Kiedy wyjechać na Maderę?

Kiedy wyjechać na Maderę?

Kiedy najlepiej lecieć na Maderę?

Madera jest określana mianem krainy wiecznej wiosny i nie ma w tym ani krzty przesady. Temperatura na tej wyspie dla wielu osób jest wręcz idealna, wszak rzadko kiedy spada poniżej 15 stopni, a w najcieplejsze miesiące zazwyczaj nie przekracza 27 stopni. To czyni ją świetnym miejscem do wypoczynku, z dala od męczącego upału lub siarczystej zimy, które na przemian nawiedzają nas w Polsce. Taki klimat wpływa korzystnie nie tylko na mieszkających na Maderze ludzi, ale również na bogatą roślinność wyspy. Ta słynie z przepięknej flory, którą można podziwiać przez cały rok! Jak zatem się na nią dostać i kiedy najlepiej ją odwiedzić? Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu!


Spis treści:
1. Kiedy najlepiej odwiedzić Maderę?
2. Czy warto lecieć na Maderę wiosną?
3. Czy warto lecieć na Maderę latem?
4. Czy warto lecieć na Maderę jesienią?
5. Czy warto lecieć na Maderę zimą?


Kiedy najlepiej odwiedzić Maderę?

Planując lot na Maderę warto wiedzieć, że wyspa dzieli się na dwie części: północną, która jest chłodniejsza i nieco bardziej deszczowa oraz południową, która jest cieplejsza i nieco bardziej słoneczna. Oczywiście to spore uogólnienie, dlatego musimy mieć na uwadze, że nasłonecznienie, ilość opadów oraz temperatura w danej części wyspy zależy w głównej mierze od miesiąca oraz pory roku.

I choć Madera znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, to podróżując po wyspie można zauważyć, że każda część wyspy ma swój własny mikroklimat. Bardzo częstym zjawiskiem są nisko zawieszone chmury, zwłaszcza w górach, które wraz z przebijającymi się promieniami słońca tworzą majestatyczne widoki. Dodatkowo, amplituda temperatur jest tutaj niewielka, co sprawia, że klimat wyspy można śmiało uznać za komfortowy. Słońce świeci tutaj przez długą część roku z niewielkimi przerwami na krótkie, ale intensywne opady, które występują głównie w okresie od października do marca. Rzadko jednak zdarza się, że deszcz pada kilka dni pod rząd, tak więc planując wypoczynek w krainie wiecznej wiosny nie musimy się tego obawiać. Niekiedy w górach zdarzają się również opady śniegu, ale ze względu na dość wysoką temperaturę, ten jednak szybko się topi. Które zatem miesiące są najlepsze na odwiedziny Madery?

Czy warto lecieć na Maderę wiosną?

Czy wiosna to dobry moment na odwiedzenie Madery? Jak najbardziej tak, zwłaszcza dla osób, które mają w planach zwiedzanie! Po deszczowej zimie, w marcu, kwietniu i maju ilość opadów maleje, temperatura delikatnie rośnie, a na niebie coraz częściej widać słońce. W tym okresie temperatura utrzymuje się średnio na poziomie 21 stopni, co tworzy idealny klimat do podróżowania i odwiedzania najdzikszych zakątków krainy wiecznej wiosny!

Czy warto lecieć na Maderę latem?

Lato to w Europe szczyt sezonu urlopowego i tak samo jest na Maderze. Dni wyraźnie się wydłużają, temperatura oscyluje w okolicach 26 stopni, a opady praktycznie nie występują. Jest to więc idealny okres dla osób, które chcą pogodzić plażowanie ze zwiedzaniem i poznawaniem wyspy. W tym czasie należy się jednak spodziewać większej ilości turystów, a co za tym idzie również nieznacznie wyższych cen. Warto również zaznaczyć, że ze względu na wysoką wilgotność powietrza, temperaturę na Maderze odczuwamy jako wyższą.

Czy warto lecieć na Maderę jesienią?

Jesienią na Maderze coraz częściej pojawiają się opady, ale wciąż można liczyć na 6-8 godzin słońca w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, że z każdym kolejnym miesiącem ilość deszczowych dni będzie rosła, dlatego w tym okresie dobrym pomysłem jest wcześniejsze sprawdzenie prognozy pogody, tak aby być gotowym na ewentualne utrudnienia. Warto również zaznaczyć, że jest to okres, w którym na wyspie jest najmniej turystów, dlatego jest to idealny moment na przylot dla osób, które nie lubią tłumów.

Czy warto lecieć na Maderę zimą?

Teoretycznie zima to najchłodniejszy i najbardziej deszczowy okres na Maderze, ale tak naprawdę jest to pora roku, która przypomina polską wiosnę. Nie jest to sezon plażowy, dzięki czemu łatwiej znaleźć nocleg w dobrej cenie. Temperatura oscyluje w granicach 15-20 stopni, deszcz pada znacznie częściej w porównaniu do pozostałych pór roku, a oprócz tego zdarzają się silne wiatry. Jest to więc idealny moment na przylot dla osób szukających ciszy i spokoju, by móc we własnym towarzystwie delektować się pięknem wyspy.

Kiedy najlepiej lecieć na Maderę?