Wyjazd na zagraniczny urlop – o czym pamiętać przed podróżą?

Wyjazd na zagraniczny urlop - o czym pamiętać przed podróżą?

O czym pamiętać przed wyjazdem na zagraniczny urlop?

Wyjazd na zagraniczny urlop daje nam powody do radości. Aby jednak był udany, lepiej wcześniej zadbać o kilka kwestii. O czym dokładnie mowa? O czym powinniśmy pamiętać przed podróżą? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Zabieramy ze sobą niezbędne dokumenty
2. Wykupujemy polisę podróżną
3. Bagaż trzeba dostosować do wymogów linii lotniczych


Zabieramy ze sobą niezbędne dokumenty

Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że wyjazd na zagraniczny urlop będzie możliwy wyłącznie z odpowiedni dokumentami. Po terenie krajów Unii Europejskiej możemy podróżować na samym dokumencie tożsamości, ale musi on być ważny. Dlatego, zanim wsiądziemy do auta lub samolotu, to sprawdźmy z odpowiednim wyprzedzeniem, czy przypadkiem termin ważności naszego dowodu nie mija za kilka dni lub tygodni. Oczywiście potrzebna nam też będzie karta EKUZ, więc jeśli nie zdążyliśmy jej wyrobić, to najwyższa pora to zrobić.

Nieco inne dokumenty będą nam potrzebne, gdy planujemy dalszą podróż. Do wielu krajów Azji, Afryki, Ameryki Południowej, czy nawet Australii i Oceanii nie wyjedziemy bez paszportu. Dodatkowo może też być od nas wymagana wiza i to dotyczy większość krajów afrykańskich. Choć w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie można podróżować w celach turystycznych bez wizy, to i tak konieczne jest uzyskanie stosownego pozwolenia. Dlatego lepiej mieć to wszystko na uwadze i wcześniej zdobyć wszystkie niezbędne dokumenty, bo na lotnisku zostaniemy zawróceni i nasz urlop skończy się rozczarowaniem.

Wykupujemy polisę podróżną

W Polsce wystarczy odprowadzać odpowiednie składki, by mieć zapewniony dostęp do podstawowej opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie ubezpieczenie działa wyłącznie na terenie naszego kraju, więc po przekroczeniu granic, zwykle zostaniemy bez ochrony. Na terenie krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zadziała karta EKUZ, o ile wcześniej ją wyrobimy. Jednak i ona ma pewne ograniczenia, ponieważ zapewnia dostęp do usług medycznych na takich samych zasadach, jak dla obywateli kraju, w którym przebywamy.

Jeśli zatem okaże się, że potrzebujemy usługi, która w danym kraju jest odpłatna, to sami będziemy musieli ponieść koszty z tego tytułu. Bywają one naprawdę wysokie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, czy Kanadzie. Dlatego, zanim przekroczymy granice Polski, lepiej się odpowiednio przed nimi zabezpieczyć. Będzie to możliwe, gdy postanowimy nabyć polisę podróżną. To dobrowolne ubezpieczenie, które chroni przed wszelkimi nieprzewidzianymi wydatkami w czasie zagranicznych wyjazdów. W ramach polisy możemy liczyć na pokrycie kosztów związanych z leczeniem, hospitalizacją, czy nawet rehabilitacją.

Warto jednak zauważyć, że pokrycie kosztów leczenia ma określone limity i przy wyborze polisy zawsze należy zwracać uwagę na sumę gwarantowaną. Jednak to nie wszystko, ponieważ powinniśmy też sprawdzać, czy polisę można rozszerzyć o ubezpieczenie NNW, czy nawet OC w życiu prywatnym. Wybór odpowiedniego produktu może wydawać się nie lada wyzwaniem, ale całe szczęście wakacyjnapolisa.pl oferuje porównanie polis podróżnych, więc szybko wybierzemy coś odpowiedniego dla siebie. To profesjonalna i całkowicie bezpieczna witryna internetowa, która dodatkowo zapewnia darmowe porównanie polis podróżnych. Tym samym nie trzeba obawiać się ukrytych kosztów, bo nie są tutaj naliczane.

Bagaż trzeba dostosować do wymogów linii lotniczych

Wielu z nas wyjeżdża na urlop samolotem i nie ma co się dziwić, ponieważ to wygodny i stosunkowo szybki środek transportu. Zanim jednak zgłosimy się na lotnisko, czeka nas pakowanie walizek. Nie zawsze jest to takie proste, jakby się mogło wydawać, zwłaszcza że linie lotnicze narzucają na nas pewne ograniczenia. Co do zasady w podróż samolotem możemy zabrać bagaż podręczny i bagaż rejestrowany. Bagaż podręczny to taki, który zabiera się na pokład samolotu i umieszcza do schowka nad siedzeniem lub pod fotelem. Bagaż rejestrowany umieszczany jest w luku bagażowym samolotu.

Każdy z nich ma ograniczenia pod względem wielkości i ciężaru, ale nie tylko. Przewoźnicy określają również to, co możemy spakować do bagażu rejestrowanego i podręcznego. Największe ograniczenia dotyczą ilości płynów, które można mieć w bagażu podręcznym. Najczęściej mowa tutaj o możliwości zabrania płynów, żeli i produktów w sprayu w pojemnikach o objętości do 100 ml. Dodatkowo trzeba je spakować w przezroczysty, foliowy woreczek. Leki, krople do oczu, czy syropy traktowane są jako niezbędne i mogą być przewożone nawet w innej objętości, ale wymagane jest ich osobne zgłoszenie podczas kontroli i udokumentowanie, że faktycznie ich potrzebujemy.

Najlepiej zatem zabrać ze sobą zaświadczenie od lekarza. Na trochę więcej swobody możemy liczyć w przypadku bagażu rejestrowanego, ale wiadomo, że i tutaj są pewne ograniczenia. Warto je wcześniej sprawdzić i się do nich dostosować, ponieważ tylko w ten sposób zostaniemy wpuszczeni do samolotu. Dobrą praktyką jest też wykupienie ubezpieczenia na bagaż, zwłaszcza ten rejestrowany, ponieważ to ochroni nas na wypadek jego uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży.