Na jaką wycieczkę wybrać się będąc w Alanyi?

Na jaką wycieczkę wybrać się będąc w Alanyi?

Alanya – na którą wycieczkę się wybrać?

Leżąca nad Morzem Śródziemnym Alanya jest jednym z największych i najbardziej znanych kurortów turystycznych w Turcji. Miejscowość ta wyróżnia się niezwykle malowniczym położeniem, wszak od strony lądu otaczają ją góry Taurus, zaś na jej wybrzeżu znajdują się jedne z najładniejszych plaż całej Riwiery Tureckiej. Gdy do tego dodamy pyszną kuchnię, szeroko rozwiniętą architekturę, mnóstwo zabytków oraz wiele atrakcji zarówno w samym mieście, jak i jego okolicy, otrzymamy w ten sposób idealne miejsce na spędzenie niezapomnianych wakacji! A jeżeli już zaplanowaliśmy podróż do tej tureckiej perełki, przed przylotem warto poznać najciekawsze wycieczki fakultatywne, na które można się z niej wybrać. I takie właśnie przedstawimy Wam w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Najciekawsze wycieczki z Alanyi
• Przejażdżka jeepem po Parku Narodowym Köprülü
• Wyprawa jeepem do Kanionu Sapadere
• Eskapada do Magicznej Kapadocji
• Wyprawa do Zielonego Kanionu
• Wycieczka po Alanyi oraz wyprawa nad rzekę Dimçay


Najciekawsze wycieczki z Alanyi

Alanya to prawdopodobnie najbardziej urokliwy kurort Riwiery Tureckiej. Duża w tym zasługa okolicznego krajobrazu, czyli połączenia majestatycznych gór z turkusowym morzem. To powoduje, że zarówno w mieście tym, jak i jego okolicy jest mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzenia. Co zatem warto zobaczyć wybierając się do tej nadmorskiej miejscowości? Jakie są najciekawsze wycieczki fakultatywne w Alanyi? Poznajcie nasz subiektywny ranking!

1. Przejażdżka jeepem po Parku Narodowym Köprülü

Wyprawa jeepem do Parku Narodowego Köprülü to idealna wycieczka dla osób, które kochają łączyć zwariowaną zabawę z przepięknymi widokami! W jej trakcie można podziwiać wspaniałe, górskie krajobrazy, wijącą się w dole turkusową rzekę Köprüçay, starożytne mosty nad nią górujące oraz najwyższy kanion w Turcji, czyli Kanion Tazi, którego ściany w niektórych miejscach sięgają nawet 400 metrów wysokości! I to jeszcze nie wszystko! Dla miłośników historii również znajdzie się coś ciekawego, a konkretniej mówiąc leżące na wysokości 1250 metrów antyczne miasto Selge, którego początki sięgają aż VI wieku p.n.e. Jego główną atrakcją jest doskonale zachowany teatr położony na zboczu wzgórza, z którego rozciąga się wspaniały widok na część parku. Tuż po jego zwiedzeniu, kolejnym celem będzie miejsce słynące z formacji skalnych, które przypominają skamieniałych ludzi. Takie połączenie atrakcji sprawia, że bez względu na wiek, każdy z korzystających z tej wycieczki turystów powróci zadowolony i w pełni usatysfakcjonowany!

Link do wycieczki: https://jointrips.pl/st_tour/przejazdzka-jeepem-w-narodowym-parku-koprulu-w-antycznym-miescie-selge/

Przejażdżka jeepem po Parku Narodowym Köprülü

2. Wyprawa jeepem do Kanionu Sapadere

Wyprawa do Kanionu Sapadere to jedna z najczęściej wybieranych wycieczek fakultatywnych przez turystów spędzających urlop na Riwierze Tureckiej. I nic w tym dziwnego, wszak jest to niezwykle malownicze miejsce, które swoją urodą potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych podróżników! Jak zatem wygląda taka eskapada? Całość zaczyna się w Alanyi, skąd jeepami jedzie się wzdłuż turkusowego morza oraz plantacji bananów, a następnie wjeżdża się w góry, aby dotrzeć do kameralnej tureckiej wsi Sapadere. Na miejscu można poznać lokalną kulturę, zwiedzić wiejski meczet oraz domek, w którym można podziwiać maszyny do produkcji jedwabiu. Głównym punktem wycieczki jest jednak Kanion Sapadere, który po odwiedzeniu wsi przywita podróżników rześkim powietrzem i niezapomnianym krajobrazem! I choć liczy sobie zaledwie 600 metrów długości, to po drodze można natrafić na mnóstwo widoków niczym z pocztówek, a jego zwieńczeniem jest najwyższy wodospad w okolicy! Oprócz tego, w miejscu tym można nacieszyć oczy potężnymi skałami, wodospadami oraz oczkami wodnymi, w których odważniejsi turyści mogą skorzystać z kąpieli w lodowatej wodzie! Ostatnim punktem wycieczki jest zaś magiczna Jaskinia Skrzatów, do której prowadzi ciekawa trasa spacerowa, gdzie można podziwiać niezwykle ciekawe formacje skalne. Jest to więc idealny wybór dla osób, które chcą uciec od skwaru i zgiełku miasta!

Link do wycieczki: https://jointrips.pl/st_tour/kanion-sapadere-jeep-safari/

Wyprawa jeepem do Kanionu Sapadere

3. Eskapada do Magicznej Kapadocji

Kapadocja to niewątpliwie jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w całej Turcji, które od lat urzeka turystów i koneserów podróży! Surowy, księżycowy krajobraz, niczym z filmów science fiction oraz niesamowite zabytki zachwycają nawet najbardziej wybrednych urlopowiczów. To jednak nie wszystko co przyciąga w to miejsce, wszak najciekawsza atrakcja unosi się na niebie i są to niezliczone kolorowe balony, które można podziwiać w większości katalogów turystycznych przedstawiających Turcję! Wybierając więc taką wycieczkę, będzie można poznać Kapadocję z różnych perspektyw. Podczas niej można między innymi podziwiać doliny z bajkowymi formacjami skalnymi, takie jak Dolina Gołębi oraz Dolina Wielbłąda, można odwiedzić kute w skałach podziemne miasta oraz zabytkowe chrześcijańskie kościoły. Dopełnieniem tych atrakcji jest pełen dobrej zabawy, muzyki i pysznego jedzenia Wieczór Kapadocki, podczas którego zaprezentowane zostaną tańce z muzyką ludową Anatolii w restauracji wykutej w wulkanicznej skale! Kulminacją jest jednak lot balonem o wschodzie słońca, podczas którego mamy możliwość podziwiania nie tylko wyjątkowych pejzaży, ale również obejrzenia z lotu ptaka obszaru doliny oraz panoramy okolicznych terenów. Taki lot to niezapomniane doświadczenie dla każdego podróżnika, zwłaszcza że tereny skalne Kapadocji zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Link do wycieczki: https://jointrips.pl/st_tour/kapadocja/

Eskapada do Magicznej Kapadocji

4. Wyprawa do Zielonego Kanionu

Wycieczka do Zielonego Kanionu to idealny wybór dla urlopowiczów, którzy lubią relaks, obcowanie z naturą i podziwianie pięknych widoków. Cała wyprawa rozpoczyna się w dolnym biegu rzeki Manavgat, wzdłuż której wiedzie droga do ogromnej zapory wodnej Oymapınar, mierzącej aż 185 metrów i będącej jedną z najwyższych w całej Turcji. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Zielony Kanion. Jest to sztucznie stworzone górskie jezioro na rzece Manavgat i jedyna na świecie tama, po której pływają statki. I to właśnie kulminacja całej wycieczki, czyli pełen relaksu rejs po szmaragdowych wodach Zielonego Kanionu, podczas którego statek wpływa do Małego i Wielkiego Kanionu, gdzie między innymi można podziwiać w połowie zatopione drzewa oraz okazałe formacje skalne, a to wszystko odbywa się na krystalicznie czystym górskim jeziorze, które zachwyca swymi turkusowymi barwami. Taki rejs to niezapomniane spotkanie z nietkniętą przyrodą parku krajobrazowego. To jednak nie wszystko! Odważniejsi turyści mogą skorzystać z kąpieli w tej przepięknej wodzie, ale należy pamiętać, że jak na górskie jezioro przystało, jest ono niezwykle zimne!

Link do wycieczki: https://jointrips.pl/st_tour/zielony-kanion/

Wyprawa do Zielonego Kanionu

5. Wycieczka po Alanyi oraz wyprawa nad rzekę Dimçay

Będąc w Alanyi świetnym pomysłem jest wybranie się na wycieczkę po tym zachwycającym mieście, podczas której w ciągu jednego dnia można zwiedzić wszystkie jego najważniejsze atrakcje! Taka wyprawa umożliwia poznanie kurortu z zupełnie innej strony. Na podróżników czeka między innymi wjazd nowoczesną kolejką gondolową Teleferik na tarasy widokowe na niezwykle malowniczym półwyspie zamkowym Kale oraz odwiedzenie punktu widokowego z przepiękną panoramą miasta, z którego rozpościera się widok na port, mury obronne, Czerwoną Wieżę oraz całą zatokę. Kolejnym punktem wycieczki jest rzeka Dimçay, przy której można odpocząć od upału i zgiełku miasta. Na jej brzegu znajdują się restauracje na wodzie, gdzie niczym prawdziwy sułtan w jednej z altanek można rozkoszować się pyszną lokalną kuchnią oraz napojami. Następnym celem jest jaskinia Dim, będąca jedną z najdłuższych w całej Turcji. Podczas spaceru w niej można podziwiać grotę pełną okazałych nacieków skalnych, czyli stalagmitów i stalaktytów. Co ciekawe, te niepowtarzalne kształty wciąż ulegają przeobrażeniom przez ściekającą wodę, ale proces ten przebiega już coraz wolniej. Ostatnim etapem wyprawy jest pokaz naturalnych kosmetyków i mydeł w fabryce mydła oraz zwiedzanie i zakupy w centrum Alanyi.

Link do wycieczki: https://jointrips.pl/st_tour/miasto-alanya-i-dimcay/

Wycieczka po Alanyi oraz wyprawa nad rzekę Dimçay

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne w Belek oraz podpowiadamy co warto zwiedzić w Kemer.