Co warto zwiedzić w Alanyi w Turcji?
Alanya to jeden z najbardziej znanych kurortów turystycznych w całej Turcji. Jego popularność nie wzięła się jednak znikąd, bowiem miasto to pełne jest atrakcji, które spełnią oczekiwania zarówno osób, które uwielbiają wylegiwać się w pięknych okolicznościach przyrody, sącząc przy tym drinki i delektując się krajobrazem, jak i tych, które podróżują, aby pływać, wędrować, zwiedzać i odkrywać nowe miejsca. Mowa tutaj między innymi o ciągnących się kilometrami plażach, które pokrywa miękki, złocisty piasek, krystalicznie czystym morzu, w którym podczas upału można się schłodzić, otaczających miasto górach, z których rozpościerają się wspaniałe widoki oraz otaczających miejscowość lasów, które pełne są malowniczych szlaków. Gdy dodamy do tego przepyszną kuchnię, która uznawana jest za jedną z najsmaczniejszych na świecie, bardzo bogatą historię, która pozostawiła po sobie wiele monumentalnych zabytków oraz mnóstwo lokali, w których do późnych godzin nocnych odbywają się huczne imprezy, uzyskamy w ten sposób doskonały kierunek na kolejny urlop. Jeżeli więc i Wy zdecydowaliście się na spędzenie wakacji w tym klimatycznym mieście, przed wybraniem się w podróż dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, jakie atrakcje turystyczne w Alanyi i jej pobliżu są najciekawsze! I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Gdzie leży Alanya w Turcji?
2. Polecane hotele w Alanyi i okolicy
3. Co warto zobaczyć w Alanyi i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Alanyi w Turcji
5. Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Alanyi
• Plaże w Alanyi
• Zamek w Alanyi
• Czerwona Wieża w Alanyi
• Stocznia w Alanyi
• Marina w Alanyi
• Kolejka linowa Teleferik w Alanyi
• Jaskinia Damlataş w Alany
• Muzeum archeologiczne w Alanyi
• Bazar w Alanyi
• Park kotów w Alanyi
• Aquapark w Alanyi
• Rzeka Dimçayı w Alanyi
• Punkt widokowy w Alanyi
• Ruiny antycznego miasta Syedra
• Zamek Alara
• Karawanseraj Alara Han
• Kanion Sapadere
• Stare Miasto w Side
• Wodospad w Manavgat
• Park Narodowy Kanionu Köprülü
6. Niezbędnik przed podróżą do Alanyi
• Loty z Polski do Alanyi
• Ubezpieczenie podczas wakacji w Alanyi
• Noclegi w Alanyi
• Atrakcje w Alanyi
• Wakacje w Alanyi
• Wynajem samochodu w Alanyi
Gdzie leży Alanya w Turcji?
Alanya to miasto, które leży u podnóży gór Taurus, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w południowej części Turcji. Kurort ten jest częścią Riwiery Tureckiej, czyli jednego z najpopularniejszych regionów turystycznych w całym kraju, który ciągnie się wzdłuż linii brzegowej, od prowincji Antalya do prowincji Muğla. Aby się do niego dostać, najlepiej wybrać połączenie lotnicze, znajdując tanie bilety z Polski do Turcji, a następnie wylądować na międzynarodowym porcie lotniczym w Antalyi, czyli największym mieście w regionie, które znajduje się w odległości nieco ponad 130 kilometrów od Alanyi, po czym drogą lądową przedostać się bezpośrednio do celu.
Polecane hotele w Alanyi i okolicy
Co warto zobaczyć w Alanyi i okolicy?
Alanya to idealny kierunek na wymarzone wakacje, podczas których można połączyć błogi wypoczynek z różnego rodzaju aktywnościami! Kurort ten słynie bowiem z mnóstwa atrakcji, które przypadną do gustu zarówno tym młodszym, jak i starszym urlopowiczom. I nic w tym dziwnego, wszak już samo jego położenie może zachwycić, ponieważ z jednej strony graniczy on z Morzem Śródziemnym, którego wody zachwycają swoją czystością i kolorami, z drugiej zaś otaczają go góry Taurus, których szczyty gdzieniegdzie muskają chmur. Do tego trzeba dodać ciągnące się kilometrami plaże, które pokrywa miękki, złocisty piasek, klimatyczne zatoczki, które wypełnia lazurowe morze, malownicze szlaki, z których rozpościerają się wspaniałe widoki oraz mnóstwo wiekowych zabytków, które są świadectwem niezwykle bogatej historii regionu. Oczywiście nie można zapomnieć też o przepysznej kuchni, która bazuje na lokalnych produktach, licznych bazarach, na których można zaopatrzyć się w pamiątki oraz szeroko rozwiniętej infrastrukturze turystycznej, w skład której wchodzą liczne restauracje, kawiarnie, bary i dyskoteki, w których zabawa często trwa do białego rana. To wszystko powoduje, że Alanya jest bardzo chętnie odwiedzana przez podróżników praktycznie o każdej porze roku. A gdy już zaplanuje się pobyt w tym niezwykłym mieście, warto wcześniej poznać miejscowe atrakcje, które z pewnością przypadną do gustu i tym młodszym i tym starszym przybyszom! Co zatem warto zobaczyć w Alanyi i okolicy? Mamy dla Was aż kilkanaście niezwykle ciekawych propozycji!
Polecane wycieczki w Alanyi w Turcji
Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Alanyi!
Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Alanyi
1. Plaże w Alanyi
Listę najciekawszych atrakcji w Alanyi warto rozpocząć od tego, z czego Riwiera Turecka słynie, czyli wspaniałych plaż! To właśnie dla nich każdego roku do kurortu tego przybywa rzesza turystów z całego świata i tak naprawdę trudno się temu dziwić, w końcu miejscowe kąpieliska są uważane za jedne z najpiękniejszych w całej Turcji. Mowa tutaj bowiem o bardzo zróżnicowanym wybrzeżu, które łączy w sobie zarówno klimatyczne, kameralne zatoczki, w których nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, jak i długie, piaszczyste plaże, które pełne są leżaków, parasoli, barów i wypożyczalni sprzętu wodnego. Jak więc widać, na miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie, zwłaszcza że region ten ciągnie się aż przez kilkaset kilometrów! Oznacza to zatem, że czasami warto wybrać się kawałek dalej, aby znaleźć plażę w sam raz dla siebie, szczególnie biorąc pod uwagę, że i w Alanyi i w jej pobliżu jest ich naprawdę wiele! Do tych najciekawszych z nich zaliczamy więc przede wszystkim Kleopatra Plajı, czyli jedną z najpiękniejszych plaż na terenie Riwiery Tureckiej, która znajduje się w zachodniej części Alanyi, a także Halk Plajı, Portakal Plajı, Oba Plajı oraz Tosmur Plajı. Oczywiście nie można zapomnieć też o tych, które ulokowane są kawałek za kurortem, mianowicie o Kargıcak Plajı, Mahmutlar Plajı, Avsallar Halk Plajı oraz Incekum Plajı. Każda z nich jest zupełnie inna, dlatego podczas spędzania wakacji w Alanyi najlepiej wynająć środek transportu i objechać wszystkie po kolei, aby móc na własne oczy przekonać się, która jest najpiękniejsza!
2. Zamek w Alanyi
Kolejną atrakcją w Alanyi jest Alanya Kalesi, czyli górujący nad kurortem zamek, znajdujący się na dzielącym miejscowość na dwie części wzgórzu o nazwie Kale, którego wysokość sięga ponad 250 metrów! Jest to istny symbol tego miasta, który widać niemal z każdej jego części, dlatego podczas wizyty w nim stanowi on jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia! Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu powstały już w w epoce hellenistycznej, które później były z powodzeniem rozwijane w okresie rzymskim i bizantyjskim. Wówczas Bizancjum borykało się z najazdami arabskimi, w związku z czym szczególną uwagę przyłożono do rozbudowy zamku i umocnienia murów miejskich, aby wzmocnić pozycje obronne. W kolejnych latach, a konkretniej w 1204 roku miasto wraz z zamkiem przeszło pod kontrolę Armenii Małej, a kilka lat później, mianowicie w 1221 roku zostało zdobyte przez Turków Seldżuckich, których władca, czyli Sułtan Kajkubad I, znacznie rozbudował ów osadę i nazwał ją od swojego imienia Alaiye, która po wprowadzeniu nowego alfabetu została zmieniona na Alanya. To właśnie on odpowiada za obecną formę fortyfikacji, bowiem to za jego panowania przeprowadzono ostatnie znaczące zmiany w konstrukcji całej twierdzy. Efektem tego jest sporych rozmiarów cytadela, system murów obronnych oraz liczne budynki, w tym między innymi meczet, stocznia, zbrojownia oraz słynna czerwona wieża, które w bardzo dobrze zachowanej formie można podziwiać aż po dziś dzień.
3. Czerwona Wieża w Alanyi
Kolejnym symbolem Alanyi jest wspomniana Czerwona Wieża, czyli Kızıl Kule, która jest elementem dawnego systemu obronnego górującej nad miastem twierdzy o nazwie Alanya Kalesi. Jest to bowiem charakterystyczna, ośmiokątna budowla, która została wzniesiona w 1226 roku, po wschodniej stronie cypla rozdzielającego miasto, w pobliżu portu, na życzenie Sułtana Kajkubada I. Do jej budowy wykorzystano przede wszystkim kamienie, które pochodziły z ruin jednego z pobliskich miast, natomiast jej wyższe kondygnacje oraz zewnętrzną część ze względu na dużą wysokość i ciężar budulca wykonano z czerwonej cegły, której fortyfikacja ta zawdzięcza swoją nazwę. Wówczas jej celem była obrona portu i stoczni przed atakami wroga od strony morza i taką funkcję Czerwona Wieża pełniła jeszcze przez setki lat. Obecnie w jej wnętrzu, na pięciu kondygnacjach funkcjonuje Muzeum Etnograficzne, a na jej szczycie wciąż znajduje się cysterna, którą postawiono tu podczas budowy nie tylko po to, aby zbierać deszczówkę, ale również w celu wyważenia całej konstrukcji. Wizyta w Czerwonej Wieży jest więc nie lada gratką, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że z jej najwyższego poziomu rozpościera się przepiękny widok na sąsiedni port i wschodnią część tutejszego wybrzeża.
4. Stocznia w Alanyi
Kawałek za Czerwoną Wieżą znajduje się kolejna atrakcja, którą warto odwiedzić podczas spędzania wakacji w Alanyi, mianowicie Tarihi Alanya Selçuklu Tersanesi, czyli zabytkowa stocznia, która jest pierwszą seldżucką stocznią na Morzu Śródziemnym. Mowa tutaj o okazałej budowli, która została wzniesiona w 1227 roku, czyli zaledwie 6 lat po zdobyciu miasta przez Sułtana Kajkubada I. Wówczas obiekt ten posiadał 5 doków i został postawiony w takim miejscu, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne przy budowie łodzi. W takiej formie ów stocznia funkcjonowała przez kilkaset lat, kiedy to na początku była wykorzystywana przez Seldżuków, później przez Osmanów, a na końcu przez rybaków, do momentu aż popadła w ruinę. Na szczęście, władze miasta postanowiły ją odrestaurować i przekształcić w muzeum poświęcone żegludze morskiej na Morzu Śródziemnym. Dzięki temu, obecnie można ją zwiedzić, w tym między innymi zobaczyć w niej sale wystawowe, w których prezentowane są dawne sposoby budowy okrętów oraz różne formy nawigacji, a także można odwiedzić znajdujący się w jej pobliżu arsenał, koszary i meczet. Stocznia ta będzie więc wspaniałą atrakcją dla wszystkich miłośników historii, a w szczególności dla tych, którzy fascynują się wiekowymi okrętami wojskowymi.
5. Marina w Alanyi
Na liście najciekawszych atrakcji w Alanyi nie może zabraknąć tez miejscowej mariny, która jest jedną z największych i najpiękniejszych w całej Riwierze Tureckiej! Wizyta w niej jest więc obowiązkiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że to przez nią prowadzi droga do zamku, Czerwonej Wieży i stoczni, a tuż obok niej rozciąga się swego rodzaju centrum miasta, które niemal o każdej porze roku tętni życiem! Mowa tutaj przede wszystkim o wiodącej wzdłuż mariny promenady oraz odchodzących od niej uliczek, na których ulokowanych jest mnóstwo barów, kawiarni i restauracji, serwujących lokalne specjały. Bardzo dobrym pomysłem jest zatem wstąpienie do jednego z lokali i skosztowanie tureckich smakołyków, delektując się przy tym wspaniałym widokiem na pobliskie tereny zielone, które składają się z kwiatów, krzewów i palm, oblewające miasto Morze Śródziemne, którego kolor zmienia się w zależności od pory dnia oraz zacumowane w porcie mniejsze i większe jednostki pływające. Taki anturaż tworzy iście romantyczny klimat, dlatego marina w Alanyi jest idealnym miejscem na popołudniowy spacer, podczas którego można napawać się malowniczym pejzażem, a po przechadzce usiąść, odpocząć i wypić pysznego drinka.
6. Kolejka linowa Teleferik w Alanyi
Następną atrakcją, którą warto odwiedzić podczas spędzania urlopu w Alanyi, jest kolejka linowa Teleferik, która umożliwia wjazd z zachodniego wybrzeża miasta na wzgórze Kale, na którym ulokowana jest wspomniana twierdza o nazwie Alanya Kalesi. Jest to więc rozwiązanie, które łączy w sobie praktyczne z pożytecznym, ponieważ ów kolejna znacząco skraca i przyspiesza drogę na górę, a przy tym pozwala delektować się przepięknym krajobrazem, który składa się z panoramy zachodniej części Alanyi, rozciągającej się w wzdłuż miasta plaży oraz otaczających je górach, które gdzieniegdzie porastają śródziemnomorskie lasy. Dzięki temu, zamiast kilkudziesięciominutowego spaceru na szczyt, który podczas panujących tu w sezonie upałów może być nie lada utrapieniem, można skorzystać z przejazdu, który potrwa zaledwie kilka minut i będzie znacznie bardziej komfortowy. Aby to zrobić, należy udać się do dolnej stacji kolejki linowej Teleferik, która znajduje się tuż przy wybrzeżu, w niewielkim parku zbudowanym z okazji setnej rocznicy urodzin Mustafy Kemala Atatürka, czyli pierwszego prezydenta Tureckiej Republiki.
7. Jaskinia Damlataş w Alanyi
Tuż obok dolnej stacji kolejki linowej Teleferik znajduje się kolejna atrakcja, która jest zaliczana do najciekawszych w Alanyi, a konkretniej jaskinia Damlataş. Mowa tutaj bowiem o majestatycznej grocie, wiodącej wgłąb wzgórza Kale, która wypełniona jest licznymi stalaktytami i stalagmitami, z których wciąż kapie woda, w efekcie czego ów jaskinia robi naprawdę duże wrażenie. I choć wydaje się, że tak majestatyczna pieczara znana jest od wieków, to w rzeczywistości grota ta została odkryta stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1948 roku, a stało się to przez zupełny przypadek, ponieważ natrafiono na nią podczas rekonstrukcji tutejszego nabrzeża portowego. Niestety, nie jest to jednak największa jaskinia na terenie Riwiery Tureckiej, ale mimo to jej wnętrze potrafi zaskoczyć odwiedzających ją przybyszów, a to dlatego, że prowadzi do niej 50 metrowy korytarz, który miejscami sięga aż 15 metrów wysokości, a na jego końcu znajduje się wiele nacieków, które według badań glacjologów mogą pochodzić nawet sprzed 15 tysięcy lat! Oczywiście nie można zapomnieć też o tym, że w jaskini Damlataş powietrze ma specyficzny skład, który bardzo korzystnie wpływa na schorzenia astmatyczne, a dodatkowo panuje w niej znacznie niższa temperatura niż na zewnątrz, w związku z czym można w niej odpocząć od panujących w miesiącach letnich upałów.
8. Muzeum archeologiczne w Alanyi
Kolejną gratką dla miłośników historii, po wspomnianych wcześniej zabytkach, jest muzeum archeologiczne, które znajduje się na wprost parku Mustafy Kemala Atatürka, czyli pomiędzy dolną stacją kolejki linowej Teleferik i jaskinią Damlataş. Mowa tutaj bowiem o placówce, funkcjonującej od 1967 roku, w której można podziwiać mnóstwo eksponatów związanych zarówno dziejami miasta, jak i całego regionu. Muzeum to podzielone jest na kilka sekcji tematycznych, w których wystawione są artefakty pochodzące z różnych okresów historycznych. Kolekcje te składają się z licznych elementów ceramicznych, marmurowych i szklanych. Do tych najciekawszych z nich zaliczamy między innymi wykonany z brązu posąg Herkulesa z II wieku, mozaiki z okresu rzymskiego, które przywieziono tu ze starożytnego miasta Syedra, wyłowione przez rybaków z dna morskiego amfory datowane na 250 rok p.n.e oraz bogatą kolekcję monet z okresu od 700 do 500 roku p.n.e.. Jak więc widać, w ów muzeum archeologicznym na podróżników czeka mnóstwo ciekawych eksponatów, dlatego placówkę tą powinny odwiedzić przede wszystkim osoby, które podczas podróżowania lubią zgłębiać historię regionu, w którym przebywają.
9. Bazar w Alanyi
Jedną z największych atrakcji w Kemer jest bazar i to samo dotyczy Alanyi! Podczas spędzania urlopu w tym urokliwym kurorcie nie można więc pominąć wizyty na najciekawszym targowisku w mieście, czyli rynku Cuma Pazari, który odbywa się tu w każdy piątek, niedaleko usytuowanego w samym centrum miasta pomnika Mustafy Kemala Atatürka. Jest to bowiem bazar, funkcjonujący tu od dziesiątek lat, na którym można kupić mnóstwo lokalnych towarów. Najlepiej świadczy o tym fakt, że to właśnie na ów targowisku mieszkańcy Alanyi zaopatrują się w produkty spożywcze oraz przedmioty codziennego użytku. I trudno się temu dziwić, wszak na bazarze tym można kupić praktycznie wszystko, a mowa tutaj między innymi o ziołach, przyprawach, owocach, warzywach, serach, mięsie, wędlinach, słodyczach, przekąskach, kawie i herbacie, a także licznych rękodziełach, tekstyliach, dywanach oraz przeróżnych gadżetach dla turystów. Rynek Cuma Pazari jest to więc idealnym miejscem, aby zaopatrzyć się w pamiątki z Turcji, szczególnie biorąc pod uwagę, że handlujący na nim sprzedawcy uwielbiają negocjacje, dzięki czemu sporą część towarów można kupić po naprawdę korzystnych cenach!
10. Park Kotów w Alanyi
Następną atrakcją, która znajduje się w samym centrum Alanyi, jest Kedi Evi Park, czyli park kotów, który jest istnym rajem dla wszystkich miłośników tych futrzanych czworonogów! Mowa tutaj bowiem o niewielkim skwerku, usytuowanym naprzeciwko pomnika Mustafy Kemala Atatürka, w którym poza terenami zielonymi, składającymi się z licznych trawników, krzewów, kwiatów, palm, ławek i fontann, na odwiedzających go przybyszów czeka dziesiątki zarówno mniejszych, jak i większych kotów! Park ten jest ich domem, ponieważ na jego fragmencie wygrodzono część tylko dla nich, w której znajdują się miski z jedzeniem i piciem, a także drapaki, drabinki do wspinania się oraz miejsca do spania. Nic więc dziwnego, że żyjące w tym parku koty są szczęśliwe, czułe i chętnie dają się głaskać, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że spora część odwiedzających Kedi Evi Park turystów kupuje w okolicznych sklepach kocie smakołyki, a później je nimi częstuje. Jest to zatem idealne miejsce, aby odetchnąć od zgiełku miasta, a przy tym zrelaksować się obcując z tymi iście wyjątkowymi stworzeniami.
11. Aquapark w Alanyi
Następną atrakcją dla całych rodzin, która znajduje się w Alanyi, jest aquapark, który usytuowany jest przy głównej alei w mieście, czyli ulicy Atatürka, nieopodal dolnej stacji kolejki linowej Teleferik, jaskini Damlataş oraz muzeum archeologicznego. Chodzi tutaj bowiem o sporych rozmiarów park wodny, słynący z rozrywki dla urlopowiczów w każdym wieku, w którym można spędzić cały dzień na wspólnej zabawie. Na jego terenie do dyspozycji gości są aż 22 zjeżdżalnie o różnym stopniu trudności, w tym takie zarówno dla młodszych, jak i starszych miłośników wodnej rozrywki. Dodatkowo, w aquaparku tym na przybyszów czekają baseny do pływania, rwąca rzeka oraz basen ze sztuczną falą, które gwarantują świetną zabawę i umożliwiają schłodzenie się przed panującym tu w sezonie upałem. Oczywiście nie można zapomnieć też o tym, że w ów parku wodnym dla najmłodszych przygotowano miniaquapark ze specjalnie zabezpieczonymi zjeżdżalniami, dzięki którym bawiące się w nim pociechy będą w pełni bezpieczne, a na osoby stroniące od wodnych atrakcji czekają leżaki, parasole i bar, w którym serwowane są napoje i przekąski. Miejsce to będzie więc doskonałym wyborem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dorosłych, którzy przez cały dzień będą mogli korzystać z różnego rodzaju aktywności!
12. Rzeka Dimçayı w Alanyi
Podczas spędzania wakacji w Alanyi warto też wybrać się nad rzekę Dimçayı, która wpływa do Morza Śródziemnego w dzielnicy Tosmur, czyli w południowo-wschodniej części miasta. Tuż obok niej funkcjonuje bowiem wiele miejsc piknikowych, które składają się z utworzonych na rzece basenach ze zjeżdżalniami, zbudowanych tuż nad jej powierzchnią platformach z kolorowymi siedziskami oraz działających przy nich restauracji serwujących pyszne, miejscowe specjały. W takich punktach można więc zarówno pływać w lodowatej wodzie, która przez cały rok jest zimna, co spowodowane jest tym, że swoje źródło ma wysoko w górach, jak i relaksować się na jej brzegu, zajadając się przy tym wyłowionymi z niej rybami, które podawane są z różnego rodzaju dodatkami oraz delektując się wspaniałymi widokami na płynącą niespiesznie rzekę, otaczające ją plantacje owoców oraz wyrastające zza nich góry. Nic więc dziwnego, że podczas lata większość tych lokali wypełnia się przybyszami spragnionymi ochłody, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że na brzegu rzeki jest chłodniej w porównaniu do miasta. Na szczęście, ów punktów jest na tyle dużo, że nawet w szczycie sezonu na miejscu można bez problemu znaleźć stolik dla siebie.
13. Punkt widokowy w Alanyi
Wielu przybyszów zachwyca się widokami, rozpościerającymi się ze wzgórza Kale, na którym usytuowana jest twierdza Alanya Kalesi, ale jeszcze piękniejszy krajobraz czeka na osoby, które wybiorą się na platformę widokową, ulokowaną przy górującym nad miastem napisie I LOVE ALANYA. Mowa tutaj bowiem o niewielkim parku o nazwie Alanya Belediyesi Devlet Bahçeli Yaşam Alanı Parkı, znajdującego się w odległości niecałych 6 kilometrów od centrum miejscowości, do którego można dostać się zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem. Na miejscu na urlopowiczów czekają tarasy widokowe, które pozwalają spojrzeć na ten urokliwy kurort z zupełnie innej perspektywy. Tuż obok nich do dyspozycji gości przygotowano między innymi parking, plac zabaw, tereny zielone, ławki i fontanny, a także sklepy, kawiarnie i restauracje, w których można się posilić, mając jednocześnie wspaniały widok na całą Alanyę, oblewające ją Morze Śródziemne oraz otaczające ją góry Taurus. Najlepiej więc po całym dniu różnego rodzaju aktywności udać się w to miejsce, aby zobaczyć zachodzące na horyzoncie słońce, odpoczywając przy tym od zgiełku, który panuje w centrum miasta.
14. Ruiny antycznego miasta Syedra
Nie tylko Alanya słynie z różnorodnych atrakcji, ale również jej okolica, a jedną z nich są ruiny antycznego miasta Syedra, które znajdują się w odległości nieco ponad 21 kilometrów na południowy-wschód od miasta. Mowa tutaj bowiem o osadzie wzniesionej na wzgórzu Asar, wznoszącym się na wysokości 400 metrów n.p.m, której początki sięgają VII wieku p.n.e, a za jej koniec uznaje się XIII wiek n.e.. Największy rozkwit ów miasto przeżywało jednak w II wieku n.e, kiedy to na miejscu postawiono mury obronne, które tworzyły jego system obronny, aby chronić mieszkańców przed atakami nieprzyjaciela. Wówczas Syedrę zamieszkiwało kilka tysięcy osób, a osada tętniła życiem ze względu na swoje przybrzeżne położenie. Niestety, w kolejnych wiekach powoli zaczęła tracić na znaczeniu, w wyniku czego kilkaset lat później została całkowicie opuszczona. Mimo to, na miejscu wciąż można podziwiać wiele jej dawnych budowli, w tym między innymi bramę wejściową, ulicę z kolumnadą, kompleks łaźni, gimnazjum, świątynię, cysterny, kościół bizantyjski oraz pracownię wytwarzającą oliwę, a także pozostałości teatru, przeróżnych warsztatów oraz domów mieszkalnych. Oczywiście nie można zapomnieć też o jaskini, służącej niegdyś do udzielania chrztu, w której do dziś zachowały się antyczne freski ozdabiające jej ściany. Wizyta na terenie ruin Syedry będzie więc wspaniałą atrakcją zarówno dla osób, które interesują się historią, jak i tych, które uwielbiają podziwiać piękne krajobrazy, ponieważ z jej pozostałości rozpościera się wspaniały widok na rozciągające się u stóp wzgórza Azar wybrzeże, oblewające je Morze Śródziemne oraz otaczające je góry.
15. Zamek Alara
Następnym miejscem znajdującym się w pobliżu Alanyi, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historii, jest zamek Alara, który usytuowany jest w odległości niecałych 40 kilometrów na północny-zachód od centrum miasta. Mowa tutaj bowiem o jednej z największych atrakcji pobliskiego Okurcalar, mianowicie majestatycznej fortyfikacji, która została zbudowana w czasach Cesarstwa Bizantyjskiego, aby zapewnić bezpieczeństwo terytorium Ormiańskiego Królestwa Cylicji, czyli państwa stworzonego przez Ormian, którzy w obawie przed Seldżukami przenosili się z Armenii do południowo-wschodniej części Azji Mniejszej. Twierdza ta powstała na zboczu stromego wzgórza, nad potokiem Alara, co znacząco utrudniało jej zdobycie. Mimo to, w 1232 roku zamek przejęli Turcy Seldżuccy, kiedy to komendant zamku poddał twierdzę po usłyszeniu wieści, że pobliska Alanya została podbita przez seldżuckiego sułtana Kajkubada I. Po jej zdobyciu, celem zamku Alara stało się strzeżenie karawan przemierzających regiony Azji Mniejszej, które zatrzymywały się przy ostatnim karawanseraju o nazwie Alara Han, usytuowanym kilkaset metrów od twierdzy, na Jedwabnym Szlaku, który prowadził na wybrzeże. Obecnie na miejscu można podziwiać część wewnętrzną i zewnętrzną fortyfikacji, do której prowadzi ponad 120 schodów.
16. Karawanseraj Alara Han
Po wizycie w zamku Alara Han, warto też odwiedzić pobliski karawanseraj, czyli dom zajezdny dla przemierzających świat karawan, w którym dawniej znajdowały się pomieszczenia dla podróżnych oraz magazyny do przechowywania towarów. Budowla ta została wzniesiona w 1231 roku na zlecenie wspomnianego już wcześniej zdobywcy miasta Alanya, mianowicie sułtana Kajkubada I i jest określana jako najsłynniejszy, a przy tym najlepiej zachowany karawanseraj ze wszystkich na terenie Anatolii. Budynek ten składa się z centralnego dziedzińca, otoczonego pomieszczeniami oraz potężnymi murami obronnymi, które zapewniały bezpieczeństwo odwiedzającym go karawanom. Jak twierdzą historycy, pomieszczenia bliżej dziedzińca służyły jako pokoje gościnne oraz magazyny towarowe, a te z zewnętrznej strony jako stajnie i warsztaty. Taką funkcję karawanseraj Alara Han pełnił przez kilkaset lat, a później funkcjonował jeszcze jako skarbiec, archiwum i loża derwiszów, aż do XIX wieku, kiedy został porzucony i zaczął popadać w ruinę. Na szczęście w 2001 roku został odrestaurowany, dzięki czemu obecnie można go zwiedzić, a w niektóre dni również uczestniczyć w odbywających się w nim wydarzeniach kulturalnych.
17. Kanion Sapadere
W pobliżu Alanyi nie brakuje też przyrodniczych perełek, a jedną z nich jest Kanion Sapadere, który znajduje się w odległości nieco ponad 44 kilometrów na południowy-wschód od centrum miasta. Mowa tutaj bowiem o malowniczym wąwozie, który swoim urokiem potrafi zachwycić nawet najbardziej doświadczonych podróżników! I nie ma w tym ani krzty przesady, wszak po przybyciu na miejsce, oczom ukazuje się liczący kilkaset metrów długości szlak, wiodący pomiędzy stromymi klifami, wzdłuż którego płynie krystalicznie czysta, lodowata rzeka, poprzecinana licznymi wodospadami, mająca swój początek w wyższych partiach gór. Zwieńczeniem ów drogi jest najwyższy wodospad w okolicy, z którego rzeka wpada wprost do jeziorka, wypełnionego turkusową wodą, w którym można się wykąpać. Taki anturaż tworzy wręcz idealne warunki do popołudniowego spaceru, dlatego jest to doskonałe miejsce, aby schłodzić się od panującego tu w sezonie upału, a przy tym odpocząć od zgiełku miasta, delektując się pięknem otaczającej przyrody.
18. Stare Miasto w Side
Na liście najciekawszych atrakcji w Alanyi i jej okolicy nie może zabraknąć też pobliskiego Side, czyli miejscowości, która znajduje się w odległości nieco ponad 64 kilometrów na północny-zachód od centrum kurortu. Mowa tutaj bowiem o mieście wyróżniającym się bardzo bogatą historią, które po dziś dzień wypełnione jest starożytnymi budowlami! Jego początki sięgają już VII wieku p.n.e, kiedy to w regionie tym panowali Lidyjczycy, a w drugiej połowie VI wieku p.n.e w ów miejscowości bito już własną monetę, na której znajdowała się głowa Ateny. Tak długie dzieje pozostawiły po sobie wiele monumentalnych zabytków, w tym przede wszystkim starożytny teatr, który jest jedną z największych atrakcji w Side, a także świątynię Apolla, agorę, nimfeum, świątynię Ateny, bramę miejską, studnię boczną, łaźnię turecką, łuk triumfalny, fontannę Wespazjana oraz bazar, które są prawdziwą gratką dla wszystkich osób fascynujących się dawnymi dziejami tego regionu. Doskonałym pomysłem jest zatem wybranie się do tego kurortu na cały dzień, aby pospacerować po okolicy, podziwiając przy tym mnóstwo doskonale zachowanych zabytków, a na koniec usiąść w jednej z lokalnych restauracji i delektować się pysznymi potrawami i pięknymi widokami.
Po zwiedzeniu Side warto też udać się do pobliskiego Manavgat, ponieważ w miejscowości tej na przybyszów czeka kolejny po Kanionie Sapadere cud natury, mianowicie jeden z najpiękniejszych wodospadów w całej Riwierze Tureckiej! Mowa tutaj o wodospadzie o nazwie Manavgat Şelalesi, który ulokowany jest w odległości około 4 kilometrów od centrum Side, gdzie z wysokich klifów woda spada wprost do zbiornika mieniącego się w turkusowych kolorach, skąd płynie dalej do Morza Śródziemnego. Ów wodospad usytuowany jest na rzece o tej samej nazwie, której początek sięga Gór Taurus, dlatego wypełniająca go woda jest zimna, a przy tym krystalicznie czysta. Najlepiej więc poświęcić na tę atrakcję minimum kilkadziesiąt minut, aby po przybyciu na miejsce usiąść w jednej z funkcjonujących tuż przy nim restauracji, zająć stolik, zamówić lokalne pyszności i delektując się tymi wspaniałymi smakami i widokami posiedzieć w tych pięknych okolicznościach przyrody, wsłuchując się jednocześnie w szum spływającej obok rzeki.
20. Park Narodowy Kanionu Köprülü
Następną przyrodniczą perełką, która znajduje się na terenie Riwiery Tureckiej, czyli w niedalekiej odległości od Alanyi, jest Kanionu Köprülü, który usytuowany jest w odległości nieco ponad 128 kilometrów na północny-zachód od centrum miasta. Mowa tutaj bowiem o największym i najdłuższym kanionie w całej Turcji, na terenie którego utworzono park narodowy, rozciągający się wzdłuż rzeki Köprü, która wyróżnia się wspaniałym, szmaragdowym kolorem, płynąc pomiędzy stromymi, miejscami nawet kilkusetmetrowymi klifami! Krajobraz ten dopełniają porastające je krzewy i drzewa, których zieleń efektownie kontrastuje z surowymi barwami skał oraz rozsiane po kanionie monumentalne mosty, które pamiętają jeszcze czasy rzymskie. Jednym z najpopularniejszych z nich jest most Oluk Köprü, który mimo tego, że został zbudowany wieku temu, to jest użytkowany aż do dzisiaj! Dzięki temu, zatrzymując się na nim, można podziwiać spektakularne widoki na rzekę, otaczające ją klify i porastające je rośliny. Na tym jednak nie koniec, ponieważ park narodowy Kanionu Köprülü jest ulokowany w długim na 1500 i szerokim na 200 kilometrów paśmie górskim, skrywającym w sobie mnóstwo malowniczych, zapierających dech w piersiach widoków, które z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagającym podróżnikom!
Niezbędnik przed podróżą do Alanyi
Do wakacji w Alanyi warto się odpowiednio przygotować. Sporządziliśmy więc listę najważniejszych punktów, które ułatwią Wam zaplanowanie całej wyprawy!
1. Loty z Polski do Alanyi
Niestety, w samej Alanyi nie ma lotniska, ale można wylądować na międzynarodowym porcie lotniczym w Antalyi, który znajduje się w odległości nieco ponad 126 kilometrów od kurortu, a następnie drogą lądową przedostać się bezpośrednio do celu. Najkorzystniejsze połączenia z Polski do Antalyi można znaleźć w wyszukiwarkach lotów, które umożliwiają wyszukanie lotów o wybranych parametrach oraz porównanie ich cen u różnych pośredników. Najpopularniejszą z nich jest SkyScanner, który ma w swojej bazie oferty aż 1200 operatorów turystycznych! Aby znaleźć tanie loty z Polski do Antalyi w SkyScanner, wystarczy kliknąć tutaj.
2. Ubezpieczenie podczas wakacji w Alanyi
Jedną z podstaw podczas zagranicznych wyjazdów jest odpowiednie ubezpieczenie, zwłaszcza w przypadku podróży poza granicę Unii Europejskiej. Biorąc więc pod uwagę, że Alanya znajduje się w Turcji, przed wylotem niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia, które będzie obowiązywało w tym kraju i w razie potrzeby uchroni nas przed ewentualnymi kosztami leczenia, które poza Europą mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby porównać oferty poszczególnych firm, które oferują takie ubezpieczenie, wystarczy kliknąć tutaj.
3. Noclegi w Alanyi
Po kupieniu biletów lotniczych oraz ubezpieczenia, kolejnym krokiem jest wybór noclegu. Jest to jeden z kluczowych czynników do spędzenia urlopu w komfortowych warunkach, dlatego przed wyborem tego najlepszego, bardzo dobrym pomysłem będzie przejrzenie dostępnych ofert, poczytanie opinii, sprawdzenie cen oraz lokalizacji, w których wybrane miejsce noclegowe się znajduje. Aby więc porównać oferty poszczególnych hoteli, które znajdują się w Alanyi, wystarczy kliknąć tutaj.
4. Atrakcje w Alanyi
Następnym krokiem po znalezieniu lotów, wykupieniu ubezpieczenia i zarezerwowaniu noclegów jest zagospodarowanie czasu wolnego! A biorąc pod uwagę, że Alanya słynie z różnorodnych atrakcji, które przypadną do gustu zarówno tym młodszym, jak i starszym podróżnikom, przed przylotem na nią warto zarezerwować wycieczki! Aby więc porównać oferty poszczególnych atrakcji, które umożliwiają spędzenie w ciekawy sposób urlopu w Alanyi, wystarczy kliknąć tutaj.
5. Wakacje w Alanyi
Nie każdy ma wystarczająco dużo czasu, aby znaleźć loty, wykupić ubezpieczenie, zarezerwować noclegi i wycieczki we własnym zakresie, dlatego w takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest wykupienie całych wczasów! Przed wyborem najlepszego pakietu, warto jednak przejrzeć dostępne oferty i sprawdzić ceny, opinie, transport oraz miejsce, w którym ulokowany jest dany hotel. Aby więc porównać oferty poszczególnych pakietów wakacyjnych, które umożliwiają spędzenie urlopu w Alanyi, wystarczy kliknąć tutaj.
6. Wynajem samochodu w Alanyi
Ostatnim elementem, który jest potrzebny do kompleksowego zaplanowania wczasów w Alanyi, jest wynajem samochodu, dzięki któremu będzie można sprawnie przemieszać się zarówno po samym mieście, jak i jego okolicy. Przed wyborem najlepszego pojazdu, warto jednak przejrzeć dostępne oferty, aby sprawdzić ceny, opinie i parametry każdego z nich. W celu porównania poszczególnych samochodów, które pozwolą na poruszanie się po Alanyi i okolicy, wystarczy więc kliknąć tutaj.
Skomentuj