Tunezja i alkohol – rodzaje, dostępność, spożycie

Tunezja i alkohol - rodzaje, dostępność, spożycie

Czy w Tunezji można kupić i spożywać alkohol?

Europejscy turyści coraz chętniej szukają dalszych kierunków, aby móc wypoczywać w cieple, rozkoszować się lokalną kuchnią i poznawać nowe kultury. Jest to jeden czynników, który przyczynił się do tego, że w ostatnich latach powraca moda na wakacje w Tunezji. Kraj ten ma bowiem wiele do zaoferowania i wciąż jest dla nas egzotycznym kierunkiem – wszak leży na Czarnym Lądzie, a obyczaje w nim panujące znacząco różnią się od naszych. Jeżeli więc planujemy w najbliższym czasie go odwiedzić, warto wcześniej dowiedzieć się, jak na miejscu wygląda kwestia alkoholu. Czy można go legalnie spożywać i kupić? Czy jest możliwość zakupu lokalnych trunków? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Alkohol w Tunezji – czy można go kupić i spożywać?
2. Gdzie w Tunezji można kupić alkohol?
3. Jaki alkohol przywieźć z Tunezji?


Alkohol w Tunezji – czy można go kupić i spożywać?

Tunezja jest w większości krajem muzułmańskim. Oznacza to, że zgodnie z zaleceniami Koranu, znaczna część jego mieszkańców nie może spożywać alkoholu. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim osób praktykujących, a dzięki liberalnemu podejściu osób rządzących, na jego terenie nie ma zakazu sprzedaży trunków zawierających procenty. Należy jednak zaznaczyć, że mimo braku zakazu, alkohol nie jest tak łatwo dostępny, jak w krajach europejskich. Najłatwiej więc będzie kupić go w miejscowościach z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Gdzie w Tunezji można kupić alkohol?

Kupno alkoholu w Tunezji nie należy do najprostszych. Mimo to, lokalni mieszkańcy chętnie go spożywają, więc są miejsca, w których jest dostępny. Możemy nabyć go między innymi w większych hotelach, dyskotekach i restauracjach. Oprócz tego, w miejscowościach turystycznych zdarzają się sklepy, w których alkohol jest normalnie wystawiony na półkach lub jest oddzielony kotarą i można kupić go na osobnym stoisku. Każde takie miejsce musi posiadać specjalną licencję na sprzedaż alkoholu, ale nie brakuje również sklepów, gdzie jest sprzedawany nielegalnie. Jak zatem widać, trunki obfitujące w procenty można nabyć praktycznie w całej Tunezji, choć jest wiele miejscowości, w których jest dostępny wyłącznie „spod lady”.

Jaki alkohol przywieźć z Tunezji?

Wierzący muzułmanie nie mogą spożywać alkoholu, ale ci bardziej liberalni przymykają na to oko. Dotyczy to również Tunezyjczyków, którzy piją i to dużo. Według przeprowadzonych w 2019 roku badań, aż 70% mężczyzn i 30% kobiet sięga po alkohol minimum raz w miesiącu. To powoduje, że na miejscu kupimy zarówno alkohol importowany, jak i miejscowe wyroby. Do tych najpopularniejszych zaliczamy przede wszystkim jasne piwo Celta, wyrabiane z wody, słodu jęczmiennego i chmielu, wódkę Boukha, wyrabianą z fig, oraz likier Thibarine, wyrabiany z daktyli. Oprócz tego na miejscu możemy kupić kilka smacznych win, w tym przede wszystkim Koudiat Rose, Chateau Feriani, Magon, Coteaux de Carthage, Chateau Morgan i La Bonne Bouteille. Jeżeli jednak interesują nas jeszcze bardziej lokalne wyroby, to Tunezyjczycy specjalizują się w produkcji Lagmi, czyli bimbru z daktyli.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii poradnik, w których między innymi wyjaśniamy co to znaczy Ultra All Inclusive oraz podpowiadamy czy do Tajlandii jest potrzebna wiza.