Co warto zwiedzić w Giżycku?
Giżycko to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych na Mazurach. I nic w tym dziwnego, wszak jest to stolica polskiego żeglarstwa, która słynie z niezwykle malowniczego położenia oraz mnóstwa atrakcji dla podróżników w każdym wieku. Miasto to łączy w sobie bowiem bardzo bogatą historię, która pozostawiła po sobie wiele monumentalnych zabytków, z mnóstwem przyrodniczych perełek, które przypadną do gustu i tym młodszym i tym starszym urlopowiczom. To właśnie dlatego z roku na rok zyskuje na popularności, w wyniku czego liczba odwiedzających je turystów zarówno tych z naszego kraju, jak i zza granicy stale rośnie. Co zatem warto zobaczyć na miejscu? Jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne w samym Giżycku i jego okolicy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Gdzie leży Giżycko?
2. Co warto zobaczyć w Giżycku?
3. Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Giżycku
• Twierdza Boyen w Giżycku
• Zamek krzyżacki w Giżycku
• Wieża ciśnień w Giżycku
• Most Obrotowy w Giżycku
• Kościół ewangelicki w Giżycku
• Ekomarina w Giżycku
• Wzgórze Świętego Brunona w Giżycku
• Park linowy Wiewióra w Giżycku
• Park wodny Boyen w Giżycku
• Jezioro Niegocin w Giżycku
• Jezioro Kisajno w Giżycku
• Papugarnia w Wilkasach
• Muzeum Indian w Spytkowie
• Pokazowa Zagroda Żubrów w Wolisku
• Wilczy Szaniec w Gierłoży
• Mazurolandia w Gierłoży
Gdzie leży Giżycko?
Giżycko to miasto, które leży w centralnej części Pojezierza Mazurskiego, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w województwie warmińsko-mazurskim, w północno-wschodniej Polsce. Miejscowość ta otoczona jest przez siedem jezior, w tym Niegocin oraz Kisajno, a także nieco mniejsze zbiorniki, czyli Tajty, Tracz, Wojsak oraz Dużą i Małą Popówkę. Od Olsztyna, czyli stolicy województwa warmińsko-mazurskiego dzieli ją nieco ponad 103 kilometry, a od Białegostoku, czyli stolicy województwa podlaskiego nieco ponad 162 kilometry. To powoduje, że Giżycko jest bardzo dobrze skomunikowane z całym regionem, dzięki czemu można do niego dotrzeć zaledwie w kilkadziesiąt minut z każdego z tych miast.
Co warto zobaczyć w Giżycku?
Giżycko to przepiękne miasto, które łączy w sobie niepowtarzalną atmosferę, bardzo bogatą historię oraz niezwykle malownicze położenie. Jest to jeden z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, który leży w samym sercu Mazur, dzięki czemu zarówno na jego terenie, jak i w niedalekiej okolicy znajduje się wiele atrakcji dla turystów o różnych zapotrzebowaniach. Mowa tutaj między innymi o wiekowych budowlach, bowiem historia tej miejscowości sięga aż średniowiecza, kiedy to na miejscu istniał gród obronny, który pełnił rolę ostoi dla okolicznych mieszkańców. Tak długa historia pozostawiła po sobie wiele monumentalnych zabytków, w tym między innymi Twierdzę Boyen, zamek krzyżacki, wieżę ciśnień, most obrotowy oraz kościół ewangelicki. Do tego trzeba dodać, że Giżycko otacza aż siedem jezior, przy których powstało wiele kolorowych marin i rozległych portów, w których można wyczarterować jachty, a na ich brzegach znajduje się wiele plaż, tras spacerowych, punktów widokowych oraz miejsc do wędkowania. Jak więc widać, w Giżycku każdy znajdzie coś dla siebie i dotyczy to zarówno miłośników zwiedzania miast, jak i osób lubiących spędzać czas w otoczeniu przyrody. Co zatem jeszcze warto zobaczyć w tej urokliwej miejscowości? Mamy dla Was kilkanaście wspaniałych propozycji! Sprawdźcie najciekawsze atrakcje turystyczne w Giżycku i jego okolicy!
Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Giżycku
1. Twierdza Boyen w Giżycku
Jedną z największych atrakcji w Giżycku jest Twierdza Boyen, czyli zabytkowy obiekt militarny w kształcie gwiazdy, który rozciąga się na powierzchni przekraczającej aż 100 hektarów! Jest to nigdy nie zdobyta fortyfikacja, która jest unikatem na skalę nie tylko Polski, ale i Europy, bowiem stanowi doskonały przykład świetnie zachowanej nowopruskiej szkoły fortyfikacyjnej z połowy XIX wieku! Jej nazwa wzięła się od pruskiego generała Hermanna von Boyena, czyli bohatera wojen napoleońskich, a sam kompleks został wzniesiony w latach od 1843 do 1851 roku z rozkazu Fryderyka Wilhelma IV, czyli króla Prus, w przesmyku między jeziorami Niegocin oraz Kisajno, aby uniemożliwić atak wojskom rosyjskim. Dzięki jej budowie, Giżycko zyskało na znaczeniu, jako ważny punkt na mapie Prus Wschodnich. I choć był to najpotężniejszy obiekt militarny na Mazurach, to mimo to po I wojnie światowej uznano go za przestarzały i przemianowano na kompleks, w którym później znajdował się między innymi szpital. Obecnie Twierdza Boyen jest jednak bardzo ciekawą atrakcją turystyczną, która przyciąga pasjonatów i dzięki nim odżywa na nowo, ponieważ każdego roku odbywają się w niej rekonstrukcje historyczne. Dodatkowo, na miejscu można odwiedzić między innymi stajnie z wozownią, warsztat zbrojmistrza, laboratorium prochowe oraz galerię koszarowca.
2. Zamek Krzyżacki w Giżycku
Kolejnym bardzo ważnym zabytkiem na terenie Giżycka jest Zamek Krzyżacki. Jest to średniowieczna fortyfikacja, która została wzniesiona przez zakon krzyżacki około 1341 roku i obecnie stanowi jeden najcenniejszych i najciekawszych zabytków w całej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich! Budowla ta powstała na przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, nad brzegiem Kanału Łuczańskiego i w czasach swojej świetności była siedzibą prokuratora zakonnego. Obiekt ten niegdyś składał się z domu mieszkalnego, prostokątnego dziedzińca oraz murów obronnych, które otaczała fosa. Niestety, przez te wszystkie lata istnienia zamek był kilkukrotnie niszczony i przebudowywany, a w XIX wieku dokonano jego niemal całej rozbiórki. Mimo to, do naszych czasów zachowało się jedno skrzydło mieszkalne, które przy wsparciu unijnych funduszy przeszło gruntowną przebudowę, w wyniku czego wzmocniono fundamenty całej konstrukcji, a istniejącą budowlę odnowiono i dobudowano do niej kolejne trzy skrzydła oraz basztę. Dzięki temu, dawna twierdza odzyskała swój blask, a w jej wnętrzu otworzył się ekskluzywny Hotel St. Bruno, czyli nowoczesne centrum wypoczynkowo-konferencyjne, w którym znajduje się zaplecze gastronomiczne, rekreacyjne i noclegowe.
3. Wieża ciśnień w Giżycku
Następnym zabytkiem, który warto odwiedzić podczas spędzania urlopu w Giżycku jest wieża ciśnień, która znajduje się przy ulicy Warszawskiej. Budynek ten wzniesiono w 1900 roku, w stylu neogotyckim, aby zapewnić mieszkańcom Giżycka dostęp do wody. I taką funkcję wieża pełniła przez 96 lat, jednak wraz z rozwojem technologii jej znaczenie zmalało, w wyniku czego została wykupiona przez prywatnego przedsiębiorcę, co finalnie uratowało ją przed zniszczeniem. Dzięki temu, obecnie na szczycie pieczołowicie odrestaurowanego obiektu, na wysokości 25 metrów znajduje się niewielka kawiarenka, w której można skosztować przeróżnych słodkości, a wokół niej ulokowany jest punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniały, okoliczny krajobraz, w tym panoramę Giżycka, otaczające je jeziora oraz porastające okolicę lasy. Aby się do niego dostać można pokonać 129 schodów lub skorzystać z windy. Dodatkowo, w budynku tym można zwiedzić trzy piętra, na których wystawione są ciekawe eksponaty związane z historią całego regionu, a na samym dole usytuowany jest sklep, w którym można zaopatrzyć się w pamiątki z wakacji.
4. Most Obrotowy w Giżycku
Kolejną bardzo ciekawą atrakcją w Giżycku jest most obrotowy, który zawieszony jest nad kanałem Łuczańskim i umożliwia przeprawę pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią miasta. Obiekt ten powstał w 1898 roku w celu ułatwienia dojazdu do Twierdzy Boyen, jednak nie jest to zwykły most, bowiem jego fenomen polega na tym, że jest sterowany jedynie przez jednego pracownika i został wybudowany w bardzo nietypowy sposób. To dlatego, że ruchome przęsło obraca się o 90 stopni i ustawia równolegle do nabrzeża, tak aby statki mogły przepłynąć dalej kanałem, a nie do góry, jak najczęściej skonstruowane są mosty zwodzone. Mimo to, mechanizm ten został zaprojektowany w taki sposób, że umożliwia szybkie i płynne obracanie konstrukcji, dzięki czemu, most jest jest otwierany i zamykany według ścisłego harmonogramu, tak aby zapewnić ciągłość ruchu drogowego i wodnego, który przebiega zarówno po jego powierzchni, jak i pod nim.
5. Kościół ewangelicki w Giżycku
Oczywiście na terenie Giżycka znajdują się też zabytki sakralne, a jednym z nich jest kościół ewangelicko-augsburski, którego budowę ukończono w 1827 roku. Świątynia ta została wzniesiona na miejscu drewnianego kościółka, który został wybudowany w czasach Reformacji, a następnie w 1633 roku został przekształcony w murowaną budowlę, która uległa całkowitemu zniszczeniu na skutek wielkiego pożaru miasta z 1822 roku. Budowa nowego kościoła rozpoczęła się w 1826 roku i wówczas w mury został wmurowany dokument z tekstem „Boże Wszechmogący, chroń tę świątynię, której budowę rozpoczynamy. Zachowaj ją przez następne stulecia przed podobnym nieszczęściem, jakie tu miało miejsce w nocy 3 kwietnia 1822 roku.”, przyopominający o wspomnianym kataklizmie, który strawił wcześniejszą budowlę. Rok później, bo w 1827 roku halowy kościół na rzucie prostokąta z dwuspadowym dachem został oficjalnie oddany do użytku. Dzięki temu, obecnie na miejscu można podziwiać zabytkowy budynek w stylu neoklasycystycznym, w którym każdego lata odbywają się słynne giżyckie koncerty organowe.
6. Ekomarina w Giżycku
Następną bardzo ciekawą atrakcją w Giżycku jest Ekomarina, czyli nowoczesny port, który powstał na północnym krańcu jeziora Niegocin. Jest to jedna z wizytówek miasta, w której na co dzień cumuje kilkadziesiąt jednostek pływających, bowiem na miejscu do dyspozycji żeglarzy jest pełne zaplecze techniczne i sanitarne. To właśnie tutaj odbywają się regaty i imprezy żeglarskie, a w budynku położonym tuż obok przystani ulokowane są sale konferencyjne oraz Tawerna Marina, w której można spróbować miejscowych specjałów. Dodatkowo, obok portu znajduje się drugie pod względem długości molo w Polsce, zaraz po molo w Sopocie, które nie biegnie jednak prosto wgłąb jeziora, lecz po kilkudziesięciu metrach zmienia kierunek na równoległy do brzegu, pełniąc tym samym rolę falochronu dla mariny. Jest to więc idealne miejsce na spacer, w którym w pięknych okolicznościach przyrody można odpocząć od zgiełku miasta, zwłaszcza że wzdłuż molo usytuowane są ławki, na którym można usiąść, aby podziwiać wspaniały mazurski krajobraz.
7. Wzgórze Świętego Brunona w Giżycku
Podczas wizyty w Giżycku warto też wybrać się na Wzgórze Świętego Brunona, które znajduje się w południowo-zachodniej części miasta. Jest to bowiem jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całej okolicy, z którego rozpościera się wspaniały widok na jezioro Niegocin i rozciągające się wzdłuż jego brzegu Giżycko! Dodatkowo, na jego szczycie stoi wysoki, żeliwny krzyż, który upamiętnia miejsce męczeńskiej śmierci świętego Brunona, czyli arcybiskupa misyjnego, który według legendy zginął tu z rąk Prusów w 1009 roku, a obok niego ustawiono więżę widokową z tarasem oraz wiaty piknikowe z miejscem do zrobienia ogniska oraz grilla. Wzgórze Świętego Brunona jest więc kolejną doskonałą atrakcją, która pozwala odpocząć na łonie natury i delektować się przy tym pięknym krajobrazem, zwłaszcza że prowadzi do niego ścieżka spacerowa, która wiedzie przez las.
8. Park linowy Wiewióra w Giżycku
Na terenie Giżycka nie brakuje też atrakcji dla całych rodzin, a jedną z nich jest park linowy Wiewióra, który znajduje się w zachodniej części miasta, w malowniczym w lesie nad jeziorem Popówka Mała, tuż obok Twierdzy Boyen. Jest to największy park linowy na Mazurach i jeden z największych parków linowych w całej Polsce, który zapewnia wspaniałą rozrywkę zarówno tym młodszym, jak i starszym podróżnikom! To dlatego, że na jego terenie wyznaczono aż 5 różnych tras, 70 przeszkód oraz 10 tyrolek, które ulokowane są od 3 do 12 metrów nad ziemią, w tym nawet nad jeziorem! Na park linowy Wiewióra najlepiej więc zarezerwować sobie minimum pół dnia, zwłaszcza gdy przybywa się do niego w większym gronie osób, bowiem jest on pełen przeróżnych atrakcji, które umożliwiają spędzenie w ciekawy sposób czasu bez względu na wiek!
9. Park Wodny Boyen w Giżycku
Kolejną atrakcją dla całych rodzin w Giżycku jest park wodny o nazwie Boyen Water Park, który również usytuowany jest w lesie nad jeziorem Popówka Mała, czyli tuż obok parku linowego Wiewióra. Nie jest to jednak klasyczny aquapark, lecz miejsce, które oferuje zupełnie inny rodzaj rozrywki! Na jego terenie znajduje się bowiem wodny tor przeszkód o powierzchni przekraczającej 3 tysiące metrów kwadratowych, który składa się z 40 dmuchanych elementów oraz konstrukcji unoszących się na wodzie, których pokonanie to wspaniała zabawa! Dodatkowo, w parku wodnym Boyen można skorzystać z piaszczystej plaży, wyciągu do uprawiania wakeboardingu, kąciku zabaw dla najmłodszych, wypożyczalni sprzętu wodnego, boiska do siatkówki oraz baru, w którym serwowane są napoje i przekąski. Do tego, na gości czekają ratownicy, instruktorzy i animatorzy, którzy dbają o to, aby każdy z odwiedzających park wodny Boyen turystów spędzał w nim miło czas!
10. Jezioro Niegocin w Giżycku
Pisząc o najciekawszych atrakcjach w Giżycku nie można zapomnieć o tym z czego Mazury słyną, czyli jeziorach! Jednym z nich jest jezioro Niegocin, które rozciąga się na południe od miasta, a jego powierzchnia przekracza aż 2600 hektarów! Jest to więc trzecie pod względem wielkości jezioro na Mazurach i siódme pod względem wielkości jezioro w całej Polsce! To powoduje, że akwen ten stanowi prawdziwy raj zarówno dla osób, które uwielbiają się wylegiwać w ciszy i spokoju, jak i tych, które kochają aktywnie spędzać czas, bowiem wzdłuż jego linii brzegowej, której długość przekracza 35 kilometrów, panują idealne warunki do plażowania, kempingowania, spacerowania oraz uprawiania sportów wodnych! Dodatkowo, to właśnie na brzegu jeziora Niegocin znajduje się molo, Ekomarina, plaża miejska oraz mnóstwo mniej i bardziej dzikich zatoczek, w których można odpocząć od zgiełku miasta i cieszyć się przy tym pięknem przyrody. Do tego trzeba dodać, że głębokość jeziora Niegocin w niektórych miejscach sięga aż 40 metrów, co tworzy doskonałe warunki dla fauny i flory wodnej, w tym takich ryb jak szczupaki, sandacze, okonie, płocie oraz liny, dzięki czemu jest ono jednym z ulubionych miejsc wędkarzy.
11. Jezioro Kisajno w Giżycku
Kolejnym akwenem, którego fragment znajduje się w granicach Giżycka, jest jezioro Kisajno, które wchodzi w skład kompleksu jezior znanego pod wspólną nazwą Mamry. Zbiornik ten rozciąga się na północny-zachód od miasta i podobnie do jeziora Niegocin stanowi prawdziwy raj dla miłośników plażowania, kempingowania, spacerowania oraz uprawiania sportów wodnych. Jego wizytówką są jednak znajdujące się w południowej części akwenu wyspy, na których ustanowiono rezerwat przyrody, aby chronić miejsca lęgowe ptactwa wodnego i błotnego. Obszar ten obejmuje aż 14 wysp na jeziorze, a także zarośla trzcinowe i kamieniska położone w gminach Pozezdrze, Giżycko oraz Węgorzewo, w związku z czym okolice Kisajna są również idealnym miejscem do podglądania różnego rodzaju ptaków w ich naturalnym środowisku, w tym między innymi kormoranów, czapli siwych, żurawi, kani czarnych oraz rybitw zwyczajnych. Dodatkowo, głębokość jeziora w niektórych miejscach sięga 25 metrów, co tworzy doskonałe warunki do rozwoju fauny i flory wodnej, w tym takich ryb jak karpie, leszcze, szczupaki, węgorze, okonie i liny, dzięki czemu jest ono także jednym z ulubionych miejsc wędkarzy.
12. Papugarnia w Wilkasach
Kawałek dalej, bo we wsi Wilkasy, która leży w odległości nieco ponad 3 kilometrów na południowy-zachód od Giżycka, znajduje się kolejna bardzo ciekawa atrakcja, która przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak tym starszym turystom! Mowa tutaj o Papugarni, w której można podziwiać z bliska aż 80 papug z 25 różnych gatunków, w tym między innymi ary zwyczajne, lorysy tęczowe, rozelie białolice, kakadu różowe, amazonki niebieskoczelne oraz modrolotki. Ptaki te są oswojone i bezpieczne, dzięki czemu można się z nimi fotografować, głaskać je i karmić, a także dowiedzieć się więcej na temat ich życia. Dodatkowo, w Papugarni funkcjonuje również mini zoo z żółwiami, wiewiórkami, małpkami, małymi kurczaczkami, królikami i kaczkami, a na terenie kompleksu przechadzają się kolorowe bażanty, gęsi garbonose oraz indyki, które również można karmić. Jest to więc idealne miejsce, aby spędzić dzień w rodzinnym gronie, a przy tym poznać tryb życia i zachowania żyjących w nim gatunków.
13. Muzeum Indian w Spytkowie
Następną atrakcją, która znajduje się w okolicy Giżycka, jest Muzeum Indian, które usytuowane jest w Spytkowie, czyli wsi leżącej w odległości nieco ponad 7 kilometrów na północny-wschód od miasta. Kompleks ten składa się z dwóch części: Muzeum Indian Ameryki Północnej, w którym można podziwiać kolekcję oryginalnego indiańskiego rękodzieła, strojów, broni, przedmiotów obrzędowych i zabawek oraz plenerowego modelu indiańskiej wioski, w którym można zobaczyć tipi, czyli autentyczne namioty indiańskie. Dodatkowo, na terenie muzeum funkcjonuje sklep z regionalnymi pamiątkami, takimi jak łuki, łapacze snów oraz breloki, a w wiosce często odbywają się warsztaty chlebowe, mydlarskie i zielarskie. Wizyta w Muzeum Indian w Spytkowie jest więc świetnym pomysłem podczas spędzania urlopu w Giżycku i dotyczy to nie tylko tych najmłodszych podróżników, ale i starszych, bowiem na miejscu można wcielić się również w Indianina i spróbować swoich sił w takich konkurencjach, jak strzelanie z łuku, rzucanie siekierką, rzucanie włócznią oraz strzelanie z wiatrówki typu Winchester.
14. Pokazowa Zagroda Żubrów w Wolisku
Nieco dalej, bo we wsi Wolisko, która leży w odległości około 26 kilometrów na północny-wschód od Giżycka, znajduje się następna bardzo ciekawa atrakcja, a konkretniej pokazowa zagroda żubrów! Kompleks ten jest częścią Puszczy Boreckiej, która od wieków stanowi ostoję dla tych majestatycznych zwierząt. I choć obecnie na jej terenie żyje ich ponad 80, to trzeba wiedzieć, że w XVII ich populacja na terenie puszczy całkowicie wyginęła. Na szczęście, w 1956 roku podjęto próby przywrócenia ich w to miejsce i w tym celu zaczęto hodować je w specjalnej zagrodzie, aż w końcu populacja tak się rozrosła, że żubry wypuszczono na wolność. Przedsięwzięcie to było możliwe między innymi dzięki zagrodzie w Wolisku, dlatego podczas spędzania wakacji w Giżycku warto ją odwiedzić, zwłaszcza że na miejscu na specjalnie zbudowanej platformie turyści mogą z bliska przyjrzeć się żubrom oraz uczestniczyć w ich karmieniu, bowiem to właśnie wtedy podchodzą najbliżej zabudowań.
15. Wilczy Szaniec w Gierłoży
Kolejną atrakcją w okolicy Giżycka, którą powinni odwiedzić przede wszystkim miłośnicy historii, jest Wilczy Szaniec, czyli jedna z siedmiu kwater Adolfa Hitlera, znajdująca się we wsi Gierłoża, która leży około 24 kilometrów na północny-wschód od miasta. Jest to największa i najbardziej rozpoznawalna siedziba polowa przywódcy III Rzeszy, która była używana od 1941 do 1945 roku, kiedy to sam Adolf Hitler spędził w niej ponad 800 dni, skąd między innymi koordynował atak na ZSRR. Dodatkowo, na terenie kompleksu swoje kwatery mieli też inni zbrodniarze, w tym Herman Goering, Martin Bormann, Wilhelm Keitel oraz Alfred Jodl. I choć Wilczy Szaniec został wysadzony przez wycofujących się Niemców, to mimo to spora jego część przetrwała aż do dziś, a jego ruiny wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością, zwłaszcza że otaczają je lasy, jeziora i bagna. Wizyta w tym miejscu jest więc gratką dla wszystkich osób, które interesują się tymi mrocznymi czasami w dziejach świata.
16. Mazurolandia w Gierłoży
Następną atrakcją, która znajduje się w Gierłoży, czyli wsi leżącej około 24 kilometrów na północny-wschód od Giżycka, jest Mazurolandia. Jest to ogromny kompleks rozrywkowy, w skład którego wchodzi między innymi Park Miniatur Zabytków Warmii i Mazur, na terenie którego w jednym miejscu można obejrzeć ponad 40 najciekawszych zabytków regionu, gród rycerski, w którym można dotknąć rycerskiej broni, hełmów, tarcz i innych elementów krzyżackiego uzbrojenia oraz muzeum militariów, w którym można podziwiać największy zbiór eksponatów z II Wojny Światowej w całym regionie. Dodatkowo, na gości czeka też strefa zabawy, w której znajduje się mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, osiołkowo, w którym można pogłaskać i nakarmić osiołki oraz kucykowo, w którym można obcować z kucykami. Oczywiście nie można zapomnieć też o polanie legend i baśni, w której turyści mogą poznać legendy mazurskie, w tym historię powstania Mazur oraz o pokojach zagadek, w których goście mają za zadanie wydostać się z pokoju w czasie nie dłuższym niż 60 minut. Jak więc widać, Mazurolandia w Gierłoży pełna jest przeróżnych atrakcji, dlatego podczas spędzania urlopu w Giżycku, warto się do niej wybrać, aby ciekawie spędzić dzień!
Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne w Namysłowie oraz prezentujemy najciekawsze atrakcje turystyczne w Sandomierzu.
Bibliografia:
https://www.gizycko.pl/
https://atrakcje.mazury.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Giżycko
Skomentuj