Ao Nang w Tajlandii – TOP 10 atrakcji

Ao Nang w Tajlandii - TOP 10 atrakcji

Atrakcje turystyczne w Ao Nang – co warto zwiedzić?

Ao Nang to niewielkie miasteczko leżące nad Morzem Andamańskim w południowej części Tajlandii. Należy ono do najpopularniejszych destynacji w całym kraju i prawdę mówiąc, nic w tym dziwnego! Kurort ten zaskakuje bowiem szeroko rozwiniętą infrastrukturą, pięknymi widokami oraz bliskością dziewiczej, zapierającej dech w piersiach przyrody! Jest to więc idealny kierunek dla turystów w każdym wieku, zwłaszcza że w pobliżu znajduje się wiele różnych atrakcji! Jakich konkretniej? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Ao Nang w Tajlandii?
2. Co warto zobaczyć w Ao Nang?
• Railay Beach w Krabi
• Railay Viewpoint w Krabi
• Railay Lagoon w Krabi
• Wyspy Koh Poda, Koh Thap i Koh Kai w Krabi
• Tiger Cave Temple w Krabi
• Dragon Crest w Krabi
• Monkey Trail w Ao Nang
• Night Market w Ao Nang
• Emerald Pool i Blue Pool w Krabi
• Hot Springs w Krabi


Gdzie leży Ao Nang w Tajlandii?

Ao Nang znajduje się w prowincji Krabi, leżącej w południowo-zachodniej części Tajlandii nad Morzem Andamańskim. Jest to niewielka miejscowość ciągnąca się wzdłuż głównej ulicy, przy której znajduje się mnóstwo sklepów, restauracji i barów. Można dostać się tutaj drogą lądową, morską lub powietrzną, lądując w Porcie Lotniczym w Krabi, które leży około 30 kilometrów od Ao Nang. Najlepszym wyborem będzie więc znalezienie tanich lotów z Polski i Tajlandii i wylądowanie w centrum tej prowincji. I choć sama miejscowość nie należy do najpiękniejszych, to jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na liczne atrakcje, piękne plaże, bujną przyrodę i egzotyczne wysepki, które można znaleźć nieopodal. Co zatem jeszcze warto w niej zwiedzić? Już podpowiadamy!

Co warto zobaczyć w Ao Nang?

Prowincja Krabi, w której znajduje się Ao Nang, jest uznawana za wakacyjny raj na ziemi. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, wszak oferuje nam wszystko to, czego turysta potrzebuje do udanego wypoczynku! Mowa tutaj między innymi o kilometrach szerokich plaż, z pięknym białym piaskiem, turkusowym morzu, licznych szlakach turystycznych, prowadzących w głąb dżungli oraz szeroko rozwiniętą infrastrukturą, gdzie po całym dniu aktywnego zwiedzania można usiąść i raczyć się przepyszną, tajską kuchnią. To samo dotyczy Ao Nang, które jest otoczone przez wapienne skały, porośnięte bujną roślinnością i zamieszkałe przez liczne zwierzęta. I choć plaże w samym miasteczku nie należą do najpiękniejszych, to wystarczy zaledwie kilkuminutowy rejs łódką, aby znaleźć się w prawdziwym raju! I to jeszcze nie wszystko! Atrakcji zarówno w tej miejscowości, jak i jej pobliżu jest znacznie więcej, dlatego warto poznać każdą z nich!

1. Railay Beach w Krabi

Railay Beach to jedna z najciekawszych atrakcji w Krabi. Jest to niewielki, ale bardzo malowniczy półwysep znajdujący się tuż obok miejscowości Ao Nang, na który można dotrzeć wyłącznie drogą morską. Znajdziemy na nim 3 plaże: Railay West, Railay East i Ao Pha Nang Beach. Są to zdecydowanie jedne z najpiękniejszych i najpopularniejszych plaż w całej prowincji Krabi, a wszystko dlatego, że oprócz turkusowego morza, otaczają je ogromne skały wapienne, po których można się wspinać. Każda z nich jest szeroka, długa i piaszczysta, z bardzo czystą wodą, której kolory zmieniają się w zależności od pory dnia. Tutaj na uwagę zasługuje przede wszystkim Ao Pha Nang Beach i jej fragment Phra Nang Cave Beach, czyli jaskinia z potężnymi stalaktytami zwisającymi tuż nad kołyszącym się morzem. Na północy leży jeszcze Tonsai Beach, która jest nieco bardziej odizolowana, więc aby się do niej dostać należy pokonać krótki szlak lasem i skałami, rozpoczynając z Railay West. To jednak nie koniec atrakcji! Przez środek półwyspu biegnie jeszcze droga, przy której znajduje się mnóstwo klimatycznych barów, restauracji i sklepów, gdzie można raczyć się lokalnymi potrawami i drinkami.

Railay Beach w Krabi

2. Railay Viewpoint w Krabi

Railay Viewpoint znajduje się na półwyspie Railay i jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całej prowincji Krabi. To właśnie z niego rozlega się widok na sporą część półwyspu, gdzie można cieszyć oko rozległą dżunglą, dwiema plażami oraz skałami wapiennymi wyrastającymi wprost z morza. Aby się do niego dostać, wystarczy popłynąć łodzią z Ao Nang na Railay West, następnie udać się na Railay East, po czym kierować się na południe w stronę Ao Pha Nang Beach. Po drodze natrafi się na niewielką altanę, na przeciwko której znajduje się strome podejście pod górę. Jest to szlak prowadzący w dwa przepiękne miejsca, czyli Railay Viewpoint oraz Railay Lagoon. Tutaj warto jednak wiedzieć, że sama wspinaczka będzie wymagała trochę wprawy, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w wygodne obuwie oraz zapas wody i jedzenia.

Railay Viewpoint w Krabi

3. Railay Lagoon w Krabi

Railay Lagoon to sekretna laguna, w której pośród stromych skał wapiennych znajduje się sporych rozmiarów jezioro. Jest to niezwykle malownicze miejsce, zupełnie odosobnione od ludzi, ponieważ droga do niej nie należy do najłatwiejszych. Aby się do niej dostać, musimy pokonać taką samą trasę, jak na Railay Viewpoint, czyli dopłynąć łodzią z Ao Nang na Railay West, następnie udać się na Railay East, po czym kierować się na południe w stronę Ao Pha Nang Beach. Po drodze na przeciwko altany znajduje się szlak prowadzący w górę. Gdy go pokonamy, na górze będą dwie drogi: w lewo możemy udać się na punkt widokowy, zaś idąc w prawo dotrzemy do laguny. Po drodze będzie czekało nas jeszcze dość strome zejście po skałach, dlatego tutaj również wymagana jest wprawa i odpowiednie zaopatrzenie. Sam widok jest jednak tego warty. Takich miejsc na świecie niewiele jest niewiele i zdecydowanie warto podjąć trud pokonania tej trasy.

4. Wyspy Koh Poda, Koh Thap i Koh Kai w Krabi

Wyspy Koh Poda, Koh Thap i Koh Kai należą do jednych z najpiękniejszych w całej prowincji Krabi. Bardzo często można je spotkać pod nazwą 3 islands, a dodając do nich półwysep Railay, możemy też na trafić na nazwę 4 islands. Najciekawszą z nich jest Ko Thap (Tup Island), która składa się z dwóch części połączonych piaszczystym przesmykiem, i co warte odnotowania, podczas odpływu wyspa dodatkowo łączy się pasem piasku z Koh Kai (Chicken Island), czyli bardzo charakterystyczną wyspą, na której jedna ze skał przypomina głowę kurczaka. Oprócz tego, podobnie jak w przypadku plaż na Phi Phi, każda z wysp zachwyca lazurową wodą, mięciutkim, białym piaskiem oraz licznymi palmami delikatnie kołyszącymi się na wietrze. Jest to więc idealne miejsce do błogiego wylegiwania się na plaży lub pływania z rurką i podziwiania bogatej podwodnej fauny i flory.

Tup Island w Krabi

5. Tiger Cave Temple w Krabi

Tiger Cave Temple to kolejna bardzo ciekawa atrakcja, która znajduje się około 20 kilometrów od miejscowości Ao Nang. Jest to świątynia buddyjska znana z wielkiego, złotego posągu Buddy oraz odcisków tygrysa znalezionych w pobliskiej jaskini. Świątynia ta jest buddyjskim centrum medytacyjnym oraz miejscem o znaczeniu archeologicznym i historycznym. Znaleziono tu między innymi kamienne narzędzia, odłamki ceramiki oraz odciski stóp Buddy, dlatego dla osób wierzących miejsce to ma szczególne znaczenie. I to jeszcze nie wszystko! Świątynia znajduje się na szczycie góry, na którą prowadzi aż 1267 schodów (niektóre z nich mają wysokość nawet powyżej 30 centymetrów)! Oznacza to co najmniej godzinę wspinaczki i przepiękne widoki na niemal całą prowincję, które zastaniemy na miejscu!

6. Dragon Crest w Krabi

Dragon Crest to kolejny punkt widokowy, który znajduje się na terenie Parku Narodowego Khao Ngon Nak, około 20 kilometrów od Ao Nang. Można dostać się na niego szlakiem Tab Kak Hang Nak, prowadzącym przez bujną, tropikalną dżunglę, pełną przepięknej roślinności oraz niezwykłych dźwięków przyrody. Sama droga do niego nie należy do najtrudniejszych, ale zajmuje około 2 godzin, przez co towarzyszący upał i wilgotność mogą być nie lada problemem. Szlak ma długość około 5 kilometrów i miejscami ostro pnie się w górę, w związku z czym wejście na szczyt czasem może się nieco wydłużyć. Warto więc zaopatrzyć się w wygodne obuwie, płyny oraz jedzenie, aby uniknąć nieprzyjemności. Gdy dotrzemy do punktu widokowego, zastaniemy niezapomniany, malowniczy widok na wapienne mogoty, zieloną dżunglę i Morze Andamańskie.

Dragon Crest w Krabi

7. Monkey Trail w Ao Nang

Ao Nang Beach to jedna z najpopularniejszych, choć niezbyt malowniczych plaż, która ciągnie się wzdłuż miasteczka. Na samym jej krańcu znajdziemy Monkey Trail, czyli szlak prowadzący przez dżunglę, który słynie z występowania różnych gatunków małp. Aby się na niego dostać, wystarczy udać się na południowy kraniec Ao Nang Beach, następnie podążać drewnianym mostem i ścieżką wgłąb dżungli. Po drodze można spotkać liczne małpy i ptaki buszujące w koronach drzew oraz podziwiać piękne widoki na morze rozpościerające się pomiędzy drzewami. Przejście przez niego zajmuje kilkanaście minut, a na samym końcu dotrzemy na plażę Pai Plong Beach, która jest znacznie ciekawsza niż Ao Nang Beach, a przy tym mniej zatłoczona.

8. Night Market w Ao Nang

Ao Nang Landmark Night Market to miejsce leżące praktycznie na samym krańcu miasteczka. Jest to największy i najlepiej zaopatrzony targ w całej okolicy, który znajduje się tuż przy plaży Hat Noppharat Thara Beach. Otwarty jest codziennie od godzin popołudniowych do późnej nocy. Sam targ jest mniejszy od Krabi Town Night Market, ale mimo to można na nim spróbować praktycznie wszystkich miejscowych specjałów w przystępnych cenach, a oprócz tego nabyć mnóstwo pamiątek i rękodzieł wytwarzanych przez lokalnych mieszkańców.

Night Market w Ao Nang

9. Emerald Pool i Blue Pool w Krabi

Krabi słynie z rajskich wysepek i przepięknych plaż, ale w prowincji tej nie brakuje również atrakcji na lądzie. Wśród nich znajdziemy między innymi naturalne baseny, znajdujące się pośrodku lasu tropikalnego, do których droga wiedzie malowniczym szlakiem przez dżunglę i las bagienny. Najpopularniejszy z nich to Emerald Pool, który swoją nazwę zawdzięcza wodzie mieniącej się w turkusowych i szmaragdowych odcieniach. Jest to niezwykle malownicze jeziorko, otoczone przez bujną roślinność, w którym można zażywać kąpieli. Obok niego znajduje się drugi basen, czyli Blue Pool, będący prawdziwą naturalną perełką o niezwykłej niebieskiej barwie! Jego kolor robi ogromne wrażenie na odwiedzających, ponieważ efektownie kontrastuje z otaczającym go lasem. Warto jednak wiedzieć, że w niebieskim basenie nie wolno się kąpać ze względu na wysoką temperaturę wody.

Emerald Pool w Krabi

10. Hot Springs w Krabi

Hot Springs to gorące źródła, które znajdują się około 60 kilometrów od miejscowości Ao Nang. Jest to kolejna bardzo popularna atrakcja, zdecydowanie warta odwiedzenia! Na miejscu można podziwiać i kąpać się w gładkich wgłębieniach w skałach, przez które przepływa woda termalna z wyższych partii okolicznych gór. Jej temperatura przekracza 35°C, a dodatkowo znajdziemy w niej sole mineralne, które według Tajów posiadają liczne właściwości zdrowotne. Nieopodal gorących źródeł znajduje się też jezioro z chłodniejszą wodą, w którym można pływać i zaznać ochłody. To jednak nie wszystko! Cały kompleks leży pośrodku dżungli, tuż obok rezerwatu Khao Phra Bang Khram, w którym znajduje się Emerald Pool i Blue Pool, dlatego warto jednego dnia odwiedzić oba miejsca

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcji na Phi Phi oraz podpowiadamy co warto zobaczyć na Zanzibarze.