Krabi w Tajlandii – 10 najciekawszych atrakcji! Co warto zobaczyć w Krabi?

Krabi w Tajlandii - 10 najciekawszych atrakcji! Co warto zobaczyć w Krabi?

Atrakcje turystyczne w Krabi – co warto zwiedzić?

Krabi to prowincja znajdująca się w południowo-zachodniej Tajlandii, słynąca z charakterystycznych, niezwykle malowniczych klifów oraz urokliwych, rajskich plaż z turkusowym morzem. Jest to jedna z najpopularniejszych destynacji w całej Tajlandii i prawdę mówiąc, nic w tym dziwnego! Krabi urzeka rozwiniętą infrastrukturą, pięknymi widokami oraz miejscami dziewiczą, zapierającą dech w piersiach naturą! I choć nie spotkamy tutaj zbyt wielu zabytków, to mimo wszystko jest to miejsce oferujące wiele różnych, bardzo ciekawych atrakcji dla turystów w każdym wieku. Wobec tego, co warto zwiedzić będąc w Krabi? Jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne w tej prowincji? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Krabi w Tajlandii?
2. Co warto zobaczyć w prowincji Krabi?
• Railay Beach w Krabi
• Railay Viewpoint w Krabi
• Dragon Crest w Krabi
• Wyspy Ko Phi Phi w Krabi
• Monkey Trail w Ao Nang
• Night Market w Krabi
• Wyspa Tup Island (Ko Thap) w Krabi
• Tiger Cave Temple w Krabi
• Emerald Pool i Blue Pool w Krabi
• Hot Springs w Krabi


Gdzie leży Krabi w Tajlandii?

Krabi to prowincja leżąca w południowo-zachodniej części Tajlandii nad Morzem Andamańskim. Jej stolicą jest miasto Krabi, czyli niewielki, ale bardzo dobrze skomunikowany kurort liczący około 25 tysięcy mieszkańców. Można dostać się tutaj drogą lądową, morską lub powietrzną, lądując w Porcie Lotniczym w Krabi. I choć sama miejscowość nie należy do najpiękniejszych, to jest licznie odwiedzana przez turystów ze względu na piękne plaże, bujną przyrodę i egzotyczne wysepki leżące u wybrzeży prowincji.

Co warto zobaczyć w prowincji Krabi?

Krabi to prowincja, która jest uznawana za wakacyjny raj na ziemi. I trudno się z tym nie zgodzić, w końcu znajdziemy w niej wszystko to, czego turysta potrzebuje do udanego wypoczynku! Co konkretniej mamy na myśli? Przede wszystkim rajskie wysepki, na których ciągną się kilometry szerokich plaż z delikatnym, białym piaskiem i turkusowymi wodami, liczne szlaki turystyczne prowadzące wgłąb dżungli, na których można obcować z piękną, lokalną naturą oraz szeroko rozwiniętą infrastrukturę, gdzie po całym dniu aktywnego zwiedzania można usiąść i raczyć się przepyszną, tajską kuchnią z zapierającymi dech w piersiach widokami. To powoduje, że jest to idealny kierunek zarówno na urlop dla dwojga, jak i spontaniczny wypad w gronie znajomych pragnących wakacji w pięknych okolicznościach przyrody. A gdy już przybędzie się do Tajlandii i odwiedzi prowincję Krabi, zdecydowanie dobrym pomysłem będzie poznanie miejscowych atrakcji, które z pewnością zadowolą turystów w każdym wieku! Co więc warto robić i zobaczyć w Krabi? Mamy dla Was kilkanaście niezwykle ciekawych propozycji!

1. Railay Beach w Krabi

Railay to plaża, a właściwie półwysep, na którym znajdziemy 3 różne plaże: Railay West, Railay East i Ao Pha Nang Beach. Są to zdecydowanie jedne z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych plaż w całej prowincji Krabi. Można dostać się na nie wyłącznie łodzią, ponieważ od reszty lądu oddzielają je wapienne skały porośnięte bujną dżunglą. Każda z tych plaż jest długa, płaska i piaszczysta, z niewyobrażalnie turkusową wodą, której kolory zmieniają się w zależności od pory dnia. Tutaj na uwagę zasługuje przede wszystkim Ao Pha Nang Beach i jej fragment Phra Nang Cave Beach, czyli miejsce, w którym znajduje się morska grota z potężnymi stalaktytami zwisającymi nad morzem, co robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Na północy leży jeszcze Tonsai Beach, która jest nieco bardziej odizolowana, więc aby się do niej dostać należy pokonać krótki szlak lasem i skałami, rozpoczynając z Railay West.

Railay Beach w Krabi

2. Railay Viewpoint w Krabi

Railay Viewpoint to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całej prowincji Krabi. I choć droga do niego nie należy do najprostszych, to widok, który zastaniemy na miejscu z pewnością zrekompensuje cały wysiłek! Jak więc się do niego dostać? Wystarczy przypłynąć łódką na półwysep Railay, następnie z plaży Railay East kierować się na południe, gdzie po drodze napotkamy na drogowskazy, które nas pokierują. Cała droga wiedzie dobrze oznaczonym szlakiem, a nieco bardziej strome podejścia są ubezpieczone grubą liną, której można się trzymać. Największym zagrożeniem jest jednak bardzo śliski grunt, dlatego podczas wycieczki należy zachować ostrożność. Warto pamiętać również, aby wcześniej do całej wyprawy się odpowiednio przygotować. Absolutną podstawą są wygodne buty oraz zapas wody.

Railay Viewpoint w Krabi

3. Dragon Crest w Krabi

Dragon Crest to popularny punkt widokowy, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na prowincję Krabi. Znajduje się on na terenie Parku Narodowego Khao Ngon Nak i można dostać się do niego szlakiem Tab Kak Hang Nak. Ścieżka do celu jest wydeptana i wiedzie przez tropikalny las deszczowy z bajeczną roślinnością i niesamowitymi odgłosami. Co ważne, wbrew pozorom droga nie należy do najtrudniejszych, a największym problemem jest ogromny upał i wilgotność. Sam szlak ma długość około 5 kilometrów i miejscami pnie się ostro w górę, w związku z czym wejście na szczyt może zająć kilka godzin. Na miejscu zastaniemy niezapomniany, malowniczy widok na wapienne mogoty, zieloną dżunglę i Morze Andamańskie.

4. Wyspy Ko Phi Phi w Krabi

Ko Phi Phi to jedne z najpiękniejszych wysp w całej Tajlandii, słynące z przepięknych widoków, wspaniałych plaż i niezwykle turkusowej wody pełnej licznych kolorowych rybek. Najpopularniejsza jest Ko Phi Phi Don, czyli wyspa o największej powierzchni, na której znajdują się wszystkie hotele, sklepy i restauracje, dzięki czemu to tutaj tętni życie całego archipelagu. Na pozostałe wyspy można dostać się drogą morską, choć żadna z nich nie jest zamieszkała. Tuż obok Ko Phi Phi Don znajduje się Ko Phi Phi Leh, która swoją sławę zyskała za sprawą filmu „Niebiańska Plaża” z Leonardo DiCaprio w roli głównej. To właśnie na niej znajdziemy słynną i niezwykle malowniczą zatokę Maya Bay, w której znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na Phi Phi.

Koh Phi Phi Maya Bay

5. Monkey Trail w Ao Nang

Ao Nang Beach to jedna z najpopularniejszych plaż w całej prowincji Krabi. I choć nie jest ona tak urokliwa, jak plaże na rajskich wysepkach leżących na Morzu Andamańskim, to tuż obok niej znajduje się bardzo malowniczy szlak Monkey Trail, który słynie z występowania różnych gatunków małp. Jak go znaleźć? Wystarczy udać się na południowy kraniec Ao Nang Beach, następnie podążać drewnianym mostem i ścieżką wgłąb dżungli. Po drodze można spotkać liczne małpy i ptaki buszujące w koronach drzew oraz podziwiać piękne widoki na morze rozpościerające się pomiędzy drzewami. Na końcu szlaku dotrzemy do plaży Pai Plong Beach, która jest znacznie ciekawsza niż Ao Nang Beach, a przy tym mniej zatłoczona.

6. Night Market w Krabi

Night Market w mieście Krabi to największy i najlepszy targ nocny w całej okolicy. Odbywa się w każdy piątek, sobotę i niedzielę, od godzin popołudniowych do późnej nocy. Można na nim spróbować praktycznie wszystkich miejscowych specjałów w przystępnych cenach, a oprócz tego nabyć mnóstwo pamiątek i rękodzieł wytwarzanych przez lokalnych mieszkańców. Sam targ jest na tyle duży, że potrzeba minimum kilku godzin, aby odwiedzić i sprawdzić każde stoisko, tak więc warto udać się na niego nieco wcześniej i łączyć zwiedzanie z krótkimi odpoczynkami przy stoiskach oferujących tajskie potrawy.

7. Wyspa Tup Island (Ko Thap) w Krabi

Tup Island to kolejna rajska wysepka, która zachwyca piękną, lazurową wodą i mięciutkim, białym piaskiem. Sama wyspa jest niewielka i nikt na niej nie mieszka, ale jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Tup Island składa się z dwóch części połączonych piaszczystym przesmykiem, a co najciekawsze, podczas odpływu wyspa dodatkowo łączy się pasem piasku z Chicken Island, czyli bardzo charakterystyczną wyspą w kształcie głowy kurczaka, leżącą nieopodal. Jest to idealne miejsce do błogiego wylegiwania się na plaży lub pływania z rurką i podziwiania bogatej podwodnej fauny i flory.

8. Tiger Cave Temple w Krabi

Tiger Cave Temple to świątynia buddyjska znajdująca się nieopodal miasta Krabi, znana ze znalezionych odcisków tygrysa w pobliskiej jaskini oraz wielkiego, złotego posągu Buddy. Świątynia ta jest buddyjskim centrum medytacyjnym oraz miejscem o znaczeniu archeologicznym i historycznym. Znaleziono tu między innymi kamienne narzędzia, odłamki ceramiki oraz odciski stóp Buddy. Aby się do niej dostać, należy pokonać aż 1267 schodów (niektóre z nich mają wysokość nawet powyżej 30 centymetrów), co w tropikalnym klimacie panującym w Krabi jest nie lada wyzwaniem! Warto jednak podjąć to wyzwanie, zwłaszcza że ze szczytu rozpościera się przepiękny widok na okolicę.

9. Emerald Pool i Blue Pool w Krabi

Krabi słynie z rajskich wysepek i przepięknych plaż, ale nie brakuje tu również innych cudów natury. Wśród nich znajdziemy między innymi naturalne baseny, znajdujące się pośrodku lasu tropikalnego, do których droga wiedzie malowniczym szlakiem przez dżunglę i las bagienny. Najpopularniejszy jest Emerald Pool, w którym można się kąpać i który swoją nazwę zawdzięcza wodzie mieniącej się w turkusowych i szmaragdowych odcieniach. Nieopodal znajduje się drugi basen, czyli Blue Pool, będący prawdziwą naturalną perełką o niezwykłej barwie! Ogromne wrażenie robi przede wszystkim jego kolor, pięknie kontrastujący z otaczającym go lasem. Warto jednak zaznaczyć, że w niebieskim basenie nie wolno się kąpać ze względu na temperaturę wody.

10. Hot Springs w Krabi

Hot Spring, czyli gorące źródła to miejsce oddalone około 50 kilometrów od stolicy prowincji. Jest to kolejna bardzo popularna atrakcja w Krabi, którą zdecydowanie warto odwiedzić! Na miejscu zastaniemy gładkie wgłębienia w skałach, przez które przepływa woda termalna z wyższych partii okolicznych gór. Jej temperatura przekracza 35°C, a dodatkowo znajdziemy w niej sole mineralne, które według Tajów posiadają liczne właściwości zdrowotne. Tuż obok gorących źródeł znajduje się jezioro z chłodniejszą wodą, w którym można pływać i zaznać ochłody. Cały kompleks znajduje się pośrodku niewielkiego lasu tropikalnego, nieopodal rezerwatu Khao Phra Bang Khram. To właśnie w tym rezerwacie znajduje się Emerald Pool i Blue Pool, dlatego warto jednego dnia odwiedzić oba miejsca.

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co warto zwiedzić na Lefkadzie w Grecji oraz przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Gambii.