Kiedy warto lecieć na Samos w Grecji?

Kiedy warto lecieć na Samos w Grecji?

Wyspa Samos w Grecji – kiedy warto lecieć?

Greckie wyspy to jeden z absolutnych hitów wśród kierunków obieranych przez turystów z Europy. I nic w tym dziwnego, bowiem na większości z nich znajdziemy mnóstwo atrakcji dla przybyszów o różnych potrzebach wakacyjnych. To samo dotyczy Samos, czyli wciąż niezbyt popularnej, ale bardzo zróżnicowanej wyspy o wyjątkowym klimacie, która leży nieopodal Turcji. I choć nie jest ona tak znana jak Kreta, to za sprawą bogatej infrastruktury oraz pięknych krajobrazów co roku przyciąga coraz większą ilość turystów. Kiedy więc warto lecieć na Samos w Grecji, aby spędzić urlop w idealnych warunkach pogodowych? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Pogoda na Samos w Grecji
2. Samos – pogoda w styczniu
3. Samos – pogoda w lutym
4. Samos – pogoda w marcu
5. Samos – pogoda w kwietniu
6. Samos – pogoda w maju
7. Samos – pogoda w czerwcu
8. Samos – pogoda w lipcu
9. Samos – pogoda w sierpniu
10. Samos – pogoda we wrześniu
11. Samos – pogoda w październiku
12. Samos – pogoda w listopadzie
13. Samos – pogoda w grudniu


Pogoda na Samos w Grecji

Samos, tak jak większość greckich wysp przyciąga pięknymi widokami, zróżnicowanymi plażami, ciepłym morzem oraz przepyszną kuchnią. Na tej wyspie prawie każdy, bez względu na wiek znajdzie atrakcje, które spełnią jego oczekiwania. Należy jednak wiedzieć, że ze względu na zróżnicowaną pogodę nie każdy miesiąc będzie odpowiedni do odwiedzenia Samos, dlatego przed wylotem warto sprawdzić, jak kształtuje się temperatura powietrza i wody w danym okresie, tak aby w pełni wykorzystać pobyt na wyspie. Jak więc to wygląda?

Samos – pogoda w styczniu

Pogoda na Samos w styczniu jest odpowiednia dla osób, które stawiają na aktywny wypoczynek. W tym okresie średnia temperatura powietrza wynosi 13°, średnia temperatura wody 16°, a w ciągu miesiąca możemy liczyć na 20 dni słonecznych. Są to więc idealne warunki do zwiedzania i odkrywania nowych miejsc, zwłaszcza że ceny są znacznie niższe niż w szczycie sezonu. Warto jednak zaznaczyć, że niekiedy mogą pojawić się opady, jednak zazwyczaj są one przelotne i raczej nie przeszkadzają w zwiedzaniu i korzystaniu z atrakcji na świeżym powietrzu.

Samos – pogoda w lutym

W lutym pogoda na Samos jest zbliżona do tej styczniowej, choć nieco częściej może padać deszcz. Temperatura na poziomie 13° sprawia, że można przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu, poznając i odkrywając najdziksze zakątki wyspy. W tym okresie jest na tyle ciepło, że z powodzeniem można odetchnąć od mroźnej zimy, która w tym czasie panuje w naszym umiarkowanym klimacie. Warto również wziąć pod uwagę, że jest to ok czas, w którym na wyspie nie ma tłumów, dzięki czemu ceny są korzystniejsze niż w sezonie wakacyjnym.

Samos – pogoda w marcu

Pogoda na Samos w marcu zaczyna się poprawiać. W tym okresie średnia temperatura powietrza wynosi 14°, średnia temperatura wody 15°, a pod koniec miesiąca bywa jeszcze cieplej. W skali miesiąca możemy liczyć na przeszło 22 dni słoneczne, a deszcz pojawia się sporadycznie, dzięki czemu nie przeszkadza w korzystaniu z aktywności na świeżym powietrzu. Niestety, wciąż nie jest to odpowiedni miesiąc do opalania i kąpieli w morzu, które w tym czasie jest dosyć chłodne.

Samos – pogoda w kwietniu

W kwietniu pogoda na Samos to wiosna w najpiękniejszym wydaniu. Natura zaczyna budzić się do życia, przyroda zielenieje, a średnia temperatura powietrza wynosi 16°. W tym okresie możemy liczyć na 24 dni słonecznie, w ciągu których przez ponad 12 godzin świeci słońce. Wobec tego, dzień jest na tyle długi, że pozwala w pełni korzystać z miejscowych atrakcji. Niestety, nie jest to jeszcze czas na opalanie i korzystanie z morskich kąpieli, ale w niektóre dni można jednak już złapać pierwsze promienie mocniejszego słońca.

Samos – pogoda w maju

W maju pogoda na Samos to już typowa wiosna, podczas której na wyspie pojawia się zdecydowanie więcej turystów niż na początku roku. Średnia temperatura powietrza wynosi 22°, średnia temperatura wody 18°, a w ciągu miesiąca można liczyć aż na 28 dni słonecznych. W związku z tym, nawet jeżeli pojawiają się opady, zazwyczaj są sporadyczne i nie zakłócają wypoczynku. Jest to więc idealny okres na plażowanie i uprawianie sportów wodnych, a także dla osób, które lubią aktywnie zwiedzać i poznawać nowe miejsca. Warto również zaznaczyć, że maj na Samos to jeszcze okres przedsezonowy, dzięki czemu w tym czasie nie ma jeszcze tłumów, a ceny nadal są przystępne.

Samos – pogoda w czerwcu

W czerwcu na Samos zaczyna się prawdziwe, słoneczne lato. W tym okresie średnia temperatura powietrza wynosi 25°, średnia temperatura wody 21° i praktycznie cały miesiąc jest słoneczny. Jest to więc idealny moment na podróż dla osób, które marzą o idealnych, śródziemnomorskich wakacjach. W czerwcu ciepła i słońca na Samos nie brakuje, a jednocześnie nie ma zbyt wysokich temperatur, które mogą być uciążliwe dla osób wrażliwszych. Warto również zaznaczyć, że jest to miesiąc, w którym rozpoczyna się intensywny sezon turystyczny, na skutek czego ceny wzrastają, a miejsc w hotelach jest znacznie mniej.

Pogoda na Samos w Grecji

Samos – pogoda w lipcu

Lipiec na Samos to idealny miesiąc dla osób, które lubią ciepło i wszechobecne słońce. Średnia temperatura powietrza wynosi 27°, jednak bywają momenty, gdy w ciągu dnia jest znacznie cieplej. Są to więc doskonałe warunki dla plażowiczów nastawionych na opalanie oraz kąpiele w ciepłym Morzu Egejskim. W tym czasie średnia temperatura wody sięga 22°, co zachęca do korzystania z morskich atrakcji. Należy jednak zaznaczyć, że lipiec na Samos to szczyt sezonu, dlatego planując wakacje w tym terminie najlepiej rezerwować je z dużym wyprzedzeniem, ponieważ wyspa w tym czasie cieszy się dużą popularnością wśród turystów z całego świata.

Samos – pogoda w sierpniu

Pogoda w sierpniu na Samos jest podobna do tej lipcowej – jest bardzo ciepło i słonecznie, a deszcze pada niezwykle rzadko. W tym okresie czas można spędzać na plażowaniu, kąpielach w morzu, uprawiania sportów wodnych oraz kosztowaniu pysznej, lokalnej kuchni. Co ważne, choć jest bardzo ciepło, nie ma upałów, które osobom wrażliwym utrudniałyby codzienne funkcjonowanie. Jest to więc idealny moment na odwiedzenie Samos dla osób, które lubią korzystać z typowo wakacyjnych atrakcji lub podróżują z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kolejny miesiąc będący szczytem sezonu, przez co na plażach mogą być tłumy, a ceny w hotelach będą wyższe niż poza sezonem.

Samos – pogoda we wrześniu

Wrzesień to wciąż bardzo dobry moment na odwiedzenie Samos. W tym czasie na wyspie jest słonecznie, a temperatury nadal są niemal wakacyjne. Średnia temperatura powietrza wynosi 24°, średnia temperatura wody 22° i praktycznie w ogóle nie pada. Woda w morzu nadal więc sprzyja kąpielom, choć podobnie do powietrza jest nieco chłodniejsza niż latem. W związku z tym, jest to idealna pora na wakacje dla turystów, którzy preferują błogi wypoczynek poza sezonem oraz szukają ciekawych cenowo wycieczek.

Samos – pogoda w październiku

W październiku na Samos robi się nieco chłodniej, choć pogoda nadal będzie bardziej letnia niż jesienna. W tym okresie średnia temperatura powietrza wynosi 21°, średnia temperatura wody 19°, a w ciągu miesiąca można liczyć aż na 25 dni słonecznych, co powoduje, że deszcze pojawiają się jedynie sporadycznie. Wobec tego, jest to dobry moment na złapanie ostatniej opalenizny i aktywne spędzanie czasu na wyspie. Co prawda, temperatura wody może być trochę zbyt niska na kąpiele, ale mimo to, nie brakuje turystów, którzy chętnie kąpią się nawet w takich warunkach.

Samos – pogoda w listopadzie

Listopad na Samos jest już znacznie chłodniejszy niż miesiące wakacyjne, ale pogoda wciąż zachęca do korzystania z wszelkiego rodzaju aktywności. W tym miesiącu średnia temperatura powietrza wynosi 17°, a średnia temperatura wody 18°. Są to więc idealne warunki na zwiedzanie wyspy i odkrywanie najdzikszych zakamarków. Należy również zaznaczyć, że pogoda jest znacznie korzystniejsza na początku listopada, wobec czego wypoczynek lepiej planować w pierwszej połowie miesiąca.

Samos – pogoda w grudniu

Pogoda na Samos w grudniu jest odpowiednia dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas. W tym okresie średnia temperatura powietrza wynosi 15°, a średnia temperatura wody 17°, dzięki czemu pogoda jest duża lepsza niż w strefie umiarkowanej. Co prawda nie są to wakacyjne temperatury, jednak jest na tyle ciepło, że można bez obaw spędzać czas na świeżym powietrzu. Są to więc doskonałe warunki do zwiedzania wyspy i korzystania z licznych, lokalnych tawern. Należy również zaznaczyć, że czasem mogą pojawić się opady, jednak zazwyczaj są one przelotne i raczej nie przeszkadzają w korzystaniu z atrakcji na Samos.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii wyspy, w których między innymi podpowiadamy kiedy jechać na Maderę oraz kiedy warto lecieć na Kos w Grecji.