Co warto zwiedzić w Braniewie?
Braniewo to niewielka, ale bardzo urokliwa miejscowość, która leży nad rzeką Pasłęką, w województwie warmińsko-mazurskim, w północnej części Polski. Jest to miasto, które ze względu na ilość dostępnych w nim atrakcji przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym turystom. Mowa tutaj bowiem o miejscu łączącym w sobie bardzo bogatą historię, która pozostawiła po sobie wiele ciekawych zabytków, z mnóstwem przyrodniczych perełek, które są prawdziwym unikatem na skalę całego kraju! Nic więc dziwnego, że liczba odwiedzających Braniewo turystów każdego roku wzrasta, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego niezwykle atrakcyjne położenie! Co zatem warto zobaczyć na miejscu? Jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne i w Braniewie i w jego okolicy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Gdzie leży Braniewo?
2. Co warto zobaczyć w Braniewie?
3. Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Braniewie
• Bazylika pw. św. Katarzyny w Braniewie
• Kościół pw. św. Trójcy w Braniewie
• Wieża Bramna w Braniewie
• Wieża Młyna Kieratowego w Braniewie
• Wieża Klesza w Braniewie
• Baszta Prochowa w Braniewie
• Sanktuarium pw. św. Krzyża w Braniewie
• Klasztor Regina Coeli w Braniewie
• Stadnina koni w Braniewie
• Kaplica św. Rocha w Braniewie
• Spichlerz Mariacki w Braniewie
• Muzeum Ziemi Braniewskiej
• Rezerwat przyrody Cielętnik
• Zalew Wiślany
• Mierzeja Wiślana
Gdzie leży Braniewo?
Braniewo to miasto, które znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w północnej części Polski. Miejscowość ta leży na Warmii, nad rzeką Pasłęką, w pobliżu ujścia do Zalewu Wiślanego. Od Olsztyna, czyli stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, dzieli ją nieco ponad 90 kilometrów, a od Gdańska, czyli stolicy województwa pomorskiego nieco ponad 102 kilometry. To powoduje, że Braniewo jest bardzo dobrze skomunikowane z całym regionem, dzięki czemu można do niego dotrzeć zaledwie w kilkadziesiąt minut z każdego z tych miast.
Co warto zobaczyć w Braniewie?
Braniewo to niezwykle klimatyczne miasto, które łączy w sobie bardzo bogatą historię, niepowtarzalną atmosferę oraz niebywale malownicze położenie. Jest to bowiem najstarsza miejscowość na Warmii, której początki sięgają XIII wieku, kiedy to Krzyżacy wybudowali w miejscu staropruskiej osady drewnianą warownię, która wówczas miała kontrolować przeprawę przez rzekę Pasłękę oraz jej niedalekie ujście do Zalewu. To właśnie wokół tego zamku niedługo po jego wybudowaniu zaczęło rozwijać się miasto, które początkowo nazwano Brunsberg, później Braunsberg, aż finalnie po II wojnie światowej przekształciło się w Braniewo. Tak długa i bogata historia pozostawiła po sobie wiele ciekawych zabytków, mimo tego, że po ów konflikcie było ono najbardziej zniszczonym miastem zarówno na Warmii, jak i w całym województwie. Nie może więc dziwić, że liczba odwiedzających je turystów każdego roku wzrasta, zwłaszcza że poza wiekowymi budowlami, w jego pobliżu czekają też inne, bardzo ciekawe atrakcje! Mowa tutaj między innymi o rezerwacie przyrody Cielętnik, Zalewie Wiślanym oraz Mierzei Wiślanej, a także o licznych szlakach pieszych i szlakach rowerowych, które wiodą tymi iście malowniczymi terenami! Jak więc widać, w Braniewie i jego okolicach każdy znajdzie coś dla siebie i dotyczy to zarówno miłośników zwiedzania miast, jak i osób lubiących spędzać czas w otoczeniu przyrody. Co zatem jeszcze warto zobaczyć w tej urokliwej miejscowości? Mamy dla Was kilkanaście wspaniałych propozycji! Sprawdźcie najciekawsze atrakcje turystyczne w Braniewie i pobliżu!
Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Braniewie
1. Bazylika pw. św. Katarzyny w Braniewie
Listę najciekawszych atrakcji w Braniewie warto rozpocząć od jednej z najstarszych budowli w mieście, czyli bazyliki świętej Katarzyny, która znajduje się naprzeciwko dawnego placu zamkowego, a więc w samym centrum miasta. Mowa tutaj bowiem o zabytkowej świątyni, wybudowanej w XIV wieku, która została wzniesiona w miejscu starszego, drewnianego kościoła, w stylu gotyckim. Początkowo obiekt ten miał mieć kształt bazyliki, jednak w 1367 roku koncepcję tę zmieniono na rzecz układu halowego, w wyniku czego prace nad jego konstrukcją się przedłużyły. I choć jej budowa trwała aż do połowy XV wieku, kiedy to założono gwiaździste sklepienie, wzniesiono zachodnią wieżę oraz umieszczono na niej zegar, to mimo to świątynie tą konsekrowano już po 1381 roku. Niestety, podczas II wojny światowej budowla ta uległa niemal całkowitemu zniszczeniu, w wyniku czego niezbędna była jej odbudowa, która rozpoczęła się dopiero w 1979 roku. To właśnie dzięki niej, po dziś dzień można podziwiać wspaniałą architekturą ów świątyni, która uchodzi za jeden z najpiękniejszych kościołów na Warmii, a to głównie za sprawą wspomnianej monumentalnej, 63-metrowej wieży, która góruje nad miastem, a także ze względu na ogromne, przestronne wnętrze, które zwieńczone jest gwiaździstymi sklepieniami oraz gotyckimi rzeźbami.
2. Kościół pw. św. Trójcy w Braniewie
Kolejną budową sakralną, którą warto zwiedzić podczas wizyty w Braniewie, jest dawny kościół Świętej Trójcy, czyli świątynia, która znajduje się przy ulicy Kościuszki 11, we wschodniej części miasta. Chodzi tutaj bowiem o zabytkowy obiekt, który podobnie do kościoła ewangelickiego-augsburskiego, mianowicie jednej z największych atrakcji w Giżycku, mimo bardzo bogatej historii przetrwał aż do dziś. Budynek ten został wybudowany w 1437 roku i początkowo funkcjonował w nim kościół parafialny, ale obecnie wykorzystuje się go jako cerkiew greckokatolicką, która działa w nim od 1992 roku. Budowla ta mimo swoich niewielkich rozmiarów, bo jest to świątynia salowa, pięcioosiowa, wzniesiona na planie prostokąta z trójbocznym zamknięciem od wschodu, pozwala zobaczyć, jak prezentowała się architektura miasta w okresie średniowiecza, ponieważ zabytek ten przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń. To właśnie dlatego po dziś dzień zachwyca przybywających do Braniewa turystów, szczególnie mając na uwadze, że dzięki rekonstrukcji przeprowadzonej w 2017 roku wciąż można podziwiać jego pierwotny charakter. Nic więc dziwnego, że jest to jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia w trakcie zwiedzania ów miasta, zwłaszcza że we wnętrzu kościoła Świętej Trójcy można zobaczyć piękną XVIII-wieczną ambonę oraz wspaniały ikonostas, który oddziela prezbiterium od niskiej nawy.
3. Wieża Bramna w Braniewie
Następnym zabytkiem, którego nie może zabraknąć na liście najciekawszych atrakcji w Braniewie, jest Wieża Bramna, która znajduje się na ulicy Zamkowej, czyli tuż obok bazyliki świętej Katarzyny, a więc w zachodniej części miasta. Jest to bowiem jedyna pozostałość po zamku biskupim, który powstał tu w XIII wieku, w miejscu pierwotnej drewnianej warowni zbudowanej przez Krzyżaków. Fortyfikacja ta została wzniesiona z cegły, nad brzegiem starego koryta rzeki Pasłęki. Wówczas zamek ten miał formę kwadratu z przelotem bramnym od południowego-wschodu, który prowadził na główny dziedziniec, natomiast od strony południowo-zachodniej znajdowało się przedzamcze, do którego prowadziła brama z głównego dziedzińca. W późniejszych latach, bo w 1320-1330 roku nastąpiła rozbudowa zamku, kiedy to otoczono ją murem obronnym i dobudowano do niego dwie wieże, które znalazły się na północy i zachodzie, a wzdłuż muru od strony północno-wschodniej zbudowano budynki gospodarcze. Niestety, do dzisiaj przetrwała z niego tylko Wieża Bramna, która pełniła niegdyś funkcję bramy przejazdowej, między dolnym oraz górnym dziedzińcem zamkowym. Budowla ta powstała w XIII wieku, kiedy to wzniesiono jej dolną część, natomiast w kolejnej fazie budowy, przypadającej na XIV wiek, podwyższono ją o kolejne 7 metrów, umieszczając w nadbudowanej części kaplicę pod wezwaniem świętego Andrzeja. I choć od jej budowy minęło już wiele lat, to dzięki gruntownym pracom konserwatorskim, które zostały przeprowadzone od 2019 do 2020 roku, wieża ta została otwarta i udostępniona do zwiedzania, stając się kolejną atrakcją turystyczną miasta.
4. Wieża Młyna Kieratowego w Braniewie
W średniowieczu Braniewo otaczał okazały ciąg murów obronnych, które chroniły miasto przed najazdami wroga. Jednym z jego elementów, który przetrwał do dziś w bardzo dobrym stanie, jest Wieża Młyna Kieratowego, która znajduje się przy ulicy Basztowej 1, czyli przed bazyliką świętej Katarzyny, a więc w zachodniej części miasta. Obiekt ten powstał na przełomie XIV i XV wieku, aby wzmocnić system fortyfikacji miejskich. Była to wówczas najpotężniejsza budowla obronna na terenie Starego Miasta, która z jednej strony pełniła funkcję stanowiska ogniowego, z drugiej zaś osłaniała miasto przed najeźdźcami od południa. To właśnie od Wieży Młyna Kieratowego rozpoczynał się wtedy podwójny miejski mur obronny, który otaczała fosa utrzymana w starym zakolu rzeki Pasłęki. Dzięki takim fortyfikacjom, obrońcom ówczesnego Brunsberga udało się kilkukrotnie skutecznie odpierać oblężenia. Niestety, obiekt ten podobnie do innych zabytków, które znajdują się w Braniewie, uległ znacznemu zniszczeniu podczas II wojny światowej, w związku z czym niezbędna była jego rekonstrukcja, która została przeprowadzona w latach od 1967 do 1973 roku, kiedy to wieża ta została zaadoptowana na potrzeby miejscowego harcerstwa. To właśnie dzięki tym pracom baszta odzyskała swój blask, w efekcie czego po dziś dzień można podziwiać jej pierwotną architekturę.
5. Wieża Klesza w Braniewie
Następnym elementem fortyfikacji, które dawniej otaczały Braniewo, jest Wieża Klesza, która znajduje się przy ulicy Gdańskiej 19, czyli w odległości kilkuset metrów od bazyliki świętej Katarzyny. Baszta ta powstała na początku XIV wieku, w północno-zachodniej części dawnego Starego Miasta, aby wzmocnić jego system obrony. Wówczas budowla ta była częścią wewnętrznego muru obronnego, a jej zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa przed najeźdźcami z północy. Tak skonstruowane fortyfikacje niejednokrotnie decydowały o skutecznej obronie podczas oblegania miasta Brunsberg przez wrogów. Obiekt ten początkowo miał 3 kondygnacje i wchodził w skład kompleksu klasztoru franciszkanów, natomiast w 1500 roku w ramach modernizacji murów obronnych został powiększony o kolejne piętro. Niestety, w trakcie bombardowań wojsk Armii Czerwonej, które miały miejsce pod koniec II wojny światowej, Wieża Klesza, tak jak wiele innych zabytków w Braniewie, została poważnie uszkodzona. Mimo to, przetrwała powojenne rozbiórki, które objęły staromiejskie budynki, a dzięki przeprowadzonej później renowacji w latach od 2016 do 2019 roku, podczas której została odremontowana i zaadaptowana na cele muzealne, wciąż można podziwiać jej piękną architekturę.
6. Baszta Prochowa w Braniewie
Tuż obok Wieży Kleszej, bo w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów, znajduje się jeszcze jedna pozostałość po fortyfikacjach, które dawniej broniły dostępu do Starego Miasta Brunsberga, a konkretniej Baszta Prochowa, która usytuowana jest na placu Wolności 3. Mowa tutaj o budowli wzniesionej w XV wieku, która powstała jako element zewnętrznych murów obronnych. Pierwotnie był to dwupiętrowy obiekt z piwnicą, przykryty spiczastym dachem stożkowym o półcylindrycznym kształcie, w którym znajdowało się 5 otworów strzelniczych. Wówczas wieża ta pełniła funkcję obronną, jednak wraz z pojawieniem się artylerii i broni palnej, zamieniono ją na magazyn, w którym zaczęto przechowywać proch, a tym samym zaczęto nazywać ją Basztą Prochową. Niestety, ten budynek również nie przetrwał w pełni II wojny światowej, ponieważ w wyniku sowieckich bombardowań miasta, które miały miejsce od lutego do marca 1945 roku, został poważnie uszkodzony. Na szczęście, w 1975 roku ów wieża została zrekonstruowana i zaadaptowana przez braniewskich myśliwych, kiedy to ją odnowiono oraz dobudowano do niej jeszcze jedną kondygnację. Później, bo w latach od 2010 do 2011 roku Baszta Prochowa przeszła następną renowację, dzięki której odzyskała swój dawny blask, w efekcie czego stała się kolejną atrakcją turystyczną Braniewa.
7. Sanktuarium pw. św. Krzyża w Braniewie
W trakcie wizyty w Braniewie warto też odwiedzić kościół Świętego Krzyża, czyli następny zabytek, który jest pozostałością po bardzo bogatych dziejach tego urokliwego miasta, który znajduje się przy ulicy Świętokrzyskiej 10, a więc na jego północno-zachodnim krańcu. Chodzi tutaj bowiem o wiekową świątynię, z którą wiąże się niezwykle ciekawa historia! Otóż legenda głosi, że w 1625 roku miejscowy malarz Lorenz Maaß namalował obraz przedstawiający Trójcę Świętą, a jego dzieło zostało zawieszone na drzewie na przedmieściach miasta. W czasach tych Polska toczyła zacięte wojny ze Szwecją, w efekcie czego w 1626 roku, kiedy doszło do kolejnego konfliktu między ów państwami, żołnierze szwedzcy zauważyli wiszący na drzewie obraz i oddali do niego kilka strzałów. Ku zaskoczeniu zebranych osób, trzy z kul, które trafiły w dzieło, spowodowały dziury, z których zaczęła wypływać krew. Obecni na miejscu mieszkańcy Braniewa od razu uznali to za cud, ale obraz niedługo po tych wydarzeniach zaginął. Początkowo sądzono, że obraz zrabowali Szwedzi, ale w rzeczywistości w pobliskich lasach przebywał książę Władysław, który zlecił swoim podwładnym, aby przy pomocy żołnierzy wykraść obraz i uchronić go przed profanacją ze strony Szwedów. Dzięki temu, dzieło zostało wywiezione do Warszawy, do Zamku Królewskiego, gdzie wizerunek Trójcy Świętej przebywał przez kolejne 40 lat. W tym czasie, a konkretniej w 1651 roku, w miejscu wspominanego wydarzenia wzniesiono drewnianą kapliczkę, a kilkanaście lat później drewniany kościół z trzema ołtarzami. W 1672 roku do ów świątyni sprowadzono oryginalny obraz, jednak spłonęła ona niedługo później, w wyniku czego jezuici w 1723 roku zainicjowali budowę obecnego, murowanego kościoła, którego konsekracja nastąpiła już 1731 roku. Jak więc widać, jego historia jest bardzo ciekawa, dlatego warto go odwiedzić, zwłaszcza że świątynia ta przetrwała do dzisiaj niemal w nienaruszonym stanie!
8. Klasztor Regina Coeli w Braniewie
Następną perełką na mapie Braniewa jest Klasztor Regina Coeli, który znajduje się przy ulicy Moniuszki 7, czyli w południowo-zachodniej części miasta. Jest to bowiem piękna, neogotycka budowla, wybudowana w latach od 1904 do 1906 roku, która jest największym po bazylice pw. św. Katarzyny zabytkiem w miejscowości! Placówka ta mieści się w trójkondygnacyjnym budynku, w całości podpiwniczonym, nakrytym stromym dachem naczółkowym, który został wzniesiony z czerwonej cegły. Jego architektura wyróżnia się trzema pięknymi ryzalitami, które zwieńczone są efektownymi dekoracjami. Obiekt ten powstał z przeznaczeniem na dom formacyjny dla nowicjatu, ponieważ dotychczasowy dom, zajmowany przy dawnej ul. Klasztornej, okazał się za mały dla stale wzrastającej liczby kandydatek wstępujących do zgromadzenia. I choć w trakcie bombardowań wojsk Armii Czerwonej, które miały miejsce pod koniec II wojny światowej, Klasztor Regina Coeli, tak jak wiele innych zabytków w Braniewie, został poważnie uszkodzony, to mimo to ocalał i został odrestaurowany, dzięki czemu wciąż służy zgromadzeniu sióstr katarzynek, a jego architektura po dziś dzień zachwyca odwiedzających miasto turystów.
9. Stadnina koni w Braniewie
W południowej części Braniewa, a konkretniej przy ulicy Moniuszki 9, znajduje się kolejna architektoniczna perełka tego klimatycznego miasta, mianowicie zabytkowa stadnina koni. Jest to kompleks wybudowany w latach od 1889 do 1891 roku, w skład którego wchodziły stajnie, zespół parkowy oraz osiedle budynków mieszkalnych dla pracowników stadniny. Budynki te powstały w typowym dla pruskiej architektury stylu funkcjonalizmu z końca XIX wieku, kiedy to do budowy używano przede wszystkim ciemnoczerwonej cegły licowej. Działalność ów obiektów rozpoczęła się w 1890 roku, gdy zaczęto hodować w nich konie rasy trakeńskiej i sztumskiej, które z czasem zaczęły odnosić duże sukcesy w branży. Niestety, w 1945 roku, obawie przed nadciągającym frontem Armii Czerwonej, ówczesny zarządca stadniny wyprowadził z niej część zwierząt i w ciężkich zimowych warunkach przeprowadził je przez zamarznięty Zalew Wiślany do Meklenburgii, a następnie do Dolnej Saksonii, aby je uratować. Nieco później, pozostałe konie w podobnych okolicznościach wyprowadził opiekujący się nimi weterynarz Ernst Arnold, który wyselekcjonował z pozostałego stada najlepsze ogiery i konie pociągowe, po czym również przeprowadził je przez zamarznięty Zalew Wiślany do Redefin w Meklemburgii. Mimo to, kompleks ten przetrwał II wojnę światową bez większych uszkodzeń, a dzięki przeprowadzonej w 2022 roku rewitalizacji teren byłej stadniny koni w Braniewie stanowi obecnie doskonałe miejsce spotkań, wypoczynku i organizacji rozmaitych wydarzeń.
10. Kaplica św. Rocha w Braniewie
Miłośnicy historii, którzy wybrali się na wycieczkę do Braniewa, powinni też odwiedzić kaplicę świętego Rocha, która znajduje się na cmentarzu przy ulicy Olsztyńskiej, czyli we wschodniej części miasta. Chodzi tutaj bowiem o następną zabytkową budowlę, wzniesioną w 1710 roku, która jest pozostałością po bardzo mrocznych czasach całej Warmii. Wówczas region ten nawiedzały ciągłe wojny, pożary i epidemie, w tym między innymi dżuma, która choć wybuchła w dalekim Konstantynopolu, to na skutek coraz liczniejszych konfliktów dotarła aż tutaj. W efekcie tego choroba ta zbierała straszne żniwo, kiedy to ludzie umierali wszędzie, zarówno w domach, jak i lasach, gdzie próbowali się chronić przed zarazą, ponieważ ówczesna sztuka lekarska pozostawała bezradna. Epidemia ta dotarła do Braniewa w 1709 roku, co spowodowało śmierć aż kilku tysięcy osób. W tamtym czasie cmentarze nie mogły wtedy pomieścić aż tylu zmarłych, dlatego na cmentarzu przy ulicy Olsztyńskiej, ksiądz Nowego Miasta Braniewa, Johannes Trojan, z zebranej jałmużny ufundował kaplicę świętego Rocha, czyli opiekuna osób zadżumionych, która została ukończona już po jego śmierci, a więc w 1711 roku. Wówczas ofiary zarazy zaczęto chować przy wspomnianej kaplicy, a sama dżuma wygasła niedługo później, bo w marcu 1711 roku. Budynek ten jest więc dziedzictwem tych ponurych czasów, który mimo upływu tylu lat przetrwał aż do dziś, a dzięki przeprowadzonej w latach od 2004 do 2005 roku renowacji, wciąż można podziwiać jego pierwotny wygląd.
11. Spichlerz Mariacki w Braniewie
Na liście najciekawszych atrakcji w Braniewie nie może zabraknąć też Spichlerza Mariackiego, czyli jeszcze jednej zabytkowej budowli, która znajduje się przy ulicy Portowej 6, tak więc w praktycznie w samym centrum miejscowości. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że miasto to w średniowieczu było ważnym ośrodkiem portowym, który w połowie XIV wieku został włączony do słynnego związku miast portowych o nazwie Hanza. Wówczas Braniewo stało się oknem na świat całej Warmii, przez które odbywał się handel zagraniczny. Do tego niezbędne były spichlerze, w których składowano i przygotowywano do załadunku na statki len, wosk, skóry, miód oraz produkty rolne. Jednym z nich był Spichlerz Mariacki, który wybudowano w 1831 roku, jako ostatni element w całym kompleksie spichlerzów magazynowych w nabrzeżu portowym Braniewa. Obiekt ten mimo wielu zawirowań przetrwał późniejsze dzieje miasta, w tym również II wojnę światową, podczas której znaczna część zabytków uległa zniszczeniu, a w 2008 roku został zakupiony przez osobę prywatną, która po wykonaniu renowacji budynku i zaadaptowaniu go do nowych potrzeb, otworzyła w nim restaurację o nazwie Spichlerz Mariacki. Podczas wizyty w Braniewie warto więc ją odwiedzić, szczególnie że budowla ta po odrestaurowaniu jest wiernym odwzorowaniem pierwotnego obiektu.
12. Muzeum Ziemi Braniewskiej
Kolejną atrakcją, którą warto odwiedzić podczas wycieczki do Braniewa, jest Muzeum Ziemi Braniewskiej, które znajduje się przy ulicy Gdańskiej 19, czyli tuż obok Wieży Kleszej oraz Baszty Prochowej. Jest to placówka, która od 2016 roku działa w zabytkowych budynkach po Kolegium Jezuitów, wzniesionych w tym miejscu w latach od 1743 do 1771 roku, w której można zobaczyć mnóstwo zbiorów będących pozostałością po bardzo bogatej historii całego regionu! W muzeum tym, które jest prowadzone społecznie przez organizację pozarządową, jaką jest Towarzystwo Miłośników Braniewa, można bowiem odwiedzić liczne sale tematyczne związane z dziejami zarówno Warmii, jak i samego Braniewa, w których można dowiedzieć się wiele między innymi o portowej historii miasta, dawnych fortyfikacjach strzegących do niego dostępu, okresie wojen z krzyżakami oraz nieistniejącym już zamku biskupim. Jest to więc gratka dla wszystkich miłośników historii, zwłaszcza że Muzeum Ziemi Braniewskiej cały czas wypożycza i pozyskuje kolejne eksponaty, a co za tym idzie otwiera nowe wystawy stałe i czasowe, dzięki czemu wizyta w nim będzie nie tylko świetną atrakcją, ale też doskonałą lekcją historii.
13. Rezerwat przyrody Cielętnik
Oczywiście w pobliżu Braniewa nie brakuje też przyrodniczych perełek, a jedną z nich jest rezerwat przyrody, który znajduje się w miejscowości Cielętnik, czyli w odległości około 6 kilometrów na zachód od ów miasta. Jest to niewielki obszar chroniony, bo zajmujący zaledwie nieco ponad 3 hektary, który powstał w 1959 roku, aby chronić procesy ekologiczne zachodzące w obecnych na miejscu ekosystemach mokradłowych. Park ten obejmuje bowiem nadmorską równinę, która powstała w wyniku osadzania pokładów masy organicznej w postaci mułu i torfu na podłożu mineralnym, które było niegdyś dnem morskim. Tak żyzne gleby spowodowały rozrost wielu ciekawych roślin, w tym między innymi brzozy niskiej, wierzby śniadej, rutewki żółtej, rutewki wąskolistnej, storczyka plamistego, storczyka szerokolistnego, narecznicy grzebieniastej oraz fiołka torfowego, który został umieszczony w polskiej Czerwonej Księdze Roślin. To wszystko powoduje, że rezerwat przyrody Cielętnik jest idealnym miejscem na popołudniowy spacer, który będzie doskonałą odskocznią od zwiedzania zabytków, zwłaszcza że na jego terenie jest kilka tras spacerowych, na których można odetchnąć od zgiełku miasta, obcując przy tym z piękną, lokalną przyrodą.
14. Zalew Wiślany
Podczas wizyty w Braniewie warto też wybrać się nad pobliski Zalew Wiślany, czyli słynny w ostatnich latach akwen, który oddziela ląd od Mierzei Wiślanej. Jest to zatoka Morza Bałtyckiego, wypełniona słonawą wodą, której łączna powierzchnia wynosi 838 kilometrów kwadratowych, z czego 328 kilometrów kwadratowych znajduje się w granicach Polski. Zalew ten łączy się z Bałtykiem wąskim kanałem usytuowanym w rosyjskiej części akwenu, mianowicie poprzez Cieśninę Piławską, przez którą w trakcie sztormów wlewa się do niej słona woda morska. To powoduje, że jego zasolenie jest wyższe w porównaniu do klasycznych zbiorników słodkowodnych, ale jest on nierównomiernie zasolony, ponieważ poziom ilości soli spada wraz z rosnącą odległością od ów cieśniny. Nic więc dziwnego, że ze względu na wysokie walory przyrodnicze polska część Zalewu Wiślanego została objęta programem Natura 2000, czyli sieci obszarów pod ochroną, której celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Tak wyjątkowy interior tworzy więc idealne warunki do uprawiania różnego rodzaju aktywności, podczas których będzie można odetchnąć od zgiełku miasta, w tym między innymi do spacerowania, jazdy na rowerze oraz pływania.
15. Mierzeja Wiślana
Kolejną atrakcją, która umożliwia obcowanie z naturą, a przy tym znajduje się w pobliżu Braniewa, jest Mierzeja Wiślana, czyli piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, na który można dostać się promem z niedalekiego Fromborka. Mowa tutaj bowiem o miejscu, którego największym atutem jest przepiękna, wciąż nienaruszona przyroda, ponieważ jego obszar jest słabo zurbanizowany, a jednocześnie praktycznie niezindustrializowany, dzięki czemu na jego terenie można znaleźć między innymi mnóstwo szerokich piaszczystych plaż, rozległych zielonych lasów oraz ciągnących się kilometrami wydm, które są nietknięte działalnością ludzką, a to wszystko w towarzystwie pięknych widoków na Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany. Doskonałym pomysłem jest więc wybranie się na Mierzeję Wiślaną na jednodniową wycieczkę, podczas której będzie można spędzić czas na świeżym powietrzu, pływając, wędrując, zwiedzając i jeżdżąc na rowerze, co będzie świetną odskocznią od zwiedzania miasta, zwłaszcza że już sama przeprawa promem z Fromborka do Krynicy Morskiej jest doskonałą atrakcją!
Bibliografia:
https://it.braniewo.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Braniewo
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierzeja_Wiślana
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zalew_Wiślany
https://www.it.mragowo.pl/atrakcje-turystyczne-ziemi-braniewskiej,17,1560,pl.html
https://braniewo.pl/dla-turystow/polozenie
https://braniewo.pl/dla-turystow/historia-i-dzieje-miasta
https://braniewo.pl/dla-turystow/szlaki-turystyczne
https://www.biblioteka.braniewo.pl/
https://petlazulawska.pl/
Skomentuj