salinas del Carmen
• Jaskinie Cuevas de Ajuy
• Wąwóz Barranco de Las Penitas
• Canary Aloe Vera Finca
• Plaże w Morro Jable


Gdzie leży Morro Jable na Fuerteventurze?

Morro Jable to bardzo kameralna miejscowość, która znajduje się na półwyspie Jandia, w południowo-zachodnim krańcu Fuerteventury, czyli wyspy leżącej na Oceanie Atlantyckim, która należy do Hiszpanii. Kurort ten usytuowany jest około 90 kilometrów od miasta Puerto del Rosario, czyli stolicy wyspy oraz około 84 kilometry od największego lotniska na niej, czyli Portu Lotniczego Fuerteventura. Najlepiej więc dotrzeć do Morro Jable drogą lotniczą, wyszukując tanie bilety z Polski na Fuerteventurę, a następnie lądując na międzynarodowym porcie lotniczym, który znajduje się 6 kilometrów od południe od Puerto del Rosario i drogą lądową przedostać się bezpośrednio do miejscowości.

Polecane hotele w Morro Jable i okolicy

Co warto zobaczyć w Morro Jable i okolicy?

Morro Jable to idealny kierunek dla osób, które uwielbiają wypoczywać w pięknych okolicznościach przyrody. Miejscowość ta wyróżnia się bowiem niezwykle malowniczym położeniem, wszak od strony lądu otaczają ją potężne wzniesienia, zaś od strony oceanu graniczy z krystalicznie czystymi wodami, których kolory zmieniają się w zależności od pory dnia. Do tego na miejscu można znaleźć wszystko to, czego każdy z urlopowiczów potrzebuje do udanego wypoczynku! Mowa tutaj przede wszystkim o ciągnących się kilometrami czarujących plażach, które pokrywa miękki, biały piasek i turkusowe morze, licznych szlakach turystycznych wiodących majestatycznymi górami, z których rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki oraz rozwiniętej infrastrukturze, gdzie po całym dniu wylegiwania się pod palmą lub aktywnego zwiedzania można usiąść i raczyć się przepyszną, lokalną kuchnią. Jeżeli dopełnimy to kilkoma mniej i bardziej luksusowymi hotelami, otrzymamy w ten sposób doskonały kierunek na niezapomniane wakacje! A gdy już zaplanuje się pobyt w Morro Jable na Fuerteventurze, warto wcześniej sprawdzić, co robić na miejscu, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystało się każdą chwilę spędzoną podczas urlopu! Sprawdźcie zatem najciekawsze atrakcje turystyczne w Morro Jable i okolicy!

Polecane wycieczki w Morro Jable w Hiszpanii

Powered by GetYourGuide

Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Morro Jable!


Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Morro Jable

1. Latarnia morska Faro de Morro Jable

Jedną z największych atrakcji w Morro Jable jest latarnia morska Faro de Morro Jable, która stanowi ważny punkt orientacyjny i jest popularnym miejscem spacerowym wśród odwiedzających ten urokliwy kurort turystów. Budowla ta została powstała w 1991 roku i wznosi się na wysokość 59 metrów. I choć nie należy ona do najpiękniejszych, to ze względu na swoją surową architekturę oraz zachwycający krajobraz wokół stanowi idealne tło do pamiątkowych zdjęć, zwłaszcza że znajduje się na ternie nadmorskich łąk Saladar de Jandia, które objęte są ochroną.

Latarnia morska Faro de Morro Jable

2. Promenada w Morro Jable

Kolejną bardzo ważną atrakcją w Moro Jable jest malownicza promenada, która prowadzi wzdłuż głównej plaży, czyli Playa del Matorral. W miejscu tym na niewielkim wzniesieniu przez ponad kilometr wiedzie droga, z której rozpościerają się przepiękne widoki na bezkres Oceanu Atlantyckiego. Do tego spacerując nią można podziwiać mnóstwo egzotycznej roślinności, w tym przede wszystkim liczne palmy, kwiaty i kaktusy, które rosną wzdłuż promenady. Jest to więc idealne miejsce na długi, romantyczny spacer, podczas którego delektując się zapierającym dech w piersiach krajobrazem będzie można odetchnąć od zgiełku miasta.

Promenada w Morro Jable

3. Rezerwat przyrody Jandia

Morro Jable to miejscowość leżąca na półwyspie Jandia, który niemal w całości pokrywa przepiękny rezerwat przyrody. Z jednej strony można w nim wdrapać się na majestatyczne szczyty, z których roztaczają się zapierające dech w piersi widoki, zaś z drugiej można w nim udać się na niezwykle urokliwe plaże, które znajdują się u podnóży potężnych wzniesień górujących nad półwyspem. Do tego praktycznie cały teren rezerwatu wypełniają fantazyjne, wulkaniczne formy oraz charakterystyczne dla tej części wyspy rośliny, które umilą spacer każdemu podróżnikowi, a dodatkowo znajdują się tam też chronione gatunki zwierząt. Wobec tego, wybierając się na wycieczkę do rezerwatu przyrody Jandia można być pewnym, że na miejscu każdy z urlopowiczów znajdzie coś dla siebie!

Rezerwat przyrody Jandia

4. Pico de la Zarza

Pico de la Zarza to najwyższy szczyt na Fuertaventurze, który wznosi się na wysokość 807 metrów n.p.m i znajduje się w rezerwacie przyrody Jandia. I choć wydaje się to niewiele, to trzeba wiedzieć, że podejście do niego zaczyna się od poziomu morza, w związku z czym aby go zdobyć, trzeba poświęcić na to nawet kilka godzin! Na miejsce prowadzi droga wiodąca przez malownicze góry, na której można podziwiać okoliczne wzniesienia, gdzieniegdzie poprzecinane dolinami. Gdy dotrze się na szczyt, oczom ukazuje się wspaniały widok na Ocean Atlantycki oraz znajdującą się na dole plażę Cofete. Przy odpowiednio sprzyjających warunkach można też zobaczyć pobliską Gran Canarię, a nawet wulkan Teide na Teneryfie. Jest to więc idealna atrakcja dla osób lubiących aktywny wypoczynek, ale biorąc pod uwagę, że trasa na górę liczy kilka kilometrów, to mniej wprawionym wędrowcom może sprawić trudności.

Pico de la Zarza

5. Punkt widokowy Mirador de Cofete

Mirador de Cofete, a dokładniej Degollada Agua Oveja, to zapierający dech w piersiach punkt widokowy, który również znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Jandia, zaledwie kilka kilometrów od Morro Jable. Na miejscu, podobnie do szczytu Pico de la Zarza, można podziwiać jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów na wyspie, bowiem widać z niego bezkres Oceanu Atlantyckiego oraz znajdującą się na dole plażę Cofete, która wygląda, jakby nie miała końca. Na górę prowadzi droga wiodąca przez majestatyczne, surowe wzniesienia, z których co kawałek można podziwiać coraz piękniejsze widoki. Jest to więc idealna atrakcja dla osób lubiących aktywny wypoczynek oraz tych, które uwielbiają kontakt z naturą.

Punkt widokowy Mirador de Cofete

6. Oasis Park w La Lajita

W La Lajita, czyli miejscowości, która usytuowana jest niecałe 30 kilometrów od Morro Jable, znajduje się największy park zoologiczny i botaniczny na Fuertaventurze, w którym można oglądać różnorodne gatunki roślin i zwierząt, w tym wiele występujących wyłącznie na Wyspach Kanaryjskich. Na terenie ponad 80 hektarów żyje bowiem ponad 1500 gatunków roślin oraz 3000 zwierząt, które reprezentują ponad 250 gatunków. Do tego w parku tym można obserwować przeróżne pokazy ze zwierzętami, oglądać ich karmienie, a z niektórymi nawet zrobić zdjęcie! Dodatkowo w Oasis Park ulokowany jest największy rezerwat wielbłądów jednogarbnych w Europie, a jedną z jego głównych atrakcji są przejażdżki na tych wyjątkowych zwierzętach. Najmłodsi podróżnicy z pewnością będą zachwyceni też mini zoo, w którym czekają na nich między innymi: kozy, strusie, kucyki, świnki morskie, króliki oraz żółwie.

Oasis Park w La Lajita

7. Pole golfowe Jandía Golf Course

Niewielu turystów kojarzy Fuerteventurę z golfem, a tymczasem nieopodal Morro Jable znajduje się sporych rozmiarów pole golfowe o nazwie Jandía Golf Course! Jest ono ulokowane na malowniczych wzgórzach, z których rozpościera się przepiękny widok na okoliczne wzniesienia oraz Ocean Atlantycki! Na miejscu, pośród licznych palm i egzotycznej roślinności, można oddać się ulubionej rozrywce, całymi godzinami grając w golfa! Do dyspozycji gości jest 18 dołków, które zlokalizowane są powierzchni przekraczającej 335 tysięcy metrów kwadratowych! Do tego niektóre punkty startowe usytuowane są na szczytach płasko zwieńczonych wzgórz, z których można podziwiać wspaniały, okoliczny krajobraz.

Pole golfowe Jandía Golf Course

8. Willa Winter

Willa Winter to jedna z najbardziej tajemniczych budowli na całej Fuerteventurze, która znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Jandia, nieco ponad 21 kilometrów od Morro Jable. Budynek ten został wzniesiony prawdopodobnie w latach czterdziestych XX wieku i mimo, że od jego budowy minęło już kilkadziesiąt lat, to jego historia wciąż owiana jest tajemnicą. Jak głoszą jednak legendy, w budynku tym po wojnie mieli ukrywać się wysoko postawieni naziści, a w jego podziemiach funkcjonowały sale operacyjne, w których po wojnie zmieniano oficerom III Rzeszy rysy twarzy, tak by ułatwić im ucieczkę do Argentyny. I choć nie ma na to żadnych wiarygodnych dowodów, to faktem jest, że Willa Winter powstała na zlecenie niemieckiego inżyniera Gustava Wintera, którego później aresztowały brytyjskie służby specjalne.

Willa Winter

9. Museo del Queso Majorero

Museo del Queso Majorero to muzeum, które znajduje się w miejscowości Antigua, niecałe 70 kilometrów od Morro Jable. Na miejscu, na terenie ponad 500 metrów kwadratowych można podziwiać miejscowe gatunki roślin i eksponaty związane z historią Wysp Kanaryjskich, a do tego można poznać tradycję produkcji lokalnych serów, ze szczególnym uwzględnieniem hodowli kozy Majorera. W muzeum tym w kilku salach z eksponatami i wystawą audio-wizualną prezentowane są też tematy dotyczące środowiska naturalnego Fuerteventury. Dodatkowo, dla grup zorganizowanych istnieje możliwość degustacji win, a osoby indywidualne mogą skorzystać z możliwości zakupu wytwarzanych na miejscu serów.

Museo del Queso Majorero

10. Museo de las Salinas del Carmen

Museo de las Salinas del Carmen to muzeum, które znajduje się nieco ponad 70 kilometrów od Morro Jable. Na miejscu można obserwować tradycyjny sposób pozyskiwania z oceanu soli, czyli podstawowego składnika każdej kuchni na świecie. Cała procedura polega na doprowadzeniu wody z wybrzeża na pola, na których rozprowadza się ją po mniejszych korytach, gdzie po pewnym czasie na wierzchu tworzy się skorupa z soli. Gdy to nastąpi, odpowiednimi narzędziami zbiera się z powierzchni wody sól, którą następnie gromadzi się na stosach. Jest to więc idealne miejsce, aby podejrzeć cały proces i dowiedzieć się wszystkiego o produkcji tego podstawowego komponentu kuchni na każdym etapie jego pozyskiwania. Oczywiście na miejscu jest też możliwość zakupu soli, która będzie doskonałą pamiątką z Fuerteventury.

Museo de las Salinas del Carmen

11. Jaskinie Cuevas de Ajuy

Jaskinie Cuevas de Ajuy znajdują się w miejscowości Ajuy, która usytuowana jest około 60 kilometrów od Morro Jable. Aby do nich dotrzeć, trzeba pokonać kilkusetmetrową ścieżkę, która wiedzie wzdłuż wybrzeża. Po drodze można podziwiać Ocean Atlantycki oraz ogromne fale rozbijające się o potężne klify. Gdy dotrze się na miejsce, oczom ukazują się imponujące groty, które uważane są za jedne z najstarszych formacji geologicznych na Wyspach Kanaryjskich. Niektóre z nich mają nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości i rozbudowany system korytarzy. Jak twierdzą naukowcy, skały tworzące jaskinie datuje się na około 70 milionów lat, co czyni je bardzo istotnym miejscem do badania prehistorycznej historii ziemi. Według legend, niegdyś to właśnie w tych jaskiniach piraci ukrywali zrabowane łupy, stąd niekiedy nazywa się je też jaskiniami pirackimi.

Jaskinie Cuevas de Ajuy

12. Wąwóz Barranco de Las Penitas

Kolejną przyrodniczą perełką na Fuerteventurze, która usytuowana jest nieco ponad 60 kilometrów od Morro Jable, jest wąwóz Barranco de Las Penitas. Na miejscu znajduje się jeden z najpopularniejszych szlaków na wyspie, który wiedzie przez niezwykle urokliwy rezerwat przyrody Parque Rural de Betancuria. Można go pokonać zarówno od strony miejscowości Mezquez, jak i Vega de Río Palmas. W obu tych przypadkach droga wiedzie pomiędzy malowniczymi formacjami skalnymi, gdzieniegdzie porośniętymi przez egzotyczną roślinność. Na końcu dociera się do maleńkiej pustelni Matki Boskiej Skalnej o nazwie Ermita de la Peña, która według legend powstała tu dlatego, że po ataku piratów na Betancurię w miejscu jej wzniesienia odnaleziono figurkę Matki Boskiej Skalnej, czyli patronki Fuerteventury.

Wąwóz Barranco de Las Penitas

13. Canary Aloe Vera Finca

Świecące przez ponad 300 dni w roku słońce, niewielkie opady i wulkaniczna gleba to idealne warunki do uprawy aloesu. Kolejną atrakcją, którą warto odwiedzić podczas spędzania wakacji w Morro Jable na Fuerteventurze, jest więc plantacja tej niezwykłej rośliny o nazwie Canary Aloe Vera Finca. Na farmie, która znajduje się niecałe 50 kilometrów od kurortu, od pokoleń uprawia się aloe vera barbadensis miller, czyli jedną z odmian, która wyróżnia się wieloma pozytywnie wpływającymi na organizm substancjami. W miejscu tym można podziwiać, jak wygląda hodowla tej rośliny, dowiedzieć się wiele ciekawostek z jej uprawy, a także zobaczyć proces jej przetwarzania. Do tego oczywiście można zakupić wyroby z uprawianego na miejscu aloesu, które będą kolejną wspaniałą pamiątką z Fuerteventury.

Canary Aloe Vera Finca

14. Plaże w Morro Jable

Plaże w Morro Jable to jedna z największych atrakcji w tym klimatycznym kurorcie, która corocznie przyciąga do niego dziesiątki turystów z całego świata. I nic w tym dziwnego, wszak Fuerteventura słynie z pięknego wybrzeża, które pokryte jest wspaniałymi plażami z miękkim, białym piaskiem i krystalicznie czystym oceanem, którego kolory zmieniają się w zależności od pory dnia. To samo dotyczy plaż zlokalizowanych w samym Morro Jable i pobliskiej okolicy. Do tych najpopularniejszych zaliczamy przede wszystkim Playa del Matorral, Playa De Jandia, Playa de Butihondo i Playa de las Coloradas, a także te nieco dalsze, czyli Playa de La Señora, Playa Juan Gómez, Playa de los Ojos oraz Playa de Cofete. Każda z nich jest zupełnie inna, dlatego podczas spędzania wakacji w Morro Jable warto wynająć środek transportu i objechać wszystkie po kolei, aby móc na własne oczy przekonać się, która jest najpiękniejsza!

Plaże w Morro Jable

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne w Calas de Mallorca na Majorce.