Co warto zwiedzić w Heraklionie?
Heraklion, czyli stolica Krety, to jeden z najpopularniejszych kurortów na wyspie, który z roku na rok odwiedza coraz większa ilość podróżników. Jego wizytówką są ciągnące się kilometrami plaże, krystalicznie czyste morze, rozbudowana infrastruktura turystyczna, doskonała kuchnia oraz mnóstwo zabytków zarówno w samym mieście, jak i jego okolicy. To wszystko powoduje, że Heraklion jest idealnym kierunkiem na wakacje dla urlopowiczów w każdym wieku, zwłaszcza że pogoda w nim dopisuje praktycznie przez cały rok. Jeżeli więc i Wy zdecydowaliście się odwiedzić Kretę, a jako swoją bazę noclegową wybraliście właśnie to piękne miasto, przed wyjazdem do niego dobrym pomysłem będzie sprawdzenie jakie atrakcje turystyczne w Heraklionie i jego pobliżu są najciekawsze! I tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Gdzie leży Heraklion na Krecie?
2. Polecane hotele w Heraklionie i okolicy
3. Co warto zobaczyć w Heraklionie i okolicy?
4. Polecane wycieczki w Heraklionie w Grecji
5. Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Heraklionie
• Dawny port wenecki w Heraklionie
• Twierdza Koules w Heraklionie
• Wenecka loggia w Heraklionie
• Mury i bastiony weneckie w Heraklionie
• Muzeum Archeologiczne w Heraklionie
• Plac Venizelosa w Heraklionie
• Plac Kornarou w Heraklionie
• Kościół św. Tytusa w Heraklionie
• Katedra św. Menasa w Heraklionie
• Pałac minojski w Knossos
• Pałac minojski w Malii
• Cretaquarium
• Wyspa Dia
• Plaże w Heraklionie
6. Niezbędnik przed podróżą do Heraklionu
• Loty z Polski do Heraklionu
• Ubezpieczenie podczas wakacji w Heraklionie
• Noclegi w Heraklionie
• Atrakcje w Heraklionie
• Wakacje w Heraklionie
Gdzie leży Heraklion na Krecie?
Heraklion to największe miasto i stolica administracyjna Krety, która znajduje się w centralnej części jej północnego wybrzeża nad Morzem Kreteńskim. Jest to piąte co do wielkości miasto w Grecji, które według spisu z 2011 roku liczy ponad 140 tysięcy mieszkańców. Kurort ten jest doskonale skomunikowany z pozostałą częścią wyspy, dzięki czemu można dotrzeć do niego na wiele sposobów. Najłatwiej jednak wybrać lot samolotem, wyszukując tanie bilety z Polski na Kretę, a następnie lądując na międzynarodowym porcie lotniczym Heraklion, który znajduje się w zachodniej części miasta.
Polecane hotele w Heraklionie i okolicy
Co warto zobaczyć w Heraklionie i okolicy?
Heraklion to idealny kierunek dla osób, które chcą połączyć błogie wylegiwanie się pod palmą z poznawaniem lokalnej kultury i aktywnym zwiedzaniem okolicznych zabytków. Jest to bowiem miasto słynące z ciągnących się kilometrami plaż, krystalicznie czystego morza, urokliwej starówki oraz mnóstwa historycznych budowli znajdujących się zarówno w samym Heraklionie, jak i jego niedalekiej okolicy. To dlatego, że jego historia według naukowców może sięgać nawet 2000 roku p.n.e., kiedy to w czasach dynastii minojskiej na terenie Heraklionu znajdowała się miejscowość, która pełniła funkcję portu morskiego Knossos. Jak więc widać jest to kurort w sam raz dla podróżników w każdym wieku o różnych zapotrzebowaniach turystycznych. A gdy już zaplanuje się w nim pobyt, warto wcześniej sprawdzić jakie pamiątki kupić na Krecie oraz co robić na miejscu, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystało się każdą chwilę spędzoną podczas wakacji! Mamy zatem dla Was aż kilkanaście propozycji! Sprawdźcie najciekawsze atrakcje turystyczne w Hereklionie i jego okolicy!
Polecane wycieczki w Heraklionie w Grecji
Kliknij tutaj, aby podejrzeć pozostałe wycieczki w Heraklionie!
Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w Heraklionie
1. Dawny port wenecki w Heraklionie
Listę najciekawszych atrakcji w Heraklionie warto zacząć od iście emblematycznego punktu tego miasta, czyli dawnego portu weneckiego, obok którego znajduje się turystyczne centrum miasta. Jak szacują historycy, pierwsza przystań w tym miejscu powstała już w czasach minojskich, kiedy to została zbudowana w niewielkiej zatoce. W późniejszych latach przechodziła z rąk do rąk, aż do IX wieku, gdy Kretę przejęli Arabowie, a sama przystań została przebudowana i ufortyfikowana. Jej prawdziwy rozkwit przypisuje się jednak dopiero czasom weneckim, czyli od 1204 do 1669 roku, w czasie którym port stał się największym portem we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, przodując w eksporcie surowców. W ówczesnych latach mogło cumować w nim nawet pięćdziesiąt galer, co na tamte czasy było bardzo imponującym wynikiem. Obecny wygląd portu jest więc dziełem przede wszystkim Wenecjan, którzy na miejscu wznieśli potężne mury obronne i dobudowali molo oraz falochron, a w następnych latach obok niego wybudowano też kompleks stoczni. Niestety, do dziś przetrwały jedynie fragmenty portu, ponieważ reszta uległa zniszczeniu podczas trzęsień ziemi oraz działania mieszkańców, którzy w imię modernizacji Heraklionu rozebrali zabytkowe budynki. Mimo to, to właśnie od dawnego Portu Weneckiego warto rozpocząć zwiedzanie miasta.
2. Twierdza Koules w Heraklionie
Tuż obok dawnego Portu Weneckiego w Heraklionie znajduje się twierdza Koules. Tak okazały port wymagał bowiem należytej ochrony, dlatego na kamiennym molo Wenecjanie wznieśli twierdzę zwaną też Zamkiem na Molo, która miała strzec portu przed najeźdźcami od strony morza. Według historyków, pierwszą warownię zbudowano tu już w XIII wieku, jednak swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w połowie XVI wieku, w wyniku naprawy zniszczeń spowodowanych przez trzęsienie ziemi. Prace zakończono w 1540 roku, w efekcie których powstał kompleks mieszczący 26 pomieszczeń pełniących bardzo różne funkcje, które otoczone były przez mury miejscami mające nawet 9 metrów grubości. Jak można wyczytać w niektórych źródłach, tak zrekonstruowany zamek w czasach swojej świetności uchodził z istne arcydzieło ówczesnej architektury, a do tego był znakomicie ufortyfikowany, ponieważ chroniło go aż kilkadziesiąt dział. Obecnie twierdza znana jest pod nazwą Koules, nadaną jeszcze przez Osmanów, pochodzącą od tureckiego słowa wieża, a na miejscu po dziś dzień zachowała się praktycznie cała budowla, dzięki czemu będąc w Heraklionie jest to kolejny punkt warty odwiedzenia!
3. Wenecka loggia w Heraklionie
Kolejnym zabytkiem, który pozostawili po sobie Wenecjanie w Heraklionie, jest Wenecka Loggia, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niegdyś budowla ta służyła bogatym mieszczanom przede wszystkim do negocjacji biznesowych. Pierwotny budynek został wzniesiony tutaj już w XIII wieku, jednak ta, która przetrwała do dziś, to jej czwarta następczyni, która została zbudowana w 1628 roku na polecenie weneckiego zarządcy miasta Francesca Morosiniego. W późniejszych latach, gdy Heraklion przejęli Turcy, klub dyskusyjny nie był już potrzebny, dlatego loggię przekształcono w obiekt rządowy, na szczęście nie wprowadzając przy tym żadnych konstrukcyjnych zmian, dzięki czemu aż po dziś dzień można podziwiać jej piękno. Obecnie sam budynek ma kształt prostokąta i składa się z dwóch pięter, udekorowanych przeróżnymi zdobieniami. Wejście do loggii wiedzie przez duże, arkadowe okna, wychodzące bezpośrednio na ulicę, w jej wnętrzu, na parterze znajdują się kolumny w stylu doryckim, a strop pierwszego piętra podpierają kolumny w stylu jońskim. To wszystko powoduje, że jest to istna perełka architektoniczna, którą zdecydowanie warto odwiedzić podczas spędzania wakacji w Heraklionie!
4. Mury i bastiony weneckie w Heraklionie
Następną pozostałością po obecności Wenecjan w Heraklionie są potężne mury wraz z bastionami, które ciągną się przez ponad 4 kilometry i otaczają centrum miasta. To bowiem Wenecjanie otoczyli je fortyfikacjami, które pozwoliły przetrwać mu ponad 20-letnie oblężenie przez Turków. Ich budowa rozpoczęła się w 1492 roku i trwała kilkanaście lat, dzięki czemu na miejscu wzniesiono potężne wały obronne, które skutecznie chroniły niegdysiejszą Kandię przez najeźdźcami. Dzisiaj na miejscu można podziwiać ich pozostałości, w tym przede wszystkim mury z siedmioma bastionami, które są jednym z najlepiej zachowanych systemów obronnych w całym Śródziemnomorzu. Najpopularniejszym z nich jest bastion Martinengo, czyli miejsce pochówku Nikosa Kazantzakisa, autora Greka Zorby oraz jego żony, natomiast pozostałe to St. Andrews, czyli ten, przez który Turcy w 1696 roku wkroczyli do Heraklionu, a także Pantocrator, Bethlehem, Jesus, Sampionara oraz Vitturi. Obecnie wszystkie z nich stanowią wspaniałą atrakcję turystyczną, która przypomina o tych jakże burzliwych dla Krety czasach.
5. Muzeum Archeologiczne w Heraklionie
Kolejną gratką dla amatorów historii jest Muzeum Archeologiczne w Heraklionie, o którym wspominaliśmy w artykule z najciekawszymi atrakcjami w Malii. Jest to jedno z najstarszych muzeów archeologicznych w całej Grecji, dysponujące największą na świecie kolekcją artefaktów z czasów minojskich! Na miejscu znajduje się aż 27 świetnie wyposażonych sal, w których można podziwiać kolekcje pochodzące z różnych epok od neolitu do hellenizmu, czyli przeszło 5 tysięcy lat historii! Każda z nich jest podzielona chronologicznie i tematycznie, dzięki czemu przechodząc przez całe muzeum można oglądać eksponaty od najstarszych do najnowszych, prezentujące niezwykle ciekawą historię całej Krety! Do najciekawszych znalezisk należy między innymi figurka bogini węży, kamienny ryton w kształcie głowy byka, freski księcia lilii i skoków przez byki, wisior z pszczołami z Malii, sarkofag z Agia Triada, tablice z pismem linearnym odnalezione w Knossos oraz dysk z Fajstos, a także mnóstwo ogromnych wazonów, narzędzi, ozdób oraz unikalnych i skomplikowanych elementów biżuterii.
6. Plac Venizelosa w Heraklionie
Plac Venizelosa, który często nazywany jest też Placem Lwów, to jeden z najbardziej emblematycznych punktów Heraklionu. Jego centrum zdobi fontanna Morosiniego, która powstała w 1628 roku i została nazwana na cześć ówczesnego gubernatora miasta. To właśnie od niej wzięła się druga nazwa placu, ponieważ jej elementem charakterystycznym są lwy podtrzymujące misę wypełnioną wodą, które symbolizują związek Heraklionu z Wenecją. I właściwie od samego początku, Plac Venizelosa był najważniejszym placem w Heraklionie. To tutaj Arabowie podczas panowania Kretą organizowali jeden z największych targów niewolników we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, w czasach bizantyjskich wokół placu znajdowały się najważniejsze siedziby instytucji publicznych, a podczas panowania Wenecjan, obok została wzniesiona katedra. Niestety, przez te wszystkie lata z dawnych zabudowań wokół placu pozostało niewiele. Kolejne podboje skutecznie zrównały z ziemią sporą część zabytków w mieście, w tym również te znajdujące się niegdyś dookoła placu. Na szczęście zarówno sam Plac Lwów, jak i znajdująca się na nim fontanna Morosiniego przetrwały aż do dziś, dzięki czemu obecnie można podziwiać je w doskonałej formie.
7. Plac Kornarou w Heraklionie
Plac Kornarou to kolejny plac z czasów Weneckich, który został nazwany na cześć urodzonego w 1553 roku Wincenza Kornarosa, czyli włoskiego pisarza i poety, który był autorem słynnego poematu Erotokritos. Plac ten usytuowany jest na obrzeżach miasta, a w jego centralnej części znajdują się dwa bardzo ważne zabytki – pozostałości tureckiego sabilu, czyli studni publicznej oraz fontanna Bembo, która powstała w XVI wieku na zlecenie Gianmatteo Bembo, czyli ówczesnego gubernatora miasta. Została ona wykonana z białego marmuru, z wykorzystaniem gotyckich i renesansowych zdobień i jest uważana za najstarszą wenecką fontannę w Heraklionie. Po jej bokach do dziś można podziwiać herby Wenecji i rodziny Bembo oraz płaskorzeźby lwów, delfinów i muszli trytonów, a tuż obok niej na placu można dostrzec również niewielką mozaikę oraz kompozycje rzeźb przedstawiającą pożegnanie nieszczęśliwych kochanków ze wspomnianego poematu Erotokritos, czyli Erotokritosa i Aretousy.
8. Kościół św. Tytusa w Heraklionie
Kościół św. Tytusa, czyli Agios Titos, to najstarsza świątynia w Heraklionie, która powstała w X wieku i przez te wszystkie lata swojego istnienia pełniła funkcję centrum wielu różnych religii. Niegdyś była bowiem chrześcijańską katedrą, później meczetem, a dziś jest jednym z najważniejszych miejsc na prawosławnej mapie Krety, do której przybywają mieszkańcy wyspy w celu podziwiania znajdującej się w niej bezcennej relikwii – czaszki św. Tytusa. Wszystko zaczęło się bowiem w 961 roku, kiedy w miejscu dzisiejszego kościoła powstała pierwsza świątynia, która została wzniesiona przez Bizantyjczyków w celu wzmocnienia osłabionej ponad stuletnimi rządami Arabów wiary chrześcijańskiej. To właśnie wtedy przeniesiono do niej siedzibę biskupstwa oraz ważne dla wyspy symbole religijne, czyli wspomnianą czaszkę św. Tytusa oraz ikonę Matki Bożej Mesopantitissy. Po przejęciu Krety przez Wenecjan, świątynia została przekształcona w katolicką katedrę, a później podczas panowania Turków zmienioną ją w meczet. Na szczęście podczas tych wszystkich lat nie ingerowano zanadto w jej architekturę. Dopiero w 1856 roku, kiedy silne trzęsienie ziemi uszkodziło jej konstrukcję, zlecono jej gruntowną przebudowę, w wyniku której powstała budowla, którą można podziwiać po dziś dzień.
9. Katedra św. Menasa w Heraklionie
Kolejną bardzo ważną świątynią dla mieszkańców Krety jest katedra św. Menasa, czyli Agios Minas, która pełni funkcję kościoła prawosławnego i jest jedną z największych katedr w całej Grecji. Została ona wzniesiona dopiero w XIX wieku, a decyzję o jej budowie podjął w 1862 roku ówczesny metropolita wyspy Dionizos. Prace przy jej powstawaniu trwały aż 33 lata i przez to, że budowano ją podczas okupacji Tureckiej, to została w pełni sfinansowana z funduszy zebranych przez mieszkających w Heraklionie chrześcijan oraz z datków okolicznych klasztorów. Budynek ten został zaprojektowany w stylu neobizantyjskim i powstał na planie krzyża, z ogromną kopułą na środku i dwiema wieżami zegarowymi tuż obok. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim jego wnętrze. Zdobią je bowiem liczne freski, które nawiązują do bizantyjskiej tradycji, a w centrum katedry znajduje się marmurowy ikonostas, czyli ozdobna, pokryta ikonami przegroda, która oddziela ołtarz od nawy dla wiernych. Na uwagę zasługuje też wystawiona tuż obok katedry bomba, która została zrzucona przez Niemców podczas II wojny światowej i cudem nie eksplodowała. Jak twierdzą niektórzy, to właśnie właśnie św. Menas, czyli patron Heraklionu ocalił przed nią miasto.
10. Pałac minojski w Knossos
Pałac minojski w Knossos to jedna z największych atrakcji turystycznych na Krecie, która znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum Heraklionu. Jest to jeden z najważniejszych, a przy tym najsłynniejszych zabytków na wyspie, który pochodzi z epoki brązu i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego ruiny znajdują się na szczycie wzgórza Kefala, z którego rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Sam pałac został wzniesiony w około 1900 roku p.n.e i przetrwał aż do około 1450 roku p.n.e, kiedy Kretę zajęli Achajowie, a pałac został zniszczony. W czasach swojej świetności był centrum minojskiego społeczeństwa, w którym mieszkańcy uprawiali pszenicę, jęczmień i oliwki na polach wokół budowli, a jego położenie umożliwiało handel morski wytwarzanymi dobrami z innymi miastami. Obecnie na miejscu można podziwiać ruiny pałacu, które mają powierzchnię aż 24 tysięcy metrów kwadratowych, na których znajdują się rekonstrukcje i pozostałości różnych pomieszczeń, w tym między innymi komnaty królewskie, komnaty fresków, sala tronowa, sanktuarium, dziedziniec oraz propyleje. Jest to więc prawdziwa gratka dla miłośników historii, którą wręcz obowiązkowo trzeba zobaczyć podczas spędzania wakacji w Heraklionie!
11. Pałac minojski w Malii
Nieco dalej, bo niecałe 40 kilometrów od centrum Heraklionu znajduje się kolejny pałac, który jest trzecim co do wielkości po Knossos i Fajstos odkrytym na wyspie kompleksie z czasów minojskich. Jak głosi legenda, w pałacu tym mieszkał Sarpedon, czyli jeden z synów Zeusa i Europy. I pomimo tak ważnego właściciela, budowla ta była wyraźnie uboższa w porównaniu do pałacu w Knossos. Została ona wzniesiona około 1900 roku p.n.e. w punkcie, gdzie znajdowała się sporych rozmiarów osada, której pozostałości później zostały przekształcone w środkową część miasta. Dzisiaj na miejscu można oglądać głównie ruiny nowszego pałacu, którego powstanie szacuje się na koło 1700 rok p.n.e, ale ze starszej budowli, czyli tej zbudowanej ponad 200 lat wcześniej również zachowało się kilka elementów. Do tego na miejscu znajdują się ruiny dziedzińca, pomieszczeń reprezentacyjnych, magazynów, izb mieszkalnych oraz świątyni, a przy wejściu do stanowiska archeologicznego znajduje się również małe muzeum, pełne ciekawych zbiorów i pamiątek. Co ciekawe, podczas prowadzonych na miejscu prac archeologicznych nie wykonano prac rekonstrukcyjnych, jak miało to miejsce w Knossos, dzięki czemu pałac minojski w Malii można podziwiać w takiej formie, w jakiej został odkryty.
12. Cretaquarium
Cretaquarium to największe i najnowocześniejsze akwarium na Krecie, w którym na powierzchni 1600 metrów kwadratowych można podziwiać aż 2500 morskich żyjątek z 250 różnych gatunków, które pływają w prawie 2 milionach litrów wody morskiej! Jest to więc kolejne warte odwiedzenia miejsce podczas spędzenia wakacji w Heraklionie, które opisywaliśmy już w artykule z największymi atrakcjami Hersonissos. Akwarium to znajduje się w pobliżu miejscowości Gournes, około 20 minut jazdy od centrum stolicy wyspy i na miejscu można na własne oczy z niewielkiej odległości podglądać wiele różnych gatunków zamieszkujących Morze Śródziemne, w tym między innymi rekiny, ośmiornice, żółwie, jeżowce i wiele innych, które żyją na płytszych i głębszych wodach tego okalającego Kretę morza!
13. Wyspa Dia
Dia to to mała, niezamieszkała wyspa, znajdująca się zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża Heraklionu, która jest prawdziwą gratką dla miłośników przyrody. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 12 kilometrów kwadratowych, a mimo to w czasach minojskich pełniła bardzo ważną rolę, kiedy to chroniła żeglarzy przed silnymi wiatrami i stanowiła punkt informacyjny. Obecnie jest rezerwatem przyrody, który stanowi schronienie dla wielu gatunków zwierząt, w tym przede wszystkim dzikiej kozy górskiej, dzikich królików, koziorożca alpejskiego oraz sokoła. Największą jej atrakcją jest jednak Saint George Bay, czyli mała zatoczka z turkusowym morzem. Jest to świetne miejsce na jednodniową wycieczkę, podczas której możemy posnurować w okolicznych wodach, popływać w krystalicznie czystym morzu oraz spędzić dzień w wyjątkowych okolicznościach przyrody.
14. Plaże w Heraklionie
Jedną z największych atrakcji w Agios Nikolaos są plażę i podobnie jest w Heraklionie, gdzie poza poza licznymi zabytkami i perełkami przyrody jest to jedno z tych miejsc, dla których tłumnie przybywają do niego turyści! To dlatego, że ciągną się one kilometrami i w większości pokrywa je miękki, miejscami złocisty piasek, który jest delikatnie podmywany przez krystalicznie czyste morze, mieniące się w promieniach słońca. Do tego wzdłuż nich ulokowanych jest wiele restauracji i barów, w których w których racząc się pysznymi, lokalnymi potrawami i zimnymi drinkami można podziwiać bezkresMorza Śródziemnego oraz uroki okolicznej przyrody Do tych najpopularniejszych zaliczamy przede wszystkim Ammoudara Beach, czyli jedną z najpiękniejszych plaż na Krecie, a także Amnissos Beach, Tobrouk Beach oraz Gournes Beach. Mimo to, na całej długości ciągnącego się kilometrami wybrzeża znajduje się znacznie więcej idealnych do plażowania miejsc, dlatego niekiedy warto wybrać się kawałek dalej, aby znaleźć miejsce w sam raz dla siebie!
Niezbędnik przed podróżą do Heraklionu
Do wakacji w Heraklionie warto się odpowiednio przygotować. Sporządziliśmy więc listę najważniejszych punktów, które ułatwią Wam zaplanowanie całej wyprawy!
1. Loty z Polski do Heraklionu
W Heraklionie znajduje się międzynarodowy port lotniczy o nazwie Heraklion International Airport „Nikos Kazantzakis”, który ulokowany jest we wschodniej części miasta, tak więc z naszego kraju można się do niego dostać się w kilkanaście godzin. Najkorzystniejsze połączenia z Polski do Heraklionu można znaleźć w wyszukiwarkach lotów, które umożliwiają znalezienie lotów o wybranych parametrach oraz porównanie ich cen u różnych pośredników. Najpopularniejszą z nich jest SkyScanner, który ma w swojej bazie oferty aż 1200 operatorów turystycznych! Aby znaleźć tanie loty z Polski do Heraklionu w SkyScanner, wystarczy kliknąć tutaj.
2. Ubezpieczenie podczas wakacji w Heraklionie
Jedną z podstaw podczas zagranicznych wyjazdów jest odpowiednie ubezpieczenie. Jest to element niezbędny do udanego wypoczynku, a to dlatego, że poza granicami naszego kraju podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia NFZ, w razie konieczności może okazać się niewystarczające, w wyniku czego ewentualne koszty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Aby temu zapobiec, najlepiej wykupić ubezpieczenie dostosowane do danego kraju, czyli w tym wypadku do Heraklionu. . W celu porównania ofert różnych firm, które oferują takie ubezpieczenie, wystarczy kliknąć tutaj.
3. Noclegi w Heraklionie
Po kupieniu biletów lotniczych oraz ubezpieczenia, kolejnym krokiem jest wybór noclegu. Jest to jeden z kluczowych czynników do spędzenia urlopu w komfortowych warunkach, dlatego przed wyborem tego najlepszego, bardzo dobrym pomysłem będzie przejrzenie dostępnych ofert, poczytanie opinii, sprawdzenie cen oraz lokalizacji, w których wybrane miejsce noclegowe się znajduje. Aby więc porównać oferty poszczególnych hoteli, które znajdują się w Heraklionie, wystarczy kliknąć tutaj.
4. Atrakcje w Heraklionie
Następnym krokiem po znalezieniu lotów, wykupieniu ubezpieczenia i zarezerwowaniu noclegów jest zagospodarowanie czasu wolnego! A biorąc pod uwagę, że Heraklion słynie z różnorodnych atrakcji, które przypadną do gustu zarówno tym młodszym, jak i starszym podróżnikom, przed przyjazdem do kurortu warto zarezerwować wycieczki! Aby więc porównać oferty poszczególnych atrakcji, które umożliwiają spędzenie w ciekawy sposób urlopu w Heraklionie, wystarczy kliknąć tutaj.
5. Wakacje w Heraklionie
Nie każdy ma wystarczająco dużo czasu, aby znaleźć loty, wykupić ubezpieczenie, zarezerwować noclegi i wycieczki we własnym zakresie, dlatego w takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest wykupienie całych wczasów! Przed wyborem najlepszego pakietu, warto jednak przejrzeć dostępne oferty i sprawdzić ceny, opinie, transport oraz miejsce, w którym ulokowany jest dany hotel. Aby więc porównać oferty poszczególnych pakietów wakacyjnych, które umożliwiają spędzenie urlopu w Heraklionie, wystarczy kliknąć tutaj.
Zachęcamy również do odwiedzenia innych wpisów z kategorii atrakcje, w których między innymi przedstawiamy najciekawsze atrakcje na wyspie Mykonos oraz prezentujemy najciekawsze atrakcje na wyspie Kefalonia.
Skomentuj