Marsa Alam w Egipcie – TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Marsa Alam w Egipcie - TOP 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Najciekawsze atrakcje w Marsa Alam w Egipcie

Marsa Alam to niewielka miejscowość znajdująca się w południowej-wschodniej części Egiptu, która niegdyś była wioską rybacką, a dzisiaj cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających ten piękny kraj turystów. Kurort ten przyciąga turkusowym morzem, kolorowymi rafami, piękną pogodą i mnóstwem atrakcji dla przybyszów w każdym wieku. To wszystko powoduje, że Marsa Alam jest warte odwiedzenia praktycznie o każdej porze roku. Wobec tego, przed podróżą dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, czy w Egipcie są rekiny oraz jakie atrakcje turystyczne w samej miejscowości i jej pobliżu są najciekawsze! I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Gdzie leży Marsa Alam w Egipcie?
2. Co warto zobaczyć w Marsa Alam w Egipcie?
• Park Narodowy Wadi El Gemal
• Wyspy Qulaan
• Wybrzeże Morza Czerwonego w Marsa Alam
• Luksor i Świątynia Luksorska
• Dom Delfinów obok Marsa Alam
• Sharm El Luli (Hankorab Beach)
• Marsa Mubarak (Ogród Koralowy)
• Al-Nayzak
• Turecki Fort w El Quseir
• Marsa Alam – wycieczki w okolice


Gdzie leży Marsa Alam w Egipcie?

Marsa Alam to miasteczko leżące w południowo-wschodniej części Egiptu, rozciągające się wzdłuż pustynnego wybrzeża Morza Czerwonego. Można dostać się do niego przede wszystkim droga lotniczą, lądując na międzynarodowym porcie lotniczym, który znajduje się tuż przy niewielkim kurorcie o nazwie Port Ghalib, oddalonym o około 70 kilometrów od Marsa Alam. Sama miejscowość znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego, w którym opady występują bardzo rzadko, a słońce świeci praktycznie przez cały rok. To powoduje, że Marsa Alam stale zyskuje na popularności i jest coraz chętniej odwiedzane przez przybyszów z całego świata. Co zatem w nim zobaczyć, jeżeli już obierzemy ten kierunek? Już podpowiadamy!

Co warto zobaczyć w Marsa Alam w Egipcie?

Egipt kojarzy się przede wszystkim z niezwykle ciekawą historią, bogatą kulturą i mnóstwem zabytków. Niestety, wokół samego Marsa Alam nie znajdziemy ich zbyt wiele, ale jest to rejon, który obfituje w zupełnie inny rodzaj rozrywki, dzięki czemu żaden z turystów go odwiedzających nie będzie narzekał na nudę! Nic bardziej mylnego! Pogoda w tym rejonie Egiptu dopisuje przez cały rok i zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, a możliwości jest naprawdę wiele! Co zatem robić będąc w Marsa Alam? Kurort ten oferuje atrakcje dla turystów o różnych zapotrzebowaniach wakacyjnych, a my wybraliśmy kilka najciekawszych z nich!

1. Park Narodowy Wadi El Gemal

Pierwszą i jednocześnie najciekawszą atrakcją tuż obok Marsa Alam jest Park Narodowy Wadi El Gemal. Znajduje się on zaledwie 45 kilometrów na południe od miejscowości i jest ulokowany na Pustyni Wschodniej. Park ten słynie z niezwykle zróżnicowanego ekosystemu oraz bogactwa zagrożonej wyginięciem flory. Można w nim natrafić na wiele gatunków ptaków, niespotykanych w innych częściach Egiptu, a miejscowe trawy morskie są ważnym źródłem pożywienia dla nielicznych już krów morskich oraz żółwi zielonych. To jednak nie wszystko! Znajdziemy w nim jeszcze gaje palmowe, nieskażone ludzką działalnością plaże, ciekawe formy geologiczne oraz suche koryto rzeki, które jest zaliczane do największych tego typu miejsc w Egipcie! Oprócz tego, Park Narodowy Wadi El Gemal jest miejscem prehistorycznej sztuki naskalnej oraz ruin ptolemejskich i rzymskich, a góra Mons Smaragdus znajdująca się na jego terenie jest miejscem małych społeczności górniczych, które sięgają aż starożytnego Egiptu.

Park Narodowy Wadi El Gemal

2. Wyspy Qulaan

Wyspy Qulaan to kolejna atrakcja związana Parkiem Narodowym Wadi El Gemal, jednak znajdująca się na morzu. Jest to okazały archipelag czterech wysp, leżących nieopodal wybrzeża i słynących z okazałej flory, w tym przede wszystkim z drzew namorzynowych oraz bogatego ekosystemu zbudowanego wokół nich. I to jeszcze nie wszystko! Wyspy Qulaan są miejscem bardzo często odwiedzanym przez rzadkie gatunki ptaków, a tuż obok nich w morzu znajdują się trawy morskie, które stanowią ważne źródło pożywienia dla zagrożonych wyginięciem krów morskich oraz żółwi zielonych, dzięki czemu jest to idealny kierunek dla wszystkich osób lubiących podziwiać naturę!

Wyspy Qulaan

3. Wybrzeże Morza Czerwonego w Marsa Alam

Wybrzeże Morza Czerwonego, a właściwie okoliczne plaże, to jedna z najważniejszych atrakcji w Marsa Alam! Kurort ten słynie bowiem z pięknych, długich plaż, które delikatnie muska woda mieniącą się w turkusowych barwach. To właśnie tutaj znajdziemy okazałe rafy koralowe, gdzie pływając z rurką z powodzeniem można podziwiać niezwykle bujną podwodną faunę i florę. I to jeszcze nie wszystko! Na bardziej zaprawionych w bojach nurków czeka jeszcze więcej atrakcji, bowiem nieopodal brzegu aż roi się od zatopionych wraków statków, które można dowolnie eksplorować! Jeżeli jednak nie przepadamy za zbyt długim pływaniem, to nic straconego! Osoby nielubiące nadmiernej aktywności mogą podziwiać piękne widoki z zimnym drinkiem w ręku, a te lubiące aktywny wypoczynek, mogą spróbować windsurfingu lub parasailingu, czyli unoszenia się wysoko nad wodą za pomocą specjalnego skrzydła holowanego przez motorówkę!

Wybrzeże Morza Czerwonego w Marsa Alam

4. Luksor i Świątynia Luksorska

Jeżeli podczas pobytu w Marsa Alam zamarzy nam się poznanie choć części niezwykle bogatej historii Egiptu, doskonałym pomysłem będzie wybranie się do leżącego niecałe 300 kilometrów obok Luksoru, gdzie można podziwiać znaną na całym świecie Świątynie Luksorską, nazywaną Świątynią Narodzin Amona. Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków w całym Egipcie, który został wzniesiony na wschodnim wybrzeżu starożytnych Teb, czyli jednego z największych miast w tamtych czasach. To jednak nie wszystkie atrakcje w tym zachwycającym mieście, bowiem nieopodal znajduje się kompleks w Karnaku, gdzie można podziwiać zespół świątyń poświęconych tebańskim bogom. Najbardziej znana z nich, a jednocześnie największa jest świątynia poświęcona Amonowi. W zewnętrznej części jest ona udekorowana kolumnami i otwartymi placami, które w czasach świetności były zdobione prze liczne posągi. Co jeszcze warte odnotowania, oba zabytki łączy ze sobą długa na 3 kilometry Aleja Sfinksów.

Luksor i Świątynia Luksorska

5. Dom Delfinów obok Marsa Alam

Dom Delfinów to kolejna zdecydowanie warta odwiedzenia atrakcja, która znajduje się w pobliżu Marsa Alam! Chodzi konkretniej o rafę koralową o nazwie Satayah, zamieszkałą przez liczne delfiny butlonosy, które są zaliczane do jednych z najmądrzejszych stworzeń na świecie! Wystarczy zatem wykupić jedną z dostępnych w internecie wycieczek, aby wybrać się na rejs w morze i móc obcować z tymi niezwykłymi zwierzętami w ich naturalnym środowisku, gdzie nie są zmuszane do interakcji z ludźmi! Jest więc idealna sposobność do podglądania ich codziennego życia oraz podpatrywania ich zachowań, oczywiście o ile podpłyną do odwiedzających ich turystów.

Dom Delfinów obok Marsa Alam

6. Sharm El Luli (Hankorab Beach)

Sharm El Luli, czyli Hankorab Beach, to niezwykle efektowna laguna, która znajduje się niecałe 60 kilometrów na południe od Marsa Alam w Parku Narodowym Wadi El Gemal. Jest to jedna z najpiękniejszych plaż w Marsa Alam, słynąca z pięknych turkusowych kolorów morza, kontrastujących z piaskami pustyni i tworzących w ten sposób niesamowity efekt. Sama plaża jest bardzo długa, szeroka, pokryta białym, miękkim piaskiem, a zejście do wody bardzo łagodne, choć możemy w niej natrafić na kamienie. I to jeszcze nie wszystko! Tuż przy brzegu znajduje się rozległa rafa koralowa, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych w całym Egipcie, dlatego warto zabrać ze sobą sprzęt do snurkowania lub nurkowania, aby móc podziwiać podwodną faunę i florę, w tym między innymi często odwiedzające to miejsce krowy morskie, żółwie zielone i delfiny butlonosy!

Sharm El Luli (Hankorab Beach)

7. Marsa Mubarak (Ogród Koralowy)

Marsa Mubarak, czyli ogród koralowy, to kolejna bardzo efektowna laguna, która jest doskonałym miejscem do obcowania z przyrodą i podglądania podwodnego życia! Jest to niewielka zatoczka, znajdująca się niecałe 60 kilometrów na północ od Marsa Alam, która słynie z występowania wielu kolorowych rybek, żółwi morskich, krów morskich oraz delfinów butlonosów! Wszystkie te stworzenia zamieszkują i odwiedzają niezwykle bogatą rafę koralową, znajdującą się tuż pod powierzchnią wody. Wystarczy więc zabrać ze sobą sprzęt do snurkowania i wypłynąć w morze, aby wkroczyć do podwodnego świata pełnego rzadko spotykanych żyjątek!

Marsa Mubarak (Ogród Koralowy)

8. Al-Nayzak

Al-Nayzak jest uznawany za prawdziwy klejnot wybrzeża Morza Czerwonego, który wciąż nie jest zbyt popularny wśród odwiedzających Egipt turystów! Jest to naturalny zbiornik wodny w kształcie oka, który znajduje się zaledwie 12 kilometrów od Marsa Alam. Według wierzeń miejscowych powstał on w wyniku uderzenia meteorytu o plażę (stąd nazwa: „nayzak”, która oznacza po arabsku „meteoryt”). I choć geologowie wykluczyli teorię, jakoby jezioro powstało na skutek uderzenia meteorytu, to ze względu na przepiękne widoki jest to atrakcja z pewnością warta odwiedzenia. To jednak nie wszystko! W Al-Nayzak można zażywać kąpieli nawet zimą, ponieważ jest to basen ze wszystkich osłoniony od prądów morskich, a znajdująca się w nim woda jest nagrzewana przez górujące nad Egiptem słońce.

Al-Nayzak

9. Turecki Fort w El Quseir

Jeżeli lubimy eksplorować nowe miejscowości, kolejnym wartym odwiedzenia punktem jest El Quseir, czyli niewielkie miasteczko portowe, które do dziś zachowało swój wspaniały dawny klimat i budowle. W czasach starożytnych był to bowiem jeden z pierwszych i najważniejszych portów w całym Egipcie, skąd królowa Hatszepsut wysłała swoich emisariuszy do sławnego Puntu, w celu nabycia różnych produktów. Jego główną atrakcją jest kilkuset letni turecki fort, który zachwyca turystów zachowaniem niemal w identycznej formie. Samo miasteczko znajduje około 140 kilometrów od Marsa Alam, tak więc można dostać się do niego w niespełna 2 godziny.

Turecki Fort w El Quseir

10. Marsa Alam – wycieczki w okolice

Wokół Marsa Alam nie znajdziemy zbyt wiele zabytków, ale nie oznacza to, że w kurorcie tym nie ma co robić. Nic bardziej mylnego! Miejscowość ta leży na Morza Czerwonego, więc można do woli korzystać z niezwykle fascynujących wycieczek morskich! Jakich konkretniej? Do tych najciekawszych zaliczamy przede wszystkim wspomniane wcześniej Wyspy Qulaan, Dom Delfinów oraz zatokę Marsa Mubarak, a oprócz tego Abu Dabbab, czyli zatokę żółwi oraz Shaab Marsa Alam, czyli miejsce, w którym znajduje się zatopiony wrak!

Marsa Alam wycieczki w okolice

Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi podpowiadamy co warto zobaczyć na Zanzibarze oraz przedstawiamy najciekawsze atrakcje w Gambii.