Kiedy warto lecieć na Kos w Grecji?

Kiedy warto lecieć na Kos w Grecji?

Kos w Grecji – kiedy jechać?

Wakacje w Grecji kojarzą się z doskonałą pogodą, mnóstwem pięknych plaż oraz licznymi zabytkami, wartymi odwiedzenia. To samo dotyczy Kos, czyli niewielkiej i niezbyt popularnej wyspy o wyjątkowym klimacie. I choć nie jest ona tak znana jak Rodos czy Kreta, to ma jednak do zaoferowania całe mnóstwo atrakcji, które są gwarancją udanych wakacji. Kiedy więc warto lecieć na Kos, aby spędzić urlop w idealnych warunkach pogodowych? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Pogoda na Kos w Grecji
2. Kos – pogoda w styczniu
3. Kos – pogoda w lutym
4. Kos – pogoda w marcu
5. Kos – pogoda w kwietniu
6. Kos – pogoda w maju
7. Kos – pogoda w czerwcu
8. Kos – pogoda w lipcu
9. Kos – pogoda w sierpniu
10. Kos – pogoda we wrześniu
11. Kos – pogoda w październiku
12. Kos – pogoda w listopadzie
13. Kos – pogoda w grudniu
14. Wakacje na Kos


Pogoda na Kos w Grecji

Kos, tak jak cała Grecja przyciąga przyjaznym klimatem, ciepłym morzem, pięknymi plażami oraz wspaniałą kuchnią. Tutaj praktycznie każdy turysta, bez względu na wiek i zainteresowania znajdzie coś dla siebie. Musimy jednak wiedzieć, że pogoda na wyspie jest zróżnicowana, dlatego przed zarezerwowaniem wakacji warto sprawdzić, jak kształtuje się temperatura na przestrzeni każdego miesiąca, tak aby w pełni skorzystać z każdego dnia wykupionego urlopu. Jak więc to wygląda?

Pogoda na Kos w Grecji

Kos – pogoda w styczniu

Jeżeli planujemy odwiedzić Kos w styczniu, to nie powinniśmy nastawiać się na pogodę do plażowania. Tak naprawdę w tym okresie na wyspie panuje zima, choć nie taka, jaką znamy z naszej umiarkowanej strefy klimatycznej. Średnia temperatura wynosi około 13°, a temperatura wody oscyluje w okolicach 15°. Niekiedy zdarzają się opady, jednak nie są one długotrwałe i zazwyczaj pada jedynie 8 dni w miesiącu. Dodatkowo, problemem może być mała niewielka ilość godzin słonecznych w ciągu dnia, ale z drugiej strony w tym miesiącu turystów na wyspie jest bardzo mało, dzięki czemu ceny są znacznie niższe.

Kos – pogoda w lutym

Pogoda na Kos w lutym jest bardzo podobna do tej styczniowej zarówno pod względem ciepła, jak i opadów deszczu. Średnia temperatur wynosi około 13°, a temperatura wody oscyluje w okolicach 14°. Jest to więc idealny moment do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym okresie można zwiedzić ciekawe obiekty historyczne oraz rozkoszować się przepyszną, lokalną kuchnią, a sama pogoda z pewnością nie zawiedzie, szczególnie, gdy porównamy ją do tej, która panuje w naszej strefie klimatycznej.

Kos – pogoda w marcu

Pogoda w marcu na Kos jest już zdecydowanie lepsza niż w styczniu i lutym. W tym okresie na wyspie jest ciepło i słonecznie, co sprzyja poznawaniu lokalnej kultury oraz spędzeniu czasu na świeżym powietrzu. Średnia temperatur wynosi około 16°, a temperatura wody oscyluje w okolicach 14°. I choć ilość godzin słonecznych w ciągu dnia nadal nie jest zbyt duża, to na plus możemy zaliczyć niskie ceny hoteli i restauracji, które w porównaniu do szczytu sezonu mogą być nawet dwukrotnie niższe.

Kos – pogoda w kwietniu

Pogoda na Kos w kwietniu to początek prawdziwej wiosny. Średnia temperatur wzrasta do około 18°, temperatura wody do 16°, a oprócz tego możemy liczyć na nieco więcej godzin słonecznych w ciągu dnia. W tym czasie wakacje na wyspie można spędzić na wiele różnych sposobów. Co prawda, woda w morzu jest jeszcze zbyt chłodna na kąpiele, ale mimo to można skorzystać z szerokiej oferty sportów wodnych oraz złapać pierwsze promienie słońca. Jest to więc świetny moment na wakacje po długiej zimie w umiarkowanym klimacie.

Kos – pogoda w maju

Pogoda w maju na Kos zaczyna przypominać lato. W tym miesiącu średnie temperatury oscylują w granicach 23°, a średnia temperatur wody wzrasta do 18°. W ciągu dnia możemy liczyć na 10 godzin słonecznych, co pozwala zarówno na opalanie, jak i zwiedzanie wyspy. Jest to zatem idealny moment na zwiedzanie zabytków, a także odwiedzenie lokalnych restauracji, które serwują przepyszną, regionalną kuchnię, opartą na lokalnych składnikach.

Kos – pogoda w czerwcu

W czerwcu pogoda na Kos to już początek upalnego lata. W tym okresie średnia temperatur przekracza 24°, a średnia temperatur wody oscyluje w granicach 20°. Każdego dnia jest 12 godzin słonecznych, co pozwala na plażowanie, zwiedzanie i korzystanie ze wszelkich atrakcji. Musimy jednak wiedzieć, że czerwiec to miesiąc, w którym coraz częściej pojawiają się upały przekraczające 30°, tak więc osoby wrażliwe na zbyt wysokie temperatury powinny uważać. Dodatkowo, w tym miesiącu na Kos opady praktycznie nie występują, bez względu na to, czy wybierzemy początek, czy koniec miesiąca.

Kos w Grecji - kiedy jechać?

Kos – pogoda w lipcu

Pogoda na Kos w lipcu to już prawdziwe upały. W tym miesiącu średnia temperatur sięga 25°, a średnia temperatur wody oscyluje w granicach 23°. Tak więc praktycznie w ciągu każdego napotkamy na temperatury przekraczające 30°, co dla osób wrażliwych może być nie lada problemem. W takim wypadku ulgę przynoszą wieczory, gdy pojawia się chłodniejszy wiatr od morza. Jest to zatem idealny moment na błogi wypoczynek na plaży i zażywanie morskich kąpieli, wszak te dostępne na Kos spełniają oczekiwania nawet najbardziej wybrednych plażowiczów.

Kos – pogoda w sierpniu

W sierpniu pogoda na Kos jest praktycznie identyczna, jak w lipcu. W ciągu dnia temperatura przekracza 32°, a temperatura wody 28°. W nocy jest niewiele chłodniej, co daje średnią temperatur na poziomie 26° oraz średnią temperatur morza na poziomie 23°. W tym miesiącu opady deszczu praktycznie nie występują, a dni są na tyle długie, że aktywny wypoczynek możemy rozpoczynać wczesnym rankiem i kończyć późnym wieczorem. Musimy jednak pamiętać, że na Kos temperatury w sierpniu mogą się dać we znaki osobom, które kiepsko znoszą upały. Jeżeli więc nie czujemy się najlepiej, gdy za oknem jest ponad 30°, lepiej wybrać inny miesiąc na podróż w to czarujące miejsce.

Kos – pogoda we wrześniu

Pogoda na Kos we wrześniu jest praktycznie idealna do błogiego wypoczynku. W odróżnieniu od lipca i sierpnia, na początku września nie ma już upałów powyżej 30°, a mimo to, średnia temperatur utrzymuje się na wysokim poziomie 24°, zaś średnia temperatur wody na poziomie 22°. Tak więc woda w morzu nadal nadaje się do przyjemnych kąpieli, a oprócz tego w ciągu dnia możemy liczyć na przeszło 10 godzin pełnego słońca, co umożliwia zwiedzanie i odkrywanie miejscowej kultury. Dodatkowo, opady w tym miesiącu praktycznie nie występują, dzięki czemu nie trzeba obawiać się, że zepsują wypoczynek.

Kos – pogoda w październiku

W październiku na Kos możemy liczyć na ciepło, ale nie upały. Jest to więc idealny okres dla turystów, którzy niezbyt dobrze czują się podczas zbyt wysokich temperatur. W tym miesiącu średnia temperatur sięga 21°, a średnia temperatur wody oscyluje w granicach 20°. Jest to więc pogoda idealna do łapania promieni słońca oraz opalenizny, a oprócz tego do aktywnego zwiedzania zakątków wyspy.

Kos – pogoda w listopadzie

Listopad na Kos to wciąż bardzo dobry moment na wypoczynek na pełnym słońcu. Podczas gdy w Polsce jest już bardzo chłodno i deszczowo, na Kos jest zdecydowanie lepiej. W tym okresie I choć nie jest to pogoda do plażowania i zażywania kąpieli w morzu, to warunki do zwiedzania są wręcz idealne. W tym okresie można przemierzyć całą wyspę, odwiedzić lokalne zabytki oraz rozkoszować się pyszną, regionalną kuchnią. Co więcej, poza sezonem turystycznym zarówno ceny hoteli, jak i wszelkich wycieczek są znacznie niższe.

Kos – pogoda w grudniu

Pogoda w grudniu na Kos to sporo słońca, lecz znacznie krótsze dni. W tym miesiącu średnia temperatur sięga 15°, a średnia temperatur wody oscyluje w granicach 16°. Nie jest to więc miesiąc, podczas którego można plażować czy kąpać się w morzu, ale warunki pogodowe są na tyle dobre, że można z powodzeniem odkrywać wyspę i poznawać lokalną kulturę. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się spędzić na Kos święta lub zakończenie roku.

Wakacje na Kos

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii wyspy, w których między innymi podpowiadamy kiedy jechać na Maderę oraz kiedy warto lecieć na Mauritius.