Wiza do Tajlandii – czy jest potrzebna?

Wiza do Tajlandii - czy jest potrzebna?

Czy do Tajlandii jest potrzebna wiza?

Tajlandia to kraj uznawany za istny raj na ziemi, który od lat bije rekordy popularności wśród turystów z całego świata. Jest to bardzo często odwiedzany kierunek również przez naszych rodaków, a co za tym idzie, regularnie pojawiają się pytania – czy Polacy potrzebują wizy do Tajlandii? Przychodzimy więc z pomocą! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiecie się, jak wyglądają przepisy wizowe podczas wjazdu do Tajlandii! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Czy do Tajlandii potrzeba wizy?
2. Wymagane dokumenty do Tajlandii
3. Gdzie należy ubiegać się o wizę do Tajlandii?
4. Rodzaje wiz do Tajlandii
5. Ceny wiz do Tajlandii


Czy do Tajlandii potrzeba wizy?

Jeżeli zamierzamy spędzić w Tajlandii nie dłużej niż 30 dni, wówczas wiza nie jest wymagana. Wyjątek ten został wprowadzony na mocy przepisów, które zaczęły obowiązywać od 11 sierpnia 2011 roku w przypadku przekraczania granicy drogą lotniczą oraz od 1 stycznia 2017 roku w przypadku przekraczania granicy drogą lądową. Oznacza to, że Polacy mogą swobodnie przekraczać granicę Tajlandii w celach turystycznych, bez konieczności wyrabiania wizy, o ile nie zamierzają spędzić w niej dłużej niż miesiąc.

Wymagane dokumenty do Tajlandii

Trzeba zaznaczyć, że po przybyciu do Tajlandii każdy obcokrajowiec jest zobowiązany do wypełnienia odpowiednich dokumentów, w których wykaże się, że pobyt w kraju nie będzie trwał dłużej niż 30 dni. Oprócz tego, należy mieć przy sobie paszport ważny minimum 6 miesięcy, powrotny bilet lotniczy oraz dowód posiadania środków finansowych w wysokości 10.000 Baht/osoba i 20.000 Baht/rodzina.

Na lądowych przejściach granicznych oraz międzynarodowych lotniskach w pierwszej kolejności sprawdzany jest paszport. Niekiedy, gdy strażnik graniczny ma wątpliwości, czy przybywamy w celach turystycznych, może poprosić o okazanie biletu wylotowego oraz potwierdzenia posiadania środków finansowych. Warto jednak zaznaczyć, że weryfikacja tych dokumentów należy do rzadkości i zazwyczaj wystarcza jedynie wypełniona deklaracja wjazdowa oraz paszport.

Gdzie należy ubiegać się o wizę do Tajlandii?

A co zrobić, gdy chcemy spędzić w Tajlandii dłużej niż 30 dni? W takim wypadku musimy wyrobić wizę, do czego będziemy potrzebowali wniosku wizowego, fotografii paszportowej oraz paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy. Gdy zgromadzimy wszystkie niezbędne dokumenty, formalności możemy załatwić w Ambasadzie lub Konsulacie Generalnym Królestwa Tajlandii. Należy również zaznaczyć, że taki wniosek musimy złożyć osobiście, co najmniej 2 tygodnie przez przylotem do kraju, ponieważ nie ma możliwości przesłania aplikacji wizowej pocztą.

Rodzaje wiz do Tajlandii

Jeżeli zamierzamy spędzić w Tajlandii dłużej niż miesiąc, możemy ubiegać się o jedną z poniższych wiz:

1. Wiza turystyczna

Jest to wiza przeznaczona dla osób, które podróżują do Tajlandii w celach turystycznych i prywatnych. Jeżeli się o nią staramy, mamy do wyboru dokument jednokrotny, ważny 3 miesiące od daty wydania lub wielokrotny, ważny 6 miesięcy od daty wydania. Każdy z nich pozwala na pobyt w Tajlandii do 60 dni od momentu przekroczenia granicy. Aby uzyskać taką wizę, potrzebujemy wniosek wizowy, paszport ważny minimum 6 miesięcy, fotografię paszportową, kopię biletu lotniczego lub dowód rezerwacji biletów w obie strony oraz dowód rezerwacji zakwaterowania. W przypadku ubiegania się o wizę wielokrotnego wjazdu, dodatkowo wymagany jest jeszcze dowód posiadania środków finansowych w wysokości minimum 20 000 zł oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. Oba dokumenty powinny być przetłumaczone na język angielski.

2. Wiza nieimigracyjna

Jest to wiza przeznaczona dla osób, które podróżują do Tajlandii w celach innych niż turystyczne, czyli:

1. W celach służbowych (kategoria F).
2. W celach prowadzenia działalności gospodarczej (kategoria B).
3. W celach podjęcia pracy (kategoria B).
4. W celach podjęcia pracy wymagającej wysokiej specjalizacji (kategoria EX).
5. W celach inwestycyjnych (wyłącznie za zgodą Ministerstwa Tajlandii).
6. W celach naukowych (kategoria ED).
7. W celach prowadzenia badań naukowych (kategoria RS).
8. W celach prowadzenia szkoleń lub wykładów (kategoria RS).
9. W innych celach (kategoria O).

Gdy spełnia się jeden z warunków, wiza nieimigracyjna uprawnia do pobytu na terytorium Tajlandii do 90 dni od momentu przekroczenia granicy i jest ważna przez 3 miesiące od momentu wydania. Aby ją uzyskać, potrzebujemy paszport ważny minimum 6 miesięcy, zdjęcie paszportowe, wniosek o wydanie wizy oraz odpowiednie pisma uwierzytelniające, a także dokumenty wymagane ze względu na cel pobytu. Każdy z dokumentów powinien być przetłumaczony na język angielski.

3. Wiza tranzytowa

Jest to wiza przeznaczona dla osób, które chcą przekroczyć granicę Tajlandii, aby udać się do innego kraju docelowego. W przypadku tego dokumentu, można ubiegać się maksymalnie o dwa wjazdy. Wiza tranzytowa jest ważna przez 3 miesiące od daty wystawienia, a w trakcie jej trwania można przebywać na terytorium Tajlandii do 30 dni. Aby ją uzyskać, potrzebujemy potrzebujemy paszport ważny minimum 6 miesięcy, zdjęcie paszportowe, wniosek o wydanie wizy, dokument potwierdzający kontynuację podróży do innego kraju oraz wizę uprawniającą do wjazdu do kraju docelowego.

Ceny wiz do Tajlandii

Ceny wiz do Tajlandii nie są wygórowane. Poniżej przedstawiamy koszt każdej z nich:

  • Wiza turystyczna jednokrotna – 120 PLN;
  • Wiza turystyczna wielokrotna – 600 PLN;
  • Wiza nieimigracyjna jednokrotna – 250 PLN;
  • Wiza nieimigracyjna wielokrotna – 600 PLN;
  • Wiza tranzytowa – 100 PLN 1 wjazd;

Ewentualne zmiany w opłatach wizowych można śledzić na: https://warsaw.thaiembassy.org/

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii poradnik, w których między innymi podpowiadamy jak znaleźć najtańsze loty do Tajlandii oraz wyjaśniamy co to znaczy Ultra All Inclusive.