Kefalonia w Grecji – 10 najciekawszych atrakcji

Kefalonia w Grecji - 10 najciekawszych atrakcji

Co warto zobaczyć na Kefalonii w Grecji?

Kefalonia to największa spośród Wysp Jońskich, leżąca tuż przy zachodnim wybrzeżu Grecji na Morzu Jońskim. Jest to idealny kierunek dla osób, które zamiast wypchanych turystami kurortów, preferują mniej popularne destynacje, pełne prawdziwego, nieco sennego greckiego klimatu. Na wyspie tej nie brakuje urokliwych wiosek, w których czas jakby się zatrzymał. Krajobraz ten dopełniają majestatyczne góry, gaje oliwne, dzikie plaże i bezkresne morze, które razem tworzą wspaniałe miejsce do wypoczynku. Jeżeli więc planujemy spędzić tam wakacje, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie atrakcje ma do zaoferowania ta piękna wyspa, do której wciąż nie wdarła się masowa turystyka. Co zatem warto zobaczyć na Kefalonii? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Kefalonia w Grecji?
2. Co warto zwiedzić na Kefalonii w Grecji?
3. Polecane wycieczki na wyspie Kefalonia w Grecji
• Góra Ainos
• Jaskinia Drogarati
• Argostoli
• Fiskardo
• Latarnia morska Świętego Teodora
• Jaskinia Melissani
• Assos
• Wycieczka z Kefalonii na Lefkadę
• Wycieczka z Kefalonii na Zakynthos
• Plaże na Kefalonii


Gdzie leży Kefalonia w Grecji?

Kefalonia leży tuż przy zachodnim wybrzeżu Grecji w zatoce Patraskiej, na południe od wyspy Lefkada i na północ od wyspy Zakynthos. Jest to największa wyspa w archipelagu Wysp Jońskich i szósta co do wielkości wyspa należąca do Grecji. Jej powierzchnia całkowita wynosi 773 km² i jest ona w większości pokryta górami, gdzie najwyższym szczytem jest góra Ainos, którą częściowo porasta przepiękny rezerwat jodły greckiej. Kierunek ten jest więc doskonałym wyborem dla osób, które szukają odludnego zakątka pełnego przepięknych krajobrazów i zapierających w dech piersiach widoków. Aby się do niego dostać, najlepiej wybrać transport lotniczy, ponieważ na wyspie znajduje się niewielki Port Lotniczy Kefalonia, który jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałą częścią wyspy. Alternatywą dla tego rozwiązania są promy odpływające z pobliskich wysp, choć taka przeprawa zajmie zdecydowanie więcej czasu.

Co warto zwiedzić na Kefalonii w Grecji?

Wyspy Jońskie są uznawane za wakacyjny raj na ziemi i nie ma w tym ani krzty przesady. To samo dotyczy Kefalonii, czyli największej wyspy z całego archipelagu, która przy okazji może poszczycić się najwyższym szczytem ze wszystkich Wysp Jońskich. Znajdziemy na niej praktycznie wszystko to, czego urlopowicz potrzebuje do spokojnego, błogiego wypoczynku. O czym konkretniej mowa? Przede wszystkim o mnóstwie dzikich, ciągnących się kilometrami plaż, gdzie turkusowe morze leniwie podmywa drobny piasek, licznych wioskach utrzymanych w typowo greckim klimacie oraz prawdziwych tawernach, gdzie po całym dniu aktywności można raczyć się zimnymi drinkami oraz pyszną lokalną kuchnią. To właśnie dlatego Kefalonia jest świetnym kierunkiem zarówno w gronie znajomych, jak i na wymarzony urlop dla dwojga, gdzie z powodzeniem odpocznie się od szarej codzienności. To jednak nie koniec jej zalet! Jest to bowiem wyspa, która wciąż jest omijana przez masową turystykę, dzięki czemu na jej wybrzeżu nie znajdziemy ogromnych hoteli wypełnionych turystami, a jedynie malutkie pensjonaty prowadzone przez greków. A gdy już zaplanuje się na niej pobyt, warto wcześniej poznać miejscowe atrakcje, które z pewnością przypadną do gustu podróżnikowi w każdym wieku! Co zatem robić i zobaczyć na Kefaloni? Mamy dla Was kilka wspaniałych propozycji!

Polecane wycieczki na wyspie Kefalonia w Grecji


Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki na wyspie Kefalonia!


1. Góra Ainos

Góra Ainos jest najwyższą górą ze wszystkich Wysp Jońskich. To powoduje, że z jej szczytu rozlega się zapierający dech w piersiach widok na całą okolicę. Jeżeli dopisuje pogoda, można z niego dostrzec panoramę Itaki, Zakynthos, Lefkady oraz pozostałych, mniejszych Wysp Jońskich, które wynurzają się z bezkresnego morza w turkusowych barwach. I choć wydaje się, że zdobycie takiego szczytu wymaga wcześniejszego przygotowania, to w rzeczywistości można na niego dotrzeć na wiele różnych sposobów, poczynając od podróży samochodem, przez skuter, aż na rowerze kończąc. Cały szlak wiedzie pomiędzy drzewami, które zapewniają schronienie przed promieniami słońca. W lasach tych można spotkać endemiczną roślinność, w tym przede wszystkim jodłę kefalońską oraz żyjące dziko konie i kozy. Dla takich widoków i przeżyć warto pokonać każdy szlak i nawet najbardziej krętą, górską drogę, zwłaszcza w tak przepięknym miejscu!

Góra Ainos

2. Jaskinia Drogarati

Jaskinia Drogarati uważana jest za najpiękniejszą jaskinię na Kefalonii. Jej wnętrza powstały setki milionów lat temu, ale miejsce to zostało odkryte stosunkowo niedawno, bo 300 lat temu, a pierwsi turyści mogli ją odwiedzić dopiero w 1963 roku. Niesamowite wrażenie robi już sam ogrom tego miejsca, a gdy dodamy do niego liczne stalaktyty i stalagmity, które w połączeniu z doskonałym oświetleniem, rozchodzącym się po jaskini, uzyskamy w ten sposób niesamowity dla oka widok! Niezwykła jest również akustyka jaskini Drogarati, która w w jej części, zwanej Salą Apoteozy, jest wykorzystywana podczas odbywających się w niej koncertów. Śpiewał tu między innymi jeden z najsłynniejszych tenorów w całej historii, czyli Luciano Pavarotti!

Jaskinia Drogarati

3. Argostoli

Jedną z największych atrakcji Kefalonii jest Argostoli, czyli stolica wyspy z piękną i niezwykle długą promenadą. Miasto to zostało zniszczone wiele lat temu, ale odbudowano je na zboczu zielonego wzgórza i dzisiaj zachwyca urokliwą lokalną architekturą oraz prawdziwie malowniczym położeniem. Jego punktem obowiązkowym jest plac Vallianos i ulica Lithostroto, znajdujące się w samym centrum, gdzie zlokalizowane są liczne sklepy, tawerny i bary, w których można do woli delektować się miejscową kuchnią i napojami. Oprócz tego, bardzo ciekawym miejscem jest Muzeum Archeologiczne, w którym gdzie eksponowane są historyczne znaleziska z całej wyspy oraz Muzeum Folkloru, gdzie oprócz przedmiotów codziennego użytku, prezentowana jest także lokalna sztuka. Należy jednak wiedzieć, że Argostoli choć nie w całości, to jednak jego część wyraźnie kontrastuje nowoczesnością z historyczną częścią Kefalonii, dlatego miasto to będzie dobrym wyborem dla osób, którym nie przeszkadza żywiołowy i przesączony energią charakter współczesnej stolicy.

Argostoli

4. Fiskardo

Fiskardo to całkowite przeciwieństwo Argostoli. Jest to malownicza, portowa wioska rybacka, która jako jedna z niewielu na Kefalonii przetrwała trzęsienie ziemi z 1953 roku w praktycznie nienaruszonym stanie. To właśnie dlatego do dzisiaj można podziwiać w niej oryginalną, grecką zabudowę, z wyraźnymi, weneckimi wpływami, gdzie czas płynie jakby wolniej. I choć miejscowość ta jest naprawdę malutka, to mimo to znajduje się w niej niewielki plac Charalambos Tselentis z efektowną fontanną pośrodku oraz urokliwy Koci Plac, z których wychodzą wąskie, kręte uliczki, pełne lokalnych tawern serwujących miejscowe specjały, które zachwycają odwiedzających je urlopowiczów. To jednak nie wszystko! Jeżeli zajmie się miejsce w jednej z przyportowych restauracji, można w nich podziwiać przepiękny widok na zatokę i pobliskie wzniesienia oraz łodzie rybackie mieszkańców Fiskardo i luksusowe jachty, które w sezonie wakacyjnym przybywają do tej cudownej wioski!

Fiskardo

5. Latarnia morska Świętego Teodora

Latarnia morska Świętego Teodora to piękna, biała budowla, ozdobiona 20 kolumnami i wzniesiona w klasycznym greckim stylu na końcu kamiennego molo, pomiędzy Argostoli a Lassi. Została ona zbudowana w 1828 roku przez Brytyjczyków, jednak trzęsienia ziemi z połowy XX wieku doprowadziły do jej całkowitego zniszczenia. Po latach latarnię odbudowano, dzięki czemu może cieszyć oczy turystów aż po dziś dzień. Największe wrażenie robi roztaczający się z niej widok, skąd można podziwiać leniwie kołyszące się na falach statki i łodzie, które wpływają do zatoki. Oprócz tego, widać z niej niewielką wyspę Vardiani, wynurzającą się z turkusowego morza oraz górzysty półwysep Paliki. Warto więc wybrać się do niej o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy to widok ten uzupełnia romantyczna panorama.

Latarnia morska Świętego Teodora

6. Jaskinia Melissani

Jaskinia Melissani to jedno z tych miejsc, których po prostu nie da się zapomnieć! Znajduje się ona we wschodniej części wyspy, nieopodal jaskini Drogerati. Różni ją jednak to, że jej wnętrze wypełnia jezioro ze słodko-słoną wodą, a całość rozświetla słońce, wpadające przez odsłonięty strop, który uległ zawaleniu w wyniku trzęsienia ziemi w 1953 roku. Niegdyś jaskinia ta była miejscem kultu, w którym czczono bożka Pana i nimfę Mellisanthi, zaś dzisiaj stanowi jedną z najważniejszych i najciekawszych atrakcji wyspy. Jeżeli więc planujemy ją odwiedzić, najlepiej zrobić to w okolicach południa, gdy woda jest oświetlona górującym słońcem, dzięki czemu mieni się wszystkich odcieniach błękitu. Wycieczki do niej odbywają się drogą morską, skąd płynie się niewielkimi, kilkunastoosobowymi łodziami.

Jaskinia Melissani

7. Assos

Assos to niewielka, ale bardzo urokliwa wioska, która znajduje się we wschodniej części Kefalonii. Tutaj podobnie do Fiskardo nie znajdziemy zbyt wielu atrakcji turystycznych, ale miejscowość ta jest tak malowniczo położona, że samo jej odwiedzenie jest świetnym przeżyciem! Wszystko dlatego, że leży ona w pięknej zatoczce z niezwykle turkusowym morzem w otoczeniu górskich wzniesień. Krajobraz ten dopełniają jasne, pastelowe, kolorowe domki, które kontrastują z wodą, tworząc scenerię niczym z pocztówki! I to jeszcze nie wszystko! W tle półwyspu majaczą ruiny zamku Assos, który został zbudowany w XVI wieku przez Wenecjan, tak więc jest to dodatkowy atut dla osób lubiących zwiedzanie historycznych miejsc. Co ciekawe, spacer z centrum Assos zajmie do niego zaledwie pół godziny, dzięki czemu z pewnością jest to wyprawa warta poświęcenia tego czasu. Po wszystkim można schłodzić się w krystalicznie czystej wodzie lub zrelaksować się na plaży w towarzystwie pięknych widoków.

Assos

8. Wycieczka z Kefalonii na Lefkadę

Lefkada to kolejna z Wysp Jońskich, która zachwyca zapierającymi dech w piersiach widokami, przepięknymi plażami oraz urokliwymi miejscowościami. Wyspa ta znajduje się nieopodal Kefalonii i można dotrzeć do niej promem w nieco ponad 2 godziny. Największą atrakcją Lefkady są jednak strome urwiska, które tworzą niepowtarzalny klimat, w tym przede wszystkim Porto Katsiki. Jest to najbardziej znana i nadzwyczaj urokliwa plaża, leżąca na południowo–zachodnim krańcu wyspy, którą otaczają potężne, jasnoszare klify. Miejsce to jest pokryte bialutkim piaskiem, którego kolor pochodzi od okrągłych kamyczków, od których odbija się mieniące się w błękitnych tonach morze. Oczywiście sama natura to nie wszystko, co oferuje Lefkada, bowiem na miłośników historii czeka na niej kilka ciekawych zabytków! Ten najsłynniejszy to Agia Mavra, czyli średniowieczny zamek z XIV wieku, który w ciągu 7 wieków był oblegany łącznie 12 razy, a mimo to przetrwał aż do dziś! Na uwagę zasługuje również Monastyr Panagia Faneromeni, czyli klasztor wybudowany w XVII wieku na wzgórzu, w miejscu dawnej świątyni poświęconej Artemidzie. Oprócz tego, na Lefkadzie znajdują się wodospady Domosari, które są istnym arcydziełem natury!

Lefkada w Grecji - co warto na zobaczyć?

9. Wycieczka z Kefalonii na Zakynthos

Zakynthos to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, która znajduje się na południe od Kefalonii i podróż promem trwa na nią nieco ponad 2 godziny. Jej północne wybrzeże charakteryzuje się wyrastającymi z krystalicznie czystego, turkusowego morza stromymi klifami oraz białymi, żwirowymi plażami, zaś linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. Największą atrakcją Zakynthos jest jednak znana na całym świecie zatoka wraku, w którym cudownie niebieską wodę można podziwiać z tarasu widokowego umieszczonego na szczycie góry. Podobne przeżycie przynosi oglądanie Błękitnych Jaskiń, znajdujących się nieopodal przylądka Skinari. Je również można podziwiać z punktu widokowego lub z jednego z okolicznych klifów. Gdy wdrapiemy się na górę, ujrzymy intensywnie niebieską wodę oraz wgłębienia w skałach, które razem tworzą iście nieziemski krajobraz. Oprócz tego, na uwagę zasługuje również sama stolica wyspy, czyli… Zakynthos. Miasteczko to wyróżnia się pięknymi, greckimi budynkami, w których mieszczą się lokalne sklepy, piekarnie, cukiernie i tawerny. Tuż obok niego w pobliskiej miejscowości Bohali w sosnowym lesie ukryte są ruiny twierdzy weneckiej, skąd rozciąga się spektakularny widok na miasto i port. Jest to więc idealny kierunek dla osób, które chcą połączyć zwiedzanie miasta z rozkoszowaniem się urokiem natury!

Wycieczka z Kefalonii na Zakynthos

10. Plaże na Kefalonii

Poza malowniczymi widokami, urokliwymi miejscowościami oraz górzystym krajobrazem, Kefalonia oferuje turystom jedne z najpiękniejszych plaż w całej okolicy! Praktycznie wszystkie z nich wyróżniają się krystalicznie czystą wodą, mieniącą się w błękitnych i turkusowych barwach. Najbardziej znaną jest jednak plaża Myrtos, która jest uznawana za jedną z najbardziej efektownych w całej Grecji! Wszystko dlatego, że znajduje się w niewielkiej zatoczce otoczonej wysokimi klifami, a piasek na niej jest biały i drobny niczym w prawdziwym raju. Oprócz niej, bardzo popularna jest kamienista plaża Antisamos, piaszczysta Lourdas oraz Chorgota, która jest znana między innymi z filmu „Kapitan Corelli”. Kolejną słynną plażą jest Paralia XI położona na południu kefalońskiego półwyspu Paliki. Tym co przyciąga na nią turystów jest piasek, który w zależności od pory dnia przybiera rozmaite odcienie pomarańczu i czerwieni. Podobny efekt możemy ujrzeć na jednej z kreteńskich plaż, a konkretniej na Elafonisi, gdzie piasek wyróżnia się kolorem różowym.

Plaże na Kefalonii

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Agios Nikolaos oraz podpowiadamy co warto zwiedzić na wyspie Samos.