Najciekawsze atrakcje w Kemer w Turcji – TOP 12 atrakcji turystycznych

Kemer - co warto zwiedzić w Kemer w Turcji?

Co warto zwiedzić w Kemer w Turcji?

Kemer to elegancki i ceniony kurort, znajdujący się zaledwie 43 kilometry na południowy zachód od Antalyi. Jest to perełka Licyjskiego Wybrzeża, do której zaliczamy prowincje Beldibi, Göynük, Çamyuva i Tekirova. Dogodna lokalizacja, szybki dojazd z lotniska, piękne widoki majestatycznych szczytów oraz turkusowa toń Morza Śródziemnego czynią to miejsce kierunkiem chętnie wybieranym przez turystów z całego świata. Co więc warto zwiedzić w tej niewielkiej miejscowości? Jakie są najciekawsze atrakcje w Kemer? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!


Spis treści:
1. Atrakcje i zabytki Kemer – co warto zobaczyć?
2. Atrakcje turystyczne w Kemer
• Wieża zegarowa w Kemer
• Port jachtowy w Kemer
• Muzeum Nomadów w Kemer – Yorük Parkı
• Promenada w Kemer
• Meczet w Kemer
• Liczne sklepy i dyskoteki w Kemer
• Góra Tahtalı
• Demre, Myra i Kekov
• Starożytne miasto Phaselis
• Olympos
• Chimera – Yanartaş
• Kanion Göynük


Gdzie leży Kemer w Turcji?

Kemer to niewielki kurort turystyczny, który znajduje się w południowo-zachodniej Turcji nad Morzem Śródziemnym. Miejscowość ta leży w dystrykcie Kemer, w prowincji Antalya. Jest ona zlokalizowana zaledwie 43 kilometry od Antalyi, czyli jednego z największych miast w regionie, dzięki czemu jest świetnie skomunikowana z pozostałą częścią Turcji. Do Kemer można więc dotrzeć przede wszystkim droga lotniczą, lądując na międzynarodowym porcie lotniczym w Antalyi, a następnie drogą lądową przedostać się bezpośrednio do miasteczka.

Atrakcje i zabytki Kemer – co warto zobaczyć?

Kemer to miasteczko ciche i spokojne, w którym czas jakby się zatrzymał. Jest to miejsce idealne dla tych, którzy lubią odpoczywać nad brzegiem turkusowego morza, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki. Wystarczy jedynie rozejrzeć się wokół, aby dostrzec piękno otaczającej przyrody. Z jednej strony dostrzeżemy głębię i różnorodność Morza Śródziemnego, a patrząc w głąb lądu możemy zachwycać się skalistymi górami Taurus, gdzie nagie grzbiety muskają nieba. Taki przyrodniczy tandem z pewnością zadowoli turystę w każdym wieku, bez względu na to, czy woli wakacje nad morzem, czy w górach. To jednak nie wszystko! Plaże w Kemer należą do jednych z najpiękniejszych w regionie, a sama miejscowość oferuje znacznie więcej atrakcji zarówno dla tych lubiących wylegiwać się na słońcu, jak i tych szukających aktywnego wypoczynku! Od czego więc zacząć?

Atrakcje turystyczne w Kemer

Riwiera Turecka jest pełna przeróżnych atrakcji, które przypadną do gustu wszystkim miłośnikom pięknych krajobrazów i zabytków architektonicznych. Zacznijmy zatem od tych dostępnych na terenie Kemer:

1. Wieża zegarowa w Kemer

Wieża zegarowa znajduje się w samym centrum Kemer, na głównym placu miasta, które jest magicznym miejscem spotkań. Otacza ją niedawno odnowiony plac, na którym niegdyś znajdowały się fontanny oraz pomnik pierwszego prezydenta Turcji, Ataturka. W pobliżu znajdują się liczne sklepy, kawiarnie, puby i dyskoteki.

Wieża zegarowa w Kemer

2. Port jachtowy w Kemer

Marina w Kemer uchodzi za jedną z piękniejszych w Turcji. To właśnie tu rozpoczynają się jednodniowe rejsy wzdłuż wybrzeża, a do portu zawijają liczne statki oraz prywatne jachty, które w sezonie turystycznym można wynająć w celu zwiedzania okolicznych wód.

Port jachtowy w Kemer

3. Muzeum Nomadów w Kemer – Yorük Parkı

Pomiędzy Moonlight Beach i Mariną znajdziemy Muzem Nomadów, będące rodzajem skansenu. Jest to miejsce przedstawiające życie wędrownych pasterzy, w którym możemy podziwiać narzędzia, namioty, zwierzęta oraz inne elementy ich codziennego życia. Wstęp do muzeum jest płatny, a osoby je odwiedzające mogę na miękkich poduchach napić się prawdziwej tureckiej herbaty, kawy oraz anyżówki.

Muzeum Nomadów w Kemer – Yorük Parkı

4. Promenada w Kemer

Na niewielkim wzniesieniu wzdłuż morza wiedzie urokliwa promenada. Ta jest wyłożona kolorową kostką, z mnóstwem kwiatów, palm i zieleni. Wieczorem efektownie oświetlona zachęca do długich spacerów i podziwiania okolicznych widoków.

Promenada w Kemer

5. Meczet w Kemer

Nieopodal wieży zegarowej znajduje się sporych rozmiarów muzułmańska świątynia. Nad kopułą górują minarety, wnętrze zdobią dywany, ornamenty oraz wersety Koranu. Pamiętajmy jednak, aby odwiedzając to miejsce szanować tradycję. Oznacza to, że przed wejściem należy zdjąć buty i obmyć ciało. Panowie powinni założyć długie spodnie, a Panie powinny zakryć nogi, ramiona i okryć głowę.

Meczet w Kemer

6. Liczne sklepy i dyskoteki w Kemer

Nie możemy zapomnieć o czymś, z czego Kemer słynie, czyli licznych sklepów oraz hucznych imprez. Jest to miejscowość pełna sklepów z odzieżą i suwenirami, a raz w tygodniu, konkretniej w czwartek, obok wielkiego meczetu rozstawia się ogromny bazar, na którym kupimy wszystko czego dusza zapragnie. Gdy wieczorem mamy ochotę odrobinę się rozerwać, możemy odwiedzić jeden z tutejszych klubów nocnych, wybierając Inferno, Mania, Kristall, Aura lub Discorium.

Liczne sklepy i dyskoteki w Kemer

7. Góra Tahtalı

Góra Tahtalı, nazywana górą Olimp to szczyt o wysokości 2365 m n.p.m, znajdujący się w granicach Parku Narodowego Olympos. Niegdyś wierzono, że na szczycie mieszkają bogowie. Dzisiaj można dostać się na nią kolejką górską, z której rozpościerają się przepiękne widoki na Morze Śródziemne i okoliczne pasma górskie.

Góra Tahtali

8. Demre, Myra i Kekova

Jedną z największych atrakcji Belek są liczne zabytki w regionie i to samo dotyczy Kemer. Demre, a właściwie antyczna Myra to miejsce, które z pewnością należy do jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych w tej okolicy. Jest to starożytne stanowisko archeologiczne, w którym możemy podziwiać kościół św. Mikołaja, kompleks grobowców wykutych w skałach oraz przepiękny rzymski teatr w mieście Myra. Nieopodal znajdują się ruiny zatopionego w efekcie trzęsień ziemi miasta Kekova.

Atrakcje i zabytki w Kemer

9. Starożytne miasto Phaselis

Phaselis to starożytne miasto na Wybrzeżu Licyjskim, położone w nieopodal wioski Tekirova. Założone je w ok. 7 w. p. n. e., a w swojej historii przechodziło z rąk do rąk m.in. Persów i Rzymian. Jest to jedyne miasto na terenie dzisiejszej Turcji, które nie zostało podbite przez Aleksandra Wielkiego. W czasach swojej świetności Phaselis słynęło uprawy róż i zjawiskowo pachnącego olejku, na bazie których produkowano perfumy.

Starożytne miasto Phaselis

10. Olympos

Olympos to kolejne ze starożytnych miast, które było jednym z sześciu najważniejszych w regionie Licji. Jest to miejsce przecięte małą rzeką na dwa brzegi, położone bezpośrednio nad morzem. Gdy wespniemy się na akropol, ujrzymy widok opuszczonego miasta z pozostałościami teatru, bazyliki i łaźni. Najciekawszym jednak obiektem w Olympos jest świątynia z dobrze zachowanym portalem wejściowym ku czci Hefajstosa, czyli boga ognia.

Olympos

11. Chimera – Yanartaş

Chimera – Yanartaş to wieczne ognie, które samoistnie płoną. Jest to miejsce naturalnego wypływu gazu ziemnego, robiące ogromne wrażenie na odwiedzających go turystach. Samo zjawisko jest bardzo intrygujące, a najlepszy efekt ujrzymy wieczorem po zachodzie słońca, gdy ognie wydają się być jeszcze okazalsze. Według pewnych hipotez strzelające z ziemi języki ognia były inspiracją dla powstania starogreckiego mitu o Chimerze.

Chimera – Yanartaş

12. Kanion Göynük

Kanion Göynük to gratka dla miłośników przyrody, gdzie na długości 10 kilometrów można podziwiać fantastyczne formy skalne, jeziora i wodospady. W niektórych miejscach można się kąpać, choć warto pamiętać, że woda jest znacznie chłodniejsza niż w morzu.

Kanion Goynuk

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co robić w Agios Nikolaos oraz przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Hersonissos.